Dębniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Dębniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Kupno nowego mieszkania wiąże się z wyborem odpowiedniej dzielnicy, która będzie komfortowa pod względem codziennego życia. Dla osób, które poszukują nowego lokum, najważniejsza jest dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa oraz sprawna komunikacja, gwarantująca łatwy dojazd do centrum czy pozostałych dzielnic miasta. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod uwagę dzielnicę Dębniki. Mieszkania, które są tutaj zlokalizowane, cieszą się bowiem dużym zainteresowaniem.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Szukasz mieszkania w Krakowie? Dobrą dzielnicą do zamieszkania są z pewnością Dębniki. Mieszkania tutaj cieszą się zainteresowaniem, a sama dzielnica posiada wiele zalet. W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się dzielnica Dębniki i co powinieneś o niej wiedzieć, przed kupnem mieszkania.

Przejdź do akapitów:

  1. Dzielnica Dębniki w Krakowie. Krótka historia
  2. Dębniki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy
  3. Dębniki – park, rynek dębnicki i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców
  4. Dębniki – mieszkania. Lokalizacja, w której warto zamieszkać

Dzielnica Dębniki w Krakowie. Krótka historia

Dzielnica Dębniki leży na prawym, południowym brzegu Wisły. Łatwo i szybko można dotrzeć stąd do Zamku Królewskiego na Wawelu – to zaledwie ok. 2 km spacerem, zależy, skąd dokładnie wyruszymy. Dębniki zostały włączone do Krakowa w 1909 roku. W ostatnich latach zyskują na popularności i powstają tu nowe inwestycje. W okolicy jest dobrze rozwinięta infrastruktura, nie brakuje sklepów, szkół ani punktów usługowych, łatwy jest też dojazd do centrum miasta (podróż komunikacją miejską zajmuje do 15 minut).

Dębniki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

W okolicy, gdzie znajduje się Rynek Dębnicki i sąsiednie ulice mieści się wiele zabytkowych, ciekawych historycznie i architektonicznie kamienic i willi. Wśród zabytków i instytucji kulturalnych, które mieszczą się w Dębnikach, można na pewno wymienić modernistyczny kościół czy muzeum poświęcone sztuce japońskiej.

Modernistyczny Kościół św. Stanisława Kostki przy ulicy Konfederackiej 6. Budynek został wzniesiony w latach 30. XX wieku. Charakterystycznym elementem kościoła jest ażurowa wieża-dzwonnica mająca wysokość 45 m. W latach 1938-1944 na terenie parafii zamieszkiwał Karol Wojtyła, a sam kościół znajduje się na szlaku „Ścieżkami Jana Pawła II”.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które powstało z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Reżyser otrzymał bowiem japońską nagrodę Kyoto wartą ok. 350 tys. dolarów i przeznaczył ją na utworzenie muzeum ukazującego japońskie zbiory autorstwa Feliksa Jasieńskiego. Nazwa muzeum nawiązuje do pseudonimu, który nosił Feliks Jasieński, manggha z języka japońskiego oznacza również szkice.

Dębniki – park, rynek dębnicki i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców

Tuż przy Wiśle leży Park Dębnicki, popularne miejsce spacerów. Park Dębnicki bywa nazywany najbardziej kwietnym parkiem Krakowa. Jest stosunkowo młody, zaprojektowany przez pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, a niedawno był poddany rewitalizacji. Są w nim alejki spacerowe, nie brakuje ławek, na których można odpocząć, jest też plac zabaw dla dzieci oraz arboretum (ogród dendrologiczny), w którym Zarząd Zieleni Miejskiej posadził 28 różnych drzew z całego świata, a ponadto 300 cisów i 180 róż „snow ballet”. Na tyłach parku znajduje się neorenesansowy pałac Lasockich – rodziny, która oddała miastu teren pod budowę parku. Latem w Parku Dębnickim gości Piknik Krakowski.

Przy ul. Praskiej 28 znajduje się teren zielony w postaci rodzinnego ogródka działkowego Dębniki, który powstał w 1931 roku i jest prawdopodobnie najstarszym ogródkiem działkowym w Polsce.

W okolicy znajdują się nie tylko szkoły podstawowe i średnie, ale też biblioteki i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Mieści się tu ponadto Klub Tęcza (dawniej Dębnicki Ośrodek Kultury „Tęcza”), przy którym działają liczne koła zainteresowań, kluby i zespoły, w tym koło plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, klub szachowy oraz zespół wokalny dla dzieci i młodzieży. Można też wziąć udział w różnorodnych warsztatach i zajęciach – baletowych, florystycznych, jogi, śpiewu czy tańca towarzyskiego.

Przy ul. Praskiej 52 działa teatr o nazwie… Teatr Praska 52 z Krajową Sceną Komedii dell'Arte. W okolicy znajdują się też takie atrakcje jak stadion i kort tenisowy TS Tramwaj.

Rynek Dębnicki ma kształt nieregularnego czworoboku, a jego zabudowa ukształtowała się w latach 1893-1912. Obecnie na rynku mieszczą się stoiska targowe.

Przy ul. Tynieckiej 39 znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego, przy którym swoje siedziby mają Salezjańskie Centrum Wychowania i Duszpasterstwa Młodzieży oraz Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”. Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” prowadzi Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej, pierwszy tego typu projekt w Polsce, który ma na celu wszechstronną edukację międzykulturową dzieci i młodzieży. Park Edukacji Globalnej ma prawie 3 hektary i na jego terenie można zobaczyć wioskę afrykańską, papuaski dom na palach, jurtę mongolską, igloo, indiańskie tipi i peruwiańską chatę. Zwiedzanie jest interaktywne, a w każdej wiosce umieszczono oryginalne eksponaty, fotografie oraz rękodzieła. W Wioskach Świata są ponadto organizowane warsztaty edukacyjne i artystyczne, wystawy fotografii i pokazy filmów.

Dębniki – mieszkania. Lokalizacja, w której warto zamieszkać

Dębniki bywają nazywane miastem w mieście. Posiadają one swój własny tętniący życiem rynek, na który mieszkańcy udają się, by zrobić zakupy. Dzielnica Dębniki to przede wszystkim kameralne, willowej uliczki zamiast przytłaczającego betonu. Chociaż obszar leży na uboczu, to wciąż blisko z niego do centrum. Na wyciągnięcie ręki są Bulwary Wiślane, Wawel, Forum Przestrzenie czy Centrum Kongresowe ICE.

Komunikacja na Dębnikach jest bardzo dobra – szybko można stąd dostać się do centrum miasta. Kursują tutaj liczne tramwaje i autobusy. W dzielnicy znajduje się także wiele ścieżek rowerowych.

Dzielnica dodatkowo uważana jest za jeden z bezpieczniejszych obszarów Krakowa, a okolica jest czysta i zadbana. Deweloperzy bardzo chętnie stawiają tutaj nowe inwestycje – osoby zainteresowane kupnem mieszkania znajdą w ofercie zarówno rodzinne budynki, jak i luksusowe apartamenty.

Wybór odpowiedniej dzielnicy to bardzo ważna kwestia podczas poszukiwania nowego mieszkania. Dębniki to świetna propozycja mieszkaniowa zarówno dla rodzin, ponieważ znajdują się tutaj liczne placówki oświatowe, jak również dla młodych, dynamicznych ludzi, których zadowoli bliskość centrum Krakowa. Dzielnica charakteryzuje się willową zabudową, do której dopasowują się nowo powstające inwestycje.

Zainteresowany? Zobacz mieszkania w tej lokalizacji.

Przeczytaj także: Mieszkania – Wzgórze Krzesławickie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Kolejny artykuł

Mieszkania – Mistrzejowice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Mistrzejowice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukanie nowego mieszkania wiąże się także z wybraniem tej inwestycji, która znajduje się w jak najlepszej, według indywidualnych preferencji, lokalizacji. Miejsce, w którym będziemy mieszkać, powinno na co dzień zapewniać wygodę i komfortowy dostęp do najważniejszych punktów. W dzisiejszym artykule z cyklu Przewodnik po dzielnicach opisywane będą Mistrzejowice. Mieszkania tutaj zapewniają oddalenie od zgiełku miasta, a przy tym infrastruktura miejska jest na tyle dobrze rozwinięta, że ułatwia łatwy dojazd do centrum.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu