Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Prokocim – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wiele osób, które szukają nowego mieszkania, ma wizję tego, jak powinno ono wyglądać – idealny metraż, ilość pokoi, odpowiednia kondygnacja i dostęp do powierzchni dodatkowej w formie ogródka, balkonu, loggii lub tarasu. Jednak wiele problemów potrafi sprawić wybór odpowiedniej lokalizacji – dlatego też w tym artykule przedstawimy zalety mieszkania na Prokocimiu. Zapraszamy do lektury.

Prokocim – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? Prokocim może być wymarzonym miejscem. W tym artykule podpowiemy, co znajduje się na tym obszarze i na jakie udogodnienia oraz atrakcje możesz liczyć.

Przejdź do akapitów:

Prokocim. Krótka historia

Prokocim początkowo był wsią folwarczną, będącą własnością rodzin zarówno mieszczańskich, jak i rycerskich. Nazwa Prokocim wzięła się od imienia pierwszej osoby, do której ta miejscowość należała – prawdopodobnie było to imię Prokop.

Mieszkanie usytuowane w dzielnicy Kraków Bieżanów-Prokocim

​Gdy Prokocim był w posiadaniu rodziny Wodzickich, powstał na jego terenie dwór oraz pałac. W granice administracyjne Krakowa został włączony w czasie okupacji.

Obecnie Prokocim to przede wszystkim osiedla bloków mieszkalnych, które leżą w południowo-wschodniej części Krakowa, sąsiadując ze Starym Prokocimiem, Bieżanowem, Piaskami Wielkimi i Rybitwami.

Prokocim – zabytki i instytucje kulturowe

Jednym z ważniejszych zabytków w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim jest zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich.

Nowe mieszkanie usytuowane obok dużej ilości zieleni

​W parku znajduje się pomnik Erazma Jerzmanowskiego stworzony przez Stefana Dousa. Odsłona pomnika nastąpiła w 2010 roku. Dodatkowo od 2020 roku, po remoncie parku Jerzmanowskich, znajduje się tutaj zabytkowa fontanna projektu Wiktora Zina, która wcześniej zdobiła krakowski Rynek.

Nieruchomość położona obok terenów zielonych w dzielnicy Bieżanów-Prokocim

​W pałacu Jerzmanowskich mieści się siedziba Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a także Klub Astronomiczny „Regulus”. Co jakiś czas można wziąć udział w wykładach popularnonaukowych, które poruszają tematy związane z astronomią.

Prokocim – sklepy, szkoły, komunikacja miejska, przedszkole

Na terenie Prokocimia i w bliskiej okolicy znajdują się liczne placówki oświatowe. Rodzice nie będą mieli problemu, aby znaleźć odpowiednie miejsce do nauki dla swoich pociech – mieści się tutaj bowiem niejedno przedszkole. Prokocim oferuje między innymi przedszkole Montessori Muszelka, Przedszkole Samorządowe nr 37, Przedszkole nr 176 czy przedszkole Happy Feet. Są tutaj także żłobki, szkoły podstawowe i szkoły średnie.

Mieszkanie położone w piętrowym bloku; Kraków Bieżanów Prokocim

Jest też dość dużo różnorodnych sklepów – jak Biedronka, Lidl, Lewiatan – a także mniejsze sklepy spożywcze, apteki czy sklepy jubilerskie. Na Prokocimiu znajdują się drogerie Rossmann oraz Pigment. Ponadto w pobliżu jest OBI i Kaufland (wcześniej Tesco). Prokocim oferuje także lokale gastronomiczne, piekarnie i cukiernie. Tutaj też znajduje się lodziarnia Good Lood, która cieszy się dużą popularnością.

Com Com Zone - obiekt rekreacyjno-sportowy; Kraków Bieżanów-Prokocim

​Fani aktywności znajdą pływalnię Com-Com Zone, która w swojej ofercie ma basen rekreacyjny ze zjeżdżalnią, brodzik dla dzieci, basen sportowy oraz jacuzzi. Nieco dalej mieści się Fitness Platinium, gdzie można znaleźć m.in. strefę z maszynami, strefę z wolnymi ciężarami, strefę cardio, strefę ABS, a także saunę suchą.

Mieszkanie na sprzedaż położone nad wodą, przy terenach zielonych; Kraków Bieżanów Prokocim

Dodatkowo obszary sąsiadujące z Prokocimiem – Bieżanów czy Stary Prokocim-Kozłówek – także obfitują w punkty usługowe, takie jak salon fryzjerski, kwiaciarnia czy gabinet weterynaryjny. W okolicy znajduje się też szkoła muzyczna oraz biblioteka i Młodzieżowy Dom Kultury. Jest też klub tenisowy oraz, kawałek dalej, pole paintballowe. Nie ma co prawda modnych restauracji, ale są bary i pizzerie.

Mieszkanie znajdujące się w nowoczesnym piętrowym bloku; Kraków  Prokocim

Prokocim jest dobrze połączony z resztą Krakowa, znajdują się tutaj liczne linie autobusowe i tramwajowe, które kursują w różne części Krakowa. Dużą zaletą jest także bliskość stacji kolejowej Kraków Prokocim, która umożliwia wygodny dojazd m.in. na lotnisko w Balicach czy do Wieliczki i Tarnowa.

Nieruchomość położona w dzielnicy Bieżanów-Prokocim,

Niemal w centrum Prokocimia mieszczą się Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Wydział Farmaceutyczny, a także zespół akademików Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest największym szpitalem pediatrycznym na południu Polski. Posiada oddziały, które obejmują niemal wszystkie specjalności pediatryczne i chirurgiczne, w tym oddziały intensywnej terapii, a także siedem sal operacyjnych. Dostępna jest też diagnostyka, łącznie z rezonansem magnetycznym, tomografią komputerową, genetyką, immunologią, scyntygrafią i endoskopią. Od 2016 roku na terenie szpitala działa lądowisko sanitarne.

Szpital Uniwersytecki w dzielnicy Bieżanów-Prokocim

Od marca 1983 roku w Prokocimiu działa stowarzyszenie na rzecz dzieci – Korczakowska Republika Dziecięca „Dyliniarnia”. Jego celem jest działalność charytatywna, edukacja kulturalno-oświatowa i profilaktyka społeczna, a także uwrażliwianie dzieci i młodzieży na problemy innych oraz wytwarzanie atmosfery zrozumienia, szacunku i bezpieczeństwa.

Prokocim – mieszkania. Lokalizacja, w której warto zamieszkać

Dla osób, które cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu, odpowiednim wyborem mieszkaniowym będzie właśnie Prokocim. Obszar ten oferuje mieszkania bardziej na obrzeżach, jednak blisko tego, co potrzebne do wygodnego życia. W okolicy znajduje się bowiem kilka parków – Park Jerzmanowskich, Park Lilli Wenedy oraz Park Rżąka i Park Aleksandry. Park Rżąka jest niewielki, ale ma urokliwe oczko wodne, a także plac zabaw oraz boisko do koszykówki i siatkówki. Z kolei Park Aleksandry jest położony w malowniczej dolinie potoku Bieżanowskiego i ma wiele alejek spacerowych oraz place zabaw dla dzieci i boiska. W przyszłości wymienione parki mają stanowić część tak zwanych Plant Podgórskich, czyli zielonego obszaru łączącego Bieżanów, Prokocim i Rżąkę.

Mieszkanie położone w kameralnym nowym budownictwie, w piętrowym bloku; przy terenach sportowo-rekreacyjnych

Prokocim leży trochę dalej od ścisłego centrum Krakowa, ale w na tyle dobrze skomunikowanej lokalizacji, że pozwoli Ci to w niedługim czasie dojechać w okolice Rynku Głównego, a także dotrzeć do autostrady i wyjechać poza miasto. Dodatkowo znajdują się tutaj najbardziej potrzebne punkty handlowo-usługowe oraz tereny zielone. Mieszkania na Prokocimiu mogą być zatem satysfakcjonującym wyborem.

Kraków Bieżanów Prokocim - świetnie skomunikowana lokalizacja

Jeśli poszukujesz mieszkania, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Kolejny artykuł

Nowa Huta – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej okolicy?
Wybór odpowiedniej dzielnicy na zakup nowego mieszkania jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Główne kwestie, które najczęściej są brane pod uwagę przy wyborze to komunikacja miejska, tereny zielone, ośrodki edukacyjne oraz punkty handlowo-usługowe. W naszym artykule wzięliśmy na warsztat największą dzielnicę Krakowa – jest to Nowa Huta. Mieszkania w tym obszarze są dobrym wyborem z wielu powodów. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł – i przekonaj się, czy dzielnica Nowa Huta będzie odpowiednim wyborem właśnie dla Ciebie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu