Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Bezpieczny kredyt 2% – co warto wiedzieć?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Bezpieczny kredyt 2%, przeznaczony dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, ma ruszyć już 1 lipca 2023 r. Na czym dokładnie polega program i jakie warunki należy spełnić, by móc do niego przystąpić? Podpowiadamy.

Bezpieczny kredyt 2% – co warto wiedzieć?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega program Bezpieczny Kredyt 2%, dla kogo on jest przeznaczony oraz ile wynosi maksymalna kwota, którą można otrzymać w ramach programu.

Przejdź do akapitów:

Bezpieczny kredyt 2% – na czym polega?

Zakup pierwszego mieszkania jest często marzeniem trudnym do zrealizowania, a wszystko komplikują rosnące ceny nieruchomości i coraz to wyższe raty kredytów. Chcąc sprawić, by zakup nieruchomości stał się łatwiejszy, postanowiono stworzyć program dopłat do kredytów.

Kredyt na 2% na zakup lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego lub rynku wtórnego

Program przeznaczony jest dla osób, które chcą wziąć kredyt na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego. Pozyskane środki można także przeznaczyć na budowę domu jednorodzinnego i jego wykończenie, a także zakup nieruchomości gruntowej z myślą o budowie na niej tego domu. Program nie przewiduje limitów ceny za mkw.

Zakupionego mieszkania czy domu nie można wynająć, ponieważ wpłynie to na utratę dopłat. Podobnie będzie w przypadku nabycia kolejnej nieruchomości w trakcie korzystania z programu.

Bezpieczny kredyt 2% – dla kogo?

Program Bezpieczny kredyt 2% wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów. Przede wszystkim mogą z niego skorzystać tylko osoby do 45. roku życia. W przypadku, gdy o kredyt w programie stara się małżeństwo lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek dotyczący wieku musi spełnić przynajmniej jedno z nich.

Dodatkowo z dopłaty mogą skorzystać tylko ci, którzy „nie mają i nie mieli mieszkania, domu, czy też spółdzielczego prawa do lokalu lub domu”. Dlatego też każdy, kto posiada prawo własności do nieruchomości albo był właścicielem nieruchomości w przeszłości, nie będzie miał możliwości skorzystania z programu.

Program kredytu hipotecznego na 2% - dla kogo?

Co istotne dotyczy to także osób we wspólnym gospodarstwie domowym, a więc np. małżeństwo nie będzie miało możliwości wzięcia wspólnego kredytu w ramach programu, jeśli jeden z małżonków był kiedyś właścicielem nieruchomości.

Z programu mogą skorzystać też osoby, które posiadają udział poniżej 50% we współwłasności mieszkania, nabytego w drodze dziedziczenia, ale w tym mieszkaniu nie mieszkają.

Bezpieczny kredyt 2% – wysokość kredytu

Wysokość kredytu, którą można otrzymać, uzależniona jest od tego, czy kredyt ma być przeznaczony tylko dla jednej osoby, czy może stara się o niego więcej osób. Tym samym, ustalona maksymalna kwota kredytu wynosi:

  • 500 tys. zł dla jednej osoby,
  • 600 tys. zł dla małżonków i osób, które wspólnie wychowują w gospodarstwie domowym co najmniej jedno dziecko.

Ograniczona została też wysokość wkładu własnego, który może wynieść do 200 tys. zł. Z kolei jeśli wkładem własnym jest działka, na której ma zostać postawiony dom, to wtedy łączna wartość działki i kredytu może wynieść nawet do 1 mln zł.

Bezpieczny kredyt 2 proc - wysokość kwoty kredytu hipotecznego

Program Bezpieczny kredyt 2% będzie można połączyć z programem Rodzinny kredyt mieszkaniowy, dzięki czemu z dopłat będą mogły skorzystać osoby, które nie posiadają wkładu własnego.

Bezpieczny kredyt 2% – ile wyniesie rata kredytu?

Kredytobiorcy, którzy zakwalifikują się do programu Bezpieczny kredyt 2%, przez 10 lat będą otrzymywać dopłaty pomniejszające ratę – na takiej zasadzie, że oprocentowanie kredytu wynosi 2% plus marża banku. Wsparcie przewidziane jest dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej.

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Po upływie tego czasu, kredytobiorca będzie musiał już samodzielnie spłacać całość raty, a to jaką będzie miała wysokość będzie zależne od aktualnego oprocentowania kredytu. W razie problemów ze spłatą raty w pełnej wysokości, będzie istniała opcja wydłużenia okresu spłaty maksymalnie o 5 lat.

Jak Bezpieczny kredyt 2% wygląda w praktyce?

Przykładowo, jeśli kwota kredytu to 550 tys. zł, okres spłaty – 30 lat, a oprocentowanie kredytu jest na poziomie 8,46%, to pierwsza rata bez dopłat wyniesie 5 405,28 zł, natomiast pierwsza rata po dopłacie pomniejszy się do kwoty 2 832,19 zł. Rata stała po 10 latach, zakładając, że warunki pozostaną bez zmian, wyniesie 3 172,74 zł. Bez korzystania z dopłaty, rata wyniosłaby 4 213,44 zł.

Kredyt hipoteczny w programie Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak można przeczytać na stronie gov.pl, przedterminowa spłata części Bezpiecznego kredytu 2% sprawi, że dopłaty wygasną, chyba że:

  • spłata została dokonana po upływie 3 lat od dnia udzielenia kredytu,
  • spłata dotyczyła części objętej gwarancją – jeśli kredytobiorca połączył Bezpieczny kredyt 2% z programem Rodzinny kredyt mieszkaniowy,
  • łączna wysokość spłaty oraz wniesionego wkładu nie przekroczyła kwoty 200 tys. zł,
  • łączna wysokość spłaty i zapłaconej przez kredytobiorcę raty kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej, pomniejszonej o dopłatę raty tego kredytu.

11 maja sąd podjął uchwałę o przyjęciu ustawy, natomiast w życie ma ona wejść 1 lipca.

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Czym jest świadectwo energetyczne i kto musi je posiadać?
28 kwietnia 2023 r. został wprowadzony obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Sprawdź, czym dokładnie jest świadectwo energetyczne, kiedy jest konieczne i co grozi za brak posiadania dokumentu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu