Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Grabów, Wyczółki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Grabów i Wyczółki to dwa obszary w warszawskiej dzielnicy Ursynów, wyróżniające się spokojnym, podmiejskim charakterem.

Grabów, Wyczółki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy krótką historię Grabowa i Wyczółek, prezentujemy też istotne do życia punkty, znajdujące się na tych terenach.

Przejdź do akapitów:

Grabów, Wyczółki – historia

Wyczółki rozwijały się jako wieś od XV w., a w dwudziestoleciu międzywojennym stanowiły część gminy Falenty. Zabudowa ma charakter biurowy i logistyczno-magazynowy, do czego przyczynia się sąsiedztwo pobliskiego Lotniska Chopina. Zlokalizowane są tu również rodzinne ogródki działkowe, powoli rozwija się zabudowa mieszkaniowa.

Warszawa Wyczółki, Grabów - mieszkania w domach jednorodzinnych

Z kolei najwcześniejsze wzmianki o wsi Grabowo pochodzą z XVIII w. Na początku XX w. była tu zlokalizowana szkoła, wiatrak i kuźnia. W 1938 r. w Grabowie osiedliły się siostry ze Zgromadzenia Sacré Coeur, a w 1952 została tam erygowana parafia św. Zofii Barat.

Okres rozwoju obszaru przypadł na lata 80. XX w., kiedy to zaczęły tu powstawać osiedla szeregowców. Następne zmiany miały miejsce na przełomie XX i XXI wieku, gdy na dawnych polach zaczęto budować domy jednorodzinne i osiedla domków. Na obszarze zachowały się też tereny rolnicze.

Wyczółki oraz Grabów zostały włączone w granice Warszawy w 1951 roku.

Grabów, Wyczółki – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na terenie obszaru Wyczółki, przy ulicach Pląsy, Hołubcowej i Poloneza, znajduje się Jezioro Grabowskie. Przy Jeziorze Grabowskim znajdują się liczne ścieżki, jednak nie są one intencjonalnym planem miasta, raczej powstały po prostu przez tutejszych spacerowiczów. Teren ma duży potencjał rekreacyjny.

Tereny zielone wzdłuż drogi - Warszawa Ursynów Grabów Wyczółki

Znanym obiektem okolicy jest znajdujący się przy granicy z Wyczółkami Tor Wyścigów Konnych Służewiec, zaprojektowany przez architekta Zygmunta Plater-Zyberka w latach 30. XX wieku. Dziś na terenie Toru Wyścigowego odbywają się zawody jeździeckie i można tu doskonalić technikę jazdy. Organizowane są także duże imprezy, koncerty i festiwale.

Mieszkania – Grabów, Wyczółki

Charakter zabudowy obu obszarów jest bardzo zróżnicowany. Są tu zarówno tereny przemysłowo-magazynowe, biurowce, jak również osiedla mieszkaniowe z zabudową jedno- i wielorodzinną. Przy ulicy Poleczki znajduje się kompleks biurowy, gdzie swoje siedziby ma wiele firm.

Osiedle domów znajdujących się w dzielnicy Warszawa Ursynów Grabów Wyczółki

Obszary Grabów i Wyczółki są słabo skomunikowane z innymi dzielnicami stolicy. Atutem jest radomska linia kolejowa i stacja Warszawa Okęcie, przy której zatrzymują się pociągi podmiejskie, dowożące pasażerów do Śródmieścia. Po ulicach krąży jednak niewielka ilość autobusów, z raczej mało intensywnym rozkładem jazdy. Atrakcyjna jest infrastruktura samochodowa – wzdłuż obszarów Grabów i Wyczółki wiedzie trasa S79, a przy południowej granicy Grabowa trasa S2, stanowiąca obwodnicę Warszawy.

Nieruchomość o niskiej zabudowie - Warszawa Grabów Wyczółki

Znajdują się tu przedszkola i szkoła podstawowa, ale ogólnie dostęp do edukacji jest ograniczony.

Miłośnicy sportu mieszkający na obszarach Grabów i Wyczółki mają wiele terenów do spacerów i jazdy na rowerze. Przy ulicy Wyczółki znajduje się klub fitness, a przy ulicy Krasnowolskiej jest hala wspinaczkowa.

Osiedle Wyczółki Grabów - domy jednorodzinne i niskie bloki

Na terenie Grabowa i Wyczółek znajdują się pojedyncze sklepy osiedlowe, są tutaj też zlokalizowane takie punkty jak Biedronka, Lewiatan czy Stokrotka. Od północnej granicy Wyczółek jest niedaleko do jednego z większych centrów handlowych w Warszawie – Galerii Mokotów.

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ul. Kłobuckiej. Na obszarach mieszczą się też prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.

Domy w pobliżu kościoła - Warszawa Ursynów osiedle Wyczółki Grabów

Na Wyczółkach i Grabowie mieszczą się nieliczne restauracje oraz pizzeria, sushi i KFC.

Wierni mieszkający na obszarach Wyczółki i Grabów przynależą do parafii przy kościołach św. Izydora Oracza na Kłobuckiej oraz św. Zofii Barat na ulicy Tanecznej.

Graffiti wzdłuż ścieżki spacerowej - Warszawa Ursynów Grabów Wyczółki

Zarówno Wyczółki, jak i Grabów mają potencjał na wygodne do życia przedmieście, jednak musi tu jeszcze powstać wiele obiektów, by uznać infrastrukturę za komfortową do załatwiania codziennych spraw.

Sprawdź też pozostałe obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Kobiałka – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Kobiałka to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka, w sąsiedztwie Puszczy Słupeckiej. Kobiałka graniczy z miejscowością Stanisławów Pierwszy, Puszczą Słupecką, oraz innymi obszarami Białołęki – Grodziskiem, Brzezinami i Szamocinem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu