Bródno oraz Bródno-Podgrodzie to dwa obszary w warszawskiej dzielnicy Targówek. Obszary te w dużej mierze posiadają zabudowę z lat 70.
W tym artykule poznasz Bródno oraz Bródno-Podgrodzie. Dowiesz się, jakie zabytki i atrakcje się tu znajdują oraz czy warto zamieszkać w tej lokalizacji.
Przejdź do akapitów:
W IX w., na terenie dzisiejszego Lasu Bródnowskiego wybudowano gród i na ten moment datuje się początek obszaru. W XVI w. istniała już królewska wieś Bródno, a w XVII w. na Bródnie założono folwark. Spore zniszczenia przyniósł potop szwedzki i trwająca trzy dni bitwa w okolicach Bródna w 1656 r. W XVIII w. żydowscy osadnicy rozpoczęli chowanie na Bródnie swoich zmarłych w miejscu, w którym później powstał kirkut. Pod koniec XIX w. założono cmentarz Bródnowski. W czasie II wojny światowej Bródno uległo znacznym zniszczeniom.
W latach 70. XX w. ukończono osiedle mieszkaniowe według projektu J. Szuleckiej i J. Stanisławskiego. Wybudowano również Szpital Bródnowski.
Przy ulicy Wysockiego znajduje się Wioska Żywej Archeologii, w której pielęgnuje się pamięć o najdawniejszych dziejach dzielnicy. Znajdują się rzemieślnicze kramy, zagroda, pasieka, ptaszarnia, kuchnia, zbrojownia i tor łuczniczy. Jest to miejsce szalenie ciekawe nie tylko dla najmłodszych fascynatów historii.
Parkiem obszaru Bródno jest Park Bródnowski. To duży kompleks rekreacyjny wybudowany w latach 70. XX w. wg projektu Stefanii Traczyńskiej. Znajdują się tu trzy stawy, boiska i place zabaw dla dzieci w różnym wieku.
Na terenie Bródna znajduje się również Las Bródnowski, pozostałość po dawnej Puszczy Bródnowskiej. Jest tu wiele cieków wodnych, niegdyś teren był podmokły. Nie brakuje tu też typowych mazowieckich piaszczystych wzniesień. Las zamieszkują sarny, dziki, lisy, a także kuny, wiewiórki, sójki, myszołowy, jastrzębie czy bażanty. W Lesie Bródnowskim znajduje się kładka spacerowa ze ścieżką edukacyjną, wiele kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, a także uwielbiany przez dzieci plac zabaw. Przy placu zabaw są pozostałości grodziska.
Obszary Bródno i Bródno-Podgrodzie są bardzo dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami Warszawy. Dojeżdżają tu dziesiątki linii autobusowych i tramwajowych z całej stolicy. Na terenie Bródno znajdują się dwie stacje kolejki podmiejskiej – Warszawa Praga oraz Warszawa Toruńska. Również przemieszczanie się samochodem jest bezproblemowe. Na Bródnie zaplanowano stację drugiej linii metra.
Na terenie obszarów Bródno i Bródno-Podgrodzie znajdują się przedszkola i szkoły podstawowe. Swoje siedziby mają tu również licea ogólnokształcące.
Miłośnicy sportu mają fantastyczne możliwości doskonalenia różnych dyscyplin. Bliskość Lasu Bródnowskiego oraz infrastruktura Parku Bródnowskiego dają możliwość treningów biegowych i rowerowych. Przy ulicy Krasnobrodzkiej znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji, a w nim basen, boiska do gier zespołowych, a także lodowisko. W obszarach Bródno i Bródno-Podgrodzie działa wiele klubów sportowych i fitness. Na ulicach Głębockiej i Rembielińskiej zlokalizowane są kluby Zdrofit z ciekawą ofertą zajęć ogólnorozwojowych.
Zakupy w obszarach Bródno i Bródno-Podgrodzie można zrobić w licznych sklepach osiedlowych oraz popularnych dyskontach. W obszarach znajdują się również duże kompleksy handlowe, wzdłuż Trasy Toruńskiej. Przy ulicy Głębockiej znajduje się Atrium Targówek, a w nim wiele sklepów różnych branż oraz lokale usługowe i gastronomiczne, jak również wielosalowe kino. Paręset metrów dalej zlokalizowane jest IKEA połączone z M1, już na terenie podwarszawskich Marek.
Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w obszarach Bródno i Bródno-Podgrodzie znajdują się na ulicach Balkonowej i Łojewskiej. W obszarze Bródno swoją siedzibę ma Szpital Bródnowski. Są tu również liczne prywatne centra medyczne i specjalistyczne gabinety lekarskie.
Mapa gastronomiczna obszaru Bródno i Bródno-Podgrodzie jest dość bogata i zróżnicowana. Znajduje się tu wiele interesujących restauracji oraz kawiarni.
Wierni mieszkający w obszarach Bródno i Bródno-Podgrodzie przynależą do parafii przy Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na ulicy Wysockiego, kościele Marii Magdaleny na ulicy Echa Leśne oraz kościele św. Faustyny na Żuromińskiej.
Bródno i Bródno-Podgrodzie to dobrze skomunikowane obszary z atrakcyjnymi obszarami zielonymi. Jest tu dobra infrastruktura do życia.