Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Babice, Lipków, Izabelin / Południowe okolice Kampinosu – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Babice, Lipków i Izabelin to trzy miejscowości położone przy granicy z Warszawą i Kampinoskim Parkiem Narodowym, które są popularnym wyborem wśród inwestorów i kupujących nieruchomości.

Babice, Lipków, Izabelin / Południowe okolice Kampinosu – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz trzy urokliwe miejscowości graniczące z Warszawą i Kampinoskim Parkiem Narodowym – Babice, Lipków i Izabelin. Dowiesz się, czym wyróżniają się te miejscowości oraz dlaczego warto zamieszkać w południowych okolicach Kampinosu.

Przejdź do akapitów:

Babice, Lipków, Izabelin / Południowe okolice Kampinosu – historia

Babice to gmina wiejska, jej północna część znajduje się w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Południowa część gminy ma charakter rolniczy.

Lipków jest miejscowością w gminie Babice. Lipków znajduje się na skraju puszczy, na nieurodzajnych gruntach, przez co często zmieniał właścicieli. W XVIII w. działała tu manufaktura pasów kontuszowych.

Izabelin z kolei to gmina wiejska sąsiadująca ze Starymi Babicami, znajduje się na jej obszarze parę popularnych miejscowości: Truskaw, Laski, Izabelin B, Sieraków, Izabelin C, Hornówek, Mościska.

Dom wolnostojący położony w sądzie punktów handlowo-usługowych – Babice, Lipków, Izabelin

Babice, Lipków, Izabelin / Południowe okolice Kampinosu – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Niewątpliwie największą atrakcją rekreacyjną gmin Stare Babice i Izabelin jest bliska obecność Kampinoskiego Parku Narodowego, który oferuje niezliczone kilometry szlaków spacerowych i rowerowych. Na jego terenie w południowo-wschodniej części jest ścieżka edukacyjna wokół Jeziora Opaleń, wzdłuż której ustawione są tablice dydaktyczne z informacjami o miejscowej florze i faunie. Przedłużeniem ścieżki jest wygodna kładka Motylowe Łąki, jedna najdłuższych w całym Kampinoskim Parku Narodowym.

Ciekawym miejscem spacerowym w południowej części Kampinoskiego Parku Narodowego jest Laskowa Góra, znana również jako Góra Ojca. Jest to wysoka wydma porośnięta lasem sosnowym. Ścieżka wiedzie przez głęboki piach, jest to więc wybór na spacer, a nie rower. W Laskach znajduje się Zakład dla Ociemniałych, którego często bywalcami, a nawet mieszkańcami byli ks. Stefan Wyszyński oraz jego kolega ks. Władysław Korniłowicz.

Babice, Lipków, Izabelin – Kampinoski Park Narodowy

W Lipkowie znajduje się polana rekreacyjna – rozległy teren z miejscami piknikowymi i paleniskami pod ognisko oraz grilla. Przy polanie znajduje się bardzo atrakcyjny plac zabaw dla dzieci w każdym wieku, jak również ścieżka dydaktyczna Do Lipkowskiej Wody wzdłuż strugi. Las uwypukla Wydma Bohuna, to tu miał się odbyć słynny sienkiewiczowski pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim.

Interesującym i wartym odwiedzenia miejscem jest Centrum Edukacji Leśnej w Izabelinie. Budynek jest okazały, ale poza placówką edukacyjną mieszczą się tu również biura dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. Ekspozycja jest bardzo interaktywna, niewątpliwie odbiorcami są dzieci. Można się dowiedzieć wiele o faunie i florze parku oraz historii puszczy. Dostępne są filmy oraz gry mające na celu przybliżenie przyrody.

Droga usytuowana w południowej części Kampinosu

Mieszkania – Babice, Lipków, Izabelin / Południowe okolice Kampinosu

Nowe inwestycje w Lipkowie powstają przy ulicy Mościckiego, w Starych Babicach przy ul. Kampinoskiej oraz w Babicach Nowych przy Warszawskiej.

Zarówno gmina Izabelin, jak i Stare Babice mają bardzo dobrą komunikację z Warszawą. Dojeżdżają tu autobusy miejskie i podmiejskie. Duża część przystanków znajduje się w pierwszej strefie biletowej. Główną arterią Starych Babic jest droga wojewódzka nr 580, łącząca Warszawę z Sochaczewem. Natomiast przez Izabelin wiedzie lokalna ulica, która kończy bieg w miejscowości Truskaw.

Dom parafialny w obszarze Babice, Lipków, Izabelin

Na terenie gmin Izabelin i Stare Babice znajdują się rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe. W Laskach, w gminie Izabelin swoją siedzibę ma Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej.

Miłośnicy sportu mieszkający w gminach Stare Babice i Izabelin mają doskonałe warunki do spacerowania, biegania i jazdy na rowerze. Działają tu kluby sportowe w różnych dyscyplinach, są stajnie i szkoły jazdy konnej. W Lipkowie znajduje się pole golfowe. Dostępne są także boiska do gier zespołowych.

Doświetlony dom położony tuż przy infrastrukturze drogowej – dom znajduje się w południowej części Kampinosu

Zakupy w gminach Stare Babice i Izabelin można zrobić w osiedlowych sklepach spożywczych oraz w popularnych dyskontach. W Nowych Babicach przy ulicy Warszawskiej znajduje się centrum handlowe. Nie ma zbyt dużego wyboru, ale można polegać na ofercie dzielnic Warszawy Bemowa i Bielan, które graniczą z gminami.

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajdują się w Izabelinie przy ulicy Tetmajera oraz w rynku w Starych Babicach. Swoje siedziby mają również prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.

Klimatyczny dom otoczony naturą – reprezentacyjny dom położony w południowych okolicach Kampinowu

Lokali gastronomicznych w Izabelinie i Starych Babicach nie ma zbyt wiele, ale niektóre z nich mają ciekawą ofertę. Z pewnością warta odwiedzenia jest pizzeria Mięta w Izabelinie. Wyjątkowym miejscem jest również kawiarnia Mnie Mnie, bardzo przyjazna dzieciom, organizująca wspaniałe sąsiedzkie inicjatywy. Wzdłuż ulicy Warszawskiej w Starych Babicach znajduje się wiele lokali z azjatyckimi i bliskowschodnimi fast foodami.

Wierni mieszkający w gminach Izabelin i Stare Babice przynależą do parafii przy kościołach św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie, Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach, św. Rocha w Lipkowie, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starych Babicach oraz św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym.

Babice, Lipków, Izabelin – mieszkania w zielonej części Warszawy

Zarówno gmina Stare Babice, jak i Izabelin to doskonałe wybory dla szukających spokojnego miejsca do życia, niekoniecznie z bardzo bogatą miejską infrastrukturą. Obie gminy znajdują się na uboczu stolicy i mają charakter typowych, lekko uśpionych przedmieść.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Nieporęt – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Nieporęt to wieś w powiecie legionowskim, położona 25 km na północ od centrum Warszawy, nad Zalewem Zegrzyńskim.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu