Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie w stylu vintage – praktyczne inspiracje

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Mieszkanie w stylu vintage kojarzy nam się z architekturą PRL-u. I choć to prawda, to styl ten nie przestaje stanowić inspiracji do aktualnych aranżacji wnętrz. Meble wypoczynkowe na skośnych nóżkach, drewniane stoliki, kryształowe żyrandole i lampy z abażurami to niektóre z absolutnie koniecznych elementów do wykończenia wnętrza w stylu vintage. Jak wprowadzić do naszego mieszkania atmosferę lat 1950-1970? Kto się w niej najlepiej odnajdzie? Odpowiadamy!

Mieszkanie w stylu vintage – praktyczne inspiracje

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Styl vintage od lat gości w wielu współczesnych aranżacjach. Jeśli marzy Ci się łazienka w stylu vintage, kuchnia lub salon – w tym artykule znajdziesz praktyczne porady i wskazówki, jak wykreować taką aranżację w swoich czterech ścianach.

Przejdź do akapitów:

Styl vintage charakteryzuje się zamiłowaniem do starych przedmiotów, ale nie antycznych. Chodzi o historię, która za nimi stoi. Słowo vintage z angielskiego związane jest z winem, dokładnie oznacza dobry rocznik, szlachetne wino z owoców jednego sezonu.

Słowo to w naturalny sposób przeniknęło najpierw do świata mody, a następnie wnętrz. Nie wskazuje ono jednak na design, a raczej klasykę. Vintage to jednak nie epoka, a czas wzornictwa XX wieku. W Polsce vintage umiejscawiamy w latach 50-70. ubiegłego wieku.

Zasadniczo można przyjąć, że wszystko, co pochodzi z dawnych lat, można określić jako vintage. Osoby, które chcą urządzić mieszkanie w stylu vintage, sięgają po meblościanki, komody, fotele i sofy na krótkich nóżkach, drewniane krzesła i radia rodem z głębokiego PRL-u. Oczywiście, to od nas zależy, czy postawimy na całkowite wykończenie w stylu vintage, czy zostawimy nieco miejsca na nowoczesność.

Meble vintage - stwórz wymarzone retro wnętrze

Nie bez powodu niektórzy mówią, że styl vintage to trend dla osób, które kochają wspomnienia, szanują przeszłość i lubią oryginalność. Spróbujmy sprawdzić, dla kogo ten styl jest odpowiedni, czy sprawdzi się na każdym metrażu oraz czym kierować się w doborze mebli i dodatków do naszego mieszkania.

Mieszkanie w stylu vintage – dla kogo?

Styl vintage nie przypadnie do gustu każdemu. Jak już wspominaliśmy, w takiej estetyce odnajdą się osoby, które lubią proste meble, specyficzne materiały, mocne kolory i wzorzyste dodatki. Jeśli nie jesteśmy przekonani, możemy najpierw spróbować powiesić jeden stary obraz czy postawić w pokoju odrestaurowaną (najlepiej przez nas) komodę.

Jak chodzi o powierzchnię, mieszkanie w stylu vintage pasować będzie do każdego metrażu – tego rodzaju umeblowanie wypełniały przecież także niewielkie PRL-owskie mieszkania. Trwałość i funkcjonalność mieszkania w stylu vintage sprawia także, że niezależnie od tego, czy mieszkamy sami, z partnerem lub rodziną, świetnie się w nim odnajdziemy.

Styl vintage w mieszkaniu – co go wyróżnia?

Styl vintage w mieszkaniu wyróżniają przede wszystkim mocne kolory oraz specjalne wzornictwo, takie jak geometryczne czy roślinne wzory. W latach królowania tej stylistyki, wnętrza uzupełniały wzorzyste zasłony i tapety. Obecnie raczej się od tego odchodzi i używa bardziej stonowanych wzorów. Można je umieścić na poduszkach, dywanach czy plakatach wiszących na ścianie.

Na przestrzeni lat 1950-1970 w mieszkaniach znaleźć można było elementy chromowane – np. nóżki czy gałki mebli, materiały syntetyczne, jak kanapy tapicerowane sztuczną skórą, czy szklane naczynia w specjalnych wzorach i kolorach.

Osoby, które nie chcą całkowicie stawiać na styl vintage, mogą użyć jedynie któregoś w wymienionych z elementów.

Styl vintage – kolory ścian

W mieszkaniach w stylu vintage ściany mają stanowić tło dla nietypowych wzorów, dekoracji czy naturalnej zieleni roślin, dlatego bardzo często stawia się po prostu na biel. Dla kontrastu można na jednej ze ścian położyć specjalną okładzinę z naturalnego drewna, najlepiej w ciepłych odcieniach np. mahoniu.

Nie brakuje także projektów mieszkań w stylu vintage, w których wybrana ściana pokryta jest tapetą. Może być ona z motywami roślinnymi czy geometrycznymi, położona np. za łóżkiem w sypialni.

Vintage dodatki, mieszkanie w stylu vintage - istotna jest kwestia odpowiedniego połączenia mebli i kolorów

W częściach, gdzie umieścić powinniśmy kafelki, czyli w kuchni i łazience, na ścianach pasować będą kafelki w niewielkich rozmiarach – tzw. kafelki metro, które kształtem przypominają kostki. Sprawdzą się zarówno białe, jak i kolorowe. Odpowiednie będą także wzorzyste płytki.

Podłoga w stylu vintage

W mieszkaniu w stylu vintage zadbać trzeba także o podłogę. Najlepiej sprawdzą się tutaj drewniane parkiety. Do minionej epoki nawiążą szczególnie te układane w popularną jodełkę czy wzór koszykowy. Zastosować można także deski z naturalnego drewna, które świetnie pasować będą do każdego stylu.

Nie możemy zapomnieć także o miękkich wykładzinach dywanowych, które wcale nie odeszły do lamusa! Takie rozwiązanie w stonowanych kolorach świetnie sprawdzi się w sypialni bądź pokoju dla dzieci.

W kuchni, łazience czy przedpokoju najlepsze będą gładkie płytki podłogowe, uniwersalne, ale i stylowe są m.in. płytki ze wzorem czarno-białej szachownicy, odważni mogą sięgnąć także po wzorzyste kafelki z kolorowymi, wcześniej już wspomnianymi, wzorami geometrycznymi. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, spróbować możemy także ułożyć tzw. linoleum, czyli wykładziny PCV, które były chętnie wykorzystywane przed laty.

Kolory dodatków w mieszkaniu w stylu vintage

Od drugiej połowy XX wieku najczęściej stosowano dodatki w kolorach zieleni (w odcieniu awokado, oliwkowym czy groszkowym), musztardowej żółci, ale i czerni, czekoladowego brązu oraz czerwieni i pomarańczy. Popularne bywały także fiolet, róż, turkus i złoto.

Salon w stylu vintage

Dodatki w klimacie vintage, które pomogą przemycić retro klimat do wnętrza mieszkania

Salon w stylu vintage wyróżnia się specyficznymi meblami. W zasadzie to one są najbardziej klasycznym elementem wnętrza – czasem wystarczy nawet jeden stary, odświeżony bądź stylizowany mebel, aby poczuć w salonie prawdziwy vintage. Pamiętać należy o cienkiej granicy pomiędzy prawdziwym stylem vintage a bylejakością. Drewno, skóra, mosiądz czy szkło, a także (w przypadku krzeseł czy foteli) wysokiej jakości plastik to materiały, z których wykonane powinny być meble i dekoracja do salonu.

Jakie konkretnie meble wybrać? Salon w stylu vintage uświetnią proste w formie, współczesne modele kanap na drewnianych bądź chromowanych nóżkach „patyczakach” tapicerowane np. skórą lub tkaniną w kolorach retro.

W zależności od metrażu, warto uzupełnić zestaw jednym bądź dwoma fotelami. Jeśli nie możemy znaleźć nowych lub nie podoba nam się nic z bieżących kolekcji – wybierzmy się na pchli targ. Czasem możemy znaleźć tam prawdziwe perełki. Najlepsze, co może nam się trafić to: oryginalne, ale odświeżone fotele z epoki, np. „chierki” – model 366 projektu Józefa Chierowskiego, „liski” – model 300-190 projektu Henryka Lisa lub trudno dostępny plastikowy model RM58 projektu Romana Modzelewskiego. Taki fotel pasować może także do sypialni, gdzie zaaranżować możemy kącik do czytania. Także barek dopełni kompozycję salonu vintage.

Kuchnia w stylu vintage

Czym charakteryzuje się kuchnia w stylu vintage? Nie może w niej zabraknąć sprzętów AGD w pastelowych kolorach, posiadających zaokrąglone boki, duże pokrętła oraz poziome rączki. Szukajmy modeli z chromowanymi wykończeniami, ozdobnymi pokrętłami i widocznymi, dużymi wskaźnikami temperatury.

Białe bądź beżowe meble kuchenne z drewna powinny mieć prosty wygląd. Styl vintage kocha kredensy oraz przeszklone witryny.

Zwróćmy uwagę także na akcesoria. Postawmy na foremki do pieczenia babeczek, talerze, spodki i filiżanki identyczne jak za czasów PRL-u. Stylowe patery, kwiaty w szklanym wazonie postawione na drewnianym stole sprawią, że natychmiast przeniesiemy się do lat 50., 60. i 70.!

Wnętrza vintage - połączenie starego wnętrza z tym co nowoczesne w mieszkaniu vintage

Łazienka w stylu vintage

W łazience w stylu vintage postawmy np. na wolno stojącą wannę na ozdobnych nóżkach lub stylizowaną szafkę pod umywalką. Pamiętajmy także o dodatkach – armatura wanny wykonana powinna być z mosiądzu. Także krany z krzyżowymi uchwytami czy żeliwny kaloryfer oddadzą klimat tamtych lat.

Mieszkanie w stylu vintage – co jeszcze warto wiedzieć?

Każdego rodzaju dodatki sprawią, że nasze mieszkania w stylu vintage zyska na urodzie. Nie mogą być one jednak kwestią przypadku czy zbieraniną bibelotów z różnych stylów. Na co zatem postawić? Metalowe stojaki na kwiaty (stojące i do powieszenia na ścianie) i gazetniki, a także stylowa porcelana, porcelit i szkło z lat 1950-1970 będą świetnym uzupełnieniem wnętrz.

Ściany uzupełnijmy grafikami czy plakatami w stylu PRL-owskim oraz wolnostojącymi lampami. Wzorzysty dywan świetnie wykończy nasze mieszkanie w stylu vintage.

Sprawdź jak jeszcze możesz urządzić swoje mieszkanie.

Kolejny artykuł

Jak urządzić kawalerkę?
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić kawalerkę, pamiętaj, że najważniejsze jest znalezienie najlepszego sposobu na wyodrębnienie odpowiedniego miejsca w pomieszczeniu. Ze względu na mały metraż musisz zrobić wszystko, co możliwe, aby zyskać jak najwięcej przestrzeni.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu