Bemowo Lotnisko to część dzielnicy Bemowo, bardzo atrakcyjnej do życia, również w związku z planowanym wkrótce oddaniem nowych stacji metra.
Przejdź do akapitów:
Zarówno etymologia nazwy, jak i okolica osiedla zdominowane są przez lotnisko Warszawa Babice, które powstało po II wojnie światowej jako obiekt wojskowy. Do połowy lat 70-tych lotnisko to posiadało 2 pasy startowe i było jednym z największych w Polsce. Później ponad połowę lotniska wraz z jednym pasem startowym przeznaczono pod zabudowę, w związku ze stale rozrastającą się stolicą. Tak powstało osiedle Bemowo-Lotnisko.
Na dawnych pasach startowych wytyczone zostały ulice: Powstańców Śląskich i Radiowa. Na terenie osiedla znajduje się stara wieża kontroli lotów i kilka hangarów. Zachodnia część obszaru to teren zamknięty należący do WATu. Z lotniska w sezonie letnim startują regularnie małe jednostki lotnicze, głównie szybowce i awionetki.
Lotnisko, oprócz działalności lotniczej, udostępnia teren do organizacji interesujących wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej randze. Do bardzo głośnych imprez należą: koncert Michaela Jacksona (1996 r.), koncert Madonny (2009 r.), koncert AC/DC (2010 r.), Sonisphere Festival (w latach 2010, 2011, 2012). Co roku odbywa się wiele imprez atrakcyjnych dla mieszkańców: Bieg Runnmageddon, eventy, imprezy charytatywne, imprezy we współpracy z lokalnymi organizacjami – Ośrodkiem Kultury Gminy Bemowo (corocznie latawce, zawody modeli latających), imprezy motoryzacyjne we współpracy z Automobilklubem Warszawskim (rajd Barbórka, wyścig na ¼ mili), targi motoryzacyjne i inne.
W obszarze Bemowo-Lotnisko nie ma wydzielonego parku, jednak przylega on do jednej z bardziej atrakcyjnych części Warszawy, jeśli chodzi o infrastrukturę rekreacyjną i spacerową – Fortu Bema, który jest w pieszym zasięgu. Mimo braku parku w dzielnicy nie brakuje osiedlowych placów zabaw, atrakcyjnych dla najmłodszych mieszkańców.
Zabudowa mieszkalna dzielnicy jest dość gęsta i obejmuje zarówno urokliwe stare wille i segmenty, jak również blokowiska typowe dla drugiej połowy XX wieku (osiedla bloków są w bardzo oryginalnym kształcie – w podkówkę). Na terenie dzielnicy są też budowane zupełnie nowe inwestycje deweloperskie (w pobliżu ulicy Powstańców Śląskich) i zapewne będą wytyczane kolejne obszary pod zabudowę.
Komunikacja z innymi częściami miasta jest bardzo dobra. Na pętli Nowe Bemowo stratują tramwaje rozjeżdżające się w różne strony (w tym do centrum i metra). Jest też parę linii autobusowych. Dojazd do Śródmieścia komunikacją zajmuje ok. 30-40 minut. Najbliższa stacja metra to Księcia Janusza. Jedną z granic obszaru jest trasa S8, dzięki której w szybki sposób można się wydostać z Warszawy lub przemieścić obwodnicą w inną część stolicy.
Na terenie Bemowa-Lotniska działa kilkanaście przedszkoli, zarówno publicznych, jak i prywatnych.
Przy ulicy ppłk. Wacława Szadkowskiego znajduje się publiczna Szkoła Podstawowa nr 321 z okazałym zapleczem sportowym – boiskami i bieżniami. Działa tu dziecięcy Bemowski Klub Sportowy „7”. Przy szkole nr 357 poza zapleczem sportowym jest również spory plac zabaw, z którego mogą korzystać mieszkańcy dzielnicy. Tuż przy trzeciej szkole obszaru – Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 341 znajduje się OSiR Bemowo Fitness oraz Pływalnia Pingwin, w którym dostępny jest m.in. basen (25 m), zjeżdżalnia (80 m) oraz płytki basen rekreacyjny.
Jest to dobre miejsce do życia podczas studiów na Wojskowej Akademii Technicznej, której obszar częściowo należy do dzielnicy.
Istnieje możliwość zrobienia zakupów w popularnych dyskontach, nie brakuje również osiedlowych sklepów. Przy Powstańców Śląskich znajduje się stacja benzynowa oraz myjnia bezdotykowa. W pieszym zasięgu jest Galeria Bemowo, w której poza sklepami mieści się duży kompleks kinowy.
Wygodna jest kwestia opieki medycznej – mieści się tu parę centrów medycznych oraz laboratoriów diagnostycznych. Jest również całodobowa lecznica weterynaryjna.
Na osiedlach jest wiele punktów gastronomicznych o zróżnicowanej ofercie. Nie brakuje tu banków i bankomatów. Choć w obszarze są wydzielone liczne ogólnodostępne miejsca parkingowe i parkingi strzeżone, z uwagi na charakter zabudowy (powojenne bloki bez garaży podziemnych) może być problem z zaparkowaniem.
Z pewnością okolica dzielnicy Bemowo Lotnisko to obszar samowystarczalny, który wyróżnia dość bogata infrastruktura usługowo-handlowa. By załatwić podstawowe potrzeby mieszkańcy nie muszą pokonywać dużych odległości.