Nowe Włochy to obszar w warszawskiej dzielnicy Włochy, u zbiegu dwóch linii kolejowych. W granicach Warszawy od 1951 r. Jest to północna część osiedla Włochy, którego nazwa pochodzi z XV w., od właściciela wsi Jana, zwanego Włochem.
W tym artykule przedstawimy Ci obszar Nowe Włochy oraz podpowiemy jakie atrakcje dla mieszkańców i turystów znajdują się w tym obszarze. Dowiesz się też czym charakteryzuje się infrastruktura Nowych Włoch oraz jakie udogodnienia można w niej znaleźć.
Przejdź do akapitów:
W XIX w. we Włochach powstała cegielnia. Dziś jedynymi śladami po niej są liczne stawy. W 1844 r. osada została zakupiona przez Koelichena i w rękach jego potomków znajdowała się aż do dwudziestolecia międzywojennego. Duże piętno na Włochach odcisnęła II wojna światowa – podczas łapanek 5 tysięcy mężczyzn (głównie mieszkańców Włoch) zostało aresztowanych i wywiezionych przez Niemców do Auschwitz. W następstwie upadku powstania warszawskiego Niemcy utworzyli na tym obszarze obóz przejściowy dla wysiedleńców ze stolicy.
Największym parkiem i głównym zielonym terenem tego obszaru jest Park Kombatantów, zlokalizowany w centralnej części Nowych Włochów. W Dwudziestoleciu Międzywojennym Włochy miały być w jednym z miast-ogrodów otaczających stolicę i Park Kombatantów jest pozostałością tej koncepcji.
Na jego terenie stoi Pałac Koelichenów, gdzie obecnie mieści się biblioteka. Park składa się z dwóch części - do Parku Kombatantów przylega Park Koziorożca, ze stawami, pozostałościami po cegielni. To duży zielony teren, z alejkami spacerowymi, ławkami, drzewami i placami zabaw.
We wschodniej części obszaru znajdują się Ogrody Kosmosu, przyjemny park z łąkami, rzadko zasadzonymi drzewami oraz placem zabaw.
Charakter zabudowy Nowych Włochów jest zróżnicowany. Dominują tu budynki jednorodzinne z małymi ogrodami, w zachodniej części obszaru natomiast powstają nowe inwestycje wielorodzinne.
Nowe Włochy są dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami Warszawy. Na krańcu południowym i zachodnim znajdują się stacje kolejowe, skąd w paręnaście minut można dojechać do Centrum Warszawy – stacje Warszawa Ursus Północny i Warszawa Włochy. Po większych ulicach obszaru krążą autobusy. Sprawnie można też dojechać na trasę S8 (węzeł Mory) oraz do al. Jerozolimskich. Obszar przecina większa, dwupasmowa ulica 4 czerwca 1989 r.
Na terenie Nowych Włochów znajdują się zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe, które są równo rozplanowane na mapie.
Miłośnicy sportu mieszkający w Nowych Włochach nie mają zbyt wielu terenów do biegania, a z racji prawie okrążenia przez tory kolejowe nie ma wielu opcji szybkiego wyjechania rowerem. W obszarze działają kluby sportowe, głównie piłkarskie. Przy Polach Karolińskich jest dość duże centrum treningowe Strefa Formy. Przy Chrościckiego znajduje się spory skate park do doskonalenia jazdy na hulajnogach i deskorolkach.
Obszar Nowe Włochy jest bogaty w mniejsze i większe sklepy spożywcze (również popularne dyskonty) oraz podstawowe usługi. Oferta gastronomiczna nie jest szeroka, ale zróżnicowana. Zjemy tu polsko, śródziemnomorsko i azjatycko. We wschodniej i północnej części obszaru znajdują się przemysłowe hale – magazyny, wulkanizacje, warsztaty.
Na obszarze Nowych Włochów nie ma dobrego dostępu do opieki medycznej, jednak znajdziemy ją w sąsiadujących dzielnicach. Jedynym centrum medycznym jest Opra-Med przy ul. Nike. Najbliższa przychodnia rejonowa znajduje się za torami kolejowymi w Starych Włochach.
Wierni mieszkający w Nowych Włochach przynależą do parafii św. Teresy od Dziesiątka Jezus oraz parafii św. Katarzyny.
Nowe Włochy to kameralna dzielnica willowa z polotem miasta-ogrodu. Choć mogłoby się wydawać o industrialnym charakterze zważywszy na bliskość torów kolejowych, tak naprawdę jest spokojnym osiedlem na uboczu z szybkim dojazdem komunikacją do miasta. Wadą może być wszechobecność torów kolejowych, przez co sprawna komunikacja z sąsiadującymi dzielnicami bywa utrudniona.
Przeczytaj także o pozostałych obszarach Warszawy.