Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Grzegórzki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Zanim kupisz nowe mieszkanie, powinieneś poznać najlepsze dzielnice, w których warto zamieszkać. Jest to bowiem bardzo ważny wybór, który wpłynie na Twoje codzienne życie w danym miejscu. Jeśli wybierzesz odpowiednią dzielnicę, zawsze będziesz miał pod ręką wszystko to, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Grzegórzki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule skupimy się na krakowskim obszarze jakim są Grzegórzki. Mieszkania w tej dzielnicy przypadną do gustu tym, którzy cenią sobie dobrze rozwiniętą komunikację oraz bliskość centrum.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Grzegórzki. Krótka historia

Dzielnica Grzegórzki leży w centrum Krakowa, sąsiaduje ze Starym Miastem i Kazimierzem, a także z Olszą, Czyżynami, Płaszowem i Zabłociem. Grzegórzki to dawna podkrakowska wieś, która w 1910 roku została włączona w granice administracyjne Krakowa. Dzielnica ma bardzo dobre połączenie tramwajowe z innymi częściami Krakowa.

Grzegórzki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Wśród najciekawszych instytucji kulturalnych należy wymienić tutaj Operę Krakowską oraz Teatr Variété. Na terenie Grzegórzek działa także Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”. Opera Krakowska jako instytucja działa od 1954 roku. Początkowo spektakle odbywały się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, natomiast przedstawienia operetkowe w sali Domu Żołnierza. Opera w obecnym miejscu, tj. przy ul. Lubicz 48, działa od 2008 roku.

Opera w dzielnicy Grzegórzki

Teatr Variété znajduje się przy ul. Grzegórzeckiej 71, a oficjalne otwarcie teatru miało miejsce w maju 2015 roku. W repertuarze znajdują się musicale oraz komedie muzyczne, a także flamenco, burleska, wodewil, rewia i teatr grozy. W teatrze mieści się dwupoziomowe foyer nawiązujące do tradycji przedwojennych.

Grzegórzki – park i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli natomiast chodzi o atrakcje i miejsca rozrywki, to na Grzegórzkach można skoczyć na bungee z 90-metrowego żurawia, z którego rozpościera się widok na panoramę Krakowa, wybrać się na strzelnicę, do salonu VR lub do Cinema City. Miłośnicy kultury mają do swojej dyspozycji kilka teatrów, operę i muzea. W okolicy jest ponadto kilka domów kultury, nie brakuje też miejsc przeznaczonych specjalnie dla dzieci, takich jak Kulkowo.

Rondo Grzegórzeckie - przystanki tramwajowe

Dzielnica Grzegórzki obfituje w nieduże zielone skwery, niewiele tutaj jest też do wyboru jeśli chodzi o jakiś park. Grzegórzki słyną przede wszystkim z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który stanowi świetne miejsce do spacerów wśród zieleni i ciekawych okazów roślinnych. Ogród ma powierzchnię niemal 10 hektarów i jest najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Innym miejscem idealnym na przechadzkę, przejażdżkę na rowerze lub jogging są bulwary wiślane.

Tereny zielone w dzielnicy Grzegórzki

Dodatkowo przy Bulwarze Kurlandzkim stworzono plażę miejską, gdzie w ciepłe dni można cieszyć się słońcem. Niedaleko niej mieści się wypożyczalnia kajaków. Miłośnicy sportów mogą też korzystać z lodowiska Cracovii oraz kilku siłowni i klubów fitness. Jeśli chodzi o miejski park, Grzegórzki na swoim terenie posiadają Bulwary na Dąbiu, gdzie znajduje się między innymi plac zabaw Smoczy Skwer.

Mieszkanie Grzegórzki w doskonałej lokalizacji

​Na Grzegórzkach znajdziemy duże centrum handlowe – Galerię Kazimierz, sklep sportowy Decathlon, a także wiele różnorodnych lokali gastronomicznych i miejsc rozrywki. Mieszczą się tu modne lunch bary i food trucki, znajdziemy też restauracje, bistra, bary mleczne, fast foody, pizzerie, burgerownie, bary orientalne, pierogarnie, a także lokale specjalizujące się w kuchni Bliskiego Wschodu czy japońskiej.

Galeria Kazimierz w dzielnicy Grzegórzki

W pobliżu Dworca Głównego przy ul. Rakowickiej mieści się Ka Udon Bar, w którym podobno można zjeść najlepszy udon w Polsce. Niedaleko znajduje się zlokalizowana w starym browarze Restauracja Browarna Browar Lubicz, serwująca dania kuchni polskiej i regionalnej oraz świeżo warzone piwo (a budynek browaru jest jednym z obiektów na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki). Pod Halą Targową można kupić prawdopodobnie najsłynniejsze kiełbaski w Polsce – kiełbaski z Niebieskiej Nyski.

Grzegórzki – mieszkania. Lokalizacja, którą warto wybrać

Grzegórzki to obszar, na którym mieści się kilka biurowców i wciąż „wyrastają” nowe. Jednym z nowszych centrów biznesowych jest Unity Centre, które powstało w miejscu tak zwanego „Szkieletora”. Unity Centre to największe w Krakowie wielofunkcyjne centrum biznesowe. Składa się z pięciu budynków „o śródmiejskim charakterze, mieszanej funkcji i zróżnicowanej skali zabudowy”. Wśród nich są cztery nowoczesne biurowce, w tym Unity Tower – najwyższy budynek w Krakowie, a także luksusowy apartamentowiec z podziemnymi parkingami.

Kraków Grzegórzki rynek pierwotny - wysoki standard mieszkania i doskonała lokalizacja

Innym centrum biznesowym na Grzegórzkach jest Fabryczna Office Park. Podpisana w sierpniu 2019 r. umowa najmu tutejszych biur przez firmę UBS była największą transakcją na rynku nieruchomości biurowych w historii Krakowa, jeśli chodzi o wynajętą powierzchnię w ramach pojedynczej transakcji. Wśród firm, które mają swoje siedziby na Grzegórzkach są także m.in. Ocado Polska, ABB czy Bielenda.

Biurowiec zlokalizowany w dzielnicy Grzegórzki

Powstają tu nie tylko nowe biurowce, ale też nowe budynki wielorodzinne, takie jak wspomniany apartamentowiec przy Unity Centre czy Art City – osiedle przy al. Pokoju. W ofertach deweloperów są mieszkania o zróżnicowanych metrażach i układach. W zależności od potrzeb, można trafić na 1-pokojowe mieszkanie, idealne w celach inwestycyjnych, jak i 5-pokojowy apartament – idealny dla osób ceniących sobie komfortową przestrzeń.

Mieszkanie na sprzedaż w kameralnej zabudowie; Kraków Grzegórzki

Zaletą mieszkań na Grzegórzkach jest ich lokalizacja i łatwy dostęp do obiektów kulturalnych, sportowych czy gastronomicznych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w okolicy są zlokalizowane siedziby kilku szkół wyższych, między innymi Uniwersytetu Ekonomicznego, Śródmiejska Biblioteka Publiczna, szkoły, przedszkola i wiele ośrodków zdrowia.

Mieszkania Kraków Grzegórzki przy Starym Mieście

Dużym plusem jest też dobre skomunikowanie z innymi częściami Krakowa dzięki połączeniom tramwajowym oraz bliskości dworca PKP i autobusowego.

Nieruchomości zlokalizowane w ścisłym centrum miasta w dzielnicy Grzegórzki

Dogodna lokalizacja stanowi zazwyczaj czynnik decydujący, jeśli chodzi o finalny wybór mieszkania. Grzegórzki pod tym względem cieszą się dużym zainteresowaniem – blisko stąd bowiem do centrum, a dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna zapewnia szybkie i łatwe dotarcie w pozostałe dzielnice Krakowa. Na Grzegórzkach znajduje się duże centrum handlowe, Ogród Botaniczny, Opera Krakowska, teatry oraz liczne placówki oświatowe.

Mieszkanie Grzegórzki w doskonałej lokalizacji tuż przy Wiśle

​Jeśli szukasz mieszkania w doskonałej lokalizacji, dzielnica Grzegórzki będzie idealnym wyborem. Na naszej stronie znajdziesz także inwestycje z pozostałych krakowskich obszarów.

Kolejny artykuł

Nowa Huta-Pleszów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Szukasz nowego mieszkania, ale nie masz jeszcze wybranej konkretnej lokalizacji i bierzesz pod uwagę różne opcje? W tym artykule przedstawiamy obszar Nowa Huta-Pleszów. Mieszkania tutaj powinny przypaść do gustu osobom, które cenią sobie ciszę i spokój.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu