Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie w stylu rustykalnym

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Styl rustykalny to trend wnętrzarski, który nie bez powodu nie wychodzi z mody. Na mieszkanie w stylu rustykalnym decyduje się coraz więcej osób, które cenią sobie prostotę i bycie blisko natury. Bowiem zamiast nowoczesnych mebli i elektronicznego sprzętu, stawia się na naturalne kolory i dodatki w stylu ludowym. Ponadto mieszkanie wypełnia się wszelką roślinnością. Jak stworzyć taką przestrzeń w mieszkaniu? Kto się w niej najlepiej odnajdzie? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Mieszkanie w stylu rustykalnym

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Chcesz urządzić swoje mieszkanie w stylu rustykalnym? Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się styl rustykalny, a także na co zwrócić uwagę podczas wybierania mebli i dodatków do poszczególnych pomieszczeń.

Przejdź do akapitów:

Warto przypomnieć, że rustykalne meblarstwo rozwinęło się w połowie XIX wieku. Było spowodowane głównie trudnymi czasami panującymi w Ameryce Północnej, a następnie okresem Wielkiego Kryzysu. Otóż brak pieniędzy zmusił rzemieślników do tworzenia wyposażenia bazującego na naturalnych, pozyskanych z lasu materiałach.

Każdy podążał w zgodzie z własną wizją i umiejętnościami, dlatego meble miały różne formy. Najważniejsze były dwie kwestie: prostota i materiał, z jakiego zostały wykonane – gałęzie oraz lokalne drewno.

Początkowo wykorzystywano wiele różnych gatunków drewna, m.in. wierzbę, orzesznika oraz cedr atłaski. Później stosowano drewno sosny oraz dębu. Tworzyło się z niego krzesła, stoły, biurka, fotele, komody, kołyski, wieszaki, zegary, lustra, łóżka oraz lampy.

Ten wiejski minimalizm w połączeniu z naturalnymi materiałami – glinianymi naczyniami, wikliną, odsłoniętą cegłą i kamieniem – to idealny pomysł dla większych przestrzeni. Styl rustykalny najlepiej będzie wyglądał na dużej powierzchni. Nie sprawdzi się raczej w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ drewno, kamień, czy metalowe meble potrzebują miejsca, inaczej możemy je przytłoczyć.

Rustykalna sypialnia w pastelowych odcieniach

Mieszkanie w stylu rustykalnym – dla kogo?

Styl rustykalny nie pasuje do każdego rodzaju mieszkania. Jak już wcześniej wspominaliśmy, styl rustykalny związany jest z drewnem, metalem czy kamieniem, które wymagają przede wszystkim przestrzeni. Jeśli spróbujemy wprowadzić styl rustykalny do małego mieszkania w bloku, możemy je pomniejszyć i przytłoczyć.

Styl rustykalny sprawdzi się natomiast w większych mieszkaniach bądź domach.

Wnętrza w stylu rustykalnym – co je wyróżnia

Wnętrza w stylu rustykalnym wypełniają głównie meble w kolorach naturalnego drewna. Szafy, stoły, krzesła i regały powinny być lub sprawiać wrażenie starych, nieco poniszczonych, z widocznymi w drewnie sękami. Takie meble można kupić na targu staroci bądź sprawdzić, czy ktoś w naszej rodzinie, nie ma na zbyciu starych mebli. W sklepach można także kupić specjalnie postarzane elementy wyposażenia.

Ponadto bardzo ważny jest „wiejski” efekt. Uzyskamy go dzięki folklorystycznym wzorom nawiązującym do ludowości. Może to być drewniane łóżko z ozdobną ramą, narzuta z frędzlami, koronkowe firanki, gliniane doniczki, wiklinowe kosze czy obrazy z wiejskim krajobrazem. Do każdego pomieszczenia znajdziemy bardzo wiele ciekawych propozycji aranżacji.

Salon w stylu rustykalnym

Postawmy na ciepłe, jasne kolory na ścianach, które zestawimy z cegłą. Podłogi powinny być w całym domu drewniane, ewentualnie możemy wybrać panele, które będą wyglądały na wysłużone. Jeśli posiadamy kominek, część podłogi może być zrobiona z kamienia.

Sypialnia rustykalna - wiejski styl i meble wykonane ze starego drewna

​Jeśli chcemy, by nasz salon w stylu rustykalnym wyglądał autentycznie, musimy unikać meblościanek i nowoczesnych elementów. Najlepiej do salonu wybrać funkcjonalną, a przy okazji zabytkową komodę – im będzie ona masywniejsze, tym lepszy efekt osiągniemy.

Wypoczynek powinien być w kolorach ziemi. Dużą, wygodną, być może modułową kanapę, musimy przykryć miękkimi kocami i poduszkami w ciepłych barwach wykonanych z naturalnych materiałów – to wszystko sprawi, że w pokoju będzie szalenie przytulnie.

Stylem rustykalnym chcemy wrócić do korzeni, poczuć swojski klimat, więc musimy zrezygnować ze sprzętów RTV albo umiejętnie je wkomponować. Ponadto stawiajmy na rękodzieło – wybierzmy jako dodatki wykonane na szydełku serwety, plecione dywany oraz firany i obrusy wykończone koronkowymi detalami.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Marzy Ci się kuchnia w stylu rustykalnym? Jak już wspominaliśmy wcześniej – wystarczy postawić na proste, drewniane meble, dopełnione drewnianą podłogą i bielonymi ścianami.

Musimy pamiętać jednak nie tylko o meblach – w przypadku domu bądź starego mieszkania świetnie w takiej kuchni wygląda wyeksponowany piec kaflowy bądź kuchnia węglowa. Jeśli natomiast urządzamy kuchnię od początku, trzeba pamiętać, by sprzęty AGD i oświetlenie pasowało do całości.

Funkcjonalny, ale i świetnie oddający charakter pomieszczenia, będzie blat – gruby i ciężki. Nad nim warto zawiesić relingi, które mogą posłużyć do wieszania przydatnych akcesoriów kuchennych – tutaj możemy wyeksponować też nieco postarzane łyżki, zarówno metalowe, jak i drewniane. Odpowiednio dobrane pojemniki na przyprawy i koszyczki również dopełnią rustykalny styl kuchni.

Kuchnia w stylu rustykalnym - naturalny kolor drewna i jasne ściany

​Drewniane meble, szafki i półki uzupełnią dodatki ze stali nierdzewnej, mosiądzu – np. w formie uchwytów i klamek.

Jeśli mamy kuchnię połączoną z jadalnią, musimy pamiętać o dużym, drewnianym stole. Pięknie będzie wyglądać, gdy oświetli go wisząca lampa na wzór naftowej bądź klimatyczne kinkiety. Krzesła powinny być wykonane w podobnym guście, a stół najlepiej udekorować koronkowym obrusem. Jeśli mamy jeszcze miejsce, postawmy kredens na zastawę, który świetnie wpisze się w styl rustykalny. Całość dopełnią drewniane dodatki.

Łazienka w stylu rustykalnym

W łazience również postawmy na barwy ziemi z dużym akcentem na biel. Klasycznym połączeniem będą białe ściany i drewniana podłoga.

W przypadku drewnianej podłogi bardzo ważne jest, by wybrać odpowiedni rodzaj drewna powinno być twarde i odporne na wilgoć oraz odpowiednio zaimpregnowane. Na ścianach mogą znaleźć się płytki lub cegły, które ocieplą i ozdobią łazienkę.

Ceramiczna umywalka, a przy niej na przykład blat z kamienia podkreślą charakter stylu. Jakie jeszcze dodatki sprawią, że nasza łazienka w stylu rustykalnym zyska na urodzie? Zadbajmy o bawełnianą zasłonkę w łazienkowej witrynie, mosiężne albo ceramiczne haczyki, czy tkane chodniki.

Łazienka w stylu rustykalnym - naturalne materiały i naturalne drewno

​Nie możemy zapomnieć o wannie. Świetnie tutaj sprawdzą się wanny ze śladami użytkowania. Warto jednak przemyśleć, czy na pewno chcemy decydować się na wannę, dla wielu osób prysznic na co dzień jest zdecydowanie wygodniejszy. Nie musimy decydować się na brodzik, zamiast tego wystarczy postawić samą ściankę, np. z kamienia.

Mieszkanie w stylu rustykalnym – wszystko, co trzeba wiedzieć

Mieszkanie w stylu rustykalnym to idealny pomysł dla osób, którym nie jest bliski plastik, sztuczne tworzywa i sklejki. Miłośnicy natury będą czuli się w takim wnętrzu idealnie.

Warto podkreślić na koniec, że aranżowanie mieszkania w stylu rustykalnym nie jest łatwą sprawą. Jeśli nieumiejętnie zagospodarujemy przestrzeń, możemy sprawić, że nasze wnętrza będą wyglądać tandetnie. Dlatego przy aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym ważny jest umiar i prostota – nie możemy przesadzić z folklorystycznymi wzorami. Motywy inspirowane kulturą ludową idealnie dopełnią nasze wnętrze, ale nie mogą go zdominować.

Jeśli jednak zadbamy o szczegóły i kierować będziemy się wcześniej wspomnianymi zasadami i inspiracjami, urządzimy niezwykłe mieszkanie – nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo przytulne.

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Jak urządzić przedpokój w bloku?
Urządzenie całego mieszkania to wyzwanie. Zajmujemy się kuchnią i łazienką, zastanawiamy się, jak zagospodarować przestrzeń sypialni i salonu, a na koniec zwykle zostawiamy przedpokój, który również jest szczególnym miejscem w mieszkaniu – to przecież jego wizytówka! Wielu z nas zastanawia się, jak urządzić przedpokój w bloku, by po pierwsze wykorzystać jego przestrzeń, a po drugie robić wrażenie na gościach, bo przecież to w tym miejscu witamy ich i zapraszamy dalej. Podpowiadamy, jak to zrobić funkcjonalnie i o czym nie możemy zapomnieć.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu