Grębałów-Lubocza – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Grębałów-Lubocza – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Popularnym ostatnio obszarem, w którym powstają nowe inwestycje, jest Grębałów-Lubocza. Mieszkania tutaj – przede wszystkim niskie budynki wielorodzinne – będą dobrym wyborem dla osób, które chcą korzystać z zalet mieszkania w dużym mieście, a przy tym chcą uniknąć miejskiego zgiełku.


Chciałbyś, by Twoje przyszłe mieszkanie znajdowało się w spokojnej okolicy? Zależy Ci na bliskości zieleni oraz akwenów wodnych? Cenisz sobie bezpieczeństwo, a podmiejski charakter dzielnicy Ci odpowiada? Poznaj bliżej Grębałów-Lubocza!

Przejdź do akapitów:

Obszar Grębałów-Lubocza dzielnica Wzgórza Krzesławickie – krótka historia

Obszar Grębałów-Lubocza (dzielnica Wzgórza Krzesławickie) leży na północnym krańcu Krakowa i sąsiaduje z Mistrzejowicami, Wzgórzami Krzesławickimi, Pleszowem i Przylaskiem. Na obszar składają się dawne wsie, czego pozostałością są niewielkie gospodarstwa o powierzchni nieprzekraczającej pół hektara, należące do niektórych mieszkańców. Tutejsza zabudowa to przede wszystkim domy jednorodzinne i niewysokie budynki wielorodzinne.

Grębałów-Lubocza – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Grębałów-Lubocza mieści na swoim obszarze kilka zabytkowych obiektów. Miłośników historii mogą zainteresować dziewiętnastowieczne forty – 49 1/4 Grębałów i fort pancerny Dłubnia oraz zabytkowy otoczony parkiem dwór Badenich w Wadowie.

Grębałów-Lubocza – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Przyjemnym miejscem wypoczynkowym, z którego korzystają okoliczni mieszkańcy, jest Zalew Zesławice, czyli dwa zbiorniki wodne zbudowane na rzece Dłubnia, które do połowy lat osiemdziesiątych XX wieku służyły jako zbiornik wody pitnej dla niektórych osiedli w Nowej Hucie. Zalew nie jest tak popularny, jak Bagry czy Kryspinów, dzięki czemu nie ma tu tłumów, ale można tu spotkać spacerowiczów, wędkarzy czy piknikowiczów. W zbiornikach nie można się kąpać, ale można je obejść – najprościej przejść środkiem pomiędzy zbiornikami, a następnie okrążyć jeden z nich. Innym miejscem idealnym na spacer jest Park Wadów, otaczający klasycystyczny dwór Badenich. W parku jest tak zwany drzewostan mieszany, rosną tu między innymi lipy, dęby, brzozy, akacje, wiązy i kasztanowce.

Inne atrakcje? Grębałów-Lubocza zapewnia dostęp do znajdującego się nieopodal Narodowego Centrum Rugby 7, w którym trenuje reprezentacja Polski. Z obiektu mogą korzystać także okoliczni mieszkańcy. Jest tutaj również siedziba i stadion KS Grębałowianka oraz orlik.

Grębałów-Lubocza – mieszkania

Obszar Grębałów-Lubocza (dzielnica Wzgórza Krzesławickie) to zielona okolica o zdecydowanie podmiejskim charakterze, co nie znaczy jednak, że nie ma tu punktów usługowych, placówek edukacyjnych czy lokali gastronomicznych. W okolicy znajdziemy przedszkola samorządowe i prywatne, szkoły podstawowe oraz Klub Ośrodka Kultury Kraków Nowa-Huta – Dukat, a także pocztę, cukiernie, pizzerie i sklepy spożywcze.

Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, mamy tutaj przychodnie z poradniami chorób wewnętrznych, chorób dzieci i stomatologiczną oraz punktem szczepień i gabinetem zabiegowym. Ponadto w pobliżu mieszczą się Wojewódzki Szpital Okulistyczny oraz Szpital Położniczo-Ginekologiczny „Ujastek”.

W Luboczy mieści się Rodzinny Ogród Działkowy Lubocza-1 o powierzchni 14 ha, podzielony na prawie trzysta działek. Obszar ten przyczynia się do tego, że Grębałów-Lubocza jest bardzo zielonym terenem.

W okolicy znajdziemy dużo małych firm i zakładów pracy, ale najbliższe korporacje mają swoje siedziby w centrum Nowej Huty.

Grębałów i Lubocza są skomunikowane z resztą Krakowa dzięki autobusom komunikacji miejskiej, które pozwalają na wygodny dojazd do centrum Nowej Huty, a także np. Czyżyny. Ponadto nieco dalej na północ, w sąsiednim Zastowie znajduje się stacja kolejowa leżąca na trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej biegnącej z Sędziszowa przez Miechów, Słomniki, Batowice, Kraków Główny, Zabłocie, Podgórze, Łagiewniki i Swoszowice do Skawiny, która pozwala na szybki przejazd w różne części Krakowa.

Jeśli szukasz mieszkania, Ciekawy obszar, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem nieruchomości? Grębałów-Lubocza! Mieszkania tutaj przypadną do gustu osobom szukającym spokojnej lokalizacji. Mieszkańcy znajdą tutaj Zalew Zesławice oraz Park Wadów.

Kolejny artykuł

Kazimierz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Kazimierz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Jedna z najbardziej atrakcyjnych części Krakowa to Kazimierz. Mieszkania znajdujące się tutaj leżą w sąsiedztwie większość znanych i klimatycznych kawiarni, restauracji i pubów. Z racji tego, że Kazimierz mieści się praktycznie w samym sercu Krakowa, mieszkania tutaj będą świetną opcją pod wynajem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu