Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Elsnerów, Utrata, Targówek Fabryczny – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Elsnerów, Utrata i Targówek Fabryczny to trzy obszary w warszawskiej dzielnicy Targówek. Łączy je słabe zaludnienie oraz liczne zabudowania przemysłowe.

Elsnerów, Utrata, Targówek Fabryczny – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy obszary: Elsnerów, Utrata i Targówek Fabryczny. Poznasz ich historie oraz mieszczące się na nich zabytki i atrakcje. Dowiesz się również, czy warto zamieszkać w tej lokalizacji.

Przejdź do akapitów:

Elsnerów, Utrata, Targówek Fabryczny – historia

Nazwa Elsnerów pochodzi od nazwiska ówczesnego właściciela tych ziem – Józefa Elsnera. Bardzo prężnie działał tu folwark, przez wieki dziedziczony lub sprzedawany. W 1946 r. ziemie Folwarku Elsnerów zostały przejęte przez skarb państwa w wyniku wejścia w życie reformy rolnej. Po sąsiedzku znajdowały się Folwarki Lewinów i Targówek. W dwudziestoleciu międzywojennym folwark Elsnerów działał na północ od linii kolejowej, a po południowej stronie była wieś. Tereny te włączono do Warszawy w 1951 r. Po majątkach ślad pozostał jedynie w nazwach. Dziś wschodnią część Elsnerowa zajmują ogródki działkowe. W zachodniej rozwija się budownictwo wielorodzinne. Obecnie sprzedane są inwestycje przy ulicy Krzewnej i Wiernej.

Nowoczesne inwestycje w spokojnej części dzielnicy Targówek

Utrata początkowo była wsią, która leżała na terenie Targówka Fabrycznego. Po wojnie nazwę Utrata zaczęto stosować do terenów położonych na wschód, w kierunku Kanału Bródnowskiego, które wtedy przyłączono do Warszawy (wcześniej nazywano je Antoninowem i Kozią Górką Kawęczyńską). Przez resztę XX w. powstawały tu nowe fabryki oraz magazyny. Charakter zabudowy obszaru Utrata jest przemysłowy, budownictwo mieszkalne dopiero się rozwija.

Na terenie Targówka Fabrycznego już w drugiej połowie XIX w. powstawały fabryki i zakłady produkcyjne. Wybudowano tu osiedla robotnicze i domki jednorodzinne. Działały również podmiejskie gospodarstwa rolne. Był to popularny obszar do mieszkania wśród kolejarzy. Po wojnie część przemysłowa prężnie się rozwijała, często kosztem rozbiórki domów mieszkalnych. Obecnie jest to teren bardzo rzadko zaludniony.

Elsnerów, Utrata, Targówek Fabryczny – zabytki

W utrackim lesie znajdują się pozostałości Fortu XII „Antoninów” Twierdzy Warszawa. Wybudowany w latach 80. XIX w., rozebrany na mocy rozkazu w 1909 r. Obecnie teren jest zalesiony, a w pobliżu znajduje się bocznica kolejowa.

Elsnerów, Utrata, Targówek Fabryczny – atrakcje dla mieszkańców i turystów

W obszarze Utrata, nad Kanałem Bródnowskim znajduje się przyjemny teren rekreacyjny Zalew Bardowskiego. Jest tu dobrze zorganizowane kąpielisko z piaszczystą plażą. Przy plaży stoi wysoka wieża widokowa, a przez okoliczny las wiedzie przyjemna kładka spacerowa. Miejsce jest zadbane i lubiane, w sezonie letnim działają tu wyciągi wakeboard’owe.

Zalew Bardowskiego – kładka spacerowa

Przez obszary Elsnerów, Utrata i Targówek Fabryczny przepływa spora część Kanału Bródnowskiego. Jego źródło znajduje się w dzielnicy Rembertów, zasila wody Narwi. Prowadzone są prace nad rewitalizacją Kanału Bródnowskiego. W projekcie przewidziano uporządkowane brzegi, umocnione skarpy, zbiornik retencyjny, kąpieliska i przystań dla kajaków, mają powstać kładki oraz ciągi piesze i rowerowe. Część z prac już została wykonana.

Mieszkania – Elsnerów, Utrata, Targówek Fabryczny

Komunikacja w omawianych obszarach jest poprowadzona tam, gdzie znajdują się budynki mieszkalne. Linie autobusowe raczej rzadko dojeżdżają do większych węzłów komunikacyjnych. Na Elsnerowie znajduje się stacja kolejki podmiejskiej Warszawa Zacisze-Wilno. Samochodem można przemieszczać się jedynie po paru drogach – jest tu bocznica kolejowa oraz sieć cieków wodnych, które ograniczają sieć ulic.

Elsnerów, Utrata, Targówek Fabryczny – nowe inwestycje na obrzeżach Warszawy

Na terenie Elsnerowa, Utraty i Targówka Fabrycznych jest ograniczony dostęp do edukacji. Przedszkole rejonowe znajduje się na Elsnerowie, szkoły podstawowe mają swoje siedziby w sąsiadujących obszarach.

Zalew Bardowskiego – tereny zielone na peryferiach stolicy

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Elsnerów, Utarta i Targówek Fabryczny mają do dyspozycji sporo tras biegowych i rowerowych. Na Zalewie Bardowskiego działa Wake Farma, przy Zabranieckiej mieści się Hala paintballowa Labsektor, na Matuszewskiej strzelnica sportowa, a na ulicy Montiłłowskiej działa klub fitness.

Zakupy w omawianych obszarach można zrobić w sklepach spożywczych na osiedlach mieszkalnych na Elsnerowie. Infrastruktura handlowa nie jest tu zbyt rozbudowana, lecz pozwala na podstawowe zakupy.

Elsnerów, Utrata, Targówek Fabryczny – zespół domów znajdujących się na obrzeżach stolicy

Na Elsnerowie, Utracie i Targówku Fabrycznym nie ma poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej ani żadnych centrum medycznych. Na Ponarskiej znajduje się laboratorium medyczne.

Jak na obszary, w których jest niewiele, oferta gastronomiczna jest całkiem przyjemna. Znajdują się tu pojedyncze restauracje i bary z ciekawą ofertą lubianych burgerów (Butchers and Chefs Butchers na Bardowskiego), czy cała seria knajp z kuchnią z całego świata na Wiernej.

Tereny zielone z dala od centrum miasta – Elsnerów, Utrata, Targówek Fabryczny

Wierni mieszkający w obszarach Elsnerów, Utrata i Targówek Fabryczny przynależą do parafii przy kościele św. Klemensa i św. Małgorzaty na Klementowickiej oraz Zmartwychwstania Pańskiego na Księcia Ziemowita.

Elsenerów, Utrata i Targówek Fabryczny to obszary położone na uboczu, trochę zapomniane przez miejskie inwestycje, o przemysłowym charakterze. Budownictwo mieszkalne dopiero tam wkracza i powoli się rozwija. Jest przyjemny teren rekreacyjny i dużo miejsc spacerowych.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Zacisze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Zacisze to obszar w warszawskiej dzielnicy Targówek. Zacisze sąsiaduje z Elsnerowem, Targówkiem Fabrycznym, Targówkiem Mieszkaniowym, Bródnem, Bródnem Podgrodziem oraz z granicą Warszawy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu