Zabłocie – mieszkania w okolicy. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Zabłocie – mieszkania w okolicy. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukasz nowego mieszkania w Krakowie i zastanawiasz się, który rejon będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Zapraszamy Cię do skorzystania z naszego poradnika lokalizacyjnego, w którym podpowiemy Ci, co znajdziesz na danym obszarze i dlaczego właśnie tam warto zamieszkać. Wszystkie dzielnice Krakowa są unikatowe. W tym artykule opowiemy czym wyróżnia się obszar Zabłocie. Mieszkania w tej okolicy są naprawdę warte uwagi.


Dzielnice Krakowa – Podgórze, obszar Zabłocie. Krótka historia

Zabłocie to bardziej nowoczesny sąsiad Starego Podgórza, który w XXI wieku przeszedł prawdziwą rewolucję. Dawne tereny poprzemysłowe zostały zastąpione przez biurowce i apartamentowce. Swoje siedziby przeniosły tu korporacje, a to wywołało boom na rynku mieszkaniowym.

Do 1989 mieściło się tu wiele przedsiębiorstw państwowych. Kiedy je zlikwidowano, Zabłocie podupadło. Jednak w 2001 roku wybudowano Most Kotlarski, potem otwarto tu Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Krakowskie Szkoły Artystyczne, a przede wszystkim powstał program rewitalizacji i aktywizacji Zabłocia. I dzisiaj to miejsce dynamicznie się rozwija.

Niektóre dawne zakłady przemysłowe wyburzono, inne zaadaptowano na budynki mieszkalne czy placówki kulturalne.

Dzielnica Zabłocie – instytucje historyczne i kulturowe, zlokalizowane w dzielnicy

Właśnie na Zabłociu mieściła się słynna z czasów II wojny światowej Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Dziś na jej terenie znajdują się dwie instytucje – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej. W MOCAK-u, jak powszechnie nazywane jest Muzeum Sztuki Współczesnej, zobaczyć można intrygujące instalacje, obrazy i rzeźby. Niektóre wystawy są stałe, ale dużo jest też wystaw czasowych, które często się zmieniają, warto więc regularnie tu zaglądać. Ponadto w MOCAKu często odbywają się warsztaty, dla wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów – i na różne tematy, takie jak rysowanie portretów, tworzenie komiksu czy haftowanie. A latem na terenie placówki ma miejsce kino letnie.

Z kolei Fabryka Schindlera to interaktywne muzeum, bardzo popularne wśród turystów – prawdopodobnie każdy słyszał o słynnym filmie Stevena Spielberga Lista Schindlera, o właścicielu fabryki, który ratował Żydów przed wywiezieniem do obozu.

Niedaleko Fabryki Schindlera znajduje się Kamieniołom Liban, gdzie w czasie wojny znajdował się obóz pracy. To właśnie tutaj kręcono sceny obozowe z Listy Schindlera. Fragmenty scenografii pozostały tu do dziś, można wśród nich swobodnie spacerować. Sam kamieniołom sprawia tajemnicze wrażenie, a to, co można tu zobaczyć, może przywodzić na myśl filmy postapokaliptyczne. Jest tu chodnik wybrukowany kopiami żydowskich nagrobków, resztki drutu kolczastego i przyciągające uwagę wielkie metalowe piece do wypalania wapienia. Oraz bujna przyroda: trzy stawy, dużo zieleni, liczne ptaki, gady i inne zwierzęta. Nic dziwnego, że miasto Kraków ma plany, aby utworzyć tu park. Po sąsiedzku znajduje się rezerwat przyrody Bonarka, przez który przebiega ścieżka dydaktyczna. Rezerwat jest niewielki, ale stanowi świetne miejsce na popołudniowy spacer.

Zabłocie – przedszkola, szkoły i uczelnie, punkty handlowo-usługowe, komunikacja miejska

Co znajduje się na terenie Zabłocia? Nieliczne przedszkola, szkoły, sklepy spożywcze, sklepy z odzieżą czy sklepy elektroniczne, jednak najbliższe duże centrum handlowe leży po drugiej stronie Wisły – jest to Galeria Kazimierz. Ponadto niedaleko znajduje się Krakowskie Centrum Handlowo Targowe, wybudowane w miejscu dawnej Tandety. Mieszczą się tu nie tylko liczne sklepy i stragany, ale też punkty usługowe, takie jak usługi krawieckie, salony fryzjerskie czy biura podróży. Można też tu coś zjeść. Co istotne, Centrum jest otwarte w każdą niedzielę, ponieważ drobnych kupców zakaz handlu nie dotyczy.

Są tu natomiast takie obiekty jak studia fitness, centra crossfitu, lodowisko i laserpark. Znajdują się tu też restauracje. Zabłocie Kraków to miejsce, w którym można skosztować prawdziwych pyszności.

Jednym z ciekawszych, jeśli chodzi o krakowskie restauracje na Zabłociu, jest ORZO – restauracja, w której wnętrzu króluje zieleń, a w menu drobny makaron orzo. Interesującym miejscem jest też winiarnia Krako slow wines, mieszcząca się przy ul. Lipowej. Na Zabłociu zjedzenie szybkiego lunchu, pysznego obiadu czy po prostu pizzy nie stanowi problemu, nie jest też trudno znaleźć miejsce na filiżankę kawy lub kieliszek wina. Co sprawia, że zarówno turyści, jak i sami mieszkańcy chętnie odwiedzają miejscowe restauracje? Zabłocie Kraków ma swój unikatowy klimat, a lokale serwują oryginalne, smaczne dania, które na długo pozostają w pamięci klientów.

Dogodna lokalizacja jest dużą zaletą Zabłocia. Dzięki tramwajom można szybko przemieścić się w dowolną część miasta, tym bardziej, że kursuje tędy „pięćdziesiątka”, czyli krakowski szybki tramwaj. Ponadto mieści się tu stacja kolejowa Kraków Zabłocie, skąd można bez przesiadek dojechać na lotnisko, do Wieliczki czy Krynicy Zdroju. Na Zabłociu bywa problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, ale jeśli ktoś lubi przemieszczać się po mieście na rowerze, znajdzie tu kilka punktów wypożyczania rowerów Wavelo.

Na Zabłociu jest znacznie mniej zieleni niż na sąsiednim Starym Podgórzu, jednak i tutaj można odpocząć na bulwarach lub w parku, który powstał na terenie, gdzie kiedyś działała stacja towarowa Kraków Wisła. Park Stacja Wisła jest interesującym miejscem – działa od 2018 roku i chociaż póki co nie jest duży (miasto ma plany powiększenia go), oferuje szereg atrakcji. Jest tu przestrzeń piknikowa, plac zabaw, miejska farma i łąka kwietna, można też zjeść coś dobrego. Co interesujące, projekt parku powstał w wyniku konsultacji społecznych i konkursu, w którym zwyciężyła koncepcja Michała Grzybowskiego, studenta architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej.

Zabłocie – mieszkania. Lokalizacja, która się opłaca

Zabłocie w krakowskiej dzielnicy Podgórze jest uznawane za jeden z atrakcyjniejszych obszarów do zamieszkania. Mieści się tutaj jedna z lepszych uczelni, a także kilka istotnych biurowców. Mieszkania na Zabłociu świetnie sprawdzają się jako apartamenty inwestycyjne, dlatego też inwestycje, które tutaj powstają cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Lokale dobrze spiszą się zarówno pod wynajem krótkoterminowy (tutaj dominującą grupą będą oczywiście turyści, którzy największe atrakcje miasta będą mieć pod ręką) jak i wynajem długoterminowy – ponieważ nietrudno będzie znaleźć zainteresowanych wynajmem studentów i pracowników, a także młodych i dynamicznych ludzi, którzy idą z duchem czasu i szukają swojego pierwszego mieszkania.

Na Zabłociu mieszczą się biura wielu firm. Znajdziemy tu między innymi Brown Brothers Harriman, Cisco, Aon, Centrum Techniczne Aptiv i VMLY&R Poland. To także miejsce, gdzie mieści się inkubator technologiczny Deutsche Telekom – hub:raum. Duża liczba miejsc pracy sprawia, że nowe mieszkania są w tym rejonie chętnie kupowane, czy to na własność, czy w celach inwestycyjnych, na wynajem dla pracowników. Jak można zauważyć, dynamicznie rozrasta się Zabłocie – osiedla i bloki budują się szybko, ale to wiąże się z obawami, że obszar ten może stać się kolejną „sypialnią Krakowa”. Czy te obawy się sprawdzą? Czas pokaże.

Na terenie Zabłocia znajduje się ponadto największa wyższa uczelnia niepubliczna w południowej Polsce – Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oferująca studia na ponad dwudziestu kierunkach. Niedaleko niej, w rewitalizowanych przestrzeniach dawnych zakładów Telpod przy ul. Romanowicza powstaje luksusowy akademik dla studentów z bardzo szeroką ofertą udogodnień, między innymi strefą gier, salą kinową, siłownią i wewnętrznym ogrodem.

Nowoczesne mieszkania, są chętnie kupowane przez osoby, które chcą mieszkać blisko centrum i największych atrakcji Krakowa. Właśnie dlatego często decydują się na lokalizację Zabłocie. Osiedla, które powstają na tym terenie wyróżniają się nowoczesną i oryginalną architekturą, która wkomponowuje się w modne i ponadczasowe miejsce. Dodatkowo na atrakcyjność Zabłocia wpływa dobrze rozwinięta komunikacja miejska.

Kolejny artykuł

Stare Podgórze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Stare Podgórze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Rozglądasz się za nowym mieszkaniem w Krakowie? Jeśli zastanawiasz się, który rejon wybrać, zapraszamy Cię do przeczytania naszego poradnika lokalizacyjnego. Podpowiemy Ci w nim, co znajduje się na danym obszarze oraz dlaczego to właśnie w tej lokalizacji warto zamieszkać. W tym artykule opowiemy o Starym Podgórzu – mieszkania w tej okolicy są popularne i chętnie wybierane przez osoby, które chcą się przeprowadzić.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu