Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Małe mieszkanie w stylu loft – najciekawsze aranżacje

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Poszukujesz pomysłu na ciekawe urządzenie małego mieszkania? Jednym z fajnych rozwiązań będzie styl loftowy, który nawiązuje do klimatu mieszkań urządzanych w starych, pofabrycznych budynkach. Małe mieszkanie w stylu loft – ze względu na swój unikalny charakter – sprawdzi się zarówno w mieszkaniu prywatnym, jak i mieszkaniu przeznaczonym pod wynajem.

Małe mieszkanie w stylu loft – najciekawsze aranżacje

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, w jakich mieszkaniach najlepiej sprawdzi się styl loftowy i co go wyróżnia. Oprócz tego znajdziesz praktyczne informacje, jak zastosować styl loft w salonie, kuchni i łazience.

Przejdź do akapitów:

Małe mieszkanie w stylu loft – dla kogo?

Mieszkanie w bloku w stylu loft to świetne rozwiązanie, które nada wnętrzu przestronności i charakteru. Styl ten najlepiej wygląda w dużych mieszkaniach o wysokich sufitach, ale dobrze sprawdzi się również w lokalach o mniejszym metrażu . Małe mieszkanie w stylu loft najbardziej przypadnie do gustu m.in. osobom oryginalnym i kreatywnym, takim, które cenią sobie przestrzeń i poczucie wolności. Wśród takich osób będzie na pewno niezależny singiel, podążające z duchem czasu pary, czy nowoczesne rodziny.

Mieszkanie w stylu loft – co je wyróżnia?

Lofty mogą występować w dwóch wariantach: hard i soft. Hard lofty to mieszkania, które powstają w dawnych budynkach takich jak magazyny, fabryki, browary czy nawet kościoły. Zostają w nich zachowane oryginalne elementy: rury, kable, belki, słupki, wielkie okna czy fabryczne oświetlenie. Charakterystyczne w wystroju są także materiały takie jak kamień, beton, drewno czy cegła. Obecnie hard lofty są rzadko spotykane, a ich namiastkę dają lofty w stylu soft. Powstają one w nowych budynkach i są stylizowane w taki sposób, aby przypominały prawdziwe lofty. Takie elementy jak przewody i rury są raczej ukryte, ale w dodatkach mogą pojawić się elementy metalowe i kable.

W stylu loftowym najważniejsza jest przestrzeń, dlatego bardzo często – aby uniknąć zbędnego zajmowania miejsca – salon z domowym biurem, kuchnia i sypialnia stanowią jedno pomieszczenie. Mieszkania posiadają wysokie sufity i duże okna.

Styl industrialny w aranżacji wnętrz o wyrazistych kolorach

​W kolorach dominują takie barwy jak: biały, beżowy, szary, czasem także czarny. Przy wykończeniach warto zwrócić uwagę na surowe materiały. Świetnie sprawdzi się tutaj kamień, beton, cegła, metal, drewno czy szkło. Beton, który jest bardzo związany ze stylem industrialnym, obecnie często zastępują nowoczesne, stylizowane na niego materiały – dzięki temu wnętrze mieszkania wydaje się ciut bardziej przyjazne. Metal jest istotnym elementem wystroju, ponieważ styl loftowy to przede wszystkim rury i niezamaskowane instalacje. W nowoczesnych wnętrzach metal dobrze sprawdzi się w dodatkach (metalowe nogi albo uchwyty mebli, druciana lampa), ciekawym pomysłem są także płytki stylizowane na pokryty rdzą metal.

Meble, które znajdują się w mieszkaniu loftowym cechują się dużą dowolnością, dlatego można tutaj wykazać się indywidualnymi upodobaniami. W starych fabrykach, gdzie dawniej mieściły się mieszkania loftowe, bardzo często w pomieszczeniach znajdowały się przypadkowe meble o różnych kształtach, kolorach i poziomie eksploatacji. Dlatego urządzając mieszkanie industrialne, możesz odnowić stare rzeczy, wybrać zużyte meble lub kupić coś nowego i ekstrawaganckiego. Łączenie starego z nowym jest jak najbardziej wskazane.

W industrialnych mieszkaniach na pierwszym miejscu jest minimalizm – w wyborze koloru ścian, podłóg i mebli. Dlatego tak ważne są ciekawe dodatki, które urozmaicą często proste i chłodne wnętrza. Obowiązkowym elementem będzie lampa z drucianym albo metalowym kloszem, a także lampa w postaci zwykłej żarówki zawieszonej na prostym kablu. Dobrym pomysłem będzie zakup gramofonu, maszyny do pisania lub starego telefonu. W loftowy wystrój świetnie wpisze się także metalowa drabina, która – oprócz swojego podstawowego przeznaczenia – może pełnić funkcję wieszaka na ubrania.

Salon w stylu loft

Salon w stylu loftowym powinien być jak najbardziej przestronny, dlatego warto ograniczyć ilość mebli. Dobrym pomysłem jest zawieszenie na ścianie luster, dzięki czemu pomieszczenie wyda się większe niż jest naprawdę. W kolorystyce powinna dominować biel, szarość i czerń, a w przełamaniu surowego i chłodnego wyglądu pomogą dodatki w żywszych kolorach.

Styl loft w aranżacji niewielkiego mieszkania - chłodna kolorystyka i industrialne dodatki

​Wśród materiałów, które najczęściej są wykorzystywane w salonie w stylu loft, znajduje się czerwona cegła. Jeśli wybierzesz jasny i chłodny kolor farby, czerwona cegła wpłynie na przełamanie tego efektu i ocieplenie go. Inny materiałem często stosowanym w salonie jest beton. Tutaj też można zastosować połączenie betonu i cegły, dzięki czemu uzyskamy charakterystyczną dla loftów surowość, lekko przełamaną czymś przytulniejszym.

W salonie bardzo istotną rolę odgrywają lampy – wpływają one na oświetlenie, optyczne powiększenie pomieszczenia, a także są świetną dekoracją. Oświetlenie powinno nawiązywać do tego, które znajdowało się w fabrykach, dlatego wśród industrialnych lamp najpopularniejsze są te na metalowych konstrukcjach lub proste żarówki zwisające na kablu. Najważniejsze jest centralne oświetlenie sufitowe, ale nie można zapominać także o dodatkowych źródłach światła – na przykład w formie kinkietu lub lampy stojącej w rogu. Wśród kolorystyki lamp dominuje biel, czerń, miedź i chrom.

Kuchnia w stylu loft

Kuchnia w stylu loftowym bardzo często składa się z wyspy kuchennej, która oddziela ją od części salonowej. Przy wyspie mogą stać metalowe stołki barowe, które idealnie wkomponują się w styl industrialny, a nad nią pięknie będą wyglądały zwisające lampy w formie odkrytej żarówki. Kuchnie w stylu loft przypominają trochę nowoczesne restauracje – z wielkimi stołami roboczymi, z ciekawym oświetleniem i ogromnymi oknami. Ozdobie mogą służyć ustawione na widoku butelki z alkoholem albo kolorowe kieliszki czy kubki. W styl dobrze wpisują się metalowe miski, shakery do drinków, chlebaki czy uchwyty.

Na ścianach i podłogach znajduje się beton, kamień, cegła lub drewno. W kuchni w stylu loft soft często stawia się na bardziej ciepłe i przytulne aranżacje, gdzie różne dodatki nadają wnętrzu charakter industrialny – wszystko zależy od tego, czy wnętrze ma mieć typowe dla oryginalnych loftów chłodne tony, czy jednak chcemy postawić na zmodyfikowaną wersję i przełamać trochę odgórne ustalenia.

Styl loft w kuchni - minimalizm, duża przestrzeń, wyraziste meble np. stół jadalniany w stylu industrialnym

Łazienka w stylu loft

Styl loftowy charakteryzuje się tym, że miejsca takie jak kuchnia, salon i sypialnia są zazwyczaj połączone w jedno, otwarte pomieszczenie – granice pomiędzy nimi są subtelnie zaznaczone za pomocą dywanu albo wiszących lamp. Łazienka w stylu loftowym natomiast wyróżnia się tym, że jako jedyne z pomieszczeń jest ona wyodrębniona i oddzielona od reszty. Nie zmienia to faktu, że łazienka razem z pozostałą częścią mieszkania powinna być spójna kolorystycznie i estetycznie.

Wśród kolorów powinny dominować chłodne odcienie farb lub surowe materiały wykończeniowe – w łazienkach loftowych często sięga się po beton lub cegłę. W ocieplaniu i urozmaiceniu wnętrza pomogą dodatki: żarówki dające ciepłe światło zwisające na długim kablu, kolorowe uchwyty szafek lub kranów, miedziana bateria umywalkowa lub duże lustro w złotej ramie.

Jeśli chodzi o sanitaria, w loftowej łazience świetnie sprawdzi się kabina prysznicowa typu walk-in, a jeśli metraż pozwala, to warto wybrać dużą wannę – mosiężną i wolnostojącą. Muszla klozetowa najczęściej jest podwieszana i ma zaokrąglony kształt, wśród kolorów dominuje biały, szary lub czarny. Umywalka może mieć kształt misy, dobrze w styl loftowy wpisze się umywalka z metalu lub taka, która będzie stylizowana na kolor złoty lub miedziany. W formie blatu sprawdzi się surowe drewno lub kamień. Jeśli umywalka będzie miała formę klasyczną, mile widziane są odkryte rury.

Łazienka w stylu industrialnym - jasne wnętrze i funkcjonalne meble

​Mieszkanie w bloku w stylu loft to przede wszystkim minimalizm i surowość przełamana ciepłymi dodatkami. Styl loftowy świetnie sprawdza się przede wszystkim w dużych mieszkaniach, ale dobrze wkomponuje się również w małe mieszkanie w bloku i nada mu przestronności. W stylu industrialnym najważniejsze są surowe materiały, jasne i chłodne kolory, a także charakterystyczne dla tego stylu lampy miedziane bądź proste żarówki na kablu.

Sprawdź, jak jeszcze możesz urządzić mieszkanie.

Kolejny artykuł

Jak urządzić małą sypialnię?
Wiele osób przy aranżacji mieszkania może borykać się z problemem, jak urządzić małą sypialnię. Pomieszczenie to jest bardzo ważne, dlatego należy stworzyć w nim odpowiednie warunki do odpoczynku. Jeśli potraktujemy niewielką liczbę metrów kwadratowych jako wyzwanie, a nie kłopot, z przyjemnością urządzimy wymarzone wnętrze, w którym będziemy czuli się komfortowo, wyciszymy się i zregenerujemy siły. Na co zatem zwrócić uwagę, żeby atrakcyjnie i funkcjonalnie urządzić małą sypialnię?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu