Dąbrówka i Pyry to dwa sąsiadujące ze sobą obszary w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Dąbrówka zajmuje obszar w rejonie ulic Puławskiej i Karczunkowskiej, zaś Pyry ciągną się po obu stronach ulicy Puławskiej, aż do Starego Imielina. Oba obszary graniczą z Lasem Kabackim na wschodzie.
W tym artykule poznasz obszary Dąbrówka i Pyry. Przedstawimy Ci ich historie oraz podpowiemy, dlaczego warto zamieszkać w tej części Warszawy.
Przejdź do akapitów:
Dąbrówka istniała jako wieś już w XV w., Pyry natomiast były wzmiankowane w źródłach pod koniec XVIII w. Intensywny rozwój Pyr przypadł na koniec XIX w., to czas gdy budowana była kolejka Grójecka. W dwudziestoleciu międzywojennym na terenie Lasu Kabackiego wybudowano kompleks budynków dla Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Do 1939 r. siedzibę miał tu Referat Niemiecki Biura Szyfrów. W 1951 r. obie wsie zostały włączone do Warszawy.
Las Kabacki to rozległy rezerwat przyrody, w którym ciągną się kilometry pieszych i rowerowych ścieżek. Las jest zróżnicowany przyrodniczo, jest ostoją wielu gatunków zwierząt i roślin. Znajdują się tu pomniki historii i miejsca pamięci. W Parku Kultury w Powsinie, gdzie z Pyr i Dąbrówki można szybko dojechać rowerem znajdziemy polanę rekreacyjną z miejscami na ognisko, bardzo atrakcyjny plac zabaw oraz obiekty sportowe.
Na południowej granicy obszaru Dąbrówka znajduje się staw Krzewiny. Zlokalizowany jest w zlewni kanału Jeziorki, powstał w wyniku zalania wodą wyeksploatowanego wyrobiska iłów. Staw znajduje się na terenie otuliny rezerwatu przyrody Las Kabacki. W okolicy stawu nie ma zbyt imponującej infrastruktury rekreacyjnej, ale znajduje się tu mostek.
Charakter zabudowy Dąbrówki i Pyr jest jednorodzinny, willowy. Centralną arterią przedzielającą obszary jest ulica Puławska. Wzdłuż niej znajdują się punkty handlowe i usługowe. W głębi ulic znajdują się zaciszne, podmiejskie podwórka.
Zarówno w Dąbrówce, jak i w Pyrach nie ma wyznaczonego miejskiego parku, czy terenu wspólnej rekreacji, jednak bliska obecność Lasu Kabackiego rekompensuje jego brak.
Ważnym miejscem na mapie Pyr jest Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej. Odbywają się tu zajęcia dla dzieci i dorosłych, zarówno sportowe, jak i edukacyjne. Przy domu kultury znajdują się boiska do gier zespołowych oraz plac zabaw.
Komunikacja w obszarach Dąbrówka i Pyry skupiona jest przy ul. Puławskiej i jest w miarę sprawna. Zatrzymuje się tu wiele linii autobusowych zarówno miejskich, jak i podmiejskich. Puławska w godzinach szczytu może być zakorkowana. Północną granicą obszaru Pyry jest obwodnica Warszawy, trasa S2.
Zarówno w obszarach Dąbrówka, jak i Pyry jest dobry dostęp do edukacji. Znajdują się tu rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarach Dąbrówka i Pyry mają dobre zaplecze spacerowo-rowerowe w postaci Lasu Kabackiego. W obu obszarach znajdują się kluby sportowe i fitness. Przy szkołach i domu kultury funkcjonują boiska do gier zespołowych.
Zakupy w obszarach Dąbrówka i Pyry można zrobić w osiedlowych sklepach. Wzdłuż ulicy Puławskiej znajduje się wiele sklepów różnych branż. Duże centra handlowe mieszczą się w sąsiednich obszarach – w Mysiadle CH Auchan Piaseczno, a na Starym Imielinie CH Auchan Warszawa Ursynów.
Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ul. Kajakowej w Pyrach. Przy ul. Puławskiej znajduje się szpital Lux Med. Zarówno w Dąbrówce, jak i w Pyrach mieszczą się również prywatne gabinety specjalistyczne.
Mapa gastronomiczna obszarów Dąbrówka i Pyry jest raczej skromna. Lokale są nastawione na organizację przyjęć rodzinnych.
Wierni mieszkający w obszarach Dąbrówka i Pyry przynależą do parafii przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Szumiącej.
Dąbrówka i Pyry to typowe przedmieścia, gdzie życie toczy się bardziej w przydomowym ogródku. Choć nie ma tu bardzo rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowej, wiele spraw można załatwić w sąsiednich obszarach.