Stare Podgórze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Stare Podgórze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Rozglądasz się za nowym mieszkaniem w Krakowie? Jeśli zastanawiasz się, który rejon wybrać, zapraszamy Cię do przeczytania naszego poradnika lokalizacyjnego. Podpowiemy Ci w nim, co znajduje się na danym obszarze oraz dlaczego to właśnie w tej lokalizacji warto zamieszkać. W tym artykule opowiemy o Starym Podgórzu – mieszkania w tej okolicy są popularne i chętnie wybierane przez osoby, które chcą się przeprowadzić.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania w Krakowie i zastanawiasz się, jaką lokalizację wybrać? W tym artykule przedstawiamy dzielnicę Stare Podgórze. Znajdziesz tu historię tego obszaru Krakowa, a także dowiesz się, jakie zabytki i instytucje kulturowe są tam zlokalizowane. Oprócz tego znajdziesz tu też informacje o szkołach, przedszkolach i komunikacji miejskiej na Starym Podgórzu oraz o atrakcyjnych inwestycjach mieszkaniowych.

Przejdź do następnych akapitów:

Kraków – dzielnica Podgórze. Krótka historia

Miasto Podgórze zostało przyłączone do Krakowa w 1915 roku, jednak historia Starego Podgórza sięga dziesiątki wieków wstecz, przynajmniej do średniowiecza. Dzięki temu można tu dziś podziwiać zabytki z różnych epok, a sam rejon staje się coraz bardziej popularny wśród turystów, chociaż wciąż jest znacznie spokojniejszym miejscem niż Kazimierz i Stare Miasto.

Bogata historia i kultura to coś, co wyróżnia Kraków. Dzielnica Podgórze również ma wiele pięknych tradycji. Na przykład podczas Rękawki można obejrzeć historyczne inscenizacje, podziwiać słowiańskich wojów w pełnym rynsztunku, czy odwiedzić kościółek św. Benedykta, który jest dostępny dla gości tylko dwa razy do roku. To najmniejszy kościół w Krakowie i zarazem jeden z najstarszych. Okoliczności jego budowy nie są znane, wiadomo jednak, że pierwsza świątynia stanęła w tym miejscu prawdopodobnie około 1000 roku. Kościółek leży na Wzgórzu Lasoty, na którym króluje Kopiec Kraka z przepiękny widokiem na cały Kraków.

Stare Podgórze – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na terenie Starego Podgórza nie brakuje ciekawych miejsc. Na Wiśle stoją zacumowane barki, w którym można coś zjeść, coś wypić lub wybrać się w rejs. W pobliżu Kładki Bernatka znajduje się Cricoteka – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, będący połączeniem archiwum, muzeum, galerii, placówki naukowej i teatru. W całym Krakowie nie ma drugiego podobnego obiektu. Ciekawe jest nie tylko to, co dzieje się wewnątrz – projekcje spektakli reżyserów zainspirowanych twórczością Tadeusza Kantora, koncerty muzyki improwizowanej i elektronicznej, półkolonie teatralne dla dzieci czy warsztaty artystyczne – ale interesujący jest też sam budynek, który swoją bryłą nawiązuje do charakterystycznego rysunku Kantora przedstawiającego człowieka niosącego na plecach stół.

Stare Podgórze może pochwalić się jeszcze jedną ciekawą placówką kultury – kinokawiarnią Kika. Kika to kino kameralne, gdzie można przyjść do kina z małym dzieckiem, obejrzeć film, siedząc na wygodnych pufach lub napić się kawy. Od czasu do czasu organizowane są tu seanse specjalne, a regularnie odbywają się seanse dla dzieci połączone z kreatywnymi warsztatami.

Jakie jeszcze inne ciekawe obiekty znajdują się w dzielnicy Podgórze? Zabytki, które przyciągają turystów to również historyczne miejsca, interesujące, ale też smutne i pełne zadumy. Jednym z nich jest Plac Bohaterów Getta, odwiedzany przez liczne wycieczki. Stoją tu 33 rzeźby krzeseł, przypominające o tragedii mieszkańców żydowskiego getta. Kiedy wywieziono ich do obozów zagłady, pozostały po nich tylko meble oraz porzucone na placu pakunki i bagaże. Spacerując po Starym Podgórzu, wciąż można natrafić na fragmenty murów getta.

Stare Podgórze – sklepy, przedszkola i szkoły, biurowce, komunikacja miejska

Stare Podgórze jest interesujące nie tylko dla miłośników historii. Od kilku lat otwierają się tu kolejne modne restauracje i lokale, które zyskują popularność zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i turystów. W ostatnim dziesięcioleciu zaczęto także odnawiać kamienice, powstały nowe punkty usługowe, handlowe i gastronomiczne. Zbudowano też Kładkę Bernatka, która połączyła Stare Podgórze z Kazimierzem.

Dziś na Starym Podgórzu znajdziemy praktycznie wszystko, co jest niezbędne do wygodnego mieszkania. Są tu przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, ośrodek zdrowia, przychodnie stomatologiczne, a dla właścicieli zwierząt – weterynaryjne. Znajduje się też dużo lokali gastronomicznych, w których można zjeść szybki posiłek, lunch, elegancki obiad albo napić się kawy. Niedaleko wylotu Kładki Bernatka, która stała się krakowskim Mostem Zakochanych, miłośnicy dobrego jedzenia znajdą ZaKładkę, uchodzącą za jedną z najlepszych krakowskich restauracji serwujących kuchnię okołofrancuską. Innym szczególnie interesującym lokalem jest Euskadi – restauracja specjalizująca się w kuchni baskijskiej. Ciekawym miejscem jest też klub Drukarnia, z którego barów można podziwiać panoramę Starego Miasta i Kazimierza.

Są tu też oddziały banków, apteki oraz dużo mniejszych i większych sklepów. Nie ma żadnego dużego centrum handlowego, ale do Bonarka City Center można dojechać samochodem w kilka-kilkanaście minut, w zależności od miejsca, z którego ruszamy i natężenia ruchu. Równie blisko jest do znajdującej się po drugiej stronie Wisły Galerii Kazimierz.

Stare Podgórze jest dobrze skomunikowane z resztą Krakowa, jeżdżą tutaj liczne tramwaje, między innymi w stronę Czerwonych Maków, Cichego Kącika, Nowej Huty i Kurdwanowa. Mieści się tutaj także zajezdnia „Podgórze” – tramwaje są doskonale skomunikowane z centrum miasta i innymi dzielnicami, co wpływa na komfort życia mieszkańców.

W okolicy znajdują się też dwie stacje kolejowe – Kraków Podgórze, skąd można dojechać pociągiem na przykład do Zakopanego, oraz Kraków Zabłocie. Na terenie Starego Podgórza, w okolicach ulicy Kalwaryjskiej i Parku Bednarskiego, mieści się duży naziemny Parking Stare Podgórze z miejscami postojowymi dla niemal 200 samochodów.

Na Starym Podgórzu nie ma dużych centrów biznesowych, stoją tu jednak pojedyncze wieżowce. Ponadto dość blisko – w odległości kilku kilometrów – znajdują się Equal Business Park przy ul. Wielickiej, Buma Square przy ul. Wadowickiej i Bonarka for Business przy ul. Puszkarskiej, w których mają swoje biura liczne korporacje, między innymi Sabre, Alexander Mann i Lufthansa.

Stare Podgórze – mieszkania. Lokalizacja, która się opłaca!

Stare Podgórze ma swój niezastąpiony klimat. Urokliwe są tutaj przede wszystkim stare kamieniczki, ale także nowe inwestycje, które powstają na tym obszarze, przyciągają osoby zainteresowane kupnem mieszkania. Stare Podgórze kusi świetną lokalizacją – nie do końca w centrum, a jednak w jego pobliżu. Obszar ten stanowi w pewnym sensie miasteczko w mieście i zachwyca pięknym, malowniczym Rynkiem Podgórskim. To wszystko sprawia, że Stare Podgórze jest wyjątkowym miejscem do zamieszkania.

Dla wielu osób, które poszukują mieszkania, bardzo ważne są tereny zielone w pobliżu osiedla, a Stare Podgórze może pochwalić się parkiem, który według niektórych jest najpiękniejszym parkiem w Krakowie. Park Bednarskiego, bo o nim mowa, powstał w wyeksploatowanym kamieniołomie, który istniał już od średniowiecza. Według legendy to właśnie tutaj studiował magię pan Twardowski. Wśród wapiennych skał parku znajdują się tak zwane ogrody, różniące się kompozycją i rodzajem roślin, a jeden z nich nazywa się właśnie „Szkoła Twardowskiego”. Pana Twardowskiego dziś w parku nie spotkamy, ale oprócz spacerowiczów i piknikowiczów (w letnie weekendy park gości Piknik Krakowski) możemy natrafić na wiewiórkę lub zająca.

Wielbiciele aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się na przebieżkę po Parku Bednarskiego albo do Centrum Sportu Parkowa, gdzie znajdą boiska do piłki nożnej i ścieżkę zdrowia. Odbywają się tu też różne imprezy, w tym cykl letnich turniejów Parkowa Cup, półkolonie piłkarskie dla dzieci, Festiwal Kolorów i koncerty, w tym Męskie Granie.

Z kolei wielbiciele dwóch kółek mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów Wavelo, która mieści się przy Koronie i wybrać się na rowerowe zwiedzanie miasta albo na przejażdżkę Wiślaną Trasą Rowerową, biegnącą wzdłuż bulwarów po drugiej stronie Wisły. A skoro już wspomnieliśmy o Koronie, to warto podkreślić, że znajduje się tu duży basen i drugi, mniejszy, przeznaczony do nauki pływania, a także spa.

Stare Podgórze jest bardzo zróżnicowanym miejscem – znajdziemy tu zarówno kamienice, jak nieliczne nowe bloki i biurowce, zabytki z różnych epok, dużo zieleni oraz ciekawe placówki kulturalne i sportowe. Jest to również dzielnica doskonale skomunikowana z całym Krakowem – Zajezdnia Podgórze oraz pobliskie stacje kolejowe umożliwiają szybkie i sprawne poruszanie się po całym mieście. To wszystko wpływa na to, że mieszkania na Starym Podgórzu są bardzo dobrą inwestycją.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Płaszów. Dlaczego warto wybrać tę lokalizację? [Przewodnik]
Mieszkania – Płaszów. Dlaczego warto wybrać tę lokalizację? [Przewodnik]
Jesteś na etapie szukania nowego mieszkania w Krakowie, ale nie wiesz, który rejon będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? W naszym artykule scharakteryzujemy pokrótce obszar Płaszowa, który wchodzi w skład dzielnicy Podgórze. Dowiesz się z niego, co ta okolica może Ci zaoferować i czy mieszkanie na Płaszowie będzie dla Ciebie dobrym pomysłem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu