Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Biokominek – eko sposób na ciepło w mieszkaniu

Ula Olczak
Ula Olczak

Biokominek to współczesne rozwiązanie, które w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, jest możliwe do zastosowania również w blokach. Biokominek to dodatek, dzięki któremu każde wnętrze stanie się bardziej przytulne.

Biokominek – eko sposób na ciepło w mieszkaniu

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawimy Ci biokominek oraz opowiemy o jego zaletach i wadach. Przedstawimy również dostępne warianty biokominków oraz podpowiemy, gdzie można je zastosować.

Przejdź do akapitów:

Biokominek – kominek na biopaliwo

Biokominek to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego kominka. Stanowi on jednocześnie ozdobę i dodatkowe źródło ciepła. Do biokominka nie jest potrzebne drewno czy brykiet, a jedynie biopaliwo, które jest dostępne w postaci płynnej lub żelowej. Lokalizuje się je w specjalnym zbiorniku. Powstały płomień to wynik spalania się alkoholu etylowego pozbawiony dymu, popiołu i sadzy. Biopaliwo do kominka wytwarza jedynie parę wodną oraz śladowe ilości dwutlenku węgla. Wydajność kominka i jakość biopaliwa wpłyną na długość palenia.

Na rynku dostępne są też inne kominki m.in. kominek gazowy i kominek elektryczny. Kominki gazowe wymagają instalacji gazowej lub butli z gazem, natomiast kominki elektryczne nie są źródłem ciepła. Najbardziej ekologiczną alternatywą jest biokominek.

Biokominek - doskonała alternatywa dla tradycyjnych kominków

Biokominek – zalety

Kominki ekologiczne niosą ze sobą liczne zalety, wśród których warta wyróżnienia jest:

  • niepowtarzalna atmosfera – biokominek wyróżnia się niesamowitą estetyką. Ponadto nic nie doda takiej przytulności wnętrzu jak kominek,
  • czystość – do biokominków używa się biopaliwa, które spala się czysto i nie pozostawia popiołu, brudu czy czegokolwiek. Nie wymagają więc one częstych i zajmujących pielęgnacji,
  • brak instalacji – aby korzystać z biokominka nie jest wymagana żadna inwazyjna i skomplikowana wentylacja ani montaż przewodów kominowych, co pozwala na aranżowanie ich w blokach czy niewielkich pomieszczeniach,
  • swoboda aranżacyjna – mobilność i ilość dostępnych modeli biokominków, pozwala usytuować je w dowolnym miejscu oraz dostosować je do licznych stylów aranżacyjnych,
  • łatwość użytkowania – biokominki są proste w obsłudze, a jedyną istotną czynnością eksploatacyjną biokominków jest zaopatrywanie ich w biopaliwo.

Biokominek – wady

Jak każde rozwiązanie, również biokominki posiadają jakieś pewne mankamenty. Jakie wady posiada kominek ekologiczny?

  • Nie jest podstawowym źródłem ciepła – biokominki nie są podstawowym źródłem ciepła i służą jedynie do jego uzupełniania. Aby ogrzać mieszkanie, każde z pomieszczeń musiałoby zostać wyposażone w duży eko kominek. Warto traktować je jako źródło przyjemności i dodatkowy strumień ciepła.
  • Zużywa tlen – biokominek, jak wszystkie źródła ciepła z płomieniami zużywa tlen w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Konieczne jest zatem zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza podczas korzystania z palnika.
  • Niesie prawdopodobieństwo niebezpieczeństwa – choć biokominki są stosunkowo bezpieczne to wymagają uwagi podczas ich użytkowania, ponieważ rozlane paliwo może doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia. Warto zainwestować w biokominek, którego konstrukcja zapobiega rozlaniu się paliwa poza zbiornik.

Biokominek wolnostojący

Popularnym rozwiązaniem w wielu mieszkaniach są biokominki wolnostojące. Dostępne są one w licznych wariantach kolorystycznych, a mnogość modeli pozwala dobrać idealne rozwiązanie do każdego pomieszczenia. Biokominki wolnostojące są w pełni mobilne – można usytuować je w dowolnym miejscu oraz zmieniać wielokrotnie ich położenie. Sprawdzą się zarówno w sypialni, jadalni, salonie czy łazience. Wiele modeli posiada odpowiednią specyfikację, która daje możliwość stosowania ich również na zewnątrz.

Urokliwym dodatkiem są też biokominki stołowe. Posiadają niewielkie rozmiary oraz pełną gamę modeli. Świetnie sprawdzą się szczególnie na stolikach w salonie – umilą romantyczne kolacje z ukochanym czy też spotkanie z bliskimi.

Biokominki są pokryte farbą odporną na działanie wysokich temperatur

Biokominek wolnostojący doskonale sprawdzi się w minimalistycznym stylu – do tego świetne będą np. przeszklone modele, które wyjątkowo dobrze eksponują płomień. Również w industrialnych aranżacjach możemy zastosować kominek ekologiczny. Do takiego wnętrza odpowiednie będą obudowy inspirowane betonem czy kamieniem, ponieważ ich wygląd sugeruje ciężkość i surowość. W nowoczesnych stylach natomiast warto zastosować designerskie modele o nietypowych kształtach, sprawdzą się tu też biokominki wiszące. Tradycyjne style z pewnością uhonorują kominki ekologiczne przypominające tradycyjny kominek – takie również są dostępne!

Biokominek narożny

Niepowtarzalny efekt niemal w każdym pomieszczeniu uzyskamy stosując biokominek w zabudowie. Odpowiednio zamontowany biokominek narożnikowy daje wrażenie wtopionego w ścianę. Takie kominki znaleźć można w modelach jednostronnych, dwustronnych a nawet trzystronnych. Dwustronny biokominek wbudowany w róg ściany da efekt niemal spektakularny, a przeszklone ściany zaproponują swobodny dostęp do wizualnych wrażeń. Biokominki narożne szczególnie dobrze sprawdzą się w salonach połączonych z jadalnią lub kuchnią, ponieważ pozwalają one na wyznaczenie stref.

Eko kominek w salonie - do biokominków używane są specjalne wkłady kominkowe

Warto wziąć pod uwagę też narożny kominek umieszczony w panoramicznej szybie, który umożliwia oglądania ognia z wielu stron jednocześnie. Doskonale wpisze się w salon otwarty na kuchnię, a w zimowy wieczór będzie niezastąpiony.

Biokominek w salonie

Zlokalizowanie biokominka w salonie to świetny pomysł. Nie od dzisiaj wiemy, że kominki tworzą niepowtarzalny klimat domowego ogniska, ocieplają wnętrze i pozwalają uzyskać efekt przytulności. Biokominek jest prosty w utrzymaniu, nie wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych, pozbawiony jest również popiołu, dzięki czemu w salonie nie tworzy się bałagan. Kominek ekologiczny nie jest zasilany opałem, dzięki czemu nie występuje również konieczność tworzenia składziku dla tego materiału. Możemy usytuować go m.in. w okolicach telewizora lub centralnej części salonu w portalowym wydaniu.

Inne pomysły na aranżacje salonu, poznasz w artykule: Jak urządzić salon z kominkiem?

Biokominek pod telewizorem

Biokominek pod telewizorem może komponować się niezwykle elegancko, jednak w takiej kompozycji warto wybrać model, który nie będzie przesadnie zdobny. Prosty i geometryczny kominek pod telewizorem nie rozproszy uwagi domowników, będzie za to świetnym akcentem. Decydując się na biokominek pod telewizorem należy pamiętać także o odpowiedniej izolacji przestrzeni wokół biokominka, która zapobiegnie przegrzewaniu się telewizora. Zalecana odległość to 50 cm przestrzeni między kominkiem a telewizorem czy też głośnikami kina domowego.

Biokominek nie wymaga przewodów kominowych, dlatego z powodzeniem można usytuować go pod telewizorem

Aranżując biokominek pod telewizorem można zdecydować się na podobne modele obu elementów. Zapewni to poczucie harmonii i spójności. Innym rozwiązaniem jest wybór długiego i wąskiego modelu, który podkreśli telewizor, dzięki czemu cała ściana będzie bardzo reprezentacyjna.

Biokominek portalowy

Entuzjaści klasycznych kominków i wnętrz również znajdą rozwiązanie dla siebie. Biokominek portalowy to elegancki wariant, który przypomina tradycyjne kominki i świetnie komponuje się ze stylem klasycznym, prowansalskim i skandynawskim. Biokominek portalowy zwykle umieszcza się nieopodal mebli wypoczynkowych, dzięki czemu zgromadzeni mają swobodny dostęp do oglądania finezyjnych płomieni.

Biokominek wiszący

Biokominki wiszące to mocny element wystroju. Sprawdzą się one zarówno w domach, jak i w mniejszych przestrzeniach, ponieważ dostępne są w różnych rozmiarach. Zwykle biokominki montuje się w ścianie, lecz warto zwrócić uwagę również na mniej typowe rozwiązanie, czyli biokominki zawieszane bezpośrednio pod sufitem. W przestronnych pomieszczeniach będzie to niesamowity i odważny akcent.

Biokominek na taras

Biokominkiem można urozmaicić nie tylko przestrzeń wewnętrzną, ale także zewnętrzną. Jeśli Twój taras lub ogród to miejsce, w którym często przebywasz, to powinno być ono wyposażone w oświetlenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać do tego zadania biokominek, dzięki któremu taras będzie bardzo klimatyczny. Istnieje wiele modeli kominków eko, które posiadają wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Taki kominek może być wbudowany w stolik, przypominać pochodnie lub też stanowić wolnostojący element. Biokominek wolnostojący można swobodnie przestawiać i tym samym zlokalizować go zimą i jesienią w salonie, zaś w ciepłym okresie na tarasie. Biokominek ogrodowy urokliwie oświetli przestrzeń nie wydobywając przy tym nieprzyjemnego zapachu czy dymu.

Biokominek tarasowy - ten rodzaj kominka często wykonywany jest z materiałów

Zobacz również pozostałe porady i aranżacje.

Kolejny artykuł

Krzewy ozdobne do ogrodu – najpiękniejsze gatunki
Krzewy komponują się doskonale niemal z każdym ogrodem. Wśród dostępnych gatunków znajdziemy zarówno wiecznie zielone rośliny, jak i te, które swym kolorowym kwitnięciem odmienią każdy monotonny ogród. Zanim jednak wybierzesz krzewy ozdobne do ogrodu – sprawdź, które najlepiej sprawdzą się w Twojej przestrzeni.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu