Baterie podtynkowe to rozwiązanie coraz śmielej wybierane przez osoby na nowo aranżujące swoje łazienki oraz entuzjastów nowoczesnych rozwiązań. Doceniane są za estetykę, możliwość personalizacji oraz liczne warianty stylistyczne. Baterie podtynkowe – czy warto je wybrać do swojej łazienki?
W tym artykule dowiesz się, co to jest bateria podtynkowa oraz czy warto zastosować ją w swojej łazience. Wyjaśnimy też kiedy warto wybrać armaturę podtynkową, a kiedy lepszym wyborem będzie bateria natynkowa. Poznasz również zalety baterii podtynkowych umywalkowych, prysznicowych, wannowych i bidetowych.
Przejdź do akapitu:
Bateria podtynkowa jest rodzajem armatury łazienkowej, której część techniczna zwana korpusem ukryta jest w ścianie. Na zewnątrz eksponowane są tylko uchwyty do regulacji strumienia i temperatury wody oraz wylewka wody, natrysk czy deszczownica. Armatura podtynkowa może występować zarówno w formie jednouchwytowej, jak i dwuuchwytowej. Bateria podtynkowa jednouchwytowa oznacza jedno pokrętło regulujące wodę, które miesza ciepły i zimny strumień, natomiast dwuuchwytowa bateria posiada oddzielne pokrętła do wody zimnej i ciepłej.
Do nowoczesnej łazienki można wykorzystać podtynkowe armatury takie jak:
Bateria podtynkowa to bardzo estetyczne i nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się wyjątkowo dobrze w minimalistycznych i eleganckich aranżacjach. Mała ilość zewnętrznych elementów pozwala uzyskać czystą, poukładaną przestrzeń. Zaoszczędzone miejsce można dzięki temu wykorzystać na dodatkowe akcesoria lub pozostawić wolną przestrzeń, która da poczucie ładu i porządku.
Baterie podtynkowe będą szczególnie dobrze wyglądać w łazienkach o niewielkich metrażach oraz w aranżacjach, które optycznie pomniejszają przestrzeń. Dodatkowo sprzątanie i czyszczenie mniejszej ilości elementów zapewni funkcjonalność, wygodę i oszczędność czasu. Liczne zakamarki i załamania w bateriach natynkowych wymagają częstego i żmudnego czyszczenia, natomiast duża część elementów ukryta w ścianie pozwala w prosty sposób utrzymywać porządek.
Armatura podtynkowa to rozwiązanie, które posiada liczne podtypy zarówno w stylistyce, jak i w funkcjach. Mnogość dostępnych wariacji pozwala wybrać idealną baterię podtynkową. Baterie podtynkowe przez elegancki wygląd wpasują się szczególnie dobrze w nowoczesne wnętrza. Wśród dostępnych modeli znajdzie się zarówno armatura minimalistyczna świetna do klasycznych, harmonijnych wnętrz, chromowana, pozłacana, czy też bateria podtynkowa czarna matowa, która urozmaici loftowe łazienki.
Dodatkową swobodę zapewnia też montaż baterii podtynkowej, który pozwala umiejscowić np. poszczególne elementy idealnie pod personalne oczekiwania oraz dobrać zestaw lub pojedyncze części armatury. Niektóre baterie podtynkowe posiadają też dodatkowe opcje takie jak np. perlator, który napowietrza wodę i wpływa na ograniczenie zużycia wody.
Nowoczesne baterie podtynkowe zamontowane w profesjonalny sposób minimalizują prawdopodobieństwo nieszczelności czy uszkodzeń. Większość dostępnych armatur posiada niską awaryjność, dzięki czemu konieczność kucia w ścianie w celu naprawy uszkodzeń nie jest częstą przypadłością tego rozwiązania. Zwykle myśl o demontażu łazienki z powodu awarii wydaje się być kluczową wadą armatury podtynkowej, jednak warto pamiętać, że prawdopodobieństwo to jest minimalne przy dobrze wykonanej instalacji. Jeśli masz pytania i obawy związane z potencjalnymi problemami dotyczącymi tej baterii to warto skontaktować się ze specjalistami, którzy rozwieją wątpliwości.
Bateria natynkowa to tradycyjne rozwiązanie wybierane zwykle z powodu prostego montażu i niskiej ceny. Instalacja ta posiada tylko jeden element, który montowany jest bezpośrednio na ścianie. Wymiana baterii natynkowej jest łatwiejsza nawet dla niedoświadczonych osób, dlatego przy małych remontach możliwe są częste zmiany tej instalacji. Baterie podtynkowe posiadają natomiast element zewnętrzny i element podtynkowy przez co tylko niewielka ich część jest widoczna. Warto pamiętać zatem, że instalacje baterii podtynkowej należy przemyśleć na wczesnym etapie wykańczania łazienki, ponieważ duża jej część umieszczana jest w ścianie.
Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, a idealny rodzaj baterii zależny jest od indywidualnych preferencji. Jeśli chcemy ukryć mechanizm pod ścianą i eksponować zaledwie niedużą, elegancką część prysznica czy umywalki – warto zdecydować się na baterię podtynkową, natomiast jeśli zależy nam na prostym montażu i niższej cenie lub obawiamy się awarii to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać baterię natynkową.
Baterie umywalkowe podtynkowe cieszą się dużą popularnością ze względu na estetykę i oszczędność miejsca. Umywalka to jeden z najczęściej użytkowanych elementów łazienki, dlatego wybierając armaturę warto zdecydować się na rozwiązanie, które pozwoli niewielkimi pokładami energii utrzymywać łazienkę w pożądanej czystości. Kran podtynkowy wyróżnia się kompaktową konstrukcją co z pewnością dla wielu osób będzie czynnikiem decydującym. Elementy sterujące i przyłącza ukryte są w ścianie łazienki, a jedyne widoczne elementy to uchwyt i wylewka. Baterie umywalkowe podtynkowe warto doposażyć w perlator, czyli specjalną końcówkę napowietrzającą strumień wody. Jeśli dokuczają nam problemy z osadzającym się kamieniem można wybrać model wyposażony w system przeciwdziałający, który zapewni większą higienę. Bateria umywalkowa podtynkowa może być także bezdotykowa, dzięki czemu strumień wody zostanie uruchomiony tylko podczas podstawienia rąk pod wylewkę.
Bateria prysznicowa podtynkowa powinna być dostosowana do potrzeb domowników oraz do stylu łazienki. Szeroki wybór kolorystyki oraz wykończenia baterii pozwala wybrać doskonałą, integralną z designem armaturę. Bateria podtynkowa prysznicowa dostępna jest zarówno w chromie, błysku, mosiądzu, miedzi, bieli jak i w czerni. Nie mniej ważny jest również kształt baterii. W ofertach sklepowych znajdują się zarówno okrągłe opcje, jak i takie o kwadratowych, prostokątnych czy ostrych wykończeniach. Odpowiednio dobrany kolor i kształt zapewni spójność tego pomieszczenia.
Nie mniej ważne są funkcje danej armatury. Możemy wybrać baterie jednouchwytową czy też z dwoma osobnymi pokrętłami. Dostępne są też różne dodatkowe elementy wyposażenia. W przypadku prysznica warto pomyśleć nad termostatem. Bateria termostatyczna umożliwi ustawienie idealnej temperatury oraz utrzymanie jej podczas kąpieli. Dla optymalnego komfortu można zdecydować się także na zestaw podtynkowy prysznicowy lub samodzielnie dobrać idealne elementy. Na uwagę zasługuje deszczownica, prysznice boczne oraz głowice wysokiej jakości wyposażone w tłumiki skutecznie redukujące szum przepływającej wody.
Kiedy decydujemy się na wannę warto zastanowić się nad ekspozycją poszczególnych elementów. Szczególnie w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, warto kierować się zasadą, według której to co nie ozdabia wnętrza należy ukryć. Tym sposobem bateria podtynkowa wannowa umożliwia usytuowanie mechanizmów w ścianie, a eksponuje jedynie wylewkę i uchwyty. Wannę można także doposażyć w deszczownicę lub słuchawkę prysznicową, dzięki której możliwe będą również szybkie kąpiele.
Bateria podtynkowa wannowa posiada różne wydajności przepływu, zasięgi wylewki i głowice. Aby łazienka funkcjonowała optymalnie i komfortowo, warto zadbać o jakość tych elementów i zdecydować się na wysokiej klasy produkty, które zapobiegną potencjalnym awariom.
Bidety zapewniają wysoki poziom higieny i coraz częściej wprowadzane są do łazienek. Bateria bidetowa podtynkowa występuje w różnych wariacjach. Entuzjaści najwyższego komfortu często wybierają modele przypominające niewielki zestaw prysznicowy. Baterie bidetowe podtynkowe wyróżniają się wysublimowanym oraz estetycznym wykończeniem i z pewnością wpasują się w każdą aranżacje.
Baterię podtynkową można zastosować w niemal każdym stylu aranżacyjnym. Jej prostota zapewni wysoką harmonijność i optymalny porządek w łazience. Baterie podtynkowe są świetnym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które dopiero wybudowały dom, wykańczają łazienkę lub przeprowadzają generalny remont. Na tym etapie możliwe jest dokładne zaplanowanie usytuowania tej armatury. Kiedy łazienka jest już wykończona niestety nie obędzie się bez skuwania kafelków i wykonywania otworów w gotowych ścianach.
Zobacz pozostałe artykuły.