W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć komfortowy gabinet w domowym zaciszu. To tematyka, która na przestrzeni ostatnich miesięcy stała się bardzo popularna, a trend ten będzie prawdopodobnie się utrzymywać – home office wszedł nam w nawyk.
Urządzając gabinet w domu, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Najważniejsze jest odpowiednie umeblowanie, oświetlenie oraz styl aranżacyjny, który wybierzesz do domowego biura. W naszym artykule podpowiadamy, jakie rozwiązania pomogą Ci stworzyć miejsce pracy, w którym będzie Ci się komfortowo pracować.
Przejdź do akapitów:
Zastanawiasz się, jak stworzyć gabinet w domu i czy to na pewno jest dobry pomysł? Prywatne biuro w mieszkaniu to na pewno duże ułatwienie i wygoda. Czasami jest też tak, że gabinet w domu to konieczne pomieszczenie – zwłaszcza jeśli pracujesz w zawodzie, gdzie jest dozwolona praca zdalna albo jesteś freelancerem.
Sytuacja związana z pandemią pokazała także, że w większości firm praca zdalna naprawdę dobrze się sprawdza i nie wpływa na pogorszenie wyników czy komunikacji – co na pewno przyczyni się do decyzji, aby zostawić taką formę pracy nawet po powrocie stanu sprzed pandemii. Rezygnacja ze stacjonarnych biur wiąże się także z brakiem konieczności płacenia czynszu i utrzymywania budynku, co dla większości przedsiębiorców stanowi na pewno znaczący plus.
W takiej sytuacji gabinet w domu może okazać się nie tylko dobrym pomysłem, ale i koniecznością, która zapewni komfortowe warunki pracy. Stworzenie takiej przestrzeni jest bardzo ważne, aby zaznaczyć, że jest to miejsce stworzone do wykonywania obowiązków związanych tylko z pracą, a nie innych czynności, które wykonuje się w zaciszu własnego mieszkania – wpłynie to na utrzymanie wydajności osiąganej podczas pracy w firmie.
Jak urządzić domowe biuro, żeby przestrzeń była funkcjonalna i dobrze się w niej pracowało? Projekt gabinetu w domu powinien uwzględniać dwie ważne kwestie, które sprawią, że gabinet w mieszkaniu będzie stanowił wygodne miejsce do pracy. Chodzi tutaj o oświetlenie i umeblowanie wnętrza.
Wybierając oświetlenie do gabinetu, należy zwrócić uwagę zarówno na światło sztuczne, jak i naturalne. Okno powinno przepuszczać do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła dziennego, dlatego należy zrezygnować z zasłon i firanek. Najlepiej sprawdza się tutaj duże okno albo oszklone drzwi tarasowe. Jednak przy tym warto pamiętać, że biurko z komputerem nie powinno być ustawione pod światło, ponieważ będzie to przeszkadzało w pracy. Najlepiej ustawić je bokiem do okna albo tyłem, dzięki czemu słońce nie będzie ograniczać widoczności na monitorze. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie najlepiej uwzględnić tutaj jak najwięcej źródeł światła. Weź więc pod uwagę lampkę na biurko, lampę podłogową oraz lampę wiszącą.
Wśród najważniejszych elementów wyposażenia domowego biura znajduje się odpowiednie biurko oraz wygodny fotel biurowy. Oprócz tego w takim wnętrzu przydatne mogą być półki lub regały. Wśród biurek masz do wyboru biurka proste oraz kątowe. Ostateczny wybór zależy od wielkości powierzchni gabinetu – jeśli masz mały metraż, wybierz biurko proste, ponieważ zajmie ono mniej miejsca. Wybierając biurko oraz krzesło musisz kierować się przede wszystkim ergonomią. Najważniejsze jest, aby meble były dopasowane indywidualnie do ciała osoby, która będzie z nich korzystała – wpłynie to na komfortową pracę i zdrowy kręgosłup.
Jak urządzić funkcjonalne biuro, a przy tym atrakcyjne wizualnie? Aby stworzyć we własnym domu miejsce do pracy, wcale nie potrzebujemy w tym celu bardzo dużego metrażu, tak naprawdę wystarczy mały pokój do pracy. Aranżacje pomieszczenia powinny przede wszystkim skupiać się na funkcjonalności i zapewnieniu maksymalnego komfortu pracy. Gabinet oprócz funkcjonalności powinien też po prostu pełnić funkcję pomieszczenia, w którym osoba pracująca dobrze się czuje. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na aranżacje w domowym biurze, pomocnych w stworzeniu wygodnego miejsca idealnego na home office.
Przy urządzaniu przestrzeni w domowym biurze pomocne będą gotowe style aranżacyjne. Wśród najbardziej popularnych i uniwersalnych, które świetnie sprawdzą się w home office, znajdują się 3 style: minimalistyczny, skandynawski, nowoczesny.
Stawia przede wszystkim na przestronność i jasne, spójne ze sobą kolory. Wnętrze w tym stylu wyróżnia się harmonią i ładem – co idealnie wpłynie na komfort pracy. Wybierając meble warto pamiętać o zasadzie, że „im mniej, tym lepiej”, dlatego umeblowanie powinno być dość oszczędne, a elementy wyposażenia wybiera się głównie ze względu na ich funkcjonalność. Należy unikać zbędnych ozdób, co pomoże zachować umiar i nie doprowadzić do niepotrzebnego zagracenia przestrzeni. W stylu minimalistycznym wszystkie elementy powinny idealnie do siebie pasować, co pozwoli uzyskać harmonijne i estetyczne miejsce pracy.
Cechuje się prostotą formy i minimalizmem. Najważniejsze są tutaj odwołania do natury, dlatego wśród materiałów królują te, które są naturalne: drewno, kamień, cegła, len, bawełna czy wełna. Wybierając meble zgodne z tym stylem, należy stawiać na praktyczność i wygodę. Styl skandynawski lubi dodatki, oczywiście z wyczuciem i gustem. Możesz zatem uatrakcyjnić swoje domowe biuro poprzez świece, lampiony, regał na książki zmontowany z drewnianych skrzynek, puchaty dywan, poduszki czy narzuty.
To przede wszystkim prostota i przejrzystość. We wnętrzu powinno znaleźć się jedno centralne miejsce, które będzie stanowiło bazę – w przypadku gabinetu bez wątpienia będzie to biurko i wygodne krzesło. Meble powinny mieć prostą formę, dlatego należy zrezygnować z wymyślnych, niefunkcjonalnych kształtów. Reszta elementów wystroju stanowi tło, dlatego nie powinna wychodzić na pierwszy plan pokoju. W stylu nowoczesnym również dominują jasne kolory, ale często stawia się także na odważniejsze barwy jak czerwony, żółty lub pomarańczowy. Nowoczesne biuro będzie dobrym rozwiązaniem dla zwolenników najnowszych trendów.
Kolory zastosowane w pomieszczeniu powinny być jasne – takie też kolory są składowymi opisanych powyżej stylów. Style skandynawski i minimalistyczny stawiają na kolorystykę, która jest stonowana i poprzez barwy nawiązuje do natury. Dobrze sprawdzi się tutaj biel i beż oraz pastelowy, zgaszony brązowy, zielony, żółty lub różowy. Jasne, delikatne kolory wpływają na optyczne powiększenie każdej przestrzeni, co jest bardzo istotne w przypadku home office w małych mieszkaniach. Aby jak najlepiej czuć się we wnętrzu domowego biura, gdzie będziesz spędzał prawdopodobnie bardzo dużo czasu, wybieraj kolory w ciepłych odcieniach.
Ozdoby, które znajdą się w domowym gabinecie, powinny uatrakcyjnić wnętrze, ale przy tym nie wpłynąć na rozpraszanie w trakcie pracy. Dlatego też najlepiej, kiedy ozdoby zajmą rolę drugoplanową. Można powiesić obraz lub plakat, postawić oryginalny regał na książki albo ładną lampę. Przy urządzaniu gabinetu w mieszkaniu nie należy zapominać, że pomieszczenie powinno stanowić odrębną część mieszkania, która przeznaczona jest wyłącznie na pracę. Domowe biuro nie może znajdować się w pokoju, który pełni również inne funkcje i znajduje się w nim wiele zbędnych elementów, wpływających na obniżenie komfortu i wydajności.
Najlepiej, by gabinet znajdował się w odseparowanej części mieszkania, która zapewni nam ciszę i spokój. Jeśli nasze mieszkanie cechuje otwarta przestrzeń, wówczas wystarczy wydzielić jego część, oddzielając ją niewielką ścianką działową lub regałem – podkreśla Jacek Mirek, Dyrektor ds. Inwestycji, Excellent – realizacje pod klucz
Tworząc projekt gabinetu w domu musisz brać pod uwagę przede wszystkim kwestie odpowiedniego oświetlenia pomieszczenia oraz doboru komfortowych mebli – głównie chodzi tutaj o krzesło i biurko. Meble powinny być dobrane indywidualnie pod Twoje oczekiwania, aby dobrze spisywały się przez kilka-kilkanaście godzin pracy dziennie. W aranżacji wnętrza, które wcale nie musi być duże, pomogą gotowe style aranżacyjne, np. minimalistyczny lub skandynawski.
Zobacz również, jak w małym mieszkaniu urządzić prywatną garderobę.