Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Skuteczne sposoby na nieproszonych gości

Ula Olczak
Ula Olczak

Gołębie, szczególnie wśród mieszkańców większych miast, nie wzbudzają pozytywnych emocji. To dość niechlujni lokatorzy, a przegonić ich wcale nie jest tak łatwo. Nie wiesz, jak odstraszyć gołębie z balkonu? Poznaj skuteczne sposoby!

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Skuteczne sposoby na nieproszonych gości

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiadamy, jak odstraszyć gołębie z balkonu. Poznasz skuteczne sposoby na odstraszanie gołębi oraz dowiesz się, czy usuwanie gniazd gołębi jest legalne.

Przejdź do akapitów:

Gołębie miejskie – czy naprawdę są aż tak szkodliwe?

Nie ma chyba nikogo, kto choć raz nie usłyszał, że gołębie przenoszą groźne choroby, przez co stwarzają duże zagrożenie dla człowieka. Faktycznie, kontakt z dzikimi zwierzętami rodzi pewne zagrożenie, a gołębie miejskie znane są z takich chorób jak chlamydia psittaci czy obrzeżek gołębi. Największym zagrożeniem nie są jednak same ptaki, a ich odchody, szczególnie te o niestandardowym zabarwieniu, pozostawiane przez niezdrowe osobniki.

To głównie osłabione gołębie przenoszą choroby czy szkodliwe mikroorganizmy. W tym miejscu warto pochylić się nad ptasimi przypadłościami, ponieważ często wynikają one z nieodpowiedzialnych ludzkich zachowań. By ograniczyć ilość chorych gołębi, nie należy dokarmiać tych zwierząt resztkami jedzenia czy starym pieczywem. Warto przy tym edukować również starsze pokolenie, które chętnie rozrzuca odpady wokół bloku czy pod swoim oknem przez co zachęca wszelką zwierzynę do grasowania po okolicy.

Jedzenie niedostosowane do potrzeb ptaków wpływa na ich zdrowie, a chore zwierzęta mają skłonności do biegunek. Odchody gołębi z pewnością wpłyną na estetykę balkonu przynależącego do Twojego mieszkania, a sprzątanie tej przestrzeni rodzi pewne trudności. Warto przy tym pamiętać, że odpowiednie środki ochrony oraz późniejsza dezynfekcja minimalizują potencjalne ryzyko zarażenia się ptasimi chorobami.

Obecność gołębi na balkonie

Odstraszanie gołębi – tego nie rób

Nawet największy antagonista gołębi, nazywający je pieszczotliwie latającymi szczurami, powinien wiedzieć, że zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, będącym załącznikiem do obowiązującej Ustawy o ochronie przyrody, gołębi nie można m.in.: umyślnie zabijać czy okaleczać, chwytać, przetrzymywać oraz niszczyć ich jaj. Nie wolno też płoszyć i niepokoić gołębi w trakcie noclegu w miejscach rozrodu i wychowu piskląt. Za takie zachowania przewidziane są kary finansowe oraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Nieodpowiednie jest rozkładanie niebezpiecznych pułapek na ptaki czy ostrych kolców, które mogą poranić zwierzęta. Osłabione, chore zwierzęta niosą większe ryzyko dla zdrowia ludzi. Pozostawiając raniące przynęty, "na złość" zrobimy nie tylko ptakom, ale też samemu sobie. Metod odstraszania gołębi jest całkiem sporo, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie.

Jak się pozbyć gołębi?

Gołębie zniechęcają nas do siebie nie tylko potencjalnymi chorobami oraz nieprzyjemnymi odchodami, ale też chaosem, jaki wokół siebie tworzą. Ptaki te mogą być prawdziwą udręką, szczególnie, gdy marzysz o przespanej nocy, a na jej miejsce dostajesz kolejny ból głowy spowodowany gwarnym stadem gołębi. Jeśli gruchanie, łopot ptasich skrzydeł i gołębie przepychanki nie wpisują się w obraz Twojego idealnego poranka, odpowiednio wcześnie zadbaj o swoją zewnętrzną przestrzeń.

Jeśli nie chcesz gościć na swoim balkonie gołębi, w pierwszej kolejności skup się na tym, by na Twoim balkonie zapanował porządek. Gołębie chętniej będą układać swoje życie na zagraconym balkonie, na który nikt nie zagląda niż w zadbanym, uporządkowanym miejscu. Dodatkowo, jeśli masz kota lub psa, który często przebywa na balkonie, zadomowienie się nieproszonych gości jest mniej prawdopodobne.

Nim rozgoszczą się na stałe...

Jeśli gołębie wybiorą właśnie Twój balkon, pamiętaj o tym, by zniechęcać je przy każdej wizycie. Gdy tylko usłyszysz nadlatujące ptaki odstrasz je głośnym dźwiękiem czy swoją obecnością. Wówczas warto również zamontować przeszkadzajki, których celem jest odstraszenie gołębi, np. realistyczne figurki drapieżnych ptaków. Pamiętaj, że gołębie to dość inteligentne istoty, które mogą po pewnym czasie dostrzec statyczną dekorację i przestać się jej obawiać. Dlatego lepszym rozwiązaniem mogą być wiszące ozdoby, które podczas wiatru dodatkowo wywołują dźwięki.

Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

Pamiętaj, jeśli widzisz zalążki powstającego gniazda gołębi – reaguj od razu. Nie pozwól na zakładanie gniazd na Twoim balkonie, ponieważ kiedy pojawią się jaja, bezpieczne odstraszenie gołębi będzie niemożliwe. Konsekwentnie uniemożliwiaj gołębią założenie gniazda, usuwaj wszystkie ślady ich wcześniejszej obecności. Istnieje duża szansa, że się po prostu zniechęcą.

Odstraszacz gołębi – dźwiękowy, zapachowy a może holograficzny?

Na rynku dostępne są mniej lub bardziej skuteczne odstraszacze gołębi. W ofercie sklepów dostępne są np. urządzenia wydające ultradźwięki, które mogą być nieprzyjemne także dla naszych zwierząt domowych czy innych ptaków. Dwojakie opinie mają także różnego typu repelenty, żele czy inne płyny – często są one wręcz niewyczuwalne przez gołębie.

Wśród dostępnych rozwiązań znajdziemy również taśmy holograficzne, które zniechęcają ptaki przez odbijające się od nich promienie światła, co działa na nie dezorientacyjnie. Ponadto wiszące taśmy wydają także nieprzyjemny dla ptaków szum.

Siatka nie ma sobie równych

Jeśli chodzi o skuteczne odstraszanie gołębi to siatka wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Uniemożliwia ona gołębiom gruchanie na balkonie, wicie gniazd czy pozostawianie odchodów. Siatka to niewielki wydatek, szczególnie, gdy mamy świadomość, jak wiele czasu i energii kosztowałoby nas pozbycie się i sprzątanie po nieproszonych lokatorach.

A co z kolcami?

Kolce, wbrew pozorom, to humanitarny sposób na odstraszanie gołębi. Jednak należy przy tym pamiętać o wyborze kolców z gumowymi lub silikonowymi nakładkami, które nie poranią ptaków, a jedynie zniechęcą do wypoczynku na naszej barierce. Aby kolce były skuteczne, należy pamiętać też o ich odpowiednim rozmieszczeniu – zbyt gęste kolce mogą okazać się wręcz zachętą do założenia gniazda. Często zdarza się, że pełnią one funkcję niemal filarów podtrzymujących poszczególne elementy gniazda gołębi. Zamiast kolców możemy wybrać też spirale czy ruchome pręty.

Jak odstraszyć gołębie z balkonu domowymi sposobami?

Jeśli chcesz odstraszyć gołębie, możesz spróbować również domowych sposobów. Wykorzystaj do tego stare płyty CD, które zniechęcą ptaki przez odbijające się światło słoneczne. Możesz także zamontować dziecięce wiatraczki, różnego typu wstążki czy lekkie materiały poruszające się na wietrze. Nieskomplikowaną metodą odstraszania gołębi jest też ustawienie na balkonie automatycznego odświeżacza powietrza. Uruchamiany co jakiś czas dźwięk i sztuczny zapach mogą zniechęcić ptaki do relaksu na balkonie.

Gniazdo gołębi na balkonie – co robić?

Jeśli na swoim balkonie zobaczysz puste gniazda gołębi, możesz się ich pozbyć. Natomiast w przypadku, gdy znajdują się w nich już jaja lub pisklęta – nie powinieneś odstraszać ptaków. Co więcej, w tym czasie należy się im spokój. Samica gołębia składa najczęściej dwa jaja i wysiaduje je przez około 2,5 tygodnia. Przez kolejne 4 tygodnie pisklęta uczą się życia i dopiero osiągając około 5-6 tygodni opuszczają gniazdo. Młodszych gołębi nie należy straszyć – mogą one wypaść z balkonu, skaleczyć się czy zginąć.

Gniazda gołębi z pisklętami – jak odstraszyć gołębie?

Gdy gołąbki opuszczą gniazdo – jak najszybciej pozbądź się go oraz dokładnie posprzątaj i zdezynfekuj cały balkon. To bardzo ważne, ponieważ gołębie z pewnością zdecydują się wrócić do miejsca, w którym spędziły już tyle czasu.

Sprzątając odchody gołębi bardzo ważne jest to, by zadbać o odpowiednie środki ochrony, do czego przyda się maska ochronna czy rękawiczki. Wymyj wszystkie elementy, na których mogły przesiadywać gołębie, w tym również stoliki czy krzesła. Od razu po wysprzątaniu przestrzeni dokładnie wymyj swoje ręce, a ubrania wypierz. Dzięki odpowiedniej higienie trudno zarazić się chorobami przenoszonymi przez gołębie. Kiedy już na nowo uporządkujesz przestrzeń, koniecznie zadbaj o elementy odstraszające lub siatkę.

Zobacz też inne artykuły.

Kolejny artykuł

Piękno detali – jak elementy dekoracyjne mogą odmienić wnętrze mieszkania?
Dodatki to doskonały pomysł na urozmaicenie wnętrza. Dzięki nim nasza aranżacja może wkroczyć na nowy, wyższy poziom. Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrze było wyjątkowe, wprowadź osobliwe elementy dekoracyjne.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu