Jak urządzić gabinet w domu?

Jak urządzić gabinet w domu?

W tym artykule skupimy się na tym, jak urządzić gabinet w domu. To tematyka, która na przestrzeni ostatnich miesięcy stała się bardzo popularna, a trend ten będzie prawdopodobnie się utrzymywać – home office wszedł nam w nawyk.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Urządzając gabinet w domu, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Najważniejsze jest odpowiednie umeblowanie, oświetlenie oraz styl, który wybierzesz. W naszym artykule podpowiadamy, jakie rozwiązania pomogą Ci stworzyć miejsce, w którym będzie Ci się komfortowo pracować.

Przejdź do akapitów:

Gabinet w mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, jak urządzić gabinet w domu i czy to na pewno jest dobry pomysł? Prywatne biuro w mieszkaniu to na pewno duże ułatwienie i wygoda. Czasami jest też tak, że gabinet to konieczne pomieszczenie – zwłaszcza jeśli pracujesz w zawodzie, gdzie jest dozwolona praca zdalna albo jesteś freelancerem.

Ostatnia sytuacja związana z pandemią pokazała także, że w większości firm praca zdalna naprawdę dobrze wychodzi i nie wpływa na pogorszenie wyników czy komunikacji – co na pewno przyczyni się do decyzji, aby zostawić taką formę pracy nawet po powrocie stanu sprzed pandemii. Rezygnacja ze stacjonarnych biur wiąże się także z brakiem konieczności płacenia czynszu i utrzymywania budynku, co dla większości przedsiębiorców stanowi na pewno znaczący plus.

jak-urzadzic-gabinet-1

W takiej sytuacji gabinet w mieszkaniu może okazać się nie tylko dobrym pomysłem, ale i koniecznością, która zapewni komfortowe warunki pracy. Stworzenie takiej przestrzeni jest bardzo ważne, aby zaznaczyć, że jest to miejsce do pracy, a nie innych czynności, które wykonuje się w zaciszu własnego mieszkania – wpłynie to na utrzymanie wydajności osiąganej podczas pracy w firmie.

Jak urządzić gabinet?

Jak urządzić gabinet, żeby przestrzeń była funkcjonalna i dobrze się w niej pracowało? Projekt gabinetu w domu powinien uwzględniać dwie ważne kwestie, które sprawią, że gabinet w mieszkaniu będzie stanowił wygodne miejsce do pracy. Chodzi tutaj o oświetlenie i umeblowanie wnętrza.

Oświetlenie

Wybierając oświetlenie do gabinetu, należy zwrócić uwagę zarówno na światło sztuczne, jak i naturalne. Okno powinno przepuszczać do wnętrza jak najwięcej światła dziennego, dlatego należy zrezygnować z zasłon i firanek. Najlepiej sprawdza się tutaj duże okno albo oszklone drzwi tarasowe. Jednak przy tym warto pamiętać, że biurko z komputerem nie powinno być ustawione pod światło, ponieważ będzie to przeszkadzało w pracy. Najlepiej ustawić je bokiem do okna albo tyłem, dzięki czemu słońce nie będzie ograniczać widoczności na monitorze. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie najlepiej uwzględnić tutaj jak najwięcej źródeł światła. Weź więc pod uwagę lampkę na biurko, lampę podłogową oraz lampę wiszącą.

Umeblowanie

Wśród najważniejszych elementów wyposażenia domowego biura znajdzie się biurko oraz krzesło biurowe. Oprócz tego przydatne mogą być półki lub regały. Wśród biurek masz do wyboru biurka proste oraz kątowe. Ostateczny wybór zależy od wielkości powierzchni gabinetu – jeśli masz mały metraż, wybierz biurko proste, ponieważ zajmie ono mniej miejsca. Wybierając biurko oraz krzesło musisz kierować się przede wszystkim ergonomią. Najważniejsze jest, aby meble były dopasowane indywidualnie do ciała osoby, która będzie z nich korzystała – wpłynie to na komfort pracy i zdrowy kręgosłup.

jak-urzadzic-gabinet-2

Mały pokój do pracy – aranżacje

Jak urządzić gabinet? Aby stworzyć we własnym domu miejsce do pracy, wcale nie potrzebujemy w tym celu bardzo dużego metrażu, tak naprawdę wystarczy mały pokój do pracy. Aranżacje pomieszczenia powinny przede wszystkim skupiać się na funkcjonalności i zapewnieniu maksymalnego komfortu pracy. Gabinet oprócz funkcjonalności powinien też po prostu pełnić funkcję pomieszczenia, w którym osoba pracująca dobrze się czuje. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na aranżacje, pomocnych w stworzeniu wygodnego miejsca idealnego na home office.

Mały pokój do pracy – aranżacje

Styl

Przy urządzaniu przestrzeni do pracy pomocne będą gotowe style aranżacyjne. Wśród najbardziej popularnych i uniwersalnych, które świetnie sprawdzą się w home office, znajdują się 3 style: minimalistyczny, skandynawski, nowoczesny.

Styl minimalistyczny stawia przede wszystkim na przestronność i jasne, spójne ze sobą kolory. Wnętrze w tym stylu wyróżnia się harmonią i ładem – co idealnie wpłynie na komfort pracy. Wybierając meble warto pamiętać o zasadzie, że „im mniej, tym lepiej”, dlatego umeblowanie jest dość oszczędne, a elementy wyposażenia wybiera się głównie ze względu na ich funkcjonalność. Należy unikać zbędnych ozdób, co pomoże zachować umiar i nie doprowadzić do niepotrzebnego zagracenia przestrzeni. W stylu minimalistycznym wszystkie elementy powinny idealnie do siebie pasować, co pozwoli uzyskać pożądaną harmonijność i estetyczność.

jak-urzadzic-gabinet-3

Styl skandynawski cechuje się prostotą formy i minimalizmem. Najważniejsze są tutaj odwołania do natury, dlatego wśród materiałów królują te, które są naturalne: drewno, kamień, cegła, len, bawełna, wełna. Wybierając meble zgodne z tym stylem, należy stawiać na praktyczność i wygodę. Styl skandynawski lubi dodatki, oczywiście z wyczuciem i gustem. Możesz zatem sobie pozwolić na uatrakcyjnienie swojego gabinetu, dodając świece, lampiony, regał na książki zmontowany z drewnianych skrzynek, puchaty dywan, poduszki czy narzuty.

jak-urzadzic-gabinet-4

Styl nowoczesny to przede wszystkim prostota i przejrzystość. We wnętrzu powinno znaleźć się jedno centralne miejsce, które będzie stanowiło bazę – w przypadku gabinetu bez wątpienia będzie to biurko z krzesłem. Meble powinny mieć prostą formę, dlatego należy zrezygnować z wymyślnych, niefunkcjonalnych kształtów. Reszta elementów wystroju stanowi tło, dlatego nie powinna wychodzić na pierwszy plan pokoju. W stylu nowoczesnym również dominują jasne kolory, ale często stawia się także na odważniejsze barwy jak czerwony, żółty lub pomarańczowy.

jak-urzadzic-gabinet-5

Kolorystyka

Kolory zastosowane w pomieszczeniu powinny być jasne – takie też kolory są składowymi opisanych powyżej stylów. Style skandynawski i minimalistyczny stawiają na kolorystykę, która jest stonowana i poprzez barwy nawiązuje do natury. Dobrze sprawdzi się tutaj biel i beż oraz pastelowy, zgaszony brązowy, zielony, żółty lub różowy. Jasne, delikatne kolory wpływają na optyczne powiększenie pomieszczenia, co jest bardzo istotne w przypadku do czynienia z małym metrażem. Aby jak najlepiej czuć się we wnętrzu domowego biura, gdzie będziesz spędzał prawdopodobnie bardzo dużo czasu, wybieraj kolory w ciepłych odcieniach.

Ozdoby

Ozdoby, które znajdą się w domowym gabinecie, powinny uatrakcyjnić wnętrze, ale przy tym nie wpłynąć na rozpraszanie w trakcie pracy. Dlatego też najlepiej, kiedy ozdoby zajmą rolę drugoplanową. Można powiesić obraz lub plakat, postawić oryginalny regał na książki albo ładną lampę. Przy urządzaniu gabinetu w mieszkaniu nie należy zapominać, że pomieszczenie powinno stanowić odrębną część mieszkania, która przeznaczona jest wyłącznie na pracę. Gabinet nie może znajdować się w pokoju, który pełni również inne funkcje i znajduje się w nim wiele zbędnych elementów, wpływających na obniżenie komfortu i wydajności.

Tworząc projekt gabinetu w domu, musisz brać pod uwagę przede wszystkim kwestie odpowiedniego oświetlenia pomieszczenia oraz doboru komfortowych mebli – głównie chodzi tutaj o krzesło i fotel. Meble powinny być dobrane indywidualnie pod Twoje oczekiwania, aby dobrze spisywały się przez kilka-kilkanaście godzin pracy dziennie. W aranżacji wnętrza, które wcale nie musi być duże, pomogą gotowe style np. minimalistyczny lub skandynawski.

Zobacz również, jak w małym mieszkaniu urządzić prywatną garderobę.

Kolejny artykuł

Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego – kiedy i na jakich zasadach jest możliwe?
Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego – kiedy i na jakich zasadach jest możliwe?
Wynajmujesz mieszkanie, a najemca zaczął sprawiać problemy? Jeśli rozmowy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, powinieneś dowiedzieć się, z jakich powodów może nastąpić wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego, tak aby było to zgodne z prawem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu