Grabów i Wyczółki to dwa obszary w warszawskiej dzielnicy Ursynów, wyróżniające się spokojnym, podmiejskim charakterem.
W tym artykule przedstawiamy krótką historię Grabowa i Wyczółek, prezentujemy też istotne do życia punkty, znajdujące się na tych terenach.
Przejdź do akapitów:
Wyczółki rozwijały się jako wieś od XV w., a w dwudziestoleciu międzywojennym stanowiły część gminy Falenty. Zabudowa ma charakter biurowy i logistyczno-magazynowy, do czego przyczynia się sąsiedztwo pobliskiego Lotniska Chopina. Zlokalizowane są tu również rodzinne ogródki działkowe, powoli rozwija się zabudowa mieszkaniowa.
Z kolei najwcześniejsze wzmianki o wsi Grabowo pochodzą z XVIII w. Na początku XX w. była tu zlokalizowana szkoła, wiatrak i kuźnia. W 1938 r. w Grabowie osiedliły się siostry ze Zgromadzenia Sacré Coeur, a w 1952 została tam erygowana parafia św. Zofii Barat.
Okres rozwoju obszaru przypadł na lata 80. XX w., kiedy to zaczęły tu powstawać osiedla szeregowców. Następne zmiany miały miejsce na przełomie XX i XXI wieku, gdy na dawnych polach zaczęto budować domy jednorodzinne i osiedla domków. Na obszarze zachowały się też tereny rolnicze.
Wyczółki oraz Grabów zostały włączone w granice Warszawy w 1951 roku.
Na terenie obszaru Wyczółki, przy ulicach Pląsy, Hołubcowej i Poloneza, znajduje się Jezioro Grabowskie. Przy Jeziorze Grabowskim znajdują się liczne ścieżki, jednak nie są one intencjonalnym planem miasta, raczej powstały po prostu przez tutejszych spacerowiczów. Teren ma duży potencjał rekreacyjny.
Znanym obiektem okolicy jest znajdujący się przy granicy z Wyczółkami Tor Wyścigów Konnych Służewiec, zaprojektowany przez architekta Zygmunta Plater-Zyberka w latach 30. XX wieku. Dziś na terenie Toru Wyścigowego odbywają się zawody jeździeckie i można tu doskonalić technikę jazdy. Organizowane są także duże imprezy, koncerty i festiwale.
Charakter zabudowy obu obszarów jest bardzo zróżnicowany. Są tu zarówno tereny przemysłowo-magazynowe, biurowce, jak również osiedla mieszkaniowe z zabudową jedno- i wielorodzinną. Przy ulicy Poleczki znajduje się kompleks biurowy, gdzie swoje siedziby ma wiele firm.
Obszary Grabów i Wyczółki są słabo skomunikowane z innymi dzielnicami stolicy. Atutem jest radomska linia kolejowa i stacja Warszawa Okęcie, przy której zatrzymują się pociągi podmiejskie, dowożące pasażerów do Śródmieścia. Po ulicach krąży jednak niewielka ilość autobusów, z raczej mało intensywnym rozkładem jazdy. Atrakcyjna jest infrastruktura samochodowa – wzdłuż obszarów Grabów i Wyczółki wiedzie trasa S79, a przy południowej granicy Grabowa trasa S2, stanowiąca obwodnicę Warszawy.
Znajdują się tu przedszkola i szkoła podstawowa, ale ogólnie dostęp do edukacji jest ograniczony.
Miłośnicy sportu mieszkający na obszarach Grabów i Wyczółki mają wiele terenów do spacerów i jazdy na rowerze. Przy ulicy Wyczółki znajduje się klub fitness, a przy ulicy Krasnowolskiej jest hala wspinaczkowa.
Na terenie Grabowa i Wyczółek znajdują się pojedyncze sklepy osiedlowe, są tutaj też zlokalizowane takie punkty jak Biedronka, Lewiatan czy Stokrotka. Od północnej granicy Wyczółek jest niedaleko do jednego z większych centrów handlowych w Warszawie – Galerii Mokotów.
Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ul. Kłobuckiej. Na obszarach mieszczą się też prywatne centra medyczne oraz specjalistyczne gabinety lekarskie.
Na Wyczółkach i Grabowie mieszczą się nieliczne restauracje oraz pizzeria, sushi i KFC.
Wierni mieszkający na obszarach Wyczółki i Grabów przynależą do parafii przy kościołach św. Izydora Oracza na Kłobuckiej oraz św. Zofii Barat na ulicy Tanecznej.
Zarówno Wyczółki, jak i Grabów mają potencjał na wygodne do życia przedmieście, jednak musi tu jeszcze powstać wiele obiektów, by uznać infrastrukturę za komfortową do załatwiania codziennych spraw.