Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Biophilic design – czym jest design biofilny i jak wprowadzić go do swojego wnętrza?


Design biofilny to trend w projektowaniu wnętrz, który dąży do stworzenia przestrzeni pięknej, zdrowej i funkcjonalnej. Biofilne wnętrza pozwalają na wyciszenie i odpoczynek po ciężkim dniu. Podpowiadamy, jak wprowadzić biophilic design do własnego wnętrza.

Biophilic design – czym jest design biofilny i jak wprowadzić go do swojego wnętrza?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wspólnie z Olgą Nowosad Szewców, architektem wnętrz Decoroom, opowiemy o nurcie biophilic design. Dowiesz się też, jakich mebli, materiałów i dodatków użyć do aranżacji wnętrz zgodnych z ideą biophilic design oraz jak w prosty sposób odmienić swoje mieszkanie, by miało ono pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Przejdź do akapitów:

Design biofilny – jakie są najważniejsze cechy tego stylu?

Nurt biophilic design wyrasta z szeroko pojętego powrotu człowieka do natury. Jest wyrazem tęsknoty za przyrodą, zielenią i spokojem mocno kontrastującymi z szybkim, stresującym życiem na terenach zurbanizowanych. W mieście pęd, uliczny ruch, hałas i brak bliskości z naturą mają często negatywny wpływ na stan psychofizyczny, zdrowie, a także ogólny komfort człowieka. Natura jest swoistą ucieczką o zbawiennym wpływie.

Design biofilny – drewniane wzory pięknie komponują się z żywą zielenią roślin

Projektowanie biofilne opiera m.in. na zastosowaniu naturalnych materiałów, kształtów oraz wzorów naśladujących naturę. Używając naturalnych materiałów, możemy zaaranżować salon czy sypialnię. Wykonując naturalną drewnianą podłogę, szklane drzwi, tapetę z motywem roślinnym w salonie lub za sofą, możemy sprawić, że idea biophilic design nie będzie nam obca i będziemy żyć w zgodzie z samym sobą i naszymi pierwotnymi potrzebami.

Jak wprowadzić biophilic design do swojego mieszkania?

Pierwszą i najbardziej oczywistą cechą tego stylu, która przychodzi na myśl jest wprowadzenie do naszych przestrzeni żywych roślin, które są swoistym wyznacznikiem biophilic design. Oprócz tradycyjnych donic, pojawić się tu mogą całe ściany wyłożone roślinnością, ogrody wertykalne lub po prostu ciekawe kwietniki z ulubionymi selekcjami roślin. Żywa zieleń pojawia się obecnie nawet w drewnianych stołach i stołkach o rustykalnym kształcie, doskonale łączy się też z metalem i szkłem.

Biofilny design w kuchni – naturalne materiały, dużo naturalnego światła

Kolejnym elementem tego nurtu we wnętrzach jest światło naturalne. Brak słońca może powodować spadek nastroju, depresję czy niedobór witaminy D, więc tu dbałość o maksymalne nasłonecznienie i dostęp do dziennego światła to konieczność. Zatem odsłaniamy okna i wprowadzamy we wnętrzu przeszklenia dla doprowadzenia światła do pomieszczeń, które nie mają bezpośredniego do niego dostępu. Widok na ogród, las lub tereny zielone to idealny scenariusz.

Projektowanie w duchu biophilic design – meble inspirowane naturą

Materiały naturalne lub inspirowane przyrodą wyrażają idee biophilic design. Z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza i naszych potrzeb. Projektanci stawiają na wszechobecne drewno o widocznym rysunku słojów, naturalny kamień i tkaniny o surowej fakturze, jak len, bawełna organiczna, wełna. Można je wykorzystać w wykończeniu ścian, podłóg, mebli oraz we wszelkich dodatkach, a następnie uzupełnić o inne odcienie zaczerpnięte wprost z przyrody. Sprawdzą się tu ciepłe odcienie zieleni, brązy i żółcienie oraz inne barwy ziemi w płowej tonacji. Można też wprowadzić tapety i zdjęcia, przedstawiające pejzaże lub ornamenty roślinne, co ociepli przestrzeń.

Design biofilny w sypialni – wnętrze o stonowanych kolorach

Poza dostępem do światła liczy się również i samo oświetlenie – lampy powinny być dopasowane stylistycznie do wnętrza. Jeśli skupiamy się w aranżacji na wyeksponowaniu naturalnych form i flory, wybierzmy delikatne i subtelne modele. Prosty design i organiczne materiały lub szkło wpasują się do wnętrza i będą świetnie komponować się z naturalnym kamieniem i drewnem.

Wnętrze inspirowane trendem biophilic design

Biophilic design – jak zaaranżować salon?

Głównym celem biophilic design jest to, by wnętrza przygotowane w tym stylu stworzyły pewnego rodzaju „zielony azyl”. Tak zaaranżowany salon jako pomieszczenie przeznaczone do odpoczynku i spotkań z najbliższymi, będzie prawdziwą ucieczką od tłoku i chaosu miasta.

Tu należy wprowadzić naturalne motywy i materiały w palecie barw zaczerpniętych ze świata przyrody. Postawmy na drewnianą podłogę, wygodną sofę obitą strukturalnym lnem, kamienny blat stolika kawowego i tekstylne dodatki, które nadadzą pomieszczeniu przytulności. Możemy również przemycić część tego stylu do naszych wnętrz wybierając meble wykonane z forniru dębowego czy kładąc na podłodze skórzany dywan.

Design biofilny w salonie – połączenie jasnego drewna tekowego, naturalnego oświetlenia i dużych przeszkleń

Motywy roślinne i zwierzęce można przemycić tu na wzorzystych tapetach, poduszkach czy pledach. Z założenia powinniśmy też przeznaczyć dużo miejsca na roślinność, która nie tylko podkręca estetykę, ale i dba o korzystny mikroklimat.

Biophilic design – jak zaaranżować sypialnie?

Harmonia i ukojenie zmysłów – tego oczekujemy od sypialni w stylu biophilic design. Zapewnijmy sobie tu dużo światła z zewnątrz w ciągu dnia, a lekkie, lniane zasłony lub bambusowe żaluzje uchronią nas od ciekawskich oczu po zmroku. Warto wprowadzić faunę i florę na zasadzie detalu pod postacią pościeli czy pledu lub pójść o krok dalej i postawić na niebanalną tapetę na jednej ze ścian, która zachwyci, ale nie przytłoczy całej aranżacji.

Design biofilny w sypialni – wnętrze dla osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań w zgodzie z naturą

Jeśli wydzielamy dodatkowe pomieszczenie, np. garderobę, to zdecydujmy się na przeszklenia, by nie blokować przenikania światła do wnętrz. Tu, podobnie jak w salonie, musimy rozplanować roślinność – oferta kwietników, również ściennych, jest tak duża, że z łatwością dobierzemy odpowiedni „ekspozytor” dla ulubionych roślin doniczkowych. Przy doborze ramy łóżka można pokusić się o rattanowy czy drewniany stelaż albo tapicerowane łóżko z wezgłowiem.

Biophilic design w sypialni – stonowane wnętrze w bliskości z naturą

Do dekoracji polecamy sojowe świece w szkle, drewniane i gliniane akcesoria, a do tego wyposażenie z szalenie modną plecionką – te elementy pomogą wykreować przestrzeń do odpoczynku w stylu biophilic design.

Zobacz inne artykuły.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz DECOROOM jest obecna na rynku od 12 lat i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Swoich klientów zaprasza do wyjątkowego biura połączonego z showroomem w samym centrum Warszawy. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji i dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Jak wygłuszyć i zaaranżować mieszkanie na parterze z ogródkiem?
Mieszkanie na parterze z ogródkiem to coraz chętniej wybierana opcja na rynku pierwotnym. Nic dziwnego – zielona przestrzeń to duży atut w zabetonowanych miastach. Chcesz, aby Twoje mieszkanie na parterze wyróżniało się świetną akustyką i funkcjonalną aranżacją? Podpowiadamy, jak to zrobić!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu