Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Stare Podgórze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Rozglądasz się za nowym mieszkaniem w Krakowie? Jeśli zastanawiasz się, który rejon wybrać, zapraszamy Cię do przeczytania naszego poradnika lokalizacyjnego. Podpowiemy Ci w nim, co znajduje się na danym obszarze oraz dlaczego to właśnie w tej lokalizacji warto zamieszkać. W tym artykule opowiemy o Starym Podgórzu – mieszkania w tej okolicy są popularne i chętnie wybierane przez osoby, które chcą się przeprowadzić.

Stare Podgórze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy Stare Podgórze. Znajdziesz tu historię tego obszaru Krakowa, a także dowiesz się jakie zabytki i instytucje kulturowe są na nim zlokalizowane. Oprócz tego znajdziesz też informacje o szkołach, przedszkolach i komunikacji miejskiej na Starym Podgórzu oraz o atrakcyjnych inwestycjach mieszkaniowych.

Przejdź do następnych akapitów:

Stare Podgórze – Kraków. Krótka historia

Miasto Podgórze zostało przyłączone do Krakowa w 1915 roku, jednak historia Starego Podgórza sięga dziesiątki wieków wstecz, przynajmniej do średniowiecza. Dzięki temu można tu dziś podziwiać zabytki z różnych epok, a sam rejon staje się coraz bardziej popularny wśród turystów, chociaż wciąż jest znacznie spokojniejszym miejscem niż Kazimierz i Stare Miasto.

Kraków Stare Podgórze - Rynek Podgórski

​Bogata historia i kultura to coś, co wyróżnia Kraków. Stare Podgórze również ma wiele pięknych tradycji. Na przykład podczas Rękawki można obejrzeć tutaj historyczne inscenizacje, podziwiać słowiańskich wojów w pełnym rynsztunku, czy odwiedzić kościółek św. Benedykta, który można bezpłatnie zwiedzać w okresie wakacyjnym w każdą sobotę w godzinach od 10 do 13. To najmniejszy kościół w Krakowie i zarazem jeden z najstarszych. Okoliczności jego budowy nie są znane, wiadomo jednak, że pierwsza świątynia stanęła w tym miejscu prawdopodobnie około 1000 roku. Kościółek leży na Wzgórzu Lasoty, na którym króluje Kopiec Kraka z przepiękny widokiem na cały Kraków.

Stare Podgórze – zabytki i instytucje kulturowe

Na terenie Starego Podgórza nie brakuje ciekawych miejsc. Na Wiśle stoją zacumowane barki, w którym można coś zjeść i wypić lub wybrać się w rejs. W pobliżu Kładki Bernatka znajduje się Cricoteka – Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, będący połączeniem archiwum, muzeum, galerii, placówki naukowej i teatru. W całym Krakowie nie ma drugiego podobnego obiektu. Ciekawe jest nie tylko to, co dzieje się wewnątrz – projekcje spektakli reżyserów zainspirowanych twórczością Tadeusza Kantora, koncerty muzyki improwizowanej i elektronicznej, półkolonie teatralne dla dzieci czy warsztaty artystyczne – ale interesujący jest też sam budynek, który swoją bryłą nawiązuje do charakterystycznego rysunku Kantora przedstawiającego człowieka niosącego na plecach stół.

Kraków Stare Podgórze - Cricoteka

Stare Podgórze może pochwalić się jeszcze jedną ciekawą placówką kultury – Kinokawiarnią KIKA. Kika to miejsce, gdzie można przyjść do kina z małym dzieckiem i obejrzeć film, siedząc na wygodnych pufach. Od czasu do czasu organizowane są tu seanse specjalne, a regularnie odbywają się seanse dla dzieci połączone z kreatywnymi warsztatami.

Stare Podgórze - nieruchomość usytuowana przy Placu Bohaterów Getta i ulicy Lwowskiej

Jakie jeszcze inne ciekawe obiekty znajdują się w dzielnicy Podgórze? Zabytki, które przyciągają turystów to również historyczne miejsca, interesujące, ale też smutne i pełne zadumy. Jednym z nich jest Plac Bohaterów Getta, odwiedzany przez liczne wycieczki. Stoją tu 33 rzeźby krzeseł przypominające o tragedii mieszkańców żydowskiego getta, a spacerując po Starym Podgórzu wciąż można natrafić na fragmenty murów.

Kraków Stare Podgórze - unikatowe mieszkanie w doskonałej lokalizacji, w rejonie Placu Bohaterów Getta

Stare Podgórze – sklepy, przedszkola i szkoły, biurowce, komunikacja miejska

Stare Podgórze jest interesujące nie tylko dla miłośników historii. Od kilku lat otwierają się tu kolejne modne restauracje, które zyskują popularność zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i turystów. W ostatnim dziesięcioleciu zaczęto także odnawiać kamienice, powstały nowe punkty usługowe i handlowe. Zbudowano też Kładkę Bernatka, która połączyła Stare Podgórze z Kazimierzem.

Kolorowe schody w prestiżowej lokalizacji - Kraków Stare Podgórze ul. Tatrzańska

Dziś na Starym Podgórzu znajdziemy praktycznie wszystko, co jest niezbędne do wygodnego mieszkania. Są tu przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, ośrodek zdrowia, przychodnie stomatologiczne, a dla właścicieli zwierząt – weterynaryjne. Znajduje się też dużo lokali gastronomicznych, w których można zjeść szybki posiłek, lunch, elegancki obiad albo napić się kawy. Niedaleko wylotu Kładki Bernatka, która stała się krakowskim Mostem Zakochanych, miłośnicy dobrego jedzenia znajdą ZaKładkę, uchodzącą za jedną z najlepszych krakowskich restauracji serwujących klasyczne francuskie dania. Innym szczególnie interesującym lokalem jest Euskadi – restauracja specjalizująca się w kuchni baskijskiej. Ciekawym miejscem jest też klub Drukarnia, z którego barów można podziwiać panoramę Starego Miasta i Kazimierza.

Kraków Stare Podgórze ul. Nadwiślańska

Są tu też oddziały banków, apteki oraz dużo mniejszych i większych sklepów. Nie ma żadnego dużego centrum handlowego, ale do Bonarka City Center można dojechać samochodem w kilka-kilkanaście minut, w zależności od miejsca, z którego ruszamy i natężenia ruchu. Równie blisko jest do znajdującej się po drugiej stronie Wisły Galerii Kazimierz.

Stare Podgórze jest dobrze skomunikowane z resztą Krakowa, jeżdżą tutaj liczne tramwaje, między innymi w stronę Czerwonych Maków, Cichego Kącika, Nowej Huty i Kurdwanowa. Mieści się tutaj także zajezdnia „Podgórze” – tramwaje zapewniają dobrą komunikację z centrum miasta i innymi dzielnicami, co wpływa na komfort życia mieszkańców.

Przystanek tramwajowy nieopodal Placu Bohaterów Getta; Kraków Stare Podgórze

W okolicy znajdują się też dwie stacje kolejowe – Kraków Podgórze, skąd można dojechać pociągiem na przykład do Zakopanego, oraz Kraków Zabłocie. Na terenie Starego Podgórza, w okolicach ulicy Kalwaryjskiej i Parku Bednarskiego, mieści się duży naziemny Parking Stare Podgórze z miejscami postojowymi dla niemal 200 samochodów.

Mieszkanie na sprzedaż w atrakcyjnej inwestycji znajdującej się w doskonałej lokalizacji, blisko centrum Krakowa

Na Starym Podgórzu nie ma dużych centrów biznesowych, stoją tu jednak pojedyncze wieżowce. Ponadto dość blisko – w odległości kilku kilometrów – znajdują się Equal Business Park przy ul. Wielickiej, Buma Square przy ul. Wadowickiej i Bonarka for Business przy ul. Puszkarskiej, w których mają swoje biura liczne korporacje, między innymi Sabre, Alexander Mann i Lufthansa.

Stare Podgórze – mieszkania. Lokalizacja, która się opłaca!

Stare Podgórze ma swój niezastąpiony klimat. Urokliwe są tutaj przede wszystkim stare kamieniczki, ale także nowe inwestycje, które powstają na tym obszarze i przyciągają osoby zainteresowane kupnem mieszkania w sercu Starego Podgórza. Zakup nowego mieszkania w stanie deweloperskim daje duże możliwości aranżacyjne. Deweloperzy posiadają do sprzedaży mieszkania o zróżnicowanym metrażu i funkcjonalnych układach – w zależności od potrzeb można zdecydować się na kawalerkę, np. w celach inwestycyjnych, popularne mieszkanie dwupokojowe, czy nawet przestronne 5-pokojowe mieszkanie.

Unikatowe mieszkanie w doskonałej lokalizacji, w sercu Starego Podgórza. Nieruchomość usytuowana blisko bulwarów wiślanych

Stare Podgórze kusi świetną lokalizacją – nie do końca w centrum, a jednak w jego pobliżu. Obszar ten stanowi w pewnym sensie miasteczko w mieście i zachwyca pięknym, malowniczym Rynkiem Podgórskim. To wszystko sprawia, że Stare Podgórze jest wyjątkowym miejscem do zamieszkania.

Mieszkanie na sprzedaż w atrakcyjnej inwestycji znajdującej się przy ulicy Lwowskiej, przy Placu Bohaterów Getta

Dla wielu osób, które poszukują mieszkania, bardzo ważne są tereny zielone w pobliżu osiedla, a Stare Podgórze może pochwalić się parkiem, który według niektórych jest najpiękniejszym parkiem w Krakowie. Park Bednarskiego, bo o nim mowa, powstał w wyeksploatowanym kamieniołomie, który istniał już od średniowiecza. Według legendy to właśnie tutaj studiował magię pan Twardowski. Wśród wapiennych skał parku znajdują się tak zwane ogrody, różniące się kompozycją i rodzajem roślin, a jeden z nich nazywa się właśnie „Szkoła Twardowskiego”. Pana Twardowskiego dziś w parku nie spotkamy, ale oprócz spacerowiczów i piknikowiczów (w letnie weekendy park gości Piknik Krakowski) możemy natrafić na wiewiórkę lub zająca.

Park Bednarskiego w dzielnicy Stare Podgórze

Wielbiciele aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się na przebieżkę po Parku Bednarskiego albo do Centrum Sportu Parkowa, gdzie znajdą boiska do piłki nożnej i ścieżkę zdrowia. Odbywają się tu też różne imprezy, w tym cykl letnich turniejów Parkowa Cup, mecze quidditcha organizowane przez drużynę Kraków Dragons, półkolonie piłkarskie dla dzieci, Festiwal Kolorów i koncerty, w tym Męskie Granie.

Centrum Sportu Parkowa w dzielnicy Stare Podgórze

​Z kolei wielbiciele dwóch kółek mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów Wavelo, która mieści się przy Koronie i wybrać się na rowerowe zwiedzanie miasta albo na przejażdżkę Wiślaną Trasą Rowerową, biegnącą wzdłuż bulwarów po drugiej stronie Wisły. A skoro już wspomnieliśmy o Koronie, to warto podkreślić, że znajduje się tu duży basen i drugi, mniejszy, przeznaczony do nauki pływania, a także SPA.

Mieszkanie usytuowane w jednej z najbardziej pożądanych lokalizacji, przy  Rynku Podgórskim - Kraków Stare Podgórze

​Stare Podgórze jest bardzo zróżnicowanym miejscem – znajdziemy tu zarówno kamienice, jak nieliczne nowe bloki i biurowce, zabytki z różnych epok, dużo zieleni oraz ciekawe placówki kulturalne i sportowe. Jest to również dzielnica doskonale skomunikowana z całym Krakowem – Zajezdnia Podgórze oraz pobliskie stacje kolejowe umożliwiają szybkie i sprawne poruszanie się po całym mieście. To wszystko wpływa na to, że mieszkania na Starym Podgórzu są bardzo dobrą inwestycją.

Stare Podgórze - tereny zielone

​Jeśli szukasz nowego mieszkania, zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Kolejny artykuł

Płaszów – mieszkania. Dlaczego warto wybrać tę lokalizację?
Jesteś na etapie szukania nowego mieszkania w Krakowie, ale nie wiesz, który rejon będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? W naszym artykule scharakteryzujemy pokrótce obszar Płaszowa, który wchodzi w skład dzielnicy Podgórze.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu