Mieszkania – Wzgórza Krzesławickie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Wzgórza Krzesławickie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Wśród osób, które wybierają dzielnice na zakup swojego nowego mieszkania, można wprowadzić podział na tych, którzy interesują się tylko południowym rejonem Krakowa, a tych, którzy nie wyobrażają sobie mieszkać gdzie indziej niż w jego północnej części. W tym artykule skupimy się na tej drugiej grupie, a i tę pierwszą może uda się przekonać do zmiany upodobań. Opisywanym obszarem Krakowa będzie dzielnica Wzgórza Krzesławickie. Chociaż jest to dzielnica oddalona od centrum, dla niejednej osoby atrakcyjne jest właśnie Wzgórze Krzesławickie. Mieszkania tutaj cieszą się nie mniejszym zainteresowaniem niż te ulokowane bliżej centrum. Sprawdź, czy jest to miejsce dla Ciebie!


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Szukasz mieszkania? Wzgórze Krzesławickie może być dla Ciebie doskonałą propozycją. W tym artykule podpowiemy, czym wyróżnia się dzielnica Wzgórza Krzesławickie – tramwaje, ośrodki kultury i przychodnie.

Przejdź do akapitów:

  1. Dzielnica Wzgórza Krzesławickie w Krakowie. Krótka historia
  2. Wzgórza Krzesławickie – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy
  3. Wzgórza Krzesławickie – tramwaje, sklepy, przedszkola i szkoły
  4. Mieszkania – Wzgórze Krzesławickie. Lokalizacja, w której warto zamieszkać

Dzielnica Wzgórza Krzesławickie w Krakowie. Krótka historia

Wzgórza Krzesławickie to obszar zlokalizowany pomiędzy centrum Nowej Huty, Bieńczycami, Mistrzejowicami i Pleszowem. Jest to jednocześnie jedno z najwyższych wzniesień Krakowa, doceniane przez mieszkańców ze względu na widoki i czyste powietrze. Kiedyś była tu wieś, leżąca nad rzeką Dłubnią i do dzisiaj w okolicy dużo jest zabudowy jednorodzinnej (choć nie brakuje też budynków wielorodzinnych). W 1951 roku okolica została przyłączona do Krakowa jako nowohuckie osiedle.

Wzgórza Krzesławickie – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na Wzgórzach Krzesławickich zachowało się sporo zabytków, między innymi dworek Jana Matejki w Krzesławicach z przełomu XVIII i XIX wieku oraz siedemnastowieczny drewniany kościół św. Jana Chrzciciela, a także kilka starych chałup.

Kościół św. Jana Chrzciciela został zbudowany w latach 1633-1648 w Jaworniku. Po uszkodzeniu został przeniesiony do Krzesławic. Kościół jest drewniany i składa się z jednonawowego pomieszczenia. Wśród zabytków zachowała się barokowa ambona, a także ozdoba malarska przedstawiająca Sąd Ostateczny oraz postać św. Krzysztofa.

Dworek Jana Matejki – Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejki to staropolski dworek, który został wybudowany w 1826 roku i od 1966 roku pełni funkcję muzeum. Większość sal zawiera prace związane z twórczością Jana Matejki, a jedna z nich wspomina postać Hugona Kołłątaja. Dworek otacza park, który liczy około 4 hektary.

Dodatkowo w Łuczanowicach znajduje się Dwór Mycielskich w Łuczanowicach, który został zaprojektowany w 1902 roku przez Tadeusza Stryjeńskiego. Dwór wyróżnia się modernistyczną bryłą z cegły i piaskowca. Budynek otacza park w stylu angielskim (zachowany jedynie we fragmentach). Obecnie dwór służy za siedzibę klubu kulturalnego Aneks. Mieści się w nim także kaplica oraz lokale mieszkalne. Od roku 1980 obiekt jest wpisany do rejestru zabytków miasta Krakowa.

Wzgórza Krzesławickie – tramwaje, sklepy, przedszkola i szkoły

Do Wzgórz Krzesławickich nabywców mieszkań przyciąga między innymi obecność zieleni i możliwości wypoczynkowe i rekreacyjne tej okolicy. Są tutaj skwery, miejskie ogródki jordanowskie i parki. Miłośnicy jazdy konnej mogą korzystać z usług OJK Pegaz, a wielbicieli dwóch kółek ucieszy obecność trasy rowerowej VeloNatura, która stanowi część VeloMałopolska – zintegrowanej sieci tras rowerowych, mającej umożliwić dojazd rowerem do najciekawszych turystycznych i przyrodniczych miejsca w Małopolsce. VeloNatura jest jednocześnie małopolskim odcinkiem trasy EuroVelo 11, wiedzie doliną Popradu i Dunajca z Muszyny przez Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Niepołomice, Brzegi, Kraków i Luborzycę do Kościelca. Według planów cała trasa VeloMałopolska ma mieć długość prawie tysiąca kilometrów, ale w tym momencie nie jest jeszcze w całości gotowa.

W okolicy jest też kilka placówek edukacyjnych – zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe i średnie. Wśród nich są m.in. Przedszkole nr 63, Przedszkole nr 111, Przedszkole nr 112, Szkoła Podstawowa nr 78, Szkoła Podstawowa nr 98, Szkoła Podstawowa nr 129. Na terenie dzielnicy działa także Filia 52 Biblioteki Kraków (os. Na Stoku 1).

Mieści się tu również Młodzieżowy Dom Kultury Fort 40 „Krzesławice”, w którym można skorzystać z wielu usług takich jak nauka gry na gitarze i fortepianie, studio wokalne, taniec współczesny, gimnastyka korekcyjna, warsztaty plastyczne, teatralne i fotograficzno-dziennikarskie.

Wzgórza Krzesławickie posiadają także 3 ośrodki kultury. Są to: Klub Dukat w dawnej wsi Grębałów, Klub Aneks, znajdujący się w zabytkowym Dworze Mycielskich oraz Klub Krzesławice zlokalizowany w Krzesławicach.

Wśród dostępnych usług można znaleźć np. urząd pracy, pocztę, salon fryzjerski, aptekę. A czy jest tutaj jakaś przychodnia? Wzgórza Krzesławickie mieszczą na swoim terenie kilka takich punktów (np. Przychodnia Sentimed). Mieści się tutaj również Wojewódzki Szpital Okulistyczny.

Mimo że Wzgórza Krzesławickie są położone w odległości mniej więcej dziesięciu kilometrów od centrum miasta, są z nim – oraz z pozostałymi częściami Krakowa – dobrze skomunikowane. W pobliżu znajdują się też ważne trasy komunikacyjne, prowadzące w kierunku Buska-Zdroju i Sandomierza, a za kilka lat w pobliżu powinna zostać wybudowana północna obwodnica Krakowa, która umożliwi szybki dojazd samochodem do centrum miasta oraz wyjazd w kierunku Warszawy, Częstochowy i Katowic. Komunikację znacznie ułatwiają także autobusy i tramwaje. Wzgórza Krzesławickie to miejsce skąd kursuje m.in. linia 1 z Salwatora, linia nr 4 z Bronowic oraz linia nr 5 z Krowodrzy. Na terenie dzielnicy znajduje się także stacja kolejowa Kraków Lubocza.

Mieszkania – Wzgórze Krzesławickie. Lokalizacja, w której warto zamieszkać

Na Wzgórzach Krzesławickich wciąż powstają nowe inwestycje. Są to zarówno kameralne osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, jak i kilkukondygnacyjne budynki wielorodzinne.

Wzgórza Krzesławickie są dość sporym obszarem. Jest tutaj wszystko to, co potrzebne do codziennego życia: sklepy, punkty usługowe, placówki oświatowe, a także przychodnia. Wzgórza Krzesławickie posiadają też tereny zielone. Mieszkańcy będą mieli dostęp do parku Zielony Jar, który ma powierzchnię ok. 9 hektarów. Mieści się tutaj boisko, plac zabaw, stoły tenisowe, a także muszla koncertowa. Oprócz tego na Wzgórzach Krzesławickich można znaleźć park kieszonkowy, którego motywem przewodnim jest prehistoria.

Czy warto właśnie tutaj poszukiwać swojego idealnego mieszkania? Wzgórze Krzesławickie leży co prawda w oddaleniu od centrum Krakowa, ale dzięki temu unika się miejskiego zgiełku, jednocześnie nie rezygnując z zalet mieszkania w dużym mieście. Rozwinięta jest infrastruktura i dostępna jest wygodna komunikacja miejska, więc jeśli czegoś nie ma na miejscu – na przykład teatru – wystarczy podjechać do centrum Nowej Huty. Sprawna komunikacja z pozostałymi częściami Krakowa to też coś, co cechuje Wzgórza Krzesławickie. Tramwaje pomagają w szybszej podróży i uniknięciu korków. Zainteresowany? Sprawdź ofertę Obido – mieszkania Wzgórze Krzesławickie.

Kolejny artykuł

Dębniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Dębniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Kupno nowego mieszkania wiąże się z wyborem odpowiedniej dzielnicy, która będzie komfortowa pod względem codziennego życia. Dla osób, które poszukują nowego lokum, najważniejsza jest dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa oraz sprawna komunikacja, gwarantująca łatwy dojazd do centrum czy pozostałych dzielnic miasta. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod uwagę dzielnicę Dębniki. Mieszkania, które są tutaj zlokalizowane, cieszą się bowiem dużym zainteresowaniem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu