Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Gocław – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Gocław to obszar w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Gocław graniczy z Wisłą, Trasą Siekierkowską oraz obszarami Grochów Południowy, Przyczółek Grochowski oraz Saska Kępa.

Gocław – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz historię obszaru Gocław. Podpowiemy również, jakie ciekawe punkty znajdują się w tej części Warszawy oraz dlaczego warto zamieszkać w Gocławiu.

Przejdź do akapitów:

Gocław – historia

Gocław został założony jako wieś Gościsław lub Gościesław już w IX w. W XVII w. rozegrała się tu trzydniowa bitwa z wojskami szwedzko-brandenburskimi, czego następstwem było zniszczenie wsi. Wieś została odbudowana w odrobinę mniej okazałej wersji. Na przestrzeni lat zmieniał się obszar i właściciele. Gocław przyłączono do Warszawy w 1916 r.

Warszawa, Praga Południe, Gocław – osiedle zbudowane przy placu zabaw dla dzieci

Po II wojnie światowej planowano w obszarze lotnisko, jednak w latach 70. XX w. rozpoczęto budowę największego na prawym brzegu Wisły zespołu osiedli mieszkaniowych. Nadano im nazwy pochodzące od nazw polskich samolotów: Iskra, Wilga, Jantar oraz Orlik. Teren cały czas się rozwija – obecnie inwestycje oddawane są przy ulicach Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Celowniczej.

Gocław – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Niewątpliwie najbardziej lubianym przez mieszkańców Gocławia miejscem spacerowym jest park nad Balatonem. Jeziorko Balaton to sztuczny zalew, który powstał w wyniku spiętrzania się wód Kanału Gocławskiego. Przez lata był to teren zaniedbany. W 2009 r. wokół niego zorganizowano park miejski z infrastrukturą wypoczynkowo-rekreacyjną. Znajduje się tu: kaskada wodna, wygodne do biegania ścieżki, estrada, altany, ławki oraz bardzo atrakcyjny plac zabaw.

Warszawa, Praga Południe, Gocław – mieszkanie usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie parku nad Balatonem

Przyjemnym i dobrze zorganizowanym miejscem do aktywnego odpoczynku jest również gocławski wiślany brzeg. Wzdłuż ulicy Wał Miedzeszyński ciągnie się ścieżka rowerowa, która prowadzi aż do Pałacu w Jabłonnej na północy i na Wawer na południu. Przy betonowej plaży mieści się oczyszczalnia wody Mała Kaśka, a w lesie znajduje się plac zabaw, wiślana ścieżka łucznicza oraz przyjemna strefa rekreacji z boiskami do sportów plażowych i ćwiczeń. Z Gocławia rozpościera się piękny widok na centrum Warszawy.

Na pograniczu Gocławia i Saskiej Kępy znajduje się park miejski o zwyczajowej nazwie: Dziki Park Angielski na Gocławiu. Jest to miejsce, które wyglądem i infrastrukturą nawiązuje do nadwiślańskiej ścieżki. Alejki są z ubitej, idealnej do biegania nawierzchni z ziemi i piasku. Plac zabaw jest drewniany, są tu obsadzone łąki kwietne oraz drzewa owocowe.

Warszawa, Praga Południe, Gocław – mieszkanie znajduje się przy boisku sportowym

Mieszkania – Gocław

Charakter zabudowy Gocławia jest zdominowany przez blokowiska. Na niezagospodarowanych działkach budowane są nowe inwestycje.

Komunikacja w obszarze Gocław jest bardzo sprawna. Po ulicach krąży bardzo duża ilość linii autobusowych, które rozjeżdżają się w wielu kierunkach. Na Gocław prowadzić będzie trzecia linia metra i znajdą się tu dwie stacje: Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Poruszanie się po Gocławiu również jest bardzo proste – krzyżują się tu duże drogi: Trasa Siekierkowska, Bora-Komorowskiego, Wał Miedzeszyński i mniejsze ulice. Może być problem z parkowaniem, gdyż zabudowa w większości jest bez parkingów podziemnych.

Gocław – nowoczesne osiedle kameralnych domów

Na terenie Gocławia jest dobry dostęp do edukacji początkowej – przedszkola i szkoły podstawowe są równomiernie rozplanowane w dzielnicy.

Miłośnicy sportu mają dobre możliwości do rozwijania swoich pasji. Nad Wisłą ciągnie się świetna ścieżka pieszo-rowerowa, biegać można również w parkach. Przy Bora-Komorowskiego znajduje się Pływalnia Wodnik. Jest też parę klubów fitness oraz szkółki piłkarskie. Przy Abrahama swoją siedzibę ma Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga-Południe, gdzie organizowane są zajęcia, zawody oraz imprezy sportowo-rekreacyjne. Przy Wale Miedzeszyńskim znajduje się centrum rozrywki Hangar 646, gdzie są trampoliny i plac zabaw.

Park nad Balatonem – Gocław

Na terenie obszaru Gocław zakupy można zrobić w wielu sklepach osiedlowych, są również popularne dyskonty. W sąsiednim obszarze znajduje się Centrum Handlowe Promenada, a w nim poza tradycyjnym sklepami spożywczo-konfekcyjnymi jest również sklep budowlany, kino, duża strefa gastronomiczna oraz miejsca rozrywki.

Gocław ma bardzo dobre zaplecze medyczne. Znajdują się tu aż trzy poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej – przy Meissnera, Abrahama i Samolotowej. Swoje siedziby mają również prywatne centra medyczne oraz gabinety specjalistyczne.

Wybieg dla psów w parku – Gocław

Mapa gastronomiczna Gocławia jest ciekawa. Znajduje się tu wiele restauracji i barów z kuchnią z różnych stron świata.

Wierni mieszkający w obszarze Gocław przynależą do parafii przy kościele św. Patryka oraz św. Ojca Pio.

 Kameralne osiedle, otoczenie eleganckie – Warszawa, Praga Południe, Gocław

Gocław to miejsce tętniące życiem, gdzie można lokalnie załatwić wszystko. Są tu miejsca zielone oraz dostęp do wciąż rozwijającej się Wisły, która powoli staje się miejscem rekreacji mieszkańców, którzy przemierzają ją na kajakach i SUPach. Gocław jest dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami, niewątpliwie metro jeszcze bardziej podniesie jego atrakcyjność.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Mirów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Mirów to obszar w warszawskiej dzielnicy Wola, którego granice wyznaczają al. „Solidarności”, Towarowa, Al. Jerozolimskie i al. Jana Pawła II.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu