Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Bieńczyce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Dobra lokalizacja i rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe? To właśnie Bieńczyce! Mieszkania tutaj są świetnie skomunikowane z resztą miasta, a okolica jest bezpieczna i przyjazna. Poznaj lepiej tę krakowską dzielnicę!

Bieńczyce – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na dobrej komunikacji i rozwiniętej infrastrukturze, to Bieńczyce mogą okazać się odpowiednim miejscem dla Ciebie. Poznaj lepiej uroki tej dzielnicy!

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Bieńczyce – krótka historia

Dzielnica Bieńczyce, podobnie jak sąsiednie Mistrzejowice, to dawna podkrakowska wieś, na której terenie zdecydowano się rozbudowywać Nową Hutę. W efekcie okolica została mocno zurbanizowana i obecnie dominują tu budynki wielorodzinne (choć w północno-wschodniej części Bieńczyc znajdziemy również domy jednorodzinne).

Kraków, Bieńczyce - atrakcyjne mieszkanie usytuowane w bloku mieszkalnym z pięknym widokiem na zieleń

Projekt zabudowy Bieńczyc został wyłoniony w konkursie w 1959 roku. Wybrano koncepcję luźnej zabudowy z budynkami wolnostojącymi, gdzie głównym punktem były Planty Bieńczyckie mające za zadanie spajać osiedla w jedną urbanistyczną całość. Wzdłuż osi Plant uwzględniono obiekty użyteczności publicznej, takie jak szkoły, domy handlowe, domy kultury i biblioteki.

Bieńczyce – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Działa tutaj Młodzieżowy Dom Kultury, a niedaleko mieści się Teatr Ludowy.

Zachowały się tutaj także nieliczne pozostałości dawnej wiejskiej zabudowy. Znajdziemy je przy ul. Fatimskiej i Cienistej, ale okolica w międzyczasie tak bardzo się zurbanizowała, że dzisiaj jest tu zwarta miejska zabudowa jednorodzinna.

Bieńczyce – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Bieńczyce to teren, na którym nie brakuje zieleni. Są tutaj wspomniane wcześniej Planty Bieńczyckie, kilka niewielkich skwerów i parków, w tym psi park, a przy ulicy Kaczeńcowej mieści się staw.

Kraków, Bieńczyce - ładne mieszkanie w nowoczesnym bloku wybudowanym nieopodal terenów zielonych

Miłośnicy spacerów, przejażdżek rowerowych czy joggingu mogą się wybrać także nad położony nieopodal Zalew Nowohucki. Z kolei ul. Bieńczycką biegnie trasa rowerowa VeloNatura, która stanowi część VeloMałopolska – zintegrowanej sieci tras rowerowych mającej umożliwić dojazd rowerem do najciekawszych turystycznych i przyrodniczych miejsca w Małopolsce.

Bieńczyce – mieszkania

Dzielnica Bieńczyce to obszar, w którym wciąż powstają nowe inwestycje. Deweloperzy budują tutaj przede wszystkim nowoczesne niewysokie budynki wielorodzinne z udogodnieniami w postaci garaży, tarasów, ogródków i placów zabaw dla dzieci.

Bieńczyce mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę. W okolicy jest wiele mniejszych i większych sklepów, w tym Dom Handlowy Wanda oraz Bieńczycki Plac Targowy, gdzie można kupić świeże owoce, warzywa, jajka czy nabiał bezpośrednio od rolników. Nie brakuje też punktów usługowych takich jak salony fryzjerskie, zakłady szewskie czy centra fitness. Są również szkoły podstawowe i średnie, żłobki i przedszkola, a także dom kultury.

Kraków, Bieńczyce - atrakcyjne mieszkanie; w niedalekiej odległości komunikacja miejska

W okolicy jest też wiele przychodni lekarskich, mieści się tu też Krakowski Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera, wybudowany w latach 1976-1993. Z kolei przy ul. Fatimskiej znajduje się Hospicjum św. Łazarza.

Bieńczyce są dobrze skomunikowane z resztą Krakowa dzięki licznym liniom tramwajowym i autobusowym, które umożliwiają bezpośredni dojazd między innymi na Bieżanów, Czyżyny, Bronowice, Ruczaj oraz oczywiście do centrum miasta.

Kraków, Bieńczyce - mieszkanie znajduje się blisko terenów zielonych z dostępem do placów zabaw dla dzieci

W Bieńczycach nie ma centrów biznesowych, ale wiele biurowców mieści się po prostu „po sąsiedzku”. Przykładowo na Czyżynach przy ul. Życzkowskiego znajdziemy biura firmy Comarch, a w centrum Nowej Huty na os. Teatralnym – siedzibę Interia.pl. Wśród firm, które mają swoje biura w okolicy są też Nokia, Ailleron i Revolut.

Atrakcyjne, dwupokojowe mieszkanie zlokalizowane w Bieńczycach; przed blokiem miejsca parkingowe, a w sąsiedztwie liczne sklepy

Lokalizacja jest sporą zaletą obszaru Bieńczyce. Mieszkania w tej dzielnicy są dobrze skomunikowane z resztą miasta. Osoby, które decydują się na zakup nowych nieruchomości właśnie tutaj, doceniają bogatą infrastrukturą w postaci sklepów, punktów usługowych, poczty i przychodni, a także komunikacji miejskiej. Na plus są także okoliczne tereny zielone, gdzie można wybrać się na spacer i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Jeśli poszukujesz atrakcyjnego mieszkania z rynku pierwotnego, sprawdź naszą wyszukiwarkę, która ułatwi Ci znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Pomocne będą również dostępne opisy inwestycji, wizualizacje oraz spacery 3D.

Kolejny artykuł

Bronowice-Mydlniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Cenisz sobie dobrze rozwiniętą okolicę? Takie są właśnie Bronowice-Mydlniki! Mieszkania, które się tutaj znajdują powinny spełnić Twoje oczekiwania. Okolica zapewnia bogate zaplecze handlowo-usługowe i edukacyjne. Nie brakuje także przystanków komunikacji miejskiej oraz stacji kolejowej.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu