Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Gdańsku?

Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Gdańsku?

Jedną z coraz bardziej popularnych form inwestowani jest zakup nieruchomości pod wynajem. Gdańsk, jako jedno z największych miast w Polsce, jest w czołówce takich inwestycji. Dlaczego? W tym artykule postaramy się to scharakteryzować i podpowiedzieć więcej w temacie zakupu mieszkania pod wynajem właśnie w tym mieście, aby był on jak najbardziej opłacalny.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule

Planujesz inwestycję? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące kupna mieszkania w Trójmieście – gdzie kupić mieszkanie w Gdańsku, jaka dzielnica będzie najlepsza, a także, jakie są aktualne ceny mieszkań w Gdańsku.

Przejdź do akapitów:

  1. Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Gdańsku? Te kwestie weź pod uwagę!
  2. W jakiej dzielnicy Gdańska najlepiej kupić mieszkanie?
  3. Ceny wynajmu mieszkania w Gdańsku a cena zakupu – czy to się zwraca?

Gdańsk to piękne miasto z ponad tysiącletnią historią i tradycją. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast i miejsc nad polskim morzem, a także w Europie. Ma szeroką ofertę ekonomiczną, edukacyjną i kulturalną. Chętnie wybierane jako miejsce do życia, mieszkania, studiowania, biznesu, a także turystyki. Turyści odwiedzają Gdańsk nie tylko ze względu na jego walory zabytkowe, ale także atrakcyjne położenie i jakość powietrza.

Stąd też, między innymi, wynika zainteresowanie rynkiem nieruchomości w tym mieście. Zwłaszcza że, jak pokazują analizy ekonomiczne, jest to jedna z pewniejszych form inwestowania gotówki. Rentowność inwestycji w mieszkanie w Gdańsku jest jedną z najwyższych spośród dużych polskich miast i wynosi około 6% netto w skali roku. Trudno byłoby znaleźć porównywalną ofertę lokaty pieniędzy w banku.

Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Gdańsku? Te kwestie weź pod uwagę!

Zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Gdańsku? Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu swoich pieniędzy należy przeprowadzić dokładną analizę sposobu inwestowania. Trzeba wziąć pod uwagę szereg kwestii. Przede wszystkim, żeby odpowiedzieć na pytanie: gdzie kupić mieszkanie w Gdańsku, należy zacząć od określenia, kto będzie potencjalnym najemcą. Czy interesuje nas wynajem długo- czy krótkoterminowy? To pozwoli na określenie części miasta, w której zdecydujemy się na inwestycję. Inaczej będziemy rozpatrywać lokalizację i metraż, myśląc o wynajmie dla studentów, rodzin z dziećmi czy na wypady weekendowe i urlopowe.

Kolejną kwestią jest fakt, czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Wiąże się to z wysokością kosztów wykończenia, urządzenia, wyposażenia czy wyremontowania kupowanego mieszkania. Jest to też dosyć kluczowe, jeżeli chcemy podnieść standard i atrakcyjność naszej inwestycji.

W jakiej dzielnicy Gdańska najlepiej kupić mieszkanie?

Gdańsk to jedno z bardziej lubianych miast w pasie nadmorskim, dlatego też przyciąga szereg inwestycji i turystów. Mieszka w nim ponad 460 tysięcy ludzi i warto zauważyć, że jest w czołówce polskich miast, jeśli chodzi o wzrost liczby mieszkańców. Wciąż się rozwija, jest świetnie skomunikowany, oferuje szereg miejsc pracy i możliwości nauki. To, gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Gdańsku, w dużej mierze zależy od dzielnicy. Wśród 34 gdańskich dzielnic są zarówno takie, w których nocami bije imprezowe serce Gdańska, jak i spokojniejsze, położone na uboczu, idealne dla rodzin z dziećmi. Dzielnicami polecanymi przez wieloletnich mieszkańców Gdańska, są Przymorze Małe i Wielkie, Oliwa oraz Wyspa Sobieszewska. Ze względu na bliskość terenów zielonych i morza, są równie atrakcyjne dla turystów.

W Gdańsku znajdują się również największe parki biurowe, Alchemia, Olivia Business Centre czy Tryton Business House, gdzie swoje siedziby ma wiele międzynarodowych marek. Między innymi stąd wynika zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Wszystkie te możliwości, oferowane przez miasto, daje pole do popisu w kwestii wyboru dzielnicy, gdzie kupić mieszkanie pod wynajem. W Gdańsku, ze względu na obecność Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Medycznego i szeregu innych wyższych uczelni, przebywa duża liczba studentów z innych części Polski i nie tylko. Stąd są dzielnice preferowane przez z nich, ze względu na bliskość kampusu czy dostępność komunikacji jak Oliwa, Wrzeszcz, Przymorze czy Zaspa. Jednocześnie to miejsca w pobliżu parków biurowych, więc są to także miejsca zamieszkiwane przez młodych pracujących.

Gdańsk bardzo się zmienił w ostatnim czasie. Wiele dzielnic zostało zrewitalizowanych i tętni tam życie. Wśród nich należy wymienić Dolne Miasto i Stary Wrzeszcz, czy Śródmieście. Powstało tam nie tylko wiele miejsc rozrywkowych i kulturalnych, ale także niezmiennie powstają nowe inwestycje deweloperskie, dzięki czemu są dostępne mieszkania w centrum miasta. Są one przeznaczone dla osób lubiących gwar miejski i życie w sercu miasta. Rodziny z dziećmi chętniej wybierają spokojniejsze okolice i „sypialnie” na obrzeżach miasta i przy głównych ciągach komunikacyjnych Szybkiej Kolei Miejskiej, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, linii tramwajowych i autobusowych. Są to wszystkie dzielnice południowe Gdańska: Chełm, Jasień, Ujeścisko-Łostowice, a także Matarnia, Kokoszki, Orunia i Wyspa Sobieszewska.

Do popularnych i modnych miejsc w należą dwa odnowione osiedla Garnizon, czyli dawne wojskowe oraz Browar Gdański wraz z ulicą Wajdeloty. Nowe oblicze zyskały tereny dawnego gdańskiego browaru, dziś są tam eleganckie lofty na wynajem i osiedle mieszkaniowe.

Pod wynajem krótkoterminowy i urlopowy najlepszymi lokalizacjami są dzielnice w bezpośrednim pasie nadmorskim, czyli Jelitkowo, Przymorze Wielkie, Brzeźno i Wyspa Sobieszewska. Nowy Port i Stogi to lokalizacje sprzyjające pracy i rozwoju inwestycji biznesowych. Jako dzielnica z potencjałem wskazywana jest Letnica. Jest tu stadion, powstaje aquapark, oceanarium oraz osiedle na kilka tysięcy osób.

Ceny wynajmu mieszkania w Gdańsku a cena zakupu – czy to się zwraca?

Wybór samej dzielnicy, w której chcielibyśmy kupić mieszkanie w Gdańsku to nie wszystko. Trzeba bowiem jeszcze znaleźć nieruchomość, która będzie dla nas odpowiednia zarówno pod względem wielkości, lokalizacji, jak i ceny. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Gdańsku to około 8,8 tys. zł na rynku pierwotnym i 7,4 tys. zł na rynku wtórnym – jest to jeden z najdroższych rynków w Polsce (po Warszawie, a na poziomie Krakowa). Ze względu na duże zainteresowanie nabywców, nieruchomości w tym mieście podrożały średnio o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat – co stanowi najbardziej dynamiczny wzrost ze wszystkich dużych miast w Polsce. Nadal jednak nie są to najdroższe oferty w kraju. Dotyczy to zarówno lokali nowych, jak i używanych, rynek nieruchomości w Gdańsku ma się bardzo dobrze.

W zależności od metrażu i dzielnicy średnia cena wynajmu mieszkania w Gdańsku oscyluje między 1700 a 3000 złotych miesięcznie. Śródmieście, ze względu na swoje walory historyczne i bliskość atrakcji turystycznych, oferuje wynajem nawet za 4500 złotych, dotyczy to nie tylko najnowszych inwestycji z apartamentami. Za mieszkanie na wynajem na Morenie, Suchaninie czy Siedlcach zapłacimy od 1300 do 3500 złotych miesięcznie. Różnice w cenie zależą głównie od metrażu i standardu oferowanych nieruchomości oraz ich odległością od środków komunikacji.

Kawalerki i mieszkania dwupokojowe są najdroższe w przeliczeniu na metr kwadratowy, tak samo zresztą jest w cenach zakupu. Dodatkowo wynika to też z dużej popularności takich lokali wśród studentów i młodych osób pracujących.

To, co podnosi cenę mieszkania w Gdańsku to też dostęp do węzłów komunikacyjnych np.: PKM. Rodziny z dziećmi decydują się na wynajem mieszkań na Szadółkach, Kowalach czy Łostowicach, pomimo dalszej odległości od centrum Gdańska. Cena wynajmu mieszkania, w tych dzielnicach waha się od 1300 do 2800 złotych miesięcznie.

Polacy bardzo coraz częściej kupują mieszkania pod wynajem, jako lukratywną lokatę oszczędności. Wg ekspertów, to korzystniejsze inwestowanie pieniędzy niż lokaty bankowe czy fundusze inwestycyjne. Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem w Gdańsku? Możliwości jest wiele. Mamy do wyboru szereg nowych inwestycji, praktycznie w większości z 34 dzielnic miasta, a także mieszkania z rynku wtórnego. Ceny mieszkań w Gdańsku zależą od tego, czy chcemy zainwestować w apartament w sercu Starego Miasta, mieszkanie na jednym z blokowisk czy w szeregowcu na obrzeżach miasta. Cena wynajmu mieszkania w Gdańsku, będzie też zróżnicowana w zależności od dzielnicy i… terminu, bo rynek najmu cechuje się swoją własną sezonowością. Pas przy morzu stanowi atrakcję turystyczną, ale też możliwość aktywnego wypoczynku dla mieszkańców po dniu pracy.

Kolejny artykuł

300 tys. zł zwrotu za zakup mieszkania po raz drugi
300 tys. zł zwrotu za zakup mieszkania po raz drugi
Rozkręca się druga edycja organizowanego przez obido i RMF FM konkursu „Kup mieszkanie i wygraj zwrot pieniędzy”, w którym do wygrania jest zwrot do 300 tys. zł za zakup mieszkania znalezionego na obido.pl.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu