Fort Bema to osiedle i obszar w warszawskie dzielnicy Bemowo, którego nazwa pochodzi od jednego z fortów Cytadeli Warszawskiej.
W tym artykule opowiadamy o obszarze Fort Bema. Dowiesz się, czym wyróżnia się ten obszar oraz dlaczego warto tu zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Fort Bema to obszar w warszawskie dzielnicy Bemowo, którego nazwa pochodzi od jednego z fortów Cytadeli Warszawskiej. Fort Bema wybudowano pod koniec XIX w., do II wojny światowej mieścił wytwórnię amunicji, a następnie pełnił funkcje magazynowe dla wojska. Od lat 80. XX w. w Forcie Bema stacjonował CWKS Legia, w 1999 r. teren przejęła gmina, a następnie dzielnica Bemowo. Obecnie teren jest partiami rewitalizowany.
Fort Bema to lubiany przez wszystkich mieszkańców Warszawy park miejski, doceniają go zarówno spacerowicze z dziećmi czy psami, ale także biegacze oraz rowerzyści. Przy Forcie znajduje się olbrzymi kompleks placów zabaw dla dzieci oraz kawiarnia w namiocie Jurta. Fort otoczony jest fosą, nad którą zwieszone są mosty. Wewnątrz znajdują się obszerne łąki, na których mieszkańcy chętnie organizują pikniki i gry.
Przy ulicy Waldorffa znajdują się pomniki przyrody – Drzewa Księżnej Izabeli. Są to: lipy drobnolistne, topola czarna oraz graby zwyczajne.
Charakter zabudowy obszaru Fort Bema zdominowały nowe osiedla, budowane od lat 90. XX w. Wciąż powstają tu nowe inwestycje. Bardzo dużą część północnej oraz zachodniej części obszaru Fort Bema zajmują ogródki działkowe.
Po ulicach krążą osiedlowe autobusy, które dowożą mieszkańców do większych węzłów komunikacyjnych, znajdujących się na granicach obszaru – przy ul. Powstańców Śląskich i ul. gen. Maczka. Dojazd samochodem do innych części Warszawy jest bardzo sprawny – obszar otoczony jest przez trasy szybkiego ruchu, znajduje się tu węzeł Powązkowska obwodnicy Warszawy.
Na terenie obszaru znajdują się zarówno publiczne, jak i prywatne przedszkola. Rejonowa szkoła podstawowa znajduje się w sąsiadującym obszarze Bemowo Lotnisko, przy ul. Oławskiej.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Fort Bema, mają ogromne możliwości treningowe. Jest tu wiele tras biegowych i rowerowych. Przy ulicy Obrońców Tobruku znajduje się Bemowski Ośrodek Piłki Nożnej z pełnowymiarowymi boiskami. Przy tej samej ulicy, jednak po zachodniej stronie obszaru mieści się Ośrodek Sportu i Rekreacji, a w nim hala sportowa, lodowisko oraz pump track. Przy ulicy Waldorffa siedziby mają tematyczne kluby sportowe Legii. Znajduje się tu również strzelnica sportowa Braterstwo. Na terenie Galerii Bemowo mieści się Kręgielnia Spin City oraz tor gokartowy Pole-Position. Najbliższa pływalnia znajduje się przy ul. Oławskiej 3, tuż za granicą obszaru.
Na terenie obszaru Fort Bema znajduje się bardzo duże Centrum Handlowe Galeria Bemowo, gdzie można zrobić zakupy zarówno spożywcze, jak i innych branż. Jest tu również wiele punktów gastronomicznych, usługowych oraz miejsca rozrywkowe – tor gokartowy oraz kręgielnia. Mieszkańcy obszaru Fort Bema mają możliwość pójścia do kina – w Galerii Bemowo znajduje się wielosalowe kino popularnej sieci Cinema City.
Osiedlowy bazarek na Bemowie znajduje się tuż przy Galerii Bemowo – tu w pawilonach są małe sklepy, knajpy oraz usługi. Południowa strona obszaru może zrobić zakupy w Lidlu przy Księcia Bolesława. Na osiedlach mieszkalnych w wielu miejscach są małe, lokalne sklepy spożywcze.
Rejonowa poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się w sąsiadującym obszarze, przy ulicy Wrocławskiej, w pieszym zasięgu osiedli Fortu Bema. Wśród zabudowań nie ma lokali, które umożliwiałyby działanie prywatnych gabinetów – osiedla są ogrodzone, bez lokali usługowych na parterze.
Oferta gastronomiczna jest skoncentrowana przy Centrum Handlowym Galeria Bemowo oraz przy Centrum Bemowo. Wśród budynków mieszkalnych jest niewiele restauracji. Ciekawym punktem na kulinarnej mapie Fortu Bema jest restauracja Forteczna, w której organizowane są koncerty i wydarzenia kulturalne.
Wierni mieszkający na terenie Fortu Bema przynależą do parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II przy ul. Obrońców Tobruku oraz do parafii św. Jozafata przy Powązkowskiej 90. Ten drugi kościół zasługuje na uwagę również jako obiekt historyczny – pierwotnie na jego miejscu znajdowała się drewniana cerkiew prawosławna. W 1920 r. została przebudowana na potrzeby kościoła katolickiego i wtedy została powołana parafia. Kościół nie został zniszczony podczas II wojny światowej, ale niestety rozebrano go w pierwszej połowie lat 60., by zastąpić obecnym kształtem. Budynek plebanii wybudowano w latach 70. XX w.
Fort Bema to obszar atrakcyjny z pewnością dla rodzin planujących potomstwo – jest tu mnóstwo przyjemnych terenów spacerowych i świetny plac zabaw, nie brakuje punktów handlowo-usługowych. Dojazd do okolicznych obszarów, w których znajdują się banki, urzędy i inne instytucje jest dobry.