Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Apartamenty inwestycyjne w Krakowie — jedna nieruchomość, wiele korzyści

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Rynek nieruchomości rozwija się w bardzo szybkim tempie i zdecydowanie warto w niego zainwestować. Tym bardziej, że nieruchomości są bardzo dobrym zabezpieczeniem kapitału. Inwestować można poprzez ulokowanie swojego funduszu w lokale, mieszkania czy apartamenty, które stają się coraz bardziej popularne, gdyż niosą ze sobą bardzo wiele korzyści zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy.

Apartamenty inwestycyjne w Krakowie — jedna nieruchomość, wiele korzyści

Inwestując w nieruchomości oczekujemy pewnych zysków, dlatego warto ulokować swój kapitał w te z nich, które cieszą się uznaniem i przynoszą przedsiębiorcom same korzyści. Trzeba wziąć pod uwagę to, kto będzie zarządzał inwestycją, którą planujemy zakupić, a potem wynajmować. Nabywając apartament inwestycyjny możemy bowiem liczyć na kompleksowe zarządzanie najmem, ale także na prowadzenie działań marketingowych, które wpłyną na zwiększenie zainteresowania zakupionym przez nas apartamentem. Dzięki opcji kompleksowego zarządzania najmem przez profesjonalną firmę – o nic nie musimy się martwić. Wykwalifikowane osoby zajmą się pozyskiwaniem i opieką najemców, prowadzeniem monitoringu bieżącej dostępności najmu oraz całościowym zarządzaniem najmem zarówno krótko, jak i długoterminowym.

Podwójne korzyści

Apartamenty inwestycyjne dają właścicielowi podwójne korzyści. Może on albo mieszkać sam w zakupionym mieszkaniu i korzystać z niego przez tyle czasu ile będzie chciał, albo zacząć wynajmować je zainteresowanym osobom. Dzięki temu, chociaż inwestor sam nie korzysta z apartamentu, to uzyskuje z niego przychody. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, kiedy najlepiej jest wynajmować apartament, a kiedy samemu z niego korzystać. Dlatego też jeśli chcemy wynająć pokoje studentom, najlepiej to zrobić w trakcie trwania roku akademickiego. Trzeba także zastanowić się nad tym, przez jaki czas chcemy wynajmować nasz apartament, co będzie wiązało się z grupą docelową, do której kierujemy naszą ofertę wynajmu.

Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy

Mamy dwie czasowe opcje przy wynajmie: krótkoterminową oraz długoterminową. Tę pierwszą formę można porównać do hotelowego wynajmu na określone doby, z tym, że wynajem całego mieszkania dla siebie na krótki czas jest bardziej komfortowy niż pobyt w hotelu. Tutaj mamy nie tylko zapewnione pewne miejsce do spania, ale także własną kuchnię, łazienkę, a niekiedy nawet balkon, taras czy ogródek. I chociaż krótko przebywamy w takim miejscu – bardziej możemy poczuć się jak w domu niż wtedy, kiedy spędzamy czas w hotelu. Niestety częste zmiany lokatorów mogą wiązać się także z częstszymi naprawami, do tego wynajem krótkoterminowy wymaga sporo czasu i pochłania większe ilości pieniędzy. Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, gwarantuje on stały wpływ pieniędzy. Najlepiej jest znaleźć taką osobę, która będzie chciała najmować nasz apartament przez dłuższy czas i to niezależnie od miesiąca czy pory roku. Dobrze jest, o ile to możliwe, skorzystać z wynajmu dla firm, która będzie zainteresowana mieszkaniem dla swoich pracowników. Taka inwestycja jest zawierana na dłuższy okres (przeważnie powyżej 12 miesięcy), co daje nam większą pewność odnośnie naszej inwestycji.

Apartament inwestycyjny: dla kogo i gdzie?

Osobami, które będą najbardziej zainteresowane wynajęciem apartamentu inwestycyjnego będą na pewno studenci czy pracownicy. Naszą inwestycją mogą być również zainteresowani turyści, którzy na pewno chętnie skorzystają z wynajmu krótkoterminowego. Wybierając apartament, który chcemy zakupić, a później wynajmować, koniecznie warto wziąć pod uwagę lokalizację. Im bliżej centrum, tym nasza inwestycja będzie bardziej atrakcyjna. Inną kwestią jest bliskość komunikacji miejskiej – przystanek tramwajowy czy autobusowy tuż obok naszego apartamentu na pewno ucieszy studenta, jak również osobę rekreacyjnie spędzającą czas w danym mieście. Niezwykle ważna jest bliskość uczelni i biurowców, ale także restauracji, knajp, wszelakich miejsc rozrywki (kino, teatr...), ośrodków sportowych (siłownia, fitness) oraz miejsc do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu (parki, ścieżki spacerowe czy rowerowe).

Kolejny artykuł

Zainwestuj w mieszkanie pod wynajem
W Polsce coraz więcej osób zarabia na wynajmowaniu mieszkań. I nie ma się co dziwić, ponieważ jest to jeden z najpewniejszych sposobów na ulokowanie kapitału. Kiedy zdecydowaliśmy się na inwestowanie w nieruchomości, ważne są dla nas aktualne informacje o tym, jakie mieszkania są najchętniej wynajmowane i przez jakie osoby. Warto też określić, co nam się najbardziej opłaci, żebyśmy odnieśli duże i pewne zyski.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu