Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Feng shui w mieszkaniu ‒ odzyskaj wewnętrzny spokój

Ula Olczak
Ula Olczak

Feng shui to tworzenie harmonii między własnym wnętrzem, a światem wokół. Porządek w mieszkaniu przekłada się na porządek w życiu, dlatego warto dowiedzieć się, jak feng shui w mieszkaniu wpływa na nasze myśli, zachowania i nawyki.

Feng shui w mieszkaniu ‒ odzyskaj wewnętrzny spokój

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest feng shui, jakie są jego zasady oraz czy kolory mają w tej praktyce jakiekolwiek znaczenie. Podpowiemy także, jak urządzić mieszkanie w zgodzie z feng shui.

Przejdź do akapitów:

Już na etapie kupna mieszkania można dobrać lokalizację i rozkład mieszkania tak, aby sprzyjało ono dobrej energii. Na pozytywną energię wpływ ma nawet wejście do bloku czy piętro, na którym umiejscowione jest nasze lokum. Jednak w każdym mieszkaniu da się wprowadzić zasady filozofii feng shui. Nawet jedno z pomieszczeń, w których panuje dobra energia będzie miało duży wpływ na spokój w życiu. Oto niektóre z rad, jakie ma do zaoferowania feng shui.

Feng shui – co to jest?

Feng shui to chińska, starożytna praktyka planowania przestrzeni tak, aby była ona zgodna z naturą. W znaczeniu dosłownym feng shui oznacza wiatr i wodę – symbole niewidzialności i nieuchwytności – oraz w pełni się z nimi utożsamia. Jej celem jest kierowanie przepływem pozytywnej energii zwanej chi. Poprawna praktyka pozwoli stworzyć spokojną i promienną atmosferę w mieszkaniu, wpłynie na zdrowie, bogactwo czy międzyludzkie relacje. Ważnym aspektem tej sztuki jest yin i yang – dwie różne energie, które doskonale się nawzajem uzupełniają. Zrównoważenie yin i yang zapewni równowagę i szczęście zarówno w mieszkaniu, jak i w życiu domowników.

Pokój dzienny - mieszkanie urządzone zgodnie z zasadami feng shui sprawia, że energia chi ma swobodny przepływ

Feng shui – co to jest siatka bagua

Koncepcja feng shui opiera się na siatce bagua, która jest podstawą do planowania przestrzeni. Za jej pomocą wyznaczamy najoptymalniejsze lokalizacje dla pomieszczeń oraz ich aranżacje. Siatka bagua to diagram składający się z 9 kwadratów – stref. Każda strefa ma dominujący żywioł, który ma za zadanie wzmacniać daną strefę życia.

Feng shui – zasady pięciu żywiołów i kolory pogłębiające powodzenie

Żywioły będące podstawą feng shui, to: drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Kolory ściśle wiążą się z żywiołami i mogą mieć duży wpływ na przestrzeń. Odpowiedni dobór barwy do pomieszczenia pozwoli skierować energię na konkretne potrzeby. Oto kilka przykładów znaczeń kolorów feng shui, które pozwolą zdefiniować potrzeby dla danego obszaru naszego mieszkania:

 • czarny (element wody): reprezentuje życie, intuicję, duchowość, mądrość, psychikę i intelekt; dominacja czerni może powodować depresję i brak nadziei,
 • niebieski i ciemnoniebieski (element wody i ziemi): to kojące kolory, które odzwierciedlają relaks, spokój i zaufanie, przygodę i eksplorację,
 • brązowy (element ziemi): oznacza stabilność, głębię, coś od dawna ustalonego i trwałego, elegancję; dominacja brązu może dawać poczucie ciężkości, upływu czasu,
 • zielony (element drewna): wyraża nadzieję, rozwój, rodzinę, spokój, nowe początki i wzrost,
 • złoto (element metalu): podkreśla zdrowie, szlachetność, spokój, równowagę i duchowość,
 • pomarańczowy (element ziemi): zwiększa szczęście, moc oraz wzmacnia koncentrację i organizację,
 • różowy (element ziemi): oznacza miłość i czyste intencje, radość, romans i szczęście,
 • fiolet i lawenda (element drewna): to kolory szlachetne, poprawią duchowość oraz mogą okazać się psychicznym i emocjonalnym uzdrowieniem,
 • czerwony (element ognia): kolor szczęścia, ognia i pasji, sławy, siły i mocy,
 • biały (element metalu): reprezentuje pewność i czystość, jest używany głównie w połączenie ze złotem i srebrem; pozwala na stworzenie spokojnej przestrzeni.Feng shui mówi o znaczeniu żywiołów oraz ich mocy

Wprowadzenie powyższych zasad pozwoli Ci odnaleźć równowagę w życiu.

Najważniejsze zasady feng shui w mieszkaniu

Oto kilka podstawowych koncepcji feng shui, o których należy pamiętać:

 • Zrezygnuj ze zbyt dużej ilości mebli. Swobodny przepływ energii chi może być utrudniony przez nadmiar mebli. Aranżacja mebli i dodatków w pokoju dziennym czy też w innych pomieszczeniach nie powinna utrudniać ruchu. Poświęć trochę czasu na zmierzenie pomieszczeń, aby móc kupić pasujące meble. Odrzuć zbędne przedmioty i staraj się wybierać przedmioty z naturalnych materiałó. Bałagan w feng shui to energia stojąca, chaotyczna.
 • Wpuść światło. Bardzo ważna jest energia ze świata przyrody. Najlepszym źródłem światła będą okna, pozwolą również wpuścić świeżość do mieszkania. Światło i świeże powietrze ułatwiają przepływ pozytywnej energii. Nie powinno również zabraknąć roślin – ich pozytywna aura jest przez wielu niedoceniana.
 • Poznaj przeznaczenie każdego pomieszczenia. Każde pomieszczenie powinno być stworzone w konkretnym celu. Toaleta służy do mycia, pielęgnacji i innych czynności związanych z higieną. Kuchnia przeznaczona jest do przygotowywania posiłków. Sypialnia to miejsce do spania i relaksu. Kiedy znamy przeznaczenie pomieszczenia łatwiej jest nam dopasować meble, dodatki i kolory.
 • Określ najważniejszą funkcję w każdym pokoju. Gdzie znajduje się obszar, w którym spędzasz najwięcej czasu w określonym pomieszczeniu? W salonie jest to zwykle telewizor, ponieważ tam skupia się większość uwagi. W sypialni jest to łóżko, ponieważ to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. W kuchni jest to strefa gotowania. Po ustaleniu najważniejszych funkcji, meble i inne przedmioty należy ustawić tak, aby podkreślić przeznaczenie pomieszczenia.
 • Zachowaj równowagę. Istotą feng shui jest równowaga. Rozmieszczenie mebli nie powinno blokować przepływu energii. Dążenie do symetrii poprawi praktyczność i estetykę pomieszczeń. Gromadzenie mebli po jednej stronie pokoju nie jest najlepszym pomysłem.

Jak urządzić mieszkanie stosując zasady feng shui?

Kiedy znamy zasady feng shui możemy je wprowadzić zarówno do wszystkich pomieszczeń, jak i tylko do wybranych. Początek przygody z feng shui? Sypialnia to doskonałe miejsce na pierwsze zmiany!

Według zasad feng shui, w mieszkaniu powinniśmy zapewnić swobodny przepływ chi

Feng shui – sypialnia pełna komfortu

Sypialnia powinna sprzyjać relaksowi i zmysłowości. Jest to jeden z najważniejszych pokoi, w którym można zastosować feng shui. Prawidłowe wprowadzenie wszystkich zasad może poprawić zarówno sen, jak i życie miłosne. Paleta kolorów powinna być ogólnie kojąca, kolory skóry sprawdzą się doskonale. Odcienie czerwieni i różu w pomieszczeniu sprzyjają romantycznej aurze. Nastrojowe oświetlenie ze ściemniaczami pozwala kontrolować atmosferę w pomieszczeniu.

Łóżko to najważniejszy element w sypialni feng shui. Nie powinno być ustawione na tej samej ścianie co drzwi, ponieważ powoduje to poczucie niepewności u osób śpiących w łóżku. Solidny zagłówek zapewni stabilność w małżeństwie lub związku. Miękkie tkaniny o luksusowym wyglądzie sprawią, że Twoja sypialnia stanie się szaleństwem komfortu. Dwie szafki nocne zapewnią równowagę i przytulną atmosferę w pokoju. Sztuka na ścianach powinna uspokajać i symbolizować pozytywne nastawienie. Unikaj elektroniki w sypialni – może pochłaniać energię chi.

Sypialnia urządzona zgodnie z zasadami feng shui zakłada wprowadzenie do pomieszczenia kojących barw

Czysta łazienka – miejsce dobrej energii

Łazienka zwykle jest niewielkim pomieszczeniem, dlatego powinna być możliwie jak najbardziej jasna. Optyczne powiększenie zapewni lustro – pozwoli także podziwiać się i ćwiczyć charyzmę. Czystość to priorytet, ponieważ łazienki często uważane są za brudne miejsca. Zadbaj o to, by wszystkie rury i krany były sprawne, a toaleta po użyciu zawsze zamknięta – zapobiegnie to złej energii. Bałagan wysysa energię, dlatego każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, a wszelkie elementy powinny tworzyć spójną estetykę. Wprowadź żywioł ognia, który skontrastuje przytłaczające elementy wody w otoczeniu – świece będą odpowiednim wyborem. Rośliny to żywioł ziemi, którego nie powinno zabraknąć. Olejki eteryczne zapewnią rozkosz zmysłom i świeżość otoczeniu.

Kuchnia – feng shui delektuje się porządkiem

Kuchnia powinna symbolizować zdrowie i bogactwo. Pomieszczenie powinno być jasne i posiadać dobrą wentylację. Żywiołem, który dominuje w kuchni jest ogień. Warto zrównoważyć go poprzez np. pomarańczowy kolor ścian symbolizujący ziemię. Pozytywna energia w tym pomieszczeniu zapewni harmonię podczas przygotowywania posiłków, dlatego niezwykle ważny jest porządek. W kuchni w stylu feng shui sprawdzą się zarówno zamknięte, jak i otwarte szafki, jednak w obu przypadkach na półkach powinien panować ład. Pozbądź się zbędnych gadżetów. Blaty należy utrzymywać w czystości. Dobrym pomysłem na wprowadzenie świeżej energii będzie posadzenie aromatycznych ziół.

Pomieszczenia urządzone według zasad feng shui - elementy feng shui związane z żywiołem ziemi

Odpowiednie drzwi wejściowe pozwolą rozgościć się feng shui w domu. Drzwi wejściowe często nie są uwzględniane podczas aranżacji wnętrz, a to element niezwykle ważny – zwracamy na nie uwagę zarówno na początku, jak i na końcu odwiedzin. Aby przepływ energii nie był utrudniony należy wystrzegać się problemów ze skrzypieniem czy zacinaniem się drzwi. Trafną decyzją może okazać się przemalowanie drzwi lub zakup odpowiedniej wycieraczki powitalnej.

Feng shui w mieszkaniu zaufaj instynktowi

Niezależnie od tego, co nakazują zasady feng shui – najważniejsze jest to, by słuchać tego, co podpowiada instynkt. Feng shui dotyczy emocji, a dobra energia będzie tam, gdzie czujesz ją Ty. Staraj się zachować porządek, by feng shui w domu pozwoliło wpłynąć na życiowe spełnienie, a przestrzeń dostosuj do siebie tak, by czuć się w niej jak najlepiej. Czyste mieszkanie to lepsze emocje – warto regularnie myć wszelkie powierzchnie i wyrzucać rzeczy zepsute lub niepotrzebne. Feng shui w mieszkaniu to krok w przód do tworzenia harmonii wokół siebie i w sobie.

Zobacz także pozostałe porady aranżacyjne.

Kolejny artykuł

Jak urządzić mieszkanie w stylu greckim?
Śródziemnomorski klimat sprzyja odpoczynkowi. Kto z nas choć raz nie marzył o wylegiwaniu się w promieniach słońca na złocistej plaży, gdzie delikatna morska bryza ochładza ciało? Jeśli marzysz o całorocznych rajskich wakacjach, podpowiadamy jak urządzić mieszkanie w stylu greckim.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu