Chomiczówka to obszar w warszawskiej dzielnicy Bielany, graniczący z Radiowem, Wawrzyszewem, Starymi Bielanami, Piaskami oraz Bemowskim obszarem Lotnisko.
W tym artykule dowiesz się, czy warto zamieszkać w obszarze Chomiczówka. Opowiemy też, czym wyróżnia się ta cześć Warszawy.
Przejdź do akapitów:
Chomiczówka historycznie związana była z sąsiednim majątkiem Wawrzyszew. Na początku XX w. działała tu filia firmy ogrodniczo-nasiennej „Braci Chomicz”. W latach 20. XX w. rozpoczęto sprzedaż działek pod zabudowę. W 1951 r. Chomiczówka została włączona w granice Warszawy.
Chomiczówka znana jest w popkulturze, dzięki piosence nagranej w 2004 r. przez Sindeya Polaka.
W zachodniej części Chomiczówki znajduje się Fort Wawrzyszew, część zabudowań Twierdzy Warszawa. Wybudowany został w drugiej połowie XIX w., a następnie był modernizowany. Po utracie funkcji bojowych pełnił funkcje magazynowo-warsztatowe. Co ciekawe po wojnie funkcjonował na terenie Fortu Wawrzyszew ośrodek wypoczynkowy. Dziś niestety jest to miejsce dość zaniedbane.
Lubianym miejscem rekreacji i odpoczynku mieszkańców Chomiczówki jest Park Chomicza. Znajduje się tu plac zabaw, wybieg dla psów, przy alejkach rośnie wiele drzew owocowych. W Parku Chomicza organizowane są lokalne imprezy i spotkania.
W latach 70. i 80. powstały pierwsze osiedla mieszkaniowe, które przez długi czas definiowały Chomiczówkę. Dziś charakter zabudowy obszaru Chomiczówka jest bardziej zróżnicowany. Znajdziemy tu zarówno osiedla z wielkiej płyty, jak i pojedyncze domy jednorodzinne, a także nowoczesne apartamentowce. Obszar jest dość szczelnie zabudowany, ale jest jeszcze potencjał na rozwój. Nowe inwestycje powstają na wolnych działkach, obecnie są w sprzedaży mieszkania przy ulicy Głowackiego.
Chomiczówka jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami Warszawy. Po ulicach jeździ wiele linii autobusowych i tramwajowych. Największy węzeł komunikacyjny znajduje się na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Broniewskiego. Również autem możemy bez problemu się przemieszczać – ulica Conrada przecinająca obszar oraz graniczne Reymonta i Wólczyńska to wygodne i przepustowe trasy.
W obszarze Chomiczówka przedszkola i szkoły podstawowe mieszczą się w bliskim, pieszym dostępie z każdego osiedla. Dostępne są placówki zarówno publiczne, jak i prywatne. Na Chomiczówce znajduje się również liceum ogólnokształcące nr 13 przy ul. Conrada.
Miłośnicy sportu mieszkający na Chomiczówce mają bliski dostęp do nieograniczonych możliwości i walorów spacerowych, biegowych i rowerowych Kampinoskiego Parku Narodowego. Rowerem do granic lasu dojedziemy w 20 minut, a pieszy spacer zajmie godzinę. Na terenie Chomiczówki znajduje się CRS Bielany, gdzie mieści się pływalnia oraz sauna i jacuzzi. Przy szkole podstawowej na Conrada znajdują się boiska do gier zespołowych (siatkówka, koszykówka, piłka nożna). W obszarze Chomiczówka znajduje się parę siłowni i klubów fitness, działają również kluby sportowe – piłki nożnej i sztuk walki oraz centrum jogi.
Na Chomiczówce bez problemu zrobimy zakupy w popularnych dyskontach i osiedlowych sklepach. Przy ulicy Wólczyńskiej znajduje się duży market E. Leclerc. W pieszym zasięgu, w obszarze Fort Bema, jest duże centrum handlowe z kinem – Galeria Bemowo.
Na terenie Chomiczówki działają dwie przychodnie podstawowej opieki medycznej – przy ulicach Conrada i Sieciechowskiej. Przyjmują tu lekarze pierwszego kontaktu i różnych specjalizacji. Na terenie całego obszaru znajdują się również prywatne gabinety lekarskie – stomatologiczne, ginekologiczne czy psychoterapeutyczne.
Oferta gastronomiczna Chomiczówki jest raczej skromna. Najwięcej knajp zlokalizowanych jest w okolicy ulicy Conrada. Oferta jest zróżnicowana, są restauracja polskie, azjatyckie i śródziemnomorskie.
Wierni mieszkający w obszarze Chomiczówka należą do parafii przy kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na ul. Conrada. Kościół jest wart odwiedzenia. Zarówno ściany prezbiterium, jak i droga krzyżowa zostały wykonane przez Zhora Golstyana z Armenii, utalentowanego malarza i rzeźbiarza. Natomiast w kaplicy bocznej znajduje się miejsce pamięci zmarłych członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – tablice upamiętniające osoby zasłużone dla Towarzystwa. Wśród honorowych członków był papież Jan Paweł II.
Chomiczówka to obszar już od lat funkcjonujący, z pełną infrastrukturą potrzebną do życia codziennego. Będzie dobrym wyborem dla osób ceniących sobie lokalne życie zlokalizowane w miarę bliskiej odległości od centrum.