Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Marzy Ci się zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego, ale nie masz na to wystarczających środków, a Twoja zdolność kredytowa stoi pod znakiem zapytania? W poniższym artykule podpowiemy Ci, co zrobić, aby polepszyć zdolność kredytową i w szybkim czasie zwiększyć swoje możliwości nawet na te najdroższe marzenia.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Co sprawdza bank zanim udzieli kredytu?

Bank, u którego starasz się o udzielenie kredytu musi sprawdzić kilka istotnym kwestii. Najważniejsza będzie informacja o Twoich dochodach netto, miesięcznych kosztach utrzymania, a także Twoja obecna sytuacja kredytowa – czy nie masz żadnych zadłużeń i, o ile Cię to dotyczy, jak Ci szło spłacanie poprzedniego zobowiązania kredytowego czy pożyczkowego. Oprócz tego bank będzie chciał poznać Twój wiek, wykształcenie, szczegóły dotyczące Twojej pracy (staż, stanowisko), stan cywilny oraz status mieszkaniowy. Wiadomo, że sytuacja będzie prostsza, jeśli starasz się o nieduży i krótkoterminowy kredyt. Natomiast zanim bank wypłaci Ci większą kwotę musi mieć pewność co do Twojej sumienności.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jest kilka sposobów na to, żeby Twoja zdolność kredytowa zaczęła prezentować się korzystniej.

Historia w BIK

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to miejsce, które na pewno zostanie prześwietlone przez bank, dlatego koniecznie musisz zadbać o to, żeby był tam porządek – i zrób to jeszcze zanim złożysz w banku wniosek kredytowy. Bank weźmie pod uwagę wszystkie Twoje kredyty i pożyczki, a także sprawdzi to, w jakim czasie zostały one przez Ciebie spłacone. Jeśli nigdy nie miałeś potrzeby korzystania z takich usług, warto jednak kilka miesięcy przed staraniem się o kredyt wziąć sobie coś, nawet niedużego, na raty – bowiem brak historii utrudni bankowi rozeznanie się w Twoim podejściu do zobowiązań. Wzięcie odpowiedzialności za niewielki kredyt czy małą pożyczkę i systematyczne spłacanie, da już jakiś obraz Twojej wiarygodności i rzetelności.

Pomoc eksperta kredytowego

Pomoc osoby znającej się na rzeczy, może skrócić czas całego przedsięwzięcia, a także sprawić, że sam będziesz bardziej rozeznany w całej sytuacji. Dzięki temu będziesz przygotowany na pytania ze strony banku, a co za tym idzie – zrozumiesz, jak świadomie negocjować wszelkie warunki cenowe kredytu. Dodatkowo, jeśli chodzi o konkretniejszy kredyt (np. właśnie mieszkaniowy), ekspert pomoże Ci przygotować odpowiednie dokumenty, których, przy takim typie kredytu, może być naprawdę wiele.

Zakup nowego mieszkania a zdolność kredytowa

Współkredytobiorcy

Znalezienie osoby, która zdecyduje się na wspólny kredyt, może być naprawdę dobrym rozwiązaniem. Taki układ sprawia, że zwiększają się szanse na pozytywną decyzję banku o przyznaniu kredytu. Dodatkowo możesz też czasami liczyć na korzystniejsze warunki kredytowe. Na plus może być także to, że Twoim partnerem może zostać ktoś z najbliższej rodziny, przez co, prawdopodobnie, będziesz czuł się bezpieczniej. Jednak, żeby do tego doszło – Twój „wspólnik” musi posiadać zdolność kredytową na poziomie akceptowalnym przez bank.

Rata równa vs rata malejąca

Raty równe są powszechnym sposobem spłacania kredytu. Wiążą się one z tym, że łączne kwoty raty są wyższe, ale na start kredytobiorca płaci mniejszą kwotę – dzięki czemu ma poczucie, że nie obciąża się już bardziej finansowo. W przypadku rat malejących, na samym początku trzeba płacić większe stawki, natomiast z czasem one maleją. Pierwsza opcja daje duży komfort psychiczny, a także jest sporym ułatwieniem – można bowiem ustawić comiesięczny przelew na taką samą kwotę. Poza tym jeśli jesteś osobą starającą się o duży kredyt, a Twoja zdolność kredytowa wygląda niepewnie, stałe raty (przez początkowe niższe kwoty do spłacania), pozwolą na wzięcie kredytu przy niższej zdolności do wypłacalności.

Negocjacje

Kiedy już Twój wniosek o przyznanie kredytu został pozytywnie rozpatrzony, nie musisz, a nawet nie powinieneś, biernie przyjmować wszystkiego, co zostanie Ci zaproponowane. Jeśli bank, po sprawdzeniu wszystkich potrzebnych rzeczy, stwierdził, że jesteś wiarygodnym i rzetelnym klientem – na pewno bardzo będzie chciał Cię mieć wśród swoich kredytobiorców. A to daje Ci pole do negocjacji. Oczywiście bank nie musi przystać na żadną Twoją propozycję, jednak Ty nie masz nic do stracenia, a zyskać możesz naprawdę wiele. Negocjować możesz wysokość marży czy oprocentowania.

Kolejny artykuł

Wszystko, co musisz sprawdzić przed zakupem nieruchomości
Wybór nieruchomości, w której będziesz mieszkał – być może przez resztę swojego życia – jest jedną z najważniejszych decyzji. Nie możesz jej podejmować pod wpływem emocji i przed sfinalizowaniem zakupu koniecznie musisz przeprowadzić prywatne „śledztwo”. Dzięki temu, że wszystko dobrze sprawdzisz, będziesz miał pewność, że dokonałeś właściwego wyboru.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu