Przyjdź na Dni Otwarte w dniach 13 i 14 września! Zapraszamy w piątek od 9.00 do 16.00 oraz w sobotę od 10.00 do 14.00. Dla Klientów Dni Otwartych przygotowana jest oferta specjalna!
Przyjdź na Dni Otwarte w dniach 13 i 14 września! Zapraszamy w piątek od 9.00 do 16.00 oraz w sobotę od 10.00 do 14.00. Dla Klientów Dni Otwartych przygotowana jest oferta specjalna!
Oferta specjalna dotyczy mieszkań gotowych do odbioru w etapie B.
Kraków to drugie co do wielkości miasto Polski, ważny ośrodek akademicki, miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie i z bogatym zapleczem kulturalnym. Nic więc dziwnego, że wiele się tu dzieje, także na rynku nieruchomości. Nieustannie budują się nowe apartamentowce czy powstają nowe osiedla domów jednorodzinnych. Nowe mieszkanie w Krakowie to nie jest tania rzecz, ale w wielu sytuacjach zdecydowanie warto w nie zainwestować. Tym bardziej, że trendy wskazują na to, iż Kraków należy do tych polskich miast, w których ceny nieruchomości w najbliższych latach będą nadal rosnąć. Popyt na nowe lokale wzrasta tu tak niesamowicie szybko, że liczba chętnych na nowe mieszkanie potrafi sięgać nawet 20 osób! Cena nieruchomości oczywiście ma znaczenie, ale warto wziąć pod uwagę także jej lokalizację oraz bliskość przystanków tramwajowych i autobusowych. Poszczególne rejony Krakowa różnią się od siebie dostępem do miejskiej infrastruktury, łatwością przemieszczania się czy bezpieczeństwem. A przecież to, czy z mieszkania będzie łatwo dojechać do pracy, do przedszkola, do przychodni czy do sklepu jest bardzo ważne! Nowe mieszkania i nowe domy w Krakowie są dostępne niemal w każdej dzielnicy, przy czym w bardziej popularnych rejonach tych inwestycji jest zazwyczaj więcej. To oznacza większy wybór i prawdopodobnie także konkurencyjne ceny.
Oczywiście Stare Miasto, a także Grzegórzki i te obszary, które leżą w bliskiej odległości od centrum Krakowa, czyli Krowodrza, Dębniki, Podgórze, Czyżyny, Prądnik Czerwony i Prądnik Biały. Opinie o dzielnicach bywają jednak różne. Każde z miejsc ma swój urok i tak naprawdę w każdej dzielnicy nowe mieszkania czy domy szybko znajdują nabywców. Zastanawiając się nad najlepszą lokalizacją nowego mieszkania, najlepiej – obok ceny – wziąć pod uwagę swoje własne potrzeby i preferencje.
Jedną z zalet zakupu nowego mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie – podobnie jak gdziekolwiek indziej – jest możliwość urządzenia wnętrza według własnego upodobania bez konieczności zmagania się z usuwaniem tego, co było w guście poprzednich właścicieli, ale nie jest w naszym, czyli podłóg, płytek, tapet i tym podobnych rzeczy. Często możliwa jest aranżacja ścianek działowych w taki sposób, aby wnętrze zostało jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Dodatkowo oferty z rynku pierwotnego cechują się dużą różnorodnością. Można tutaj znaleźć mieszkania z aneksem, z oddzielną kuchnią czy dodatkową łazienką. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nowe mieszkania mają zazwyczaj liczne nowoczesne udogodnienia: monitoring, ochronę, bezpieczne place zabaw, podziemne parkingi. Mają też niższe opłaty czynszowe.
Jeśli rozważasz dziś zakup mieszkania w Krakowie, ale masz wątpliwości, czy warto wydawać niemałe pieniądze teraz – skoro, kto wie, być może za dziesięć lat będziesz chcieć przenieść się z rodziną do domu z ogrodem, to... tak, naszym zdaniem warto zdecydować się dziś na zakup nowego mieszkania, nawet jeśli nie zamierzasz mieszkać w nim wiecznie. Dlaczego? Ponieważ mieszkanie w Krakowie to świetna lokata kapitału! Nowe mieszkania doceniane są za to, że są wygodne, jasne i posiadają przemyślane układy oraz zróżnicowane metraże. Mieszkania od dewelopera nawet za kilkanaście lat będą relatywnie nowe i w całkiem dobrym standardzie. Jest duże prawdopodobieństwo, że takie lokum będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Jesteśmy przekonani, że bez trudu sprzedasz takie mieszkanie, nie będzie też problemów, aby je wynająć jakiejś parze, studentom albo obcokrajowcom, którzy coraz chętniej sprowadzają się do Krakowa. Nowe inwestycje deweloperskie w Krakowie nie tracą na wartości tak szybko jak bloki z wielkiej płyty, których główną zaletą jest lokalizacja. Dodatkowo wraz z upływem czasu pojawi się wokół nich bardziej rozbudowana infrastruktura miejska, taka jak przedszkola, sklepy i centra handlowe, przystanki czy punkty usługowe. Taka kolej rzeczy sprawia, że wartość mieszkania nie maleje, a wzrasta, a jego wynajem może w przyszłości stanowić stałe źródło dodatkowych dochodów.
Mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie rozchodzą się jak świeże bułeczki, mimo że ich ceny niezmiennie powoli rosną. To dlatego, że popyt na nie nie maleje, a deweloperzy wciąż budują nowe osiedla. Nowe mieszkania są funkcjonalne i dobrze doświetlone, w ofercie można znaleźć także mieszkania dwustronne. Kto kupuje mieszkania z rynku pierwotnego? Wszyscy! Młode małżeństwa, single, pracownicy korporacji, cudzoziemcy, emeryci. Nowe mieszkania są najczęściej kupowane na własne potrzeby przy wsparciu kredytu. Druga najpopularniejsza opcja to zakup lokalu za gotówkę w celu wynajmu. Drobni inwestorzy, którzy tak robią, kupują zazwyczaj od jednego do kilku mieszkań, zamierzając je wynajmować i w ten sposób zarabiać więcej niż na lokacie bankowej. Dużym ułatwieniem w wyborze odpowiedniego mieszkania są spacery 3D, z których można skorzystać na obido.pl.
Według danych z 2020 roku średnia cena ofertowa za metr kwadratowy wynosiła 9463 zł, natomiast transakcyjna – 8838 zł. Według analityków sytuacja w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie, a to dlatego, że w Krakowie nieustannie przybywa mieszkańców.
Mieszkań szukają praktycznie wszystkie grupy społeczne: rodziny, studenci, biznesmeni, ludzie pracujący (zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy), a nawet emeryci. Najbardziej rozchwytywane są lokale z tak zwanego średniego przedziału, czyli z tego, w którym najistotniejszym czynnikiem jest cena. W Krakowie jest ich (wciąż) dużo, ale coraz więcej pojawia się także lokali luksusowych. Jedną z ciekawszych propozycji są mieszkania dwupoziomowe, które dają duże możliwości aranżacyjne, często też posiadają atrakcyjne tarasy wychodzące na dach. W ostatnim dziesięcioleciu krakowskie płace rosły szybciej od przeciętnej w kraju, zwiększyła się więc siła nabywcza krakowian. Dziesięć lat temu za średnią pensję można było kupić 0,4 metra kwadratowego nowego mieszkania, dziś jest to 0,8 metra kwadratowego. Oczywiście wzrosła też dostępność kredytów, co zachęca wiele osób do kupna lokalu na własność. Ogólnie rynek nieruchomości w Krakowie jest bogaty i zróżnicowany, każdy znajdzie tu coś, co będzie odpowiadać jego potrzebom.
Kraków to miasto, w którym dużo się dzieje. Pod każdym względem. Począwszy od rynku nieruchomości, o którym już wspominaliśmy, poprzez rynek pracy, aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Rynek pierwotny to lokale o różnej wielkości i w różnych lokalizacjach, zarówno mieszkania, jak i domy. Tak, można kupić nowe domy w Krakowie i cieszyć się wszystkimi zaletami mieszkania w zabudowie jednorodzinnej, nie zawracając sobie głowy sprawami, które wiążą się z samą budową domu. Dodatkowo w ofercie można znaleźć wiele inwestycji, które będą gotowe w ciągu pół roku, co jest istotne dla osób, chcących jak najszybciej wprowadzić się do nowego mieszkania.
Jeśli chodzi o rynek pracy, to zostało już wspomniane o tym, że średnia płaca w Krakowie rośnie szybciej niż przeciętna pensja w Polsce. Ofert pracy jest dużo i są one różnorodne – znalezienie dobrej pracy w Krakowie bywa łatwiejsze niż w innych miastach. Według raportu inwestycyjnego Konferencji ds. Handlu i Rozwoju ONZ (UNCTAD) z 2011 roku Kraków to najlepsze miejsce na świecie do lokowania centrów usług dla biznesu. W 2012 r. Kraków znalazł się w gronie 120 najatrakcyjniejszych miast świata (jest to tak zwana lista hot spots dotycząca konkurencyjności biznesowej), a brytyjski think tank Globalization and World Cities (GaWC), który bada wzajemne stosunki pomiędzy miastami świata w kontekście globalizacji, uznał Kraków za metropolię globalną (w Polsce są tylko dwie metropolie globalne, drugą jest oczywiście Warszawa). Z kolei na liście 500 największych przedsiębiorstw w Polsce, którą opublikował tygodnik „Polityka” w 2012 roku, znalazło się 21 firm z siedzibą w Krakowie, w tym 3 z pierwszej dwudziestki. Kraków ma ponadto dobrze rozwiniętą sieć usług bankowych – 7 banków ma tu swoje centrale, a 40 oddziały. Natomiast według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) w I kwartale 2017 r. w Krakowie działało 157 firm z sektora usług biznesowych, które zatrudniały prawie 56 tysięcy pracowników. Wśród nich znajdowały się między innymi firmy świadczące usługi w zakresie outsourcingu procesów biznesowych, rozwiązań informatycznych i centra badawczo-rozwojowe. Większość z nich to oddziały firm międzynarodowych. Wiele firm rozpoczynało działalność w Krakowie od przeniesienia tu księgowości, wsparcia IT czy telefonicznej obsługi klienta. Dzisiaj Kraków uznawany jest za rynek dojrzały, a to znaczy, że stopień zaawansowania świadczonych tu usług przez wiele firm jest taki sam jak w Stanach Zjednoczonych lub w Europie Zachodniej.
Do tego dochodzą inicjatywy, wydarzenia i instytucje kulturalne. Kraków wszedł w XXI w. jako Europejska Stolica Kultury (zdobył ten tytuł jako pierwsze miasto z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, ex aequo z Pragą). Później Kraków został Europejskim Miastem Sportu czy Miastem Literatury UNESCO, a w 2019 został ogłoszony Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej. Każdy z tych tytułów pociąga za sobą rozmaite inicjatywy i wydarzenia, interesujące zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Amerykańska agencja internetowa Orbitz, wyznaczająca trendy w światowej turystyce, w 2007 roku nazwała Kraków „najmodniejszym miastem świata”. W latach 2014 i 2015 Kraków zdobył nagrody Zoover Award dla europejskiego miasta „najlepszego dla turystów”. Został też według brytyjskich respondentów magazynu „Which” uznany za najciekawsze i najbardziej przyjazne europejskie miasto na tak zwany city break, czyli krótki, weekendowy wypad. A w 2018 r. Kraków trafił na listę dziesięciu „najwspanialszych miast świata” portalu podróżniczego TripAdvisor. Takie rzeczy niewątpliwie przyciągają turystów. Nie bez znaczenia były też Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie w 2016 roku. Zresztą turystyka religijna, pielgrzymkowa i turystyka śladami kultury żydowskiej odgrywa w ostatnich latach ważną rolę. To wszystko sprawia, że Kraków co roku jest odwiedzany przez miliony turystów. Przeważają oczywiście Polacy, ale turystów zagranicznych jest coraz więcej. Przyjeżdżają do Krakowa między innymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii i Rosji. Liczba turystów systematycznie rośnie. W 2015 odwiedziło Kraków ponad 10 milionów turystów, z czego ponad 25% stanowili goście z zagranicy. To wszystko oznacza, że w Krakowie dobrze się mieszka... i łatwo wynajmuje mieszkania.
Lokal można wynajmować nie tylko studentom czy parom, które jeszcze nie zdecydowały się na zakup własnego M, ale też turystom czy osobom przyjeżdżającym do Krakowa w podróż służbową. Nie trzeba się nawet zajmować tym samodzielnie, można skorzystać z usług firm zarządzających wynajmem czy AirBnb. Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużym zainteresowaniem, a idealne lokum znajdą zarówno ci, których interesuje parter z ogródkiem, jak również ci, którzy szukają mieszkania na wyższej kondygnacji. Oczywiście w przypadku chęci wynajmowania mieszkania, zwłaszcza jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy, ogromne znaczenie ma jego lokalizacja, nie znaczy to jednak, że tylko lokale na Starym Mieście mogą przynieść zysk. Bardzo korzystne może być też położenie w pobliżu Tauron Areny, ICE Centrum Kongresowego, centrów biznesowych czy stacji kolejowych. W przypadku wynajmów długoterminowych duże znaczenie ma też infrastruktura – bliskość sklepów, przychodni, przedszkola, szkoły czy przystanków komunikacji miejskiej. Krótko mówiąc, argumentów przemawiających za kupnem mieszkania w stolicy województwa małopolskiego nie brakuje.
Krakowska sztuka
Na krakowskim Starym Mieście można znaleźć około 6 tysięcy zabytków i ponad 2 miliony dzieł sztuki.
Śladami Listy Schindlera
To właśnie w Krakowie, w Kamieniołomie Liban zostały nakręcone sceny obozowe do znanego filmu Stevena Spielberga – Lista Schindlera.
Najstarszy uniwersytet
Najstarszym uniwersytetem w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński, który został założony w 1364 roku w Krakowie.
Krzywa wieża w… Krakowie
Krakowska wieża ratuszowa – czyli gotycka budowla z XV wieku – uznawana jest za polską Krzywą Wieżę w Pizie, a wszystko przez to, że jest ona odchylona od pionu o 55 cm.
Szukasz mieszkania bez wkładu własnego w Krakowie? Zobacz dostępne oferty: https://obido.pl/rynek-pierwotny-krakow/oferty-donation.htm
W lipcu 2024 r. średnia cena za m² wyniosła: 15 661 zł.
W Krakowie najchętniej wybierana jest dzielnica Krowodrza.
W lipcu 2024 r. średnia cena za mieszkanie wyniosła: 893 258 zł.