Kupno nowego mieszkania wiąże się z wyborem odpowiedniej dzielnicy, która będzie komfortowa pod względem codziennego życia. Dla osób, które poszukują nowego lokum, najważniejsza jest dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa oraz sprawna komunikacja, gwarantująca łatwy dojazd do centrum czy pozostałych dzielnic miasta. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod uwagę dzielnicę Dębniki. Mieszkania, które są tutaj zlokalizowane cieszą się bowiem dużym zainteresowaniem.
W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się dzielnica Dębniki i co powinieneś o niej wiedzieć przed kupnem mieszkania.
Przejdź do akapitów:
Dzielnica Dębniki leży na prawym, południowym brzegu Wisły. Dębniki zostały włączone do Krakowa w 1909 roku. W ostatnich latach zyskują na popularności i powstają tu nowe inwestycje. W okolicy mieści się dobrze rozwinięta infrastruktura, nie brakuje sklepów, szkół ani punktów usługowych, łatwy jest też dojazd do centrum miasta. Łatwo i szybko można dotrzeć stąd do Zamku Królewskiego na Wawelu.
Mieści się tutaj wiele zabytkowych, ciekawych historycznie i architektonicznie kamienic i willi. Wśród zabytków i instytucji kulturalnych, które mieszczą się w Dębnikach, można na pewno wymienić modernistyczny kościół czy muzeum poświęcone sztuce japońskiej.
Modernistyczny Kościół św. Stanisława Kostki przy ulicy Konfederackiej 6 został wzniesiony w latach 30. XX wieku. Charakterystycznym elementem kościoła jest ażurowa wieża-dzwonnica mająca wysokość 45 m. W latach 1938-1944 na terenie parafii zamieszkiwał Karol Wojtyła, a sam kościół znajduje się na szlaku „Ścieżkami Jana Pawła II”.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha powstało z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Reżyser otrzymał bowiem japońską nagrodę Kyoto wartą ok. 350 tys. dolarów i przeznaczył ją na utworzenie muzeum ukazującego japońskie zbiory autorstwa Feliksa Jasieńskiego. Nazwa muzeum nawiązuje do pseudonimu, który nosił Feliks Jasieński, manggha z języka japońskiego oznacza również szkice, rysunek, komiks.
Tuż przy Wiśle leży Park Dębnicki, popularne miejsce spacerów. Park Dębnicki bywa nazywany najbardziej kwietnym parkiem Krakowa. Jest stosunkowo młody, zaprojektowany przez pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, a niedawno był poddany rewitalizacji. Są w nim alejki spacerowe, nie brakuje ławek, na których można odpocząć, jest też plac zabaw dla dzieci oraz arboretum (ogród dendrologiczny), w którym Zarząd Zieleni Miejskiej posadził 28 różnych drzew z całego świata, a ponadto 300 cisów i 180 róż „snow ballet”. Na tyłach parku znajduje się neorenesansowy pałac Lasockich – rodziny, która oddała miastu teren pod budowę parku. Latem w Parku Dębnickim gości Piknik Krakowski.
Przy ul. Praskiej 28 znajduje się teren zielony w postaci rodzinnego ogródka działkowego Dębniki, który powstał w 1933 roku i jest prawdopodobnie najstarszym ogródkiem działkowym w Krakowie.
W okolicy znajdują się nie tylko szkoły podstawowe i średnie, ale też biblioteki i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Mieści się tu ponadto Klub Tęcza (dawniej Dębnicki Ośrodek Kultury „Tęcza”), przy którym działają liczne koła zainteresowań, kluby i zespoły, w tym koło plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, klub szachowy oraz zespół wokalny dla dzieci i młodzieży. Można też wziąć udział w różnorodnych warsztatach i zajęciach – baletowych, florystycznych, jogi, śpiewu czy tańca towarzyskiego.
Przy ul. Praskiej 52 działa teatr o nazwie… Teatr Praska 52 z Krajową Sceną Komedii dell'Arte. W okolicy znajdują się też takie atrakcje jak stadion i kort tenisowy TS Tramwaj.
Rynek Dębnicki ma kształt nieregularnego czworoboku, a jego zabudowa ukształtowała się w latach 1893-1912. Obecnie na rynku mieszczą się stoiska targowe.
Przy ul. Tynieckiej 39 znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Działa tutaj także Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, który prowadzi Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej, pierwszy tego typu projekt w Polsce, który ma na celu wszechstronną edukację międzykulturową dzieci i młodzieży. Park Edukacji Globalnej ma prawie 3 hektary i na jego terenie można zobaczyć wioskę afrykańską, papuaski dom na palach, jurtę mongolską, igloo, indiańskie tipi i peruwiańską chatę. Zwiedzanie jest interaktywne, a w każdej wiosce umieszczono oryginalne eksponaty, fotografie oraz rękodzieła. W Wioskach Świata są ponadto organizowane warsztaty edukacyjne i artystyczne, wystawy fotografii i pokazy filmów.
Dębniki bywają nazywane miastem w mieście. Posiadają one swój własny tętniący życiem rynek, na który mieszkańcy udają się, by zrobić zakupy. Dzielnica Dębniki to przede wszystkim kameralne, willowe uliczki zamiast przytłaczającego betonu. Chociaż obszar leży na uboczu, to wciąż blisko z niego do centrum. Na wyciągnięcie ręki są Bulwary Wiślane, Wawel, Forum Przestrzenie czy Centrum Kongresowe ICE.
Komunikacja na Dębnikach jest bardzo dobra – szybko można stąd dostać się do centrum miasta. Kursują tutaj liczne tramwaje i autobusy. W dzielnicy znajduje się także wiele ścieżek rowerowych.
Dzielnica dodatkowo uważana jest za jeden z bezpieczniejszych obszarów Krakowa, a okolica jest czysta i zadbana. Deweloperzy bardzo chętnie stawiają tutaj nowe inwestycje – osoby zainteresowane kupnem mieszkania znajdą w ofercie zarówno rodzinne budynki w kameralnym budownictwie, jak i luksusowe apartamenty idealne np. pod wynajem krótkoterminowy.
Wybór odpowiedniej dzielnicy to bardzo ważna kwestia podczas poszukiwania nowego mieszkania. Dębniki to świetna propozycja mieszkaniowa zarówno dla rodzin – ponieważ znajdują się tutaj liczne placówki oświatowe – jak również dla młodych, energicznych ludzi, których zadowoli bliskość centrum Krakowa. Dzielnica charakteryzuje się willową zabudową, do której dopasowują się nowo powstające inwestycje.
Jeśli szukasz mieszkania, skorzystaj z naszej wyszukiwarki.