Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Bieńczyce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Dobra lokalizacja i rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe? To właśnie Bieńczyce! Mieszkania tutaj są świetnie skomunikowane z resztą miasta, a okolica jest bezpieczna i przyjazna. Poznaj lepiej tę krakowską dzielnicę!

Bieńczyce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli szukając mieszkania, zależy Ci przede wszystkim na dobrej komunikacji i rozwiniętej infrastrukturze, to Bieńczyce mogą okazać się odpowiednim miejscem dla Ciebie. Poznaj lepiej uroki tej dzielnicy!

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Bieńczyce – krótka historia

Dzielnica Bieńczyce, podobnie jak sąsiednie Mistrzejowice, to dawna podkrakowska wieś, na której terenie zdecydowano się rozbudowywać Nową Hutę. W efekcie okolica została mocno zurbanizowana i obecnie dominują tu budynki wielorodzinne (choć w północno-wschodniej części Bieńczyc znajdziemy również domy jednorodzinne).

Projekt zabudowy Bieńczyc został wyłoniony w konkursie w 1959 roku. Wybrano koncepcję luźnej zabudowy z budynkami wolnostojącymi (przeważnie pięcio- i jedenastokondygnacyjnymi). Główną osią zespołu urbanistycznego były Planty Bieńczyckie wzorowane na Plantach Krakowskich – spajają one osiedla w jedną urbanistyczną całość. Wzdłuż osi Plant zaplanowano obiekty użyteczności publicznej, takie jak szkoły, przedszkola, domy handlowe, domy kultury i biblioteki.

Bieńczyce – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Zachowały się tutaj nieliczne pozostałości dawnej wiejskiej zabudowy. Znajdziemy je przy ul. Fatimskiej i Cienistej, ale okolica w międzyczasie tak bardzo się zurbanizowała, że dzisiaj jest tu zwarta miejska zabudowa jednorodzinna. Działa tutaj także Młodzieżowy Dom Kultury, a niedaleko mieści się Teatr Ludowy.

Bieńczyce – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Bieńczyce to teren, na którym nie brakuje zieleni. Są tutaj wspomniane wcześniej Planty Bieńczyckie, kilka niewielkich skwerów i parków, w tym psi park, a przy ulicy Kaczeńcowej mieści się użytek ekologiczny – staw.

Miłośnicy spacerów, przejażdżek rowerowych czy joggingu mogą się wybrać także nad położony nieopodal Zalew Nowohucki. Z kolei ul. Bieńczycką biegnie trasa rowerowa VeloNatura, która stanowi część VeloMałopolska – zintegrowanej sieci tras rowerowych mającej umożliwić dojazd rowerem do najciekawszych turystycznych i przyrodniczych miejsca w Małopolsce. VeloNatura jest jednocześnie małopolskim odcinkiem trasy EuroVelo 11, wiedzie doliną Popradu i Dunajca z Muszyny przez Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Niepołomice, Brzegi, Kraków i Luborzycę do Kościelca. Według planów cała trasa VeloMałopolska ma mieć długość prawie tysiąca kilometrów, ale w tym momencie nie jest jeszcze w całości gotowa.

Bieńczyce – mieszkania

Dzielnica Bieńczyce to obszar, w którym wciąż powstają nowe inwestycje. Deweloperzy budują tutaj przede wszystkim nowoczesne niewysokie budynki wielorodzinne z udogodnieniami w postaci garaży, tarasów, ogródków i placów zabaw dla dzieci.

Bieńczyce mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę. W okolicy jest wiele mniejszych i większych sklepów, w tym Dom Handlowy Wanda oraz Bieńczycki Plac Targowy, gdzie można kupić świeże owoce, warzywa, jajka czy nabiał bezpośrednio od rolników. Nie brakuje też punktów usługowych takich jak salony fryzjerskie, zakłady szewskie czy centra fitness. Są również szkoły podstawowe i średnie, żłobki i przedszkola, a także dom kultury.

W okolicy jest też wiele przychodni lekarskich, mieści się tu też Krakowski Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera, wybudowany w latach 1976-1993. Z kolei przy ul. Fatimskiej znajduje się Hospicjum św. Łazarza.

Bieńczyce są dobrze skomunikowane z resztą Krakowa dzięki licznym liniom tramwajowym i autobusowym, które umożliwiają bezpośredni dojazd między innymi na Bieżanów, Czyżyny, Bronowice, Ruczaj oraz oczywiście do centrum miasta.

W Bieńczycach nie ma centrów biznesowych, ale wiele biurowców mieści się po prostu „po sąsiedzku”. Przykładowo na Czyżynach przy ul. Życzkowskiego znajdziemy biura firmy Comarch, a w centrum Nowej Huty na os. Teatralnym – siedzibę Interia.pl. Wśród firm, które mają swoje biura w okolicy, są też Nokia, Ailleron i Revolut.

Lokalizacja jest sporą zaletą obszaru Bieńczyce. Mieszkania w tej dzielnicy są dobrze skomunikowane z resztą miasta. Osoby, które decydują się na zakup nowych nieruchomości właśnie tutaj, doceniają bogatą infrastrukturą w postaci sklepów, punktów usługowych, poczty i przychodni, a także komunikacji miejskiej. Na plus są także okoliczne tereny zielone, gdzie można wybrać się na spacer i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Kolejny artykuł

Bronowice-Mydlniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Cenisz sobie dobrze rozwiniętą okolicę? Takie są właśnie Bronowice-Mydlniki! Mieszkania, które się tam znajdują, powinny spełnić Twoje oczekiwania. Znajduje się tutaj bogate zaplecze handlowo-usługowe i edukacyjne. Nie brakuje również przystanków komunikacji miejskiej oraz stacji kolejowej.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu