Oświetlenie w mieszkaniu jest niezbędne do stworzenia przestrzeni funkcjonalnej, komfortowej i ergonomicznej. Jakie lampy sufitowe, plafony i ledy wybrać do salonu, kuchni i sypialni? Podpowiadamy!
W tym artykule wspólnie z Karoliną Szachułowicz, architektem wnętrz Decoroom, opowiemy Ci o współczesnym planowaniu oświetlenia w domu. Dowiesz się, jakie lampy sufitowe i plafony sprawdzą się w Twoim domu najlepiej.
Przejdź do akapitów
We współczesnych projektach odchodzi się od centralnych dużych plafonów czy żyrandoli, które zapewniają ogólne oświetlenie pomieszczenia, ale docelowo nie sprzyjają w zasadzie żadnej konkretnej czynności czy sytuacji. Znacznie częściej posiłkujemy się różnego rodzaju „spotami”, czyli małymi lampami natynkowymi np. w formie tubek. Zgrupowane w liniach dzielą mieszkanie lub dane pomieszczenie na określone strefy i spełniają swoją funkcję dając dokładnie taką ilość światła, jakiej potrzebujemy.
Inny wariant to oświetlenie na szynoprzewodzie pozwalające na elastyczne kształtowanie ilości umieszczonych na nim źródeł światła i ich ukierunkowania. Oprócz tego na rynku dostępna jest szeroka oferta lamp dekoracyjnych o oryginalnych kształtach, pięknych kolorach i wykonanych z różnorodnych materiałów. W topowych trendach znajdziemy m.in. lampy o geometrycznych formach, z okrągłymi kloszami z mlecznego szkła oraz dodatkiem złota lub czerni, a także z formowanego papieru, egzotycznego drewna czy traw hołdujące nurtowi biophilic.
Chcesz dowiedzieć się więcej o podstawowych zasadach oświetlania mieszkania? Przeczytaj artykuł: Oświetlenie w mieszkaniu – zasady, które podniosą komfort domowników.
Lampy sufitowe dostępne są w najróżniejszych wzorach i kolorach. Znajdziemy zarówno ultranowoczesne modele do minimalistycznych aranżacji, jak i bogato zdobione lampy czy żyrandole do stylu glamour. Najczęściej wybierane oświetlenie sufitowe to m.in.:
Decydując się na konkretne źródło światła pod uwagę należy wziąć kategorie pomieszczenia, zakres czynności w nim wykonywanych oraz jego stylistykę.
Plafony to płaskie lampy, które bezpośrednio przylegają do sufitu. Ten rodzaj oświetlenia kojarzy się głównie z łazienką czy przedpokojem, jednak współczesne plafony z powodzeniem możemy wykorzystać także w pozostałych pomieszczeniach. Decydując się na plafon należy pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru i mocy danego modelu do powierzchni oraz wysokości pomieszczenia.
Plafon sufitowy inspirowany jest zwykle geometrycznymi kształtami, najczęściej dostępny jest w formie okręgu, kwadratu czy heksagonu. W bogatej ofercie sklepów znajdziemy zarówno bardzo minimalistyczne modele wykończone kloszem w kolorze mlecznego szkła, jak i wymyślne lampy np. z motywem księżyca. Dla entuzjastów stonowanych wnętrz dostępne są monochromatyczne oprawy plafonów, a dla miłośników zabawy kolorem nie brakuje lamp nasyconych zróżnicowanymi kolorami. Szeroki wachlarz modeli pozwala na dostosowanie lampy do każdej stylistyki.
W zależności od miejsca, w którym planujemy montaż plafonów, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd lampy, ale także praktyczne właściwości takie jak:
Plafony sufitowe doskonale sprawdzą się nie tylko w dużych pomieszczeniach, ale także w niewielkich czy niskich pokojach. Jeśli boisz się, że wisząca lampa zdominuje Twoją przestrzeń – wybierz minimalistyczny plafon.
Nowoczesne lampy sufitowe led wyróżniają się nie tylko skutecznością, ale też aspektami ekologicznymi i ekonomicznymi – mają niewielkie zużycie prądu, są trwałe i przyjazne dla środowiska. Żarówki led to doskonała propozycja dla osób, które pragną posiadać wnętrze nowoczesne i wygodne, ledy świetnie komponują się z rozwiązaniami z zakresu smart home.
Lampy sufitowe led zapewniają doskonałą jasność w pomieszczeniu bezpośrednio po włączeniu. Kompaktowa technologia oświetleniowa wzbogaca wzornictwo, dzięki czemu lampy możemy dopasować do każdego pomieszczenia.
Lampa wisząca poza funkcjami praktycznymi pełni również funkcje estetyczne i dekoracyjne. W przeciwieństwie do plafonów jest ona znaczącym elementem aranżacji i może odmienić charakter każdego wnętrza. Duży, kryształowy żyrandol, rustykalna, żeliwna lampa czy loftowe oświetlenie z metalową kratą? Wybór jest nieograniczony! Już sama lampa może zdefiniować wnętrze, dlatego jej odpowiedni dobór jest tak ważny.
Planowanie oświetlenia, jak i projektu wnętrz w ujęciu całościowym, architekt powinien zacząć od analizy potrzeb klienta i pod nie dopasować rodzaj potrzebnego oświetlenia. Jaki styl będzie wiodący dla projektu? Na czym zależy inwestorowi i w jakim świetle czuje się najlepiej? Jaki efekt chciałby uzyskać i w jaki sposób spędza czas w salonie? To tylko kilka pytań, które warto rozwinąć, by za pomocą oświetlenia wykreować indywidualną ostoję relaksu w salonie.
Dla miłośników czytania koniecznością będzie lampa stojąca ze światłem kierunkowym ustawiona przy sofie czy fotelu lub kinkiet o tej samej funkcji. Do oglądania filmów wybierzemy raczej lekkie, rozproszone światło „w tle”, a wieczorną kolację najchętniej spożywa się jednak przy nastrojowym oświetleniu bocznym, przy lampach z kloszami rozpraszającymi światło (np. mleczne szkło, tkanina).
Obecnie w trendzie jest umieszczanie dekoracyjnej lampy wiszącej bezpośrednio nad stołem jadalnianym. To efektowne rozwiązanie zapewniające przyjemne doświetlenie w czasie posiłku, ale sprawia też nieco kłopotu. Stół jako mebel wolnostojący często zmienia swoje położenie, jednak przy takiej lampie nasze możliwości dokonywania metamorfoz będą nieco ograniczone.
Dziś raczej odchodzi się od centralnego umieszczania jednej lampy sufitowej w salonie. Często pomieszczenie dzielone jest na strefy, do których dedykowane jest punktowe oświetlenie lub np. ogólne doświetlenie zapewniają różnego rodzaju lampy boczne/funkcyjne. Warto pamiętać, że oświetlenie ogólne pomieszczenia przydaje się np. przy sprzątaniu salonu. Dodatkowo, choć to czynność dość prozaiczna, warto zastanowić się, gdzie w mieszkaniu będzie odbywało się prasowanie i pod tym kątem również przemyśleć rozmieszczenie oświetlenia.
Oświetlenie pełni także rolę dekoracyjną – można urozmaicić salon dekoracyjnymi lampami stołowymi do postawienia np. na komodzie, kredensie czy regale lub kinkietami ściennymi. W przypadku tych ostatnich wymagane będzie wcześniejsze rozplanowanie wypustów elektrycznych w odpowiednich miejscach na ścianie (ew. mniej skomplikowany wariant: montaż lamp, które mają swój przewód z wtyczką do podłączenia do gniazdka). Warto zwrócić uwagę na przewidziany rodzaj podłączenia przy zakupie lampy.
Planując oświetlenie w kuchni powinniśmy podzielić przestrzeń na strefy i uwzględnić wykonywane w nich czynności. W kuchni najczęściej wykorzystujemy oświetlenie centralne (ogólne), zadaniowe i dekoracyjne. Oświetlenie ogólne sprawdzi się przede wszystkim do utrzymywania porządku w tym pomieszczeniu, natomiast zadaniowe pozwoli doświetlić konkretne stanowiska.
Lampy do kuchni sufitowe znacząco rozświetlają przestrzeń i poprawiają widoczność w całym pomieszczeniu. Wiszące lampy sufitowe możemy zastosować nie tylko jako pojedynczy punkt, świetnie sprawdzają się także mniejsze lampy zaaranżowane grupami.
Nie mniej ważne jest oświetlenie zadaniowe – to ono ma zapewniać bezpieczeństwo i funkcjonalność w kuchni. Dobrze zaplanowane oświetlenie gwarantuje komfort podczas przygotowywania posiłków czy zmywania. Decydując się na lampy przy stanowiskach roboczych, pamiętajmy, by były one łatwe w pielęgnacji, para czy niespodziewane zabrudzenia to codzienność w użytkowanej kuchni. Dodatkowo ważne jest też to z jakiego materiału wykonane są lampy – tanie tworzywo sztuczne może nie przejść próby specyficznych warunków panujących w kuchni.
W kuchni z powodzeniem możemy zastosować też oświetlenie podszafkowe, najlepiej sprawdzi się do tego oświetlenie w postaci punktowych lub liniowych ledów. Równomiernie rozłożone ledy doskonale doświetlą przestrzeń roboczą.
W sypialni nie ma tak naprawdę potrzeby ogólnego oświetlenia całego pomieszczenia – poza wyjątkiem dotyczącym sprzątania tego pomieszczenia. Centralna lampa sufitowa pełni tu bardziej funkcję dekoracyjną, co daje duże pole do popisu przy wyborze „tej jedynej”.
W sypialni warto przewidzieć lampy zapewniające nastrojowe, przytłumione światło, które będzie klimatyczne i sprzyjające wieczornemu wyciszeniu. Lampka stojąca przy łóżku lub na parapecie czy dekoracyjny kinkiet z kloszem rozpraszającym światło będą idealnym rozwiązaniem.
Jeśli czytamy w łóżku, koniecznie pokuśmy się o lampkę ze światłem kierunkowym – dla zdrowego wzroku i wygody. Istotną kwestią jest też odpowiednie doświetlenie wnętrza szafy: świetnie sprawdza się tutaj wewnętrzne oświetlenie ledowe uruchamiane na czujkę (dzięki temu nie budzimy ewentualnie drugiej osoby, gdy potrzebujemy dostać się do szafy) lub np. listwa sufitowa z odpowiednio skierowanymi reflektorami. Koniecznie należy sprawdzić, czy wysokie fronty szafy nie będą kolidowały z lampą.
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.