Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Dąbrówka-Pyry – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Dąbrówka i Pyry to dwa sąsiadujące ze sobą obszary w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Dąbrówka zajmuje obszar w rejonie ulic Puławskiej i Karczunkowskiej, zaś Pyry ciągną się po obu stronach ulicy Puławskiej, aż do Starego Imielina. Oba obszary graniczą z Lasem Kabackim na wschodzie.

Dąbrówka-Pyry – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszary Dąbrówka i Pyry. Przedstawimy Ci ich historie oraz podpowiemy, dlaczego warto zamieszkać w tej części Warszawy.

Przejdź do akapitów:

Dąbrówka-Pyry – historia

Dąbrówka istniała jako wieś już w XV w., Pyry natomiast były wzmiankowane w źródłach pod koniec XVIII w. Intensywny rozwój Pyr przypadł na koniec XIX w., to czas gdy budowana była kolejka Grójecka. W dwudziestoleciu międzywojennym na terenie Lasu Kabackiego wybudowano kompleks budynków dla Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Do 1939 r. siedzibę miał tu Referat Niemiecki Biura Szyfrów. W 1951 r. obie wsie zostały włączone do Warszawy.

Zadbany dom położony przy cichej drodze – Warszawa, Dąbrówka-Pyry

Dąbrówka-Pyry – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Las Kabacki to rozległy rezerwat przyrody, w którym ciągną się kilometry pieszych i rowerowych ścieżek. Las jest zróżnicowany przyrodniczo, jest ostoją wielu gatunków zwierząt i roślin. Znajdują się tu pomniki historii i miejsca pamięci. W Parku Kultury w Powsinie, gdzie z Pyr i Dąbrówki można szybko dojechać rowerem znajdziemy polanę rekreacyjną z miejscami na ognisko, bardzo atrakcyjny plac zabaw oraz obiekty sportowe.

Na południowej granicy obszaru Dąbrówka znajduje się staw Krzewiny. Zlokalizowany jest w zlewni kanału Jeziorki, powstał w wyniku zalania wodą wyeksploatowanego wyrobiska iłów. Staw znajduje się na terenie otuliny rezerwatu przyrody Las Kabacki. W okolicy stawu nie ma zbyt imponującej infrastruktury rekreacyjnej, ale znajduje się tu mostek.

Mieszkania – Dąbrówka-Pyry

Charakter zabudowy Dąbrówki i Pyr jest jednorodzinny, willowy. Centralną arterią przedzielającą obszary jest ulica Puławska. Wzdłuż niej znajdują się punkty handlowe i usługowe. W głębi ulic znajdują się zaciszne, podmiejskie podwórka.

Zarówno w Dąbrówce, jak i w Pyrach nie ma wyznaczonego miejskiego parku, czy terenu wspólnej rekreacji, jednak bliska obecność Lasu Kabackiego rekompensuje jego brak.

Warszawa, Ursynów, Pyry – nowoczesny dom wolnostojący

Ważnym miejscem na mapie Pyr jest Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej. Odbywają się tu zajęcia dla dzieci i dorosłych, zarówno sportowe, jak i edukacyjne. Przy domu kultury znajdują się boiska do gier zespołowych oraz plac zabaw.

Komunikacja w obszarach Dąbrówka i Pyry skupiona jest przy ul. Puławskiej i jest w miarę sprawna. Zatrzymuje się tu wiele linii autobusowych zarówno miejskich, jak i podmiejskich. Puławska w godzinach szczytu może być zakorkowana. Północną granicą obszaru Pyry jest obwodnica Warszawy, trasa S2.

Warszawa, Ursynów, Dąbrówka – atrakcyjny, wolnostojący dom wielorodzinny w doskonałej lokalizacji

Zarówno w obszarach Dąbrówka, jak i Pyry jest dobry dostęp do edukacji. Znajdują się tu rejonowe przedszkola i szkoły podstawowe.

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarach Dąbrówka i Pyry mają dobre zaplecze spacerowo-rowerowe w postaci Lasu Kabackiego. W obu obszarach znajdują się kluby sportowe i fitness. Przy szkołach i domu kultury funkcjonują boiska do gier zespołowych.

Kameralny dom posadowiony w cichej, spokojnej okolicy – Warszawa, Ursynów, Pyry

Zakupy w obszarach Dąbrówka i Pyry można zrobić w osiedlowych sklepach. Wzdłuż ulicy Puławskiej znajduje się wiele sklepów różnych branż. Duże centra handlowe mieszczą się w sąsiednich obszarach – w Mysiadle CH Auchan Piaseczno, a na Starym Imielinie CH Auchan Warszawa Ursynów.

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ul. Kajakowej w Pyrach. Przy ul. Puławskiej znajduje się szpital Lux Med. Zarówno w Dąbrówce, jak i w Pyrach mieszczą się również prywatne gabinety specjalistyczne.

Przestronny duży dom piętrowy przy ulicy Kobuza – Warszawa, Ursynów, Pyry

Mapa gastronomiczna obszarów Dąbrówka i Pyry jest raczej skromna. Lokale są nastawione na organizację przyjęć rodzinnych.

Wierni mieszkający w obszarach Dąbrówka i Pyry przynależą do parafii przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Szumiącej.

Warszawa, Dąbrówka-Pyry – dom znajduje się w zielonej okolicy

Dąbrówka i Pyry to typowe przedmieścia, gdzie życie toczy się bardziej w przydomowym ogródku. Choć nie ma tu bardzo rozbudowanej infrastruktury handlowo-usługowej, wiele spraw można załatwić w sąsiednich obszarach.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Groty – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Groty to obszar w warszawskiej dzielnicy Bemowo. Granice wyznaczają ulice Kocjana i Lazurowa, linia kolejowa do Huty oraz granica miasta.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu