Gołąbki to obszar w warszawskiej dzielnicy Ursus. Granica Gołąbek przebiega wzdłuż linii kolejowej, ulicą Warszawską oraz przy dawnych terenach Zakładów Mechanicznych „Ursus” przy ulicy Gierdziejewskiego.
W tym artykule poznasz historię obszaru Gołąbki. Podpowiemy, jakie ciekawe miejsca można znaleźć w tej części Warszawy oraz dlaczego warto wybrać Gołąbki, jako miejsce do zamieszkania.
Przejdź do akapitów:
Już w XVI w. Istniała wieś Gołembki. Na terenie Gołąbek znajdowało się kilka folwarków oraz stawy rybne. Jeden z tych folwarków kupił w 1923 r. premier RP Władysław Grabski i nazwał go Grabkowo. Wkrótce rozpoczął jego parcelację z planem zrobienia miasta-ogrodu. Mieszkali głównie wojskowi, urzędnicy miejscy oraz pracownicy kolei. W 1977 r. Gołąbki zostały włączone do Warszawy.
Zgodnie z ideą Miasta Ogrodu ulice zostały gęsto obsadzone drzewami i otrzymały „parkowe” nazwy (Parkowa, Leśna, Wiejska, Klonowa, Lipowa, Jasna, Topolowa, Zaciszna itp.). Po przyłączeniu Ursusa do Warszawy nazwy ulic zmieniono na „królewskie”: królów i książąt Polski: Kazimierza Odnowiciela, Zygmunta Augusta, Kazimierza Jagiellończyka, Leszka Białego, Henryka Brodatego, Królowej Bony, Bolesława Krzywoustego.
Na terenie obszaru Gołąbki jest jeden wyznaczony miejski park z szalenie atrakcyjnym placem zabaw. Ekopark Ursus to tak zwany ekologiczny park. Ścieżki są wykonane z materiałów z recyklingu, ustawione są domki dla biedronek, zachwyca łąka kwietna, drewniany plac zabaw i niecki na deszczówkę. Oświetlenie parku zasila energia słoneczna. Park powstał na poprzemysłowym terenie dawnej fabryki ciągników.
Na terenie Gołąbek, u zbiegu ulic Bony i Koronacyjnej, znajduje się Ogród Jordanowski, a w nim bardzo atrakcyjny plac zabaw.
W Gołąbkach dominuje niska zabudowa domków jednorodzinnych, a od strony ul. Warszawskiej wybudowano zamknięte osiedle wyższych bloków. Obecnie nowa inwestycja w sprzedaży znajduje się przy ul. Henryka Brodatego.
Komunikacja w obszarze Gołąbki nie należy do największych atutów tego obszaru. Na północnym krańcu znajduje się stacja kolejki podmiejskiej Warszawa Gołąbki, jednak po ulicach jeżdżą tylko dwie linie autobusowe (177 i 194). Znacznie lepiej jest się poruszać samochodem – tuż przy granicy Gołąbek znajduje się autostradowy węzeł Konotopa łączący Trasę S8 i A2. Na terenie Gołąbek obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, po jego ulicach nie mogą jeździć TIR-y.
W Gołąbkach jest dobry dostęp do edukacji. Mieszczą się tu rejonowe przedszkola. Przy ul. Orłów Piastowskich znajduje się szkoła podstawowa z dobrym zapleczem sportowym. Przy niej zorganizowano nowoczesne boiska do piłki nożnej, ręcznej, koszykowej, siatkowej, bieżnie oraz dwa korty tenisowe.
Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Gołąbki nie mają wielu miejsc do biegania czy jazdy na rowerze. Nie ma tu również zbyt dużej ilości klubów fitness czy sportowych. Przy szkole znajdują się wspomniane wyżej obiekty do uprawiania sportów.
Zakupy w obszarze Gołąbki można zrobić w lokalnych sklepach spożywczych, są tu też popularne dyskonty. Przy ul. Gierdziejewskiego, w sąsiadującym obszarze, znajduje się Targ w Ursusie – miejsce gdzie można kupić przysłowiowe mydło i powidło.
Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się na ul. Wincentego Kadłubka. Na terenie obszaru Gołąbki swoje siedziby mają również prywatne centra medyczna oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.
Oferta gastronomiczna w obszarze Gołąbki składa się z kilku restauracji i barów.
Wierni mieszkający w obszarze Gołąbki przynależą do parafii przy kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty.
Gołąbki to wygodne miejsce dla zmotoryzowanych miłośników spokojnych dzielnic, którzy nie wymagają ponadstandardowej infrastruktury na wyciągnięcie ręki i docenią dużą ilość zieleni przy ulicach.