Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu?

Ula Olczak
Ula Olczak

Inwestycja pieniędzy w rynek najmu kusi wzrostem swej wartości w przyszłości. Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych skłania nas do rozmyślań, które dzielnice przyciągają najwięcej potencjalnych lokatorów oraz gdzie kupić mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu. W artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek na ten temat.

Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Planujesz zainwestować swoje pieniądze w nieruchomość? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące kupna mieszkania we Wrocławiu – gdzie kupić mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu, jaka dzielnica będzie najlepsza dla danej grupy najemców oraz jakie są ceny wynajmu mieszkania we Wrocławiu.

Przejdź do akapitów:

  • Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu? Te kwestie weź pod uwagę!
  • W jakiej dzielnicy Wrocławia najlepiej kupić mieszkanie?
  • Cena wynajmu mieszkania we Wrocławiu a cena zakupu – czy to się zwraca?

Wrocław to trzeci pod względem wielkości rynek mieszkaniowy. Raport Narodowego Banku Polskiego wykazuje, że mieszkania z jednym tylko mieszkańcem stanowią aż 1/3 zasobu mieszkaniowego we Wrocławiu. Wpływa na to najpopularniejsza grupa najemców, którą stanowią młodzi ludzie, najchętniej wybierający 1- lub 2-pokojowe lokale. Najemca woli zdecydować się na mniejszą przestrzeń i adekwatnie do tego zapłacić mniej. Dodatkowo, mieszkania o mniejszym metrażu generują niższe koszty administracyjne i eksploatacyjne.

Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu? Te kwestie weź pod uwagę!

Przed rozpoczęciem rozważania, gdzie kupić mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kim będzie potencjalny najemca. Oczekiwania różnych grup społecznych różnią się znacząco, a co za tym idzie będą poszukiwać mieszkań o innym metrażu, standardzie, lokalizacji czy liczbie pokoi. Kiedy prześledzimy dostępne dane i prognozy na temat wynajmujących łatwiej będzie nam podjąć decyzje, gdzie kupić mieszkanie we Wrocławiu.

Inną kwestią jaką trzeba wziąć pod uwagę jest wynajem długoterminowy i wynajem krótkoterminowy. To także pozwoli określić obszar miasta, w którym inwestycja może być rentowna. Wynajem krótkoterminowy wymaga zwykle więcej zaangażowania ze strony właściciela, ale może być bardziej opłacalny. Wynajem długoterminowy zapewnia stały wpływ funduszy, bez częstych obowiązków ze strony wynajmującego.

Zakup mieszkania pod wynajem w centrum Wrocławia – kupno takiego mieszkania jest opłacalne

Kolejnym ważnym punktem jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a rynkiem wtórnym. Mieszkanie z rynku pierwotnego to koszty wykończenia i zwykle wyposażenia mieszkania. Na rynku wtórnym widnieją mieszkania gotowe – często jednak wymagają inicjatywy związanej z remontem. Na ceny mieszkań we Wrocławiu duży wpływ ma dzielnica i jej prestiż, a także standard w jakim właściciel wykończy mieszkanie. Warto pamiętać, że wybór aranżacji mieszkania może wpłynąć na zainteresowanie lokatorów i ich decyzje o wybraniu danego lokalu.

W jakiej dzielnicy Wrocławia najlepiej kupić mieszkanie?

Wrocław składa się z 5 głównych dzielnic, w skład których wchodzi 48 mniejszych osiedli. Szukając mieszkania pod wynajem musimy zwrócić uwagę na jego lokalizację oraz kwestie związane z okolicą, jak: komunikacja miejska, sklepy czy obiekty rekreacyjne i sportowe. Aby mieszkanie nie pozostawało zbyt długo puste warto dopasować je pod potencjalnego najemcę. Każdy miesiąc oczekiwania generuje koszty i sprawia, że nasza inwestycja jest mniej rentowna.

Dla studentów najatrakcyjniejsze osiedla to te, które znajdują się bliżej centrum miasta oraz zapewniają dobre połączenie komunikacją miejską. Wyjątkowo ważnym aspektem jest bliskość uczelni oraz punktów handlowo-usługowych. Stare Miasto to centrum wydarzeń – kusi bogatą ilością rozrywek i dużym dostępem do knajp, także tych na studencką kieszeń. Przedmieście Świdnickie, Szczepin to osiedla będące przedłużeniem Starego Miasta – są one równie chętnie wybierane, ponieważ dodatkowo zapewniają lekkie oddalenie od najgłośniejszego punktu miasta. Ich największymi zaletami jest bliska odległość do Rynku i na uczelnie oraz niższa cena najmu. Biorąc pod uwagę wynajem studentom warto rozważyć podział mieszkania na pokoje – wielopokojowe mieszkanie może przynieść większy zysk, bo każdy pokój wynajmiemy indywidualnie, a czynsz będzie zależny od metrażu.

Przeważającą grupą najemców są osoby tuż po studiach, rozpoczynające karierę zawodową oraz młode pary. Najczęściej decydują się na jedno- i dwupokojowe mieszkania z przestrzenią sypialną oraz dzienną, uzupełnioną o aneks kuchenny. Fabryczna to dzielnica, w której znajdziemy dużo mieszkań dostosowanych do tych lokatorów oraz doskonałe usługi transportowe. Deweloperzy dużo inwestycji mieszkaniowych, często o wyższym standardzie, budują także w dzielnicy Krzyki. Dzielnica ta przyciąga zarówno młodych dorosłych, jak i małe rodziny.

Mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu – para najemców

Bardziej odległe dzielnice Wrocławia, np. Psie Pole, popularne są wśród młodych małżeństw oraz rodzin z dziećmi. Powstaje tam coraz więcej różnorodnych usług i placówek edukacyjnych, co poprawia ich atrakcyjność. Mieszkania zlokalizowane w dzielnicy Psie Pole często posiadają dodatkowe pomieszczenia, które można indywidualnie zaaranżować. W tej dzielnicy są także liczne tereny zielone, place zabaw oraz dobry dostęp do opieki medycznej, co sprawia, że obszar jest bardziej dostosowany do rodzin z dziećmi.

Klienci biznesowi i obcokrajowcy to profil najemców krótkoterminowych, którzy celują zazwyczaj w ścisłe centrum miasta oraz dzielnice blisko największych korporacji. Preferencje jakie można zauważyć wśród tej grupy to: wysoki standard, prestiżowy budynek w nowym budownictwie, nowoczesne rozwiązania i eleganckie wyposażenie.

Cena wynajmu mieszkania we Wrocławiu a cena zakupu – czy to się zwraca?

Kupując mieszkanie pod wynajem we Wrocławiu najważniejszą kwestią będzie to, czy przychody uzyskane z czynszu za mieszkanie zwrócą nam koszt zakupu. Ceny mieszkań we Wrocławiu zależne są od lokalizacji. Obecny średni koszt za mieszkanie z rynku pierwotnego to około 7,5-9 tys. zł za metr kwadratowy, w przypadku mieszkania z rynku wtórnego jest to inwestycja tańsza o około 1-2 tys. zł za metr kwadratowy. Czy ceny wynajmu mieszkania we Wrocławiu pokryją koszt inwestycji?

Wrocław należy do czołówki miast o najwyższych stawkach czynszu najmu. Ceny wynajmu mieszkania we Wrocławiu są silnie uzależnione od dzielnicy i standardu. Z obserwacji w I kwartale 2021 r. wynika, że w przypadku mieszkań do 38 m² średnia cena wynosi ok. 1600 zł, przestrzeń o metrażu 38-60 m² to koszt około 2100 zł, natomiast duże mieszkania 60-90 m² wymagają wydatku w okolicach 2900 zł.

Zakup mieszkania może przynieść spory zysk, szczególnie w czasach niepewnej wartości pieniądza. Nie jest jednak niezawodną metodą i wymaga zaangażowania. Chociaż zdarzają się najemcy użytkujący lokal przez parę lat, trzeba również liczyć się z innymi profilami lokatorów, preferującymi najem krótkoterminowy. Wynajem mieszkania to nie tylko koszt zakupu lokum, ale także wykończenie, wyposażenie i ewentualne remonty. To także czas, który należy poświęcić na przygotowanie atrakcyjnego ogłoszenia oraz wybór lokatora.

Sprawdź również jakie prawa i obowiązki ma najemca, a jakie wynajmujący.

Kolejny artykuł

Trójwymiarowy obraz mieszkania
Trójwymiarowe obrazy i wirtualne spacery 3D są coraz częściej spotykane jako forma prezentacji mieszkań. Początkowo były nowinką technologiczną, a z czasem dla wielu osób stały się nieodzowne w procesie kupna mieszkania. Dobrze sprawdziły się w dobie ograniczeń związanych z pandemią.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu