Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Grzegórzki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Grzegórzki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Zanim kupisz nowe mieszkanie, dobrze, abyś wcześniej poznał interesujące Cię dzielnice, w których warto zamieszkać. Jest to bardzo ważny wybór, który wpłynie na Twoje codzienne życie w danym miejscu. Jeśli wybierzesz odpowiednią dzielnicę, wszystko to, co jest potrzebne, aby uzyskać komfortowe warunki, będziesz miał pod ręką.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

W tym artykule skupimy się na krakowskim obszarze, jakim są Grzegórzki. Mieszkania w tej dzielnicy przypadną do gustu tym, którzy cenią sobie dobrze rozwiniętą komunikację oraz bliskość centrum.

Przejdź do akapitów:

  1. Dzielnica Grzegórzki. Krótka historia
  2. Grzegórzki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy
  3. Grzegórzki – park i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców
  4. Grzegórzki – mieszkania. Lokalizacja, którą warto wybrać

Dzielnica Grzegórzki. Krótka historia

Dzielnica Grzegórzki leży w centrum Krakowa, sąsiaduje ze Starym Miastem i Kazimierzem, a także z Olszą, Czyżynami, Płaszowem i Zabłociem. Grzegórzki to dawna podkrakowska wieś, która w 1910 roku została włączona w granice administracyjne Krakowa. Dzielnica ma bardzo dobre połączenie tramwajowe z innymi częściami Krakowa.

Grzegórzki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Wśród najciekawszych instytucji kulturalnych należy wymienić tutaj Operę Krakowską oraz Teatr Variété. Na terenie Grzegórzek działa także Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”. Opera Krakowska jako instytucja działa od 1954 roku. Początkowo spektakle odbywały się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, natomiast przedstawienia operetkowe w sali Domu Żołnierza. Opera w obecnym miejscu, tj. przy ul. Lubicz 48, działa od 2008 roku.

Teatr Variéte znajduje się przy ul. Grzegórzeckiej 71, a oficjalne otwarcie teatru miało miejsce w maju 2015 roku. W repertuarze znajdują się musicale oraz komedie muzyczne, a także flamenco, burleska, wodewil, rewia i teatr grozy. W teatrze znajduje się dwupoziomowe foyer nawiązujące do tradycji przedwojennych.

Grzegórzki – park i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli natomiast chodzi o atrakcje i miejsca rozrywki, to na Grzegórzkach można skoczyć na bungee z 90-metrowego żurawia z widokiem na panoramę Krakowa, wybrać się na strzelnicę, do salonu VR lub do Cinema City. Miłośnicy kultury mają do swojej dyspozycji kilka teatrów, operę i muzea. W okolicy jest ponadto kilka domów kultury, nie brakuje też miejsc przeznaczonych specjalnie dla dzieci, takich jak Kulkowo.

Dzielnica Grzegórzki obfituje w niewielkie zielone skwery, niewiele tutaj jest też do wyboru, jeśli chodzi o jakiś park. Grzegórzki słyną przede wszystkim z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który stanowi świetne miejsce do spacerów wśród zieleni i ciekawych okazów roślinnych. Ogród ma powierzchnię niemal 10 hektarów i jest najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, jest jednak otwarty do zwiedzania wyłącznie w sezonie letnim. Innym miejscem idealnym na przechadzkę, przejażdżkę na rowerze lub jogging są bulwary wiślane. Dodatkowo przy Bulwarze Kurlandzkim stworzono plażę miejską, gdzie w ciepłe dni można cieszyć się słońcem. Niedaleko niej mieści się wypożyczalnia kajaków. Miłośnicy sportów mogą też korzystać z lodowiska Cracovii oraz kilku siłowni i klubów fitness. Jeśli chodzi o miejski park, Grzegórzki na swoim terenie posiadają Bulwary na Dąbiu, gdzie znajduje się między innymi plac zabaw Smoczy Skwer.

Na Grzegórzkach znajdziemy duże centrum handlowe – Galerię Kazimierz, sklep sportowy Decathlon, a także wiele różnorodnych lokali gastronomicznych i miejsc rozrywki. Mieszczą się tu modne lunch bary i food trucki, znajdziemy też restauracje, bistra, bary mleczne, fast foody, pizzerie, burgerownie, bary orientalne, pierogarnie, a także lokale specjalizujące się w kuchni Bliskiego Wschodu czy japońskiej. W pobliżu Dworca Głównego przy ul. Rakowickiej mieści się Ka Udon Bar, w którym podobno można zjeść najlepszy udon w Polsce. Niedaleko znajduje się zlokalizowana w starym browarze Restauracja Browarna Browar Lubicz, serwująca dania kuchni polskiej i regionalnej oraz świeżo warzone piwo (a budynek browaru jest jednym z obiektów na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki). A pod Halą Targową można kupić prawdopodobnie najsłynniejsze kiełbaski w Polsce – kiełbaski z Niebieskiej Nyski.

Grzegórzki – mieszkania. Lokalizacja, którą warto wybrać

Grzegórzki to okolice, w których mieści się kilka biurowców i wciąż „wyrastają” nowe. Jednym z budowanych tu obecnie centrów biznesowych jest Unity Centre, które powstaje w miejscu tak zwanego „Szkieletora”. Unity Centre ma być największym w Krakowie wielofunkcyjnym centrum biznesowym. Będzie się składać z pięciu budynków „o śródmiejskim charakterze, mieszanej funkcji i zróżnicowanej skali zabudowy”. Wśród nich będą cztery nowoczesne biurowce, w tym Unity Tower – najwyższy budynek w Krakowie, a także luksusowy apartamentowiec z podziemnymi parkingami. Innym, budowanym na Grzegórzkach centrum biznesowym, jest Fabryczna Office Park. Podpisana w sierpniu 2019 r. umowa najmu tutejszych biur przez firmę UBS była największą transakcją na rynku nieruchomości biurowych w historii Krakowa, jeśli chodzi o wynajętą powierzchnię w ramach pojedynczej transakcji. Wśród firm, które już mają swoje siedziby na Grzegórzkach, są między innymi Ocado Polska, ABB czy Bielenda.

Powstają tu nie tylko nowe biurowce, ale też nowe budynki wielorodzinne, takie jak wspomniany apartamentowiec przy Unity Centre czy Art City – osiedle przy al. Pokoju. Ich zaletą jest lokalizacja i łatwy dostęp do obiektów kulturalnych, sportowych czy gastronomicznych, o czym już wspominaliśmy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w okolicy są zlokalizowane siedziby kilku szkół wyższych, między innymi Uniwersytetu Ekonomicznego, Śródmiejska Biblioteka Publiczna, szkoły, przedszkola i wiele ośrodków zdrowia. Dużym plusem jest też dobre skomunikowanie z innymi częściami Krakowa dzięki wspomnianym na początku połączeniom tramwajowym oraz bliskości dworca PKP i autobusowego.

Dogodna lokalizacja stanowi zazwyczaj czynnik decydujący, jeśli chodzi o finalny wybór mieszkania. Grzegórzki pod tym względem cieszą się dużym zainteresowaniem – blisko stąd bowiem do centrum, a dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna zapewnia szybkie i łatwe dotarcie w pozostałe dzielnice Krakowa. Na Grzegórzkach znajduje się duże centrum handlowe, Ogród Botaniczny, Opera Krakowska, teatry oraz liczne placówki oświatowe.

Zainteresowany? Zobacz mieszkania w tej lokalizacji.

Przeczytaj także: Dębniki – mieszkania. Dlaczego warto wybrać tę lokalizację? [Przewodnik]

Kolejny artykuł

Nowa Huta Pleszów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz nowego mieszkania, ale nie masz jeszcze wybranej konkretnej lokalizacji i bierzesz pod uwagę różne opcje? W tym artykule zostanie przedstawiona Nowa Huta-Pleszów. Mieszkania tutaj powinny przypaść do gustu osobom, które cenią sobie ciszę i spokój.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu