Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wzgórza Krzesławickie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

W tym artykule skupimy się na północy Krakowa i przedstawimy dzielnicę Wzgórza Krzesławickie. Jest to obszar peryferyjny, który na pewno zainteresuje zwolenników ciszy i zieleni. Sprawdź, czy jest to miejsce dla Ciebie!

Wzgórza Krzesławickie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, czym wyróżnia się dzielnica Wzgórza Krzesławickie i jakie udogodnienia oferuje.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Wzgórza Krzesławickie w Krakowie. Krótka historia

Wzgórza Krzesławickie to obszar zlokalizowany pomiędzy centrum Nowej Huty, Bieńczycami, Mistrzejowicami i Pleszowem. Jest to jednocześnie jedno z najwyższych wzniesień Krakowa, doceniane przez mieszkańców ze względu na widoki i czyste powietrze. Kiedyś była tu wieś – leżąca nad rzeką Dłubnią – i do dzisiaj w okolicy dużo jest zabudowy jednorodzinnej (choć nie brakuje też budynków wielorodzinnych). W 1951 roku okolica została przyłączona do Krakowa jako nowohuckie osiedle.

Mieszkanie położone w cichej lokalizacji w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie

Wzgórza Krzesławickie – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na Wzgórzach Krzesławickich zachowało się kilka zabytków, między innymi dworek Jana Matejki w Krzesławicach z przełomu XVIII i XIX wieku oraz siedemnastowieczny drewniany kościół św. Jana Chrzciciela, a także kilka starych chałup.

Kościół św. Jana Chrzciciela został zbudowany w latach 1633-1648 w Jaworniku. Po uszkodzeniu został przeniesiony do Krzesławic. Kościół jest drewniany i składa się z jednonawowego pomieszczenia. Wśród zabytków zachowała się barokowa ambona, ozdoba malarska przedstawiająca Sąd Ostateczny oraz postać św. Krzysztofa.

Kraków Wzgórza Krzesławickie - bliskość terenów zielonych i obiektów historycznych

Dworek Jana Matejki – Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce – to staropolski dworek, który został wybudowany w 1826 roku i od 1966 roku pełni funkcję muzeum. Większość sal zawiera prace związane z twórczością Jana Matejki, a jedna z nich wspomina postać Hugona Kołłątaja. Dworek otacza park, który liczy około 4 hektary.

Dodatkowo w Łuczanowicach znajduje się Dwór Mycielskich, który został zaprojektowany w 1902 roku przez Tadeusza Stryjeńskiego. Dwór wyróżnia się modernistyczną bryłą z cegły i piaskowca. Budynek otacza park w stylu angielskim (zachowany jedynie we fragmentach). Obecnie dwór służy za siedzibę klubu kulturalnego Aneks. Mieści się w nim także kaplica oraz lokale mieszkalne. Od roku 1980 obiekt jest wpisany do rejestru zabytków miasta Krakowa.

Wzgórza Krzesławickie – tramwaje, sklepy, przedszkola i szkoły

Do Wzgórz Krzesławickich przyciąga między innymi obecność zieleni oraz możliwości wypoczynkowe i rekreacyjne tej okolicy. Są tutaj skwery, miejskie ogródki jordanowskie i parki. Miłośnicy jazdy konnej mogą korzystać z usług OJK Pegaz, a wielbicieli dwóch kółek ucieszy obecność trasy rowerowej VeloNatura, która stanowi część VeloMałopolska – zintegrowanej sieci tras rowerowych, mającej umożliwić dojazd rowerem do najciekawszych turystycznych i przyrodniczych miejsca w Małopolsce.

Prezentowana nieruchomość znajduje się w spokojnej, zielonej dzielnicy z dostępem do placów zabaw;  Kraków Wzgórza Krzesławickie

W okolicy jest też kilka placówek edukacyjnych – zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe oraz średnie. Wśród nich są m.in. Przedszkole nr 63, Przedszkole nr 111, Przedszkole nr 112, Szkoła Podstawowa nr 78, Szkoła Podstawowa nr 98, Szkoła Podstawowa nr 129. Na terenie dzielnicy działa także Filia 52 Biblioteki Kraków (os. Na Stoku 1).

Mieści się tu również Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, w którym można skorzystać z wielu usług takich jak nauka gry na gitarze i fortepianie, taniec współczesny, gimnastyka korekcyjna, warsztaty plastyczne, teatralne i fotograficzno-dziennikarskie.

Kraków Wzgórza Krzesławickie - mieszkanie położone w zabudowie jednorodzinnej

Wzgórza Krzesławickie posiadają także 3 ośrodki kultury. Są to: Klub Dukat w dawnej wsi Grębałów, Klub Aneks w zabytkowym Dworze Mycielskich oraz Klub Krzesławice.

Wśród dostępnych usług można znaleźć np. urząd pracy, pocztę, salon fryzjerski, aptekę. Wzgórza Krzesławickie mieszczą na swoim terenie mieszczą także przychodnię rodzinną Sentimed oraz Wojewódzki Szpital Okulistyczny.

Kraków Wzgórza Krzesławickie - dobra komunikacja miejska i bliskość terenów zielonych

Mimo że Wzgórza Krzesławickie są położone kawałek od centrum miasta, to są z nim – oraz z pozostałymi częściami Krakowa – dobrze skomunikowane. W pobliżu znajdują się też ważne trasy komunikacyjne prowadzące w kierunku Buska-Zdroju i Sandomierza, a za kilka lat w pobliżu powinna zostać wybudowana północna obwodnica Krakowa, która umożliwi szybki dojazd samochodem do centrum miasta oraz wyjazd w kierunku Warszawy, Częstochowy i Katowic. Komunikację znacznie ułatwiają także autobusy i tramwaje. Wzgórza Krzesławickie to miejsce skąd kursuje m.in. linia 1 z Salwatora, linia nr 4 z Bronowic oraz linia nr 5 z Krowodrzy Górki. Na terenie dzielnicy znajduje się także stacja kolejowa Kraków Lubocza.

Kraków Wzgórza Krzesławickie - przystanki tramwajowe zapewniające połączenie z centrum miasta

Wzgórza Krzesławickie – mieszkania

Na Wzgórzach Krzesławickich wciąż powstają nowe inwestycje. Są to zarówno kameralne osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, jak i kilkukondygnacyjne budynki wielorodzinne.

Wzgórza Krzesławickie są dość sporym obszarem. Jest tutaj wszystko to, co potrzebne do codziennego życia: sklepy, punkty usługowe, placówki oświatowe, a także przychodnia. Wzgórza Krzesławickie posiadają też tereny zielone. Mieszkańcy mają dostęp do parku Zielony Jar, który ma powierzchnię ok. 9 hektarów. Mieści się tutaj boisko, plac zabaw, stoły tenisowe, a także muszla koncertowa. Oprócz tego na Wzgórzach Krzesławickich można znaleźć park kieszonkowy, którego motywem przewodnim jest prehistoria.

Mieszkanie położone w niewysokim budynku - nieopodal przystanki autobusowe i tereny zielone; Kraków Wzgórza Krzesławickie

Czy warto właśnie tutaj poszukiwać swojego idealnego mieszkania? Wzgórza Krzesławickie leżą co prawda w oddaleniu od centrum Krakowa, ale dzięki temu unika się miejskiego zgiełku, jednocześnie nie rezygnując z zalet mieszkania w dużym mieście. Rozwinięta jest infrastruktura i dostępna jest wygodna komunikacja miejska, więc jeśli czegoś nie ma na miejscu – na przykład teatru – wystarczy podjechać do centrum Nowej Huty. Sprawna komunikacja z pozostałymi częściami Krakowa to też coś, co cechuje Wzgórza Krzesławickie. Tramwaje pomagają w szybszej podróży i uniknięciu korków.

Mieszkanie położone w 3-piętrowym budynku; Kraków Wzgórza Krzesławickie

Jeśli interesuje Cię dzielnica w innej części Krakowa, sprawdź nasz przewodnik.

Mieszkanie położone obok zieleni i miejsc rekreacyjnych; Kraków Wzgórza Krzesławickie

Kolejny artykuł

Dębniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Kupno nowego mieszkania wiąże się z wyborem odpowiedniej dzielnicy, która będzie komfortowa pod względem codziennego życia. Dla osób, które poszukują nowego lokum, najważniejsza jest dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa oraz sprawna komunikacja, gwarantująca łatwy dojazd do centrum czy pozostałych dzielnic miasta. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod uwagę dzielnicę Dębniki. Mieszkania, które są tutaj zlokalizowane cieszą się bowiem dużym zainteresowaniem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu