Falenica to obszar w warszawskiej dzielnicy Wawer, przy trasie podmiejskiej kolejki linii otwockiej. Graniczy na północy z Miedzeszynem, na południu z Józefowem. Jej zachodnią granicę stanowi Wisła. Falenica jest położona w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Szukasz mieszkania w zielonej i spokojnej lokalizacji, która jednocześnie oferuje dobre połączenie z centrum Warszawy? W tym artykule poznasz bliżej Falenicę – obszar w dzielnicy Wawer. Zobacz, jakie zalety oferuje to miejsce i dlaczego warto zamieszkać właśnie tutaj.
Przejdź do akapitów:
Nadwiślańska wieś Falenica istniała już w połowie XV w., w drugie połowie XIX w. otwarto linię kolejową. Wieś zaczęła zanikać po I wojnie światowej, a rozwijać się zaczęła położona dalej od rzeki osada letniskowa Wille Falenickie, czyli dzisiejsza Falenica. Obszar ten został włączony w granice administracyjne Warszawy w 1951 roku.
W Falenicy główną atrakcją spacerowo-wizualną jest XIX wieczna drewniana, letniskowa zabudowa willowa – charakterystyczna dla osiedli nad Świdrem Świdermajery.
Przy ul. Bambusowej 9 znajduje się przedwojenna synagoga wybudowana w 1938 r. Dziś znajdują się w niej mieszkania socjalne.
Znajduje się tutaj także Kulturoteka, w której mieści się biblioteka publiczna, a także filia Centrum Kultury. Do dyspozycji jest wypożyczalnia z książkomatem, sala widowiskowa, sala multimedialna, pomieszczenia pracowni plastycznych, a także sala muzyczna i techniczna. Dodatkowo na parterze znajduje się kawiarnia.
Mieszkańcy Falenicy na wyciągnięcie ręki mają całe bogactwo Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, z mnóstwem możliwości spacerowych.
W obszarze Falenica znajduje się Borowa Góra – typowa dla Mazowsza wydma porośnięta sosnowym lasem. To lubiane przez mieszkańców miejsce spacerowe oraz dobry teren do treningów rowerowych.
Część spacerowa znajduje się również nas Wisłą – wzdłuż rzeki wiedzie leśna ścieżka, którą można dojść do rezerwatu przyrody Wyspy Zawadowskie.
Charakter zabudowy Falenicy jest typowy dla przedmieścia. Znajdują się tu zarówno okazało wille, jak i osiedla bloków oraz nowe apartamentowce. Nowe inwestycje są rozsiane po dzielnicy, to zarówno domy jednorodzinne i segmenty w zabudowie szeregowej bądź zabudowie bliźniaczej, jak i typowe budynki wielorodzinne.
Falenica jest doskonale skomunikowana z Warszawą. W obszarze znajduje się stacja Warszawa Falenica, na której zatrzymują się zarówno pociągi kolei mazowieckiej, jak również szybkiej kolei miejskiej linii S1. Po ulicach obszaru krążą również autobusy. Przez Falenicę przechodzi droga wojewódzka 801 prowadząca z Warszawy do Puław, to malownicza trasa nadwiślańska, która jest często wybierana jako odrobinę wolniejsza alternatywa dla S17. Z Falenicą graniczy obwodnica Warszawy – autostrada A2.
W Falenicy znajdują się publiczne i prywatne przedszkola oraz szkoły podstawowe. Jest tu również liceum im. Wybickiego oraz Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury.
Zakupy można zrobić zarówno w lokalnych sklepach, jak i w popularnych dyskontach. W Falenicy przy ul. Walcowniczej znajduje się popularny bazar, gdzie można bezpośrednio od producentów kupić przysłowiowe mydło i powidło.
W Falenicy jest imponująca oferta gastronomiczna, w której znajdziemy ofertę zarówno kuchni tradycyjnej, jak i ze świata. Na stacji PKP działa Stacja Falenica. To popularne miejsce – kino, kawiarnia oraz księgarnia.
Na terenie Falenicy działają kluby sportowe: Międzyzakładowy Klub Sportowy „Falenica” (dawniej „Hutnik” Falenica) założony w 1945 r. oraz Parafialny Klub Sportowy „Serce” i Towarzystwo Sportowe Falenica. W Falenicy, przy ul. Poezji znajduje się hala sportowo-widowiskowa. W 2010 miały tutaj miejsce Mistrzostwa Świata w sumo. Drugim miejscem sportu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji TKKF Falenica, gdzie znajdziemy cztery korty tenisowe, siłownię oraz boiska.
Dostęp do służby zdrowia w Falenicy jest dobry, znajduje się tu przychodnia POZ oraz prywatne centra medyczne i specjalistyczne gabinety.
Wierni mieszkający w Falenicy przynależą do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Narcyzowej.
Z ciekawostek – w Falenicy realizowany jest serial Na dobre i na złe. Budynek fikcyjnego szpitala mieści się przy ul. Bysławskiej 88, w budynku dawnej huty szkła.
Falenica to spokojne, samowystarczalne miejsce z doskonałym dojazdem do centrum Warszawy.
Interesuje Cię mieszkanie w innej części Warszawy? Zobacz pozostałe obszary.