Szczęśliwice to obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota, na którego terenie znajduje się urokliwy Park Szczęsliwicki.
W tym artykule przedstawiamy zalety obszaru Szczęśliwice. Dowiesz się, jaki rodzaj zabudowy dominuje na tym terenie oraz jakie ważne punkty się tutaj znajdują.
Przejdź do akapitów:
Szczęśliwice to dawna, XV-wieczna wieś Stenclewice, w granicach Warszawy od 1951 r. Na terenie Szczęśliwic znajdowała się znana z poematu Mickiewicza Reduta Ordona, zdobyta i zniszczona podczas Powstania Listopadowego w 1831 r. Pod koniec XIX w. wybudowano tu Fort Szczęśliwice, będący częścią założeń fortyfikacyjnych Cytadeli Warszawskiej. Działały tu cegielnie braci Oppenheimów (dziś w Parku Szczęśliwickim pozostałością po nich są stawy). Cegielnia i fort uniemożliwiały rozwój urbanistyczny obszaru, mieszkańcami okolicy byli jedynie pracownicy zakładu.
W dwudziestoleciu międzywojennym następował powolny rozwój Szczęśliwic, były to przedmieścia Warszawy, a tutejsze glinianki były lubianym miejscem odpoczynku Warszawiaków. Po II Wojnie Światowej gruz z Warszawy składowano w pobliżu glinianek, usypując dzisiejszą Górkę Szczęśliwicką, a najbliższa okolica stała się Parkiem Szczęśliwickim.
Warte uwagi są kamienice z dwudziestolecia międzywojennego znajdujące się przy ul. Opaczewskiej. Większość z nich – jak np. Dom Wojskowy – powstała w latach 30. XX w., a z lat 20. pochodzą między innymi kamienice F. Szeflera i Dłuskich.
Zdecydowanym atutem obszaru Szczęśliwice jest Park Szczęśliwicki. To bardzo duży teren będący nie tylko miejscem aktywnego odpoczynku mieszkańców, ale również ostoją dla wielu gatunków ptaków i zwierząt. W gliniance żyje 11 gatunków ryb, występują tu żaby wodne, ropucha szara i zielona, a nawet zaobserwowano pojawienie się żółwia czerwonolicego.
W parku znajduje się Górka Szczęśliwicka, należąca do najwyższych wzniesień Warszawy. Działa na niej stacja narciarska mająca 150 m wysokości, wyciąg narciarski i kolejka grawitacyjna. Jeździć można również latem, dzięki specjalnej nawierzchni.
W parku jest również plac zabaw, spore łąki, wiele ścieżek biegowych i rowerowych. Ciekawą atrakcję jest również odkryta pływalnia – działająca w sezonie letnim – z dwoma basenami i zjeżdżalnią.
Tuż obok parku znajduje się Fort Szczęśliwice, który – podobnie jak inne forty – jest miejscem z ogromnym potencjałem gastronomiczno-kulturalnym, jednak obecnie jest zniszczony i nic tam się nie dzieje. Otacza go jednak przyjemny teren zielony oraz ogródki działkowe.
Szczęśliwice to obszar bardzo zróżnicowany pod względem rodzaju zabudowy. Znajdują się tu zarówno wille, osiedla bloków z lat 70., 80. i 90. XX wieku, jak i nowe inwestycje deweloperskie.
Obszar Szczęśliwice jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami. Obecność trasy S7 zapewnia sprawny wyjazd z Warszawy oraz przemieszczenie się do innych części miasta. Znajdują się tu również dwie stacje kolejki podmiejskiej – Warszawa Reduta Ordona oraz Warszawa Aleje Jerozolimskie. Z dzielnicą graniczy dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia. Po ulicach Szczęśliwic krążą liczne autobusy, rozjeżdżające się po Warszawie. Ważnym punktem komunikacji zbiorowej jest pętla autobusowa Szczęśliwice, tuż przy parku.
Na obszarze Szczęśliwice są przedszkola i szkoły podstawowe – zarówno publiczne, jak i prywatne. Mieści się tutaj również Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka.
Szczęśliwice to teren bardzo atrakcyjny również pod względem handlowym. Znajdują się tu dwa duże centra handlowe: Blue City oraz Atrium Reduta. Mieści się tutaj także Decathlon Reduta.
Blue City to centrum nie tylko zakupowe (jest nawet Ikea), ale również rozrywkowe – znajduje się tu kino (Helios, więc również repertuar kin studyjnych), sala zabaw Inca Play, szkoła tańca Egurola Dance Kids, klub fitness Fit One i inne. Na Szczęśliwicach są trzy Biedronki, nie brakuje również mniejszych lokalnych sklepów i warzywniaków.
Miłośnicy sportu na Szczęśliwicach mają do wyboru pełen wachlarz aktywności. Oprócz wyciągu narciarskiego i odkrytych basenów, działają tu liczne kluby sportowe (Kumite Klub – klub karate, UKS Rakovia Ochota – piłka nożna, Uczniowski Klub Łyżwiarstwa Figurowego, Judo Safari). Przy ul. Geodetów znajduje się basen (25 m). Na Szczęśliwicach działają również Stacja Grawitacja (Park Trampolin), Zdrofit Ochota Grójecka oraz Calypso Fitness.
Mieszkańcy Szczęśliwic mają dobry dostęp do opieki medycznej – znajdują się tu zarówno popularne centra, m.in. Medicover, Lux Med, Enel-Med, jak również mniejsze gabinety specjalistyczne.
Oferta gastronomiczna na Szczęśliwicach jest zróżnicowana i spora. Mieszkańcy mogą próbować kuchni z różnych stron świata, jak również tradycyjnych polskich dań. Warto udać się do jednej z restauracji azjatyckich.
Wierni mieszkający na Szczęśliwicach przynależą do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata na Opaczewskiej i parafii św. Grzegorza Wielkiego ul. Włodarzewskiej. Szczęśliwice to również ważne miejsce na mapie islamskiej Warszawy – w al. Bohaterów Września mieści się Ośrodek Kultury Muzułmańskiej.
Szczęśliwice to atrakcyjne miejsce do życia – znajduje się tu pełne infrastruktura potrzebna do załatwienia codziennych sprawunków, jest to obszar dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami, nie brakuje tu również terenów zielonych.
Jeśli interesuje Cię mieszkanie usytuowane w innej części Warszawy, sprawdź pozostałe obszary.