Stare Włochy to obszar w warszawskiej dzielnicy Włochy, sąsiadujący z innymi obszarami dzielnicy Włochy (Nowe Włochy, Salomea, Raków) oraz ze Szczęśliwicami na Ochocie i Skoroszami w Ursusie. Czy to dobre miejsce do zamieszania?
Chcesz lepiej poznać obszary dzielnicy Włochy? W tym artykule przedstawimy Ci krótką historię obszaru Stare Włochy. Opowiemy o jego zaletach, atrakcjach i zabytkach. Dowiesz się też, jakie udogodnienie niesie ze sobą mieszkanie w tym obszarze.
Przejdź do akapitów:
Teren osiedla Włochów (czy dzisiejsze Stare Włochy i Nowe Włochy) wzmiankowane były już w XV w., a ich nazwa wywodzi się od Jana zwanego Włochem. Część wsi uległa zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego. W drugiej połowie XIX w. we Włochach powstała pierwsza cegielnia. W obszarze Stare Włochy pozostałością po niej jest Park Cietrzewia.
Czasem prężnego rozwoju Starych Włochów była budowa Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Utworzono tu Towarzystwo Akcyjne Walcowni i Fabryki Narzędzi Rolniczych "Włochy" oraz Polskie Zakłady Elektrotechniczne „Era”. W latach 30. przez obszar Starych Włoch zaczęła kursować Elektryczna Kolej Dojazdowa. W czasie II wojny światowej Włochy dotkliwie ucierpiały. Niemieckie łapanki pochłonęły poprzez areszt i wywiezienie do Auschwitz około 5 tysięcy mężczyzn – większość z nich była mieszkańcami Włoch. Upadek Powstania Warszawskiego zmotywował Niemców do utworzenia na tym terenie obozu przejściowego dla wysiedlonych mieszkańców stolicy. Wyzwolenie miasta nastąpiło dopiero 18 stycznia 1945 roku przez 1 Brygadę Pancerną im. Bohaterów Westerplatte.
Obszar Stare Włochy nie był zniszczony, dlatego stanowił dobrą lokalizację dla siedzib władz państwowych. Usytuowano tu również więzienie Urzędu Bezpieczeństwa, z którego wywieziono przywódców państwa podziemnego do Moskwy, gdzie odbył się tak zwany proces szesnastu. Włochy włączono do granic stolicy w 1951 roku.
W południowo-zachodniej części Starych Włochów znajduje się Fort V Włochy. Fort przeznaczony był do osłony linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz podejść do Warszawy od zachodu. Część fortu dziś zajmuje cmentarz, to co się uchowało jest w trakcie rewitalizacji, by służyć w zadbanym stanie mieszkańcom. Są tu boiska i ma powstać atrakcyjny plac zabaw.
Największym parkiem obszaru Stare Włochy jest Park Cietrzewia. Znajdują się tu dwa stawy - glinianki, pozostałości, po cegielni która działała od drugiej połowy XIX w. To lubiany teren spacerowy i biegowy. Na południowym krańcu znajduje się plac zabaw, jest sporo ławek, jednak sam teren parku jest zdominowany przez stawy, które zajmują większość jego powierzchni.
Stare Włochy to obszar, na którym dominują domy jednorodzinne. Na wolnych parcelach budowane są nowe apartamentowce, które są rozsiane po całej dzielnicy. To zarówno segmenty, jak wielorodzinne, niskie bloki z mieszkaniami. Przy Alejach Jerozolimskim ciągnie się szereg biurowców z siedzibami większych i mniejszych firm.
Mimo spokojnego charakteru Stare Włochy są bardzo dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami. Są dwie stacje kolejowe – Warszawa Włochy na północnej granicy obszaru oraz Warszawa Aleje Jerozolimskie na wschodniej. Jest stąd łatwy wyjazd na Aleje Jerozolimskie, które częściowo przebiegają przez obszar. Większe ulice – Popularna czy Kleszczowa mogą się korkować w godzinach szczytu.
Na terenie obszaru Stare Włochy jest dobry dostęp do początkowej edukacji – znajdują się tu zarówno publiczne, jak i prywatne przedszkola i szkoły podstawowe z równym rozmieszczeniem po terenie dzielnicy. Przy Solipskiej jest LO im. Króla Jana II Sobieskiego. W Starych Włochach mieści się siedziba Uczelni Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej.
W obszarze Stare Włochy działa parę klubów sportowych o zróżnicowanej tematyce – piłka nożna (KS GROM PRO Warszawa), sporty walki (Tai Chi i Chi Kung). Są tu również kluby fitness i boisko do squasha (al. Jerozolimskie 200). Z uwagi na charakter granic dzielnicy – tory kolejowe i szybka trasa nie jest to wymarzone miejsce do treningów biegowych czy rowerowych, ale da się.
Na terenie Starych Włochów, mimo spokojnego i willowego charakteru, znajduje się wiele sklepów i centrów handlowych. Te większe sklepy skupione są przy Alejach Jerozolimskich – zrobimy zakupy w Makro Cash&Carry, Castorama, E. Leclrec. Na osiedlu są też lokalne, mniejsze sklepy. W samym obszarze Stare Włochy nie ma popularnych dyskontów, ale zarówno Lidl jak i Biedronka są w sąsiednich dzielnicach.
Przychodnia POZ znajduje się przy ul. Cegielnianej. W Starych Włochach znajdują się również prywatne centra medyczne i diagnostyczne oraz gabinety specjalistyczne.
W obszarze Stare Włochy jest wiele ciekawych restauracji z ofertą kuchni śródziemnomorskiej, polskiej i azjatyckiej. Parę z nich jest obiektami w centrach handlowych, a część do kameralne miejsca przy willowych ulicach.
Wierni mieszkający w obszarze Stare Włochy przynależą do parafii Matki Bożej Saletyńskiej oraz parafii św. Rodziny (znajduje się na terenie Ursusa). W Starych Włochach ma swą siedzibę również parafia ewangelicko-augsburska w parafii Świętej Trójcy. W obszarze Stare Włochy znajdują się dwa cmentarze (oddziela je od siebie teren Fortu) – cmentarz parafialny oraz cmentarz na Solipsach.
Stare Włochy to dobry wybór dla miłośników dobrze skomunikowanych, ale spokojnych okolic na uboczu. Załatwimy tu najpotrzebniejsze sprawunki, a do tych na zewnątrz dojedziemy bez problemu komunikacją czy autem.
Sprawdź również pozostałe obszary Warszawy.