Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Prawo i finanse

Kwestie prawne i finansowe bardzo często stanowią czarną magię dla osób poszukujących mieszkań z rynku pierwotnego, przez co tak naprawdę więcej jest pytań niż odpowiedzi. „Prawo i Finanse” to zbiór artykułów, które ważne i trudne tematy przedstawiają w sposób przystępny i zrozumiały – tak, aby każda osoba odnalazła się w morzu formalnościach związanych z zakupem nowego mieszkania. Wszystkie porady pochodzą od specjalistów w dziedzinie finansów i prawa.

Cesja kredytu hipotecznego – na czym polega?
Niektóre sytuacje życiowe sprawiają, że nie musimy już spłacać kredytu hipotecznego i takie zobowiązanie powinno zostać przeniesione na inną osobę. Przeniesienie kredytu hipotecznego ma miejsce najczęściej w przypadku rozwodu, gdy miłość już się skończyła, ale pozostał jeszcze wspólny kredyt na mieszkanie...
RPP podjęła decyzję – stopa referencyjna wzrosła do 6%!
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o kolejne 0,75 pkt proc., co spowodowało, że stopa referencyjna wzrosła z poziomu 5,25 proc. do 6 proc. Dla osób chcących kupić dom lub mieszkanie oznacza to wyższą ratę i dalszy spadek zdolności kredytowej. Ci, którzy kredyt już spłacają, powinni przygotować się na wzrost miesięcznego obciążenia.
RPP ponownie podniosła stopy procentowe. Stopa referencyjna najwyższa od 2008 roku!
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych – główna stopa procentowa wzrosła o 0,75 pkt proc. Niestety kredytobiorcy muszą być przygotowani na to, że to jeszcze nie koniec.
Rozliczanie fotowoltaiki w 2022 roku
Rozliczanie fotowoltaiki w 2022 roku uzależnione jest od tego, do której grupy prosumentów należymy. Osoby, które rozpoczęły użytkowanie fotowoltaiki w kwietniu nie skorzystają już systemu upustów, obowiązywać ich będzie natomiast system net-billing.
Stopy procentowe – RPP podjęła odważną i zaskakującą decyzję
Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Ekonomiści przewidywali podwyżkę o 0,5 pkt proc., odważniejsi o 0,75 pkt proc. Rada Polityki Pieniężnej rozwiewa wątpliwości – siódma podwyżka stóp procentowych wynosi 1 pkt proc.!
Mieszkanie bez wkładu własnego – co warto wiedzieć?
Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiedniego wkładu własnego. Niestety nie wszyscy posiadają wymaganą ilość oszczędności... Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem problemu może być program Mieszkanie bez wkładu własnego. Sprawdź, na czym dokładnie polega ten program i od kiedy możesz z niego skorzystać.
Kredyt na fotowoltaikę – jak wybrać najlepszy?
Fotowoltaika coraz śmielej wpisuje się w krajobraz kraju nad Wisłą. Nic dziwnego – to opłacalne i ekologiczne rozwiązanie. Jak jednak zainwestować w panele fotowoltaiczne i nie zbankrutować? Odpowiedzią na to pytanie może być kredyt na fotowoltaikę.
Stopy procentowe ponownie w górę – to już szósta podwyżka z rzędu!
Rada Polityki Pieniężnej nie przestaje zaskakiwać i ponownie podniosła stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Kredytobiorcy muszą być gotowi na podwyżkę rat i spadek zdolności kredytowej.
Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat
Sprzedaż mieszkania może zostać obciążona podatkiem dochodowym, jeśli od dnia jego nabycia nie minęło 5 lat. Jeśli planujemy w przyszłości taką transakcję, powinniśmy wiedzieć jak uniknąć konieczności zapłaty podatku dochodowego.
Rosnące stopy procentowe i stawki WIBOR znacząco wpływają na ratę kredytu
Nieustanne podwyżki stóp procentowych i stawki WIBOR nie malują uśmiechów na twarzach kredytobiorców. W lutym nastąpiła piąta podwyżka tych wartości. Kolejne zbliżające się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie zapowiada zmiany utrzymującej się od października tendencji. Jak podwyżki wpłynęły na raty kredytów oraz czy powinniśmy spodziewać się kolejnych?