Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Miasteczko Wilanów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Oficjalna nazwa obszaru to Błonia Wilanowskie, jednak przyjęło się tu bardziej określenie zwyczajowe – Miasteczko Wilanów. Naturalna zachodnia granica Miasteczka Wilanów to skarpa warszawska, od wschodu ulica Przyczółkowa, od północy ulica Arbuzowa i aleja Wilanowska, a od południa granica wiedzie wzdłuż ulicy Rosnowskiego.

Miasteczko Wilanów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz obszar Błonia Wilanowskie, który określany jest często jako Miasteczko Wilanów. Przedstawimy jego krótką historię oraz opowiemy o zabytkach i atrakcjach dla mieszkańców i turystów. Przybliżymy Ci także obecną infrastrukturę tego obszaru.

Przejdź do akapitów:

Miasteczko Wilanów – krótka historia

Historia Błoni Wilanowskich ściśle wiąże się z pałacem w Wilanowie. W lutym 1945 r. dobra wilanowskie zostały upaństwowione zgodnie z rozporządzeniami nowej reformy rolnej. Jeszcze w latach 90. XX wieku obszar Błonie Wilanowskie stanowiły głównie pola uprawne i nieużytki. W 1992 r. wdrożono nowy plan zagospodarowania przestrzennego całej stolicy, wtedy też Błonia przeznaczono pod zabudowę mieszkaniowo-usługową.

W 1998 r. niemal 200 hektarów w północnej części obszaru odkupiono od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przez inwestora, który podzielił teren na mniejsze działki i sprzedał je deweloperom. Pierwsze inwestycje wzniesiono w 2002 r. Południowa część obszaru to wciąż pola uprawne i łąki, jednak coraz częściej widywana jest tu również jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa.

Wilanowskie fontanny w centrum Miasteczka Wilanów

Miasteczko Wilanów – zabytki

Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalną i dominującą budowlą w obszarze Miasteczko Wilanów jest Świątynia Opatrzności Bożej – kościół, który miał powstać już w oświeceniu, jako wotum dziękczynne po Sejmie Czteroletnim. Pierwotnie wyznaczonym terenem pod budowę był dzisiejszy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego w al. Ujazdowskich, a następnie Pole Mokotowskie. Dziś kościół znajduje się u zbiegu ulicy Ks. Prymasa Augusta Hlonda i alei Rzeczypospolitej. W podziemiach mieści się muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.

Miasteczko Wilanów – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na terenie obszaru znajduje się zespół pałacowo-parkowy w Natolinie. Była to część majątku wilanowskiego, gdzie znajdowała się królewska bażantarnia i zwierzyniec. Park niestety nie jest dostępny dla zwiedzających na co dzień, natomiast są organizowane cyklicznie wycieczki z przewodnikiem oraz spacery przyrodnicze.

Warszawa Wilanów - luksusowy apartament w samym centrum Miasteczka Wilanów

Popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców obszaru Błonie Wilanowskie jest Plaża Wilanów, gdzie znajdują się boiska do gier zespołowych w sezonie letnim i lodowisko w zimowym. Obok jest całkiem spory plac zabaw, niestety bez cienia.

Miasteczko Wilanów – mieszkania

Charakter zabudowy jest tu podzielony – na północy wszędzie stoją i powstają nowe apartamentowce, które budowane są na dawnych polach uprawnych. Obecnie nowe inwestycje są oddawane przy ulicach Oś Królewska i Herbu Janina. Południowa część obszaru to zabudowania jednorodzinne.

Przestronny apartament w topowej lokalizacji Miasteczka Wilanów

Jednym z głównych słów krytyki jakie padają pod adresem zabudowy Błoni, jest brak terenów zielonych i parków. Właściwie wszystkie budynki mają tu podziemne parkingi, więc szansa na wyrośnięcie wysokich drzew z rozbudowanych systemem korzeniowym jest raczej marna. Nie ma jednak zupełnej biedy w temacie, biorąc pod uwagę, iż tuż za miedzą znajduje się z jednej strony Las Kabacki, a z drugiej pałac w Wilanowie i rezerwat przyrody Morysin.

Ścieżka pieszo-rowerowa w Miasteczku Wilanów

Miłośnicy sportu mogą trenować w wielu centrach sportowych i fitness. Działają również kluby sportowe dla dzieciaków – piłki nożnej, czy sztuk walki. Jest duży potencjał w terenach rowerowych, z Błoni Wilanowskich blisko na Urzecze – nadwiślański teren, gdzie ciągną kilometry doskonałych ścieżek.

Budynek o niskiej zabudowie w uroczym Miasteczku Wilanów

W obszarze Błonia Wilanowskie dostęp do edukacji jest dobry – przedszkola i szkoły podstawowe zarówno publiczne, jaki prywatne są równomiernie rozłożone. Jest również duży dostęp do oferty zajęć dodatkowych – mieści się tu wiele szkół językowych i centrów, gdzie można rozwijać hobby.

Błonia Wilanowskie są teoretycznie bardzo dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami, jest tu wiele linii autobusowych. Dodatkowo sprawniejszy ruch samochodowego ułatwia oddany od użytku w 2020 r. odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy, przebiegającej przez obszar.

z

Możliwość zrobienia jakichkolwiek zakupów w obszarze Błonie Wilanowskie nie przysporzy problemów. Oferta sklepów jest zróżnicowana i bogata – są tu zarówno sklepy specjalistyczne z produktami o wysokiej jakości, jak również popularne dyskonty. Są także centra handlowe, sklepy z zabawkami, a nawet Decathlon.

Warszawa Wilanów - mieszkanie znajduje się w nowoczesnym, niewysokim budynku

Dostępu do opieki medycznej w obszarze Błonia Wilanowskie jest godna pozazdroszczenia. Znajduje się tu szpital Medicover, jak również wiele centrów medycznych oraz gabinetów specjalistycznych. Wierni mieszkający na Błoniach Wilanowskich przynależą do parafii we wspomnianej już świątyni Opatrzności Bożej.

Restauracje i kawiarnie na Błoniach Wilanowskich są w dużej ilości i mają bardzo ciekawą ofertę kuchni tradycyjnej oraz ze świata – znajdują się one w północnej części obszaru. Znajdziemy tu najbardziej popularne sieciówki oraz zupełnie nowe koncepty.

Apartamentowiec w Miasteczku Wilanów

Błonia Wilanowskie to osobno funkcjonujące, samodzielne miasto, całkowicie samowystarczalne. Jest miejscem bardzo wygodnym do życia.

Chcesz lepiej poznać Warszawę i okolicę? Przeczytaj także pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Zawady – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Zawady – obszar w południowej części Warszawy w dzielnicy Wilanów. Położony na tarasie zalewowym Wisły, poniżej skarpy warszawskiej, nad rzeką. Z uwagi na wysokie wody gruntowe (które są pod kontrolą) nigdy nie powstaną tu wysokie bloki. Jednak niskie budownictwo z powodzeniem się rozwija.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu