Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Choszczówka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Choszczówka to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka, graniczący z wsią Jabłonna, wsią Józefów, Białołęką Dworską, osiedlem Nowodwory, Dąbrówką Szlachecką oraz wsią Michałów-Grabina.

Choszczówka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, czy warto zamieszkać na obszarze Choszczówka, oraz jakie ciekawe i użyteczne miejsca ma do zaoferowania ten teren.

Przejdź do akapitów:

Choszczówka – historia

Wieś Choszczówka powstała w pierwszej połowie XIX w. w miejscu po wyciętym lesie. Prężnie rozwijała się po wybudowaniu nadwiślańskiej linii kolejowej – stała się wtedy osadą letniskową.

Las Choszczówka Warszawa BiałołękaMały domek w świetnej lokalizacji pełnej zieleni - Warszawa Białołęka Choszczówka

Na początku XX w. funkcjonowała w Choszczówce niewielka fabryka stolarsko-budowlana, w której powstawały przede wszystkim stoły i krzesła. W dwudziestoleciu międzywojennym powstało Towarzystwo Przyjaciół Osiedla, ochotnicza straż pożarna i biblioteka.

Podczas II wojny światowej w lasach Choszczówki toczyły się walki, a znaczna część zabudowy uległa zniszczeniu lub uszkodzeniu. Choszczówka została przyłączona do Warszawy w 1951 r.

Choszczówka – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Choszczówka położona jest na mazowieckich wydmach porośniętych wiekowymi sosnowymi lasami. Na sporej jej części rozpościera się Las Choszczówka, podlegający nadleśnictwu Jabłonna.

Las Choszczówka Warszawa Białołęka

Sosny, brzozy, dąb szypułkowy, wszystkie drzewa przynajmniej kilkudziesięcioletnie. Mieszkają wśród nich lisy, dziki, sarny oraz zające. Spacerując można usłyszeć dzięcioły, wilgi i sójki, występują również drozdy, jastrzębie i kruki.

Las Choszczówka Warszawa Białołęka

Przy stacji kolejowej las jest raczej płaski, w głębi zaczyna nieznacznie falować. Przez wydmy wiedzie popularna Ścieżka po Górkach.

Wyjątkowym zakątkiem Choszczówki są Góry Skierdowskie. Jest to niewielkie osiedle położone na wschód od ulicy Modlińskiej, na niewysokich wydmach. Niegdyś była to podwarszawska wieś.

Mieszkania – Choszczówka

Komunikacja obszaru Choszczówka z innymi dzielnicami Warszawy jest bardzo dobra. Przez Choszczówkę przebiega linia kolejowa i znajduje się tu przystanek Warszawa Choszczówka. Pociągi przyjeżdżają do centrum Warszawy. Dodatkowo po ulicach jeżdżą autobusy dowożące mieszkańców do różnych dzielnic stolicy. Główną arterią jest ulica Modlińska, która jest drogą krajową nr 61 łączącą Warszawę z Augustowem.

Na terenie obszaru Choszczówka znajduje się rejonowe przedszkole i szkoła podstawowa.

Dom jednorodzinny w znakomitej lokalizacji Warszawa Białołęka Choszczówka

Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Choszczówka mają w swoim zasięgu Las Choszczówka z wieloma kilometrami ścieżek biegowych i rowerowych. Przy ulicy Zawiślańskiej działają korty tenisowe, a przy ulicy Dębowej stajnia Złoty Koń.

Zakupy na obszarze Choszczówka można zrobić w sklepach osiedlowych, większa oferta handlowa znajduje się przy ulicy Modlińskiej.

Domy w otoczeniu zieleni Warszawa Białołęka Choszczówka

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się w sąsiednim obszarze przy ulicy Majorki. W obszarze Choszczówka mieści się parę specjalistycznych, prywatnych gabinetów.

Nie ma tu zbyt wielu lokali gastronomicznych. Wartym uwagi miejscem jest restauracja na skraju lasu, przy stacji kolejowej, o nazwie Dziki Zakątek. Restauracja jest atrakcyjna nie tylko z powodu oferty kulinarnej, ale również samego miejsca – znajduje się tu plac zabaw dla dzieci i duża polana rekreacyjna. Można organizować przyjęcia rodzinne.

Nowoczesny dom na ogrodzonym terenie Warszawa Białołęka Choszczówka

Wierni przynależą do parafii przy kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Klasyków.

Na obszarze Choszczówka znajduje się Oczyszczalnia Ścieków Czajka, jedna z największych i najnowocześniejszych oczyszczalni w Polsce.

Domy wzdłuż drogi asfaltowej - Warszawa Białołęka Choszczówka

Choszczówka to obszar na skraju miasta, w którym życie toczy się cicho i powoli. Nie ma tu dużej infrastruktury życia codziennego, jednak jest wiele atrakcyjnych terenów spacerowych.

Zobacz pozostałe obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Brzeziny – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Brzeziny to obszar na terenie warszawskiej dzielnicy Białołęka. Granice wyznaczają ulice Szlachecka, Pawła Włodkowica, Białołęcka, Płochocińska, Ostródzka, Zdziarska, a także trasa S8.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu