Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wola Duchacka– mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Kraków to piękne miasto i bardzo dobre miejsce do życia i mieszkania. Jedną z osiemnastu dzielnic stolicy Małopolski, spełniającą te kryteria, jest Podgórze Duchackie, którego częścią jest Wola Duchacka. Życie na Woli Duchackiej to bardzo dobry pomysł, a dowodem na to jest fakt, że jest to jeden z najchętniej zamieszkiwanych obszarów Krakowa.

Wola Duchacka– mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przyjrzymy się dokładnie Woli Duchackiej i podpowiemy, jakie punkty usługowe i rozrywkowe znajdziesz na tym obszarze.

Przejdź do akapitów:

Wola Duchacka, dzielnica Podgórze Duchackie. Krótka historia

Wola Duchacka sąsiaduje z Łagiewnikami, Podgórzem, Starym Prokocimiem, Piaskami Wielkimi i Kurdwanowem. Historia tych terenów sięga aż do neolitu, kiedy przy drodze handlowej do Wieliczki istniała osada, związana najpierw z kulturą łużycką, a potem z celtycką, scytyjską, pomorską, puchowską i wreszcie przeworską. Ich ślady wykazały badania archeologiczne, które prowadzono tu w okresie międzywojennym.

Wola Duchacka to dawna wieś, której pierwszy człon nazwy pochodzi od apelatywu „wola” – oznaczającego, że wieś była okresowo zwolniona z płacenia danin – a drugi od „duchaki”, nawiązującego do członków Zakonu Św. Ducha. Pierwsze wzmianki historyczne na temat Woli Duchackiej pojawiły się w roku 1364, kiedy jeszcze nazywano ją „Wolią” i w 1464 roku, kiedy pierwszy raz użyto nazwy „Wola”.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku na Woli Duchackiej Zachód, gdzie większość obszarów stanowiły nieużytki, zaczęły powstawać osiedla bloków. Dzisiaj znajduje się tutaj około stu bloków mieszkalnych.

Wola Duchacka – instytucje historyczne i kulturowe

Podgórze Duchackie, Wola Duchacka - mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, prezentowana inwestycja  posiada lokale usługowe

W okolicy mieści się Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Beskidzkiej i filia Centrum Kultury Podgórze. Przy MDK działa sekcja judo, odbywają się też zajęcia teatralne, taneczne, muzyczne, plastyczne i rytmiczne dla najmłodszych. Są także lekcje angielskiego na wszystkich poziomach zaawansowania. W Centrum Kultury Podgórze Klub Wola Duchacka także odbywają się różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a ponadto spotkania literackie i wystawy.

Wola Duchacka – sklepy, przedszkola i szkoły, park

Wola Duchacka to część Krakowa idealna do zamieszkania ze względu na w pełni rozbudowaną infrastrukturę handlową, zdrowotną, edukacyjną i rozrywkową. Dzięki temu, że w okolicy jest kilkanaście placówek dla najmłodszych, w tym też samorządowe, dzielnica chętnie wybierana jest przez rodziny z dziećmi. Żłobki i kilkanaście przedszkoli to bardzo dobra oferta dla rodziców, którzy mają alternatywę opieki dla dzieci podczas czasu spędzanego w pracy. Szeroka oferta edukacyjna dotyczy nie tylko dzieci przedszkolnych, ale też młodzieży szkolnej.

Każdy mieszkaniec dzielnicy bez problemu skorzysta z opieki zdrowotnej jaką oferuje Szpital św. Rafała, na którego terenie mieszczą się różne poradnie specjalistyczne. Wola Duchacka zapewnia też dostęp do aptek, więc nie ma problemu z zakupem lekarstw.

Kraków, Wola Duchacka - nowoczesne osiedle mieszkaniowe dla osób ceniących wygodę

Wola Duchacka to w zasadzie samowystarczalne miejsce do życia i mieszkania w Krakowie. Na jej terenie dostępne są zarówno sklepy osiedlowe, jak i supermarkety, a także przychodnie, apteki czy zakłady fryzjerskie. Dodatkowo w pobliżu znajduje się Centrum Handlowe Bonarka City Center, w którym mieści się wiele sklepów, a także oddziały kilku banków i telefonii komórkowych, apteki, biura podróży, usługi krawieckie, pralnie, kantory oraz oddział Poczty Polskiej i Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa. Jest tu też kilka restauracji, kawiarnie i Cinema City.

Obok Centrum Handlowego Bonarka jest Bonarka for Business – kompleks biurowy, w którym mieszczą się biura licznych korporacji, między innymi Pegasystem, GlobalLogic, Skelia, Gerda Broker, Alexander Mann Solutions, Lufthansa czy Euroclear.

Na terenie Woli Duchackiej znajduje się Park Rzeczny Drwinka oraz Park na Kozłówce. A z drugiej strony Woli Duchackiej, co prawda już poza jej terenem, ale wciąż niedaleko, leży bardzo interesujące miejsce – Rezerwat Przyrody Nieożywionej Bonarka, gdzie można przejść się po dnie dawnego morza, podziwiając pozostałe skamieniałości. Rezerwat zapewnia ciszę i spokój, dodatkowo przebiega przez niego szeroka i wygodna ścieżka dydaktyczna, która umożliwia przejażdżki rowerem lub spacery.

Podgórze Duchackie, Wola Duchacka - nowoczesny kompleks mieszkaniowy na spokojnym osiedlu

Wola Duchacka ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Do Woli Duchackiej dojeżdża kilkanaście linii autobusowych, ponadto na granicy Woli Duchackiej i Kurdwanowa znajduje się pętla tramwajowa linii 24 i 50. Autobusy jeżdżą do centrum handlowego, supermarketów i w odległe miejsca w mieście. Mieszkańcy chętnie korzystają z takiej formy przemieszczania się, ponieważ ułatwia ona dojazd do pracy czy szkoły, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy jest ryzyko tworzenia się korków.

Poza publiczną komunikacją, Wola Duchacka ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg – przez Podgórze przebiega autostrada A4 prowadząca z zachodu na wschód Polski. Łączy Kraków z jednej strony z Katowicami i Wrocławiem, natomiast z drugiej z Tarnowem i Rzeszowem. Jest też częścią IV obwodnicy miasta.

Mieszkania – Wola Duchacka. Lokalizacja, którą warto wybrać

Wola Duchacka to lokalizacja, którą warto wziąć pod uwagę szukając mieszkania. Nie ma tu problemu z komunikacją z pozostałymi częściami miasta, dlatego dojazd do pracy czy szkoły powinien być w miarę sprawny. To również obszar przyjazny wszelkiego rodzaju inwestycjom. Wola Duchacka to miejsce wręcz idealne ze względu na dostępność punktów handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych czy pobliskich miejsc rekreacyjnych. Osiedla Podgórza Duchackiego zróżnicowane są pod względem zabudowy. Są tu zarówno domy jednorodzinne, jak i blokowiska, dlatego każdy jest w stanie znaleźć miejsce odpowiednie do zaspokojenia swoich potrzeb.

Kraków, Podgórze - mieszkanie w dogodnej lokalizacji, nowoczesne budynki wyposażone w balkony i loggie

Jeśli szukasz mieszkania na terenie Woli Duchackiej, skorzystaj z naszej wyszukiwarki, która pozwoli Ci znaleźć inwestycję spełniającą Twoje oczekiwania.

Kolejny artykuł

Prokocim – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Wiele osób, które szukają nowego mieszkania, ma wizję tego, jak powinno ono wyglądać – idealny metraż, ilość pokoi, odpowiednia kondygnacja i dostęp do powierzchni dodatkowej w formie ogródka, balkonu, loggii lub tarasu. Jednak wiele problemów potrafi sprawić wybór odpowiedniej lokalizacji – dlatego też w tym artykule przedstawimy zalety mieszkania na Prokocimiu. Zapraszamy do lektury.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu