Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Prawo i finanse

Kwestie prawne i finansowe bardzo często stanowią czarną magię dla osób poszukujących mieszkań z rynku pierwotnego, przez co tak naprawdę więcej jest pytań niż odpowiedzi. „Prawo i Finanse” to zbiór artykułów, które ważne i trudne tematy przedstawiają w sposób przystępny i zrozumiały – tak, aby każda osoba odnalazła się w morzu formalnościach związanych z zakupem nowego mieszkania. Wszystkie porady pochodzą od specjalistów w dziedzinie finansów i prawa.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy – czyli lepsza wersja Mieszkania bez wkładu własnego
1 marca 2023 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają kilka istotnych modyfikacji w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Jedną ze zmian jest nowa nazwa programu: Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy.
Służebność mieszkania – na czym polega i jak ją ustanowić?
Służebność mieszkania to gwarancja dożywotniego prawa do korzystania z wybranej części mieszkania, na którą zwykle decydują się osoby spokrewnione. Co warto wiedzieć o służebności mieszkania oraz jak ją ustanowić
Podatek od nieruchomości 2023 – ile wynosi?
Od stycznia 2023 r. zmieniły się stawki podatku od nieruchomości – w 9 miastach podjęto decyzję o wprowadzeniu maksymalnych podwyżek. Ile dokładnie wynoszą opłaty i w których miastach trzeba zapłacić najwięcej?
Bezumowne korzystanie z nieruchomości – jakie kroki warto podjąć?
Korzystanie z czyjejś nieruchomości jest możliwe, ale tylko wtedy, kiedy właściciel nieruchomości wyraził na to zgodę albo sporządził odpowiednią umowę z zainteresowaną osobą. Jeśli powyższe warunki nie zostały spełnione, a nieruchomość jest użytkowana przez osobę trzecią, mamy do czynienia z bezumownym korzystaniem z nieruchomości.
Sądowe i umowne zniesienie współwłasności nieruchomości – niezbędne informacje
Współwłasność nieruchomości zwykle traktowana jest jako stan przejściowy, z uwagi na to, że strony najczęściej dążą do podziału nieruchomości. Zniesienia współwłasności nieruchomości możemy dokonać umownie lub na drodze sądowej.
Użyczenie mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy użyczenia
Użyczenie mieszkania to nieodpłatne udostępnianie nieruchomości. Zanim jednak zdobędziesz się na tak duży gest, dowiedz się, jak powinna wyglądać umowa użyczenia lokalu, by cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo.
Eksmisja z mieszkania – jak opróżnić lokal z niechcianego lokatora?
Eksmisja z mieszkania to nieprzyjemny proces zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Jednak, gdy lokator zalega z płatnościami, właściciel mieszkania ma prawo odzyskać swoją własność. Często jedyną możliwością jest postępowanie sądowe i komornicze. Jak przebiega eksmisja lokatora bez tytułu prawnego?
Wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przynosi kolejną podwyżkę
Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje dotychczasową tendencję i zarządza 11 podwyżkę stóp procentowych. Tym razem zmiana jest kosmetyczna i wynosi zaledwie 25 pkt bazowych.
Wymeldowanie z mieszkania – co musisz wiedzieć?
Wymeldowanie z mieszkania należy zgłosić nie później niż w dniu wyprowadzki – można zrobić to nie tylko w urzędzie gminy, ale również online. Wymeldowanie może wystąpić także bez zgody osoby zameldowanej, jednak wymagane są do tego pewne podstawy.
Kim jest poręczyciel kredytu i jakie są jego obowiązki?
Poręczyciel kredytu to osoba, która pozytywnie wpływa na zdolność kredytową potencjalnego dłużnika i tym samym umożliwia mu zaciągnięcie kredytu. Poręczenie kredytu obciążone jest dużym ryzykiem, dlatego najczęściej decydują się na nie osoby bliskie i zaufane.