Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Garderoba w małym mieszkaniu – pomysł na uporządkowanie przestrzeni

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Garderoba to luksus, na który niewiele osób może sobie pozwolić, ponieważ ogranicza ich dostępny metraż. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy mamy wiele ubrań, butów czy torebek i chcielibyśmy znaleźć oddzielne miejsce, aby je tam umieścić? Podpowiadamy.

Garderoba w małym mieszkaniu – pomysł na uporządkowanie przestrzeni

Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

W tym artykule zaprezentujemy kilka użytecznych rozwiązań, dzięki którym garderoba w małym mieszkaniu będzie w pełni osiągalna. Dodatkowo podpowiemy Ci, jak zaaranżować małą garderobę w taki sposób, by była nie tylko funkcjonalna, ale również atrakcyjnie się prezentowała.

Przejdź do akapitów:

Garderoba w małym mieszkaniu – czy takie rozwiązanie się sprawdzi?

Garderoba w małym mieszkaniu nie musi wcale stanowić oddzielnego pomieszczenia, co z resztą trudno byłoby uzyskać w niewielkim lokalu. Istnieje jednak kilka funkcjonalnych sposobów na zaaranżowanie garderoby w podstawowych pomieszczeniach, takich jak: pokój, sypialnia, łazienka lub przedpokój.

Niektórzy uznają garderobę za zbędny wymysł, który tylko niepotrzebnie zabierze cenne miejsce w niedużym mieszkaniu. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a także ilości domowników. Jeśli cenisz sobie harmonię, ład i porządek, a przy tym masz dużo różnych ubrań, butów i innych przedmiotów, to na pewno docenisz dodatkowe miejsce, w którym będzie można je umieścić w przemyślany sposób.

garderoba na ubrania w małym mieszkaniu

​​Mała garderoba w bloku to rozwiązanie, które potrafi znacznie ułatwić życie wszystkim domownikom. Dzięki niej będą mieli oni odpowiednie miejsce na przechowywanie różnych przedmiotów, co pozwoli uniknąć bałaganu w mieszkaniu.

Jak zrobić małą garderobę?

Zastanawiasz się, jak zaaranżować małą garderobę, aby była funkcjonalna, a przy tym nie zajmowała więcej miejsca niż to konieczne? Prezentujemy 3 przydatne rozwiązania.

Garderoba z meblami na wymiar

Jeśli posiadasz nieduże mieszkanie, a marzysz o prywatnej garderobie, to najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na garderobę z meblami na wymiar. Projektując dodatkowe miejsce na przechowywanie ubrań i pozostałych przedmiotów bardzo ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, nie zabierając też niepotrzebnie cennej powierzchni małego mieszkania. Dlatego też najlepiej spiszą się tu właśnie meble na wymiar, które ułatwią funkcjonalne zagospodarowanie każdego kawałka mebli oraz dostępnego miejsca w pomieszczeniu, dzięki czemu w pełni dopasujesz całość do indywidualnych potrzeb. Meble na wymiar pomagają w zachowaniu estetycznego wyglądu i porządku.

Garderoba jako wnęka w pomieszczeniu

Wnęka to bardzo użyteczne rozwiązanie. Pełni ona funkcję przechowalni – można tutaj wstawić szafę z licznymi półkami i szufladami oraz funkcję dekoracyjną – wnęka może pomóc w urządzeniu biblioteczki, a także w wyeksponowaniu obrazu lub rzeźby. Garderoba we wnęce najlepiej sprawdzi się w przedpokoju lub sypialni. W małych mieszkaniach najczęściej montowane są klasyczne szafy wnękowe, jednak jeśli metraż na to pozwala, można zaprojektować wnękę, która będzie łączyła w sobie funkcję siedziska oraz przechowalni. Garderobę można również zaprojektować we wnęce pod schodami, dlatego będzie to dobre rozwiązanie dla niewielkich domów, ale także dla małych mieszkań z antresolą.

garderoba na ograniczonej przestrzeni w sypialni - szafa wnękowa i drzwi przesuwne

​​Garderoba w osobnej szafie

Jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Decydując się na szafę, która będzie pełniła funkcję garderoby, warto wybrać taką, która posiada dużo półek, przegród i szuflad – pomoże to w przemyślanym rozmieszczeniu ubrań, butów, torebek, biżuterii i pozostałych akcesoriów.

Projektując niewielką garderobę koniecznie zadbaj o odpowiednią przestrzeń - wypowiedź eksperta ds. aranżacji

​​Mała garderoba w bloku – w którym pomieszczeniu ją umieścić?

Garderoba może znaleźć się w niedużym pokoju, sypialni, przedpokoju lub łazience. Różnorodność dostępnych rozwiązań umożliwia zaaranżowanie garderoby praktycznie w każdym mieszkaniu.

Mały pokój

Garderoba w małym pokoju może zostać zaprojektowana po prostu w osobnej szafie. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na zamówienie mebli na wymiar, które ułatwią ergonomiczne i funkcjonalne zagospodarowanie dostępnego miejsca. Wybierając meble do małych pomieszczeń, warto zainwestować w takie, które posiadają lustro – sprawi to, że mały pokój wyda się optycznie większy. Umieszczenie garderoby w szafie jest rozwiązaniem niewymagającym dużego nakładu czasu ani planowania. Do pokoju praktycznie zawsze wstawiana jest jakaś szafa, więc wystarczy wybrać trochę większą i urządzić w niej swoją prywatną garderobę.

Sypialnia

Do sypialni można wstawić dużą ergonomiczną szafę, najlepiej poprzez wydzielenie wnęki. Szafa dzięki licznym półkom, szufladom i schowkom pomoże w uporządkowaniu odzieży, butów i pozostałych akcesoriów. Jeśli metraż nie pozwala na wydzielenie wnęki, można po prostu wstawić do sypialni funkcjonalne meble do zabudowy, które znajdą się na długości jednej ściany. Do wyboru są tutaj szafy z drzwiami otwieranymi lub przesuwnymi, z czego druga opcja będzie lepsza w przypadku niedużego metrażu.

nowoczesne szafy pełniące rolę garderoby

Garderoba może znaleźć się również w sypialni za kotarą. Jest to bardzo proste rozwiązanie, ponieważ nie wymaga montażu szafy – wystarczy jedynie zamontować szynę pod sufitem, na której zawiśnie odpowiednio dobrana kotara. Do wyboru jest wiele materiałów: jednolitych kolorystycznie lub w stylowe wzory. Za kotarą można umieścić komodę, organizery, wieszaki czy półki, na których zostaną umieszczone ubrania i pozostałe akcesoria. Stworzenie garderoby za kotarą nie będzie wymagało też wiele miejsca, dlatego to rozwiązanie sprawdzi się również w małej sypialni.

Przedpokój

Przedpokój to również dobry pomysł na małą garderobę, zwłaszcza że w niektórych mieszkaniach jest to naprawdę spora powierzchnia dająca liczne możliwości aranżacyjne. Tutaj także można zdecydować się na klasyczne rozwiązanie w postaci szafy, najlepiej z przesuwnymi drzwiami lub takimi, które składają się harmonijkę. W szafie powinny znaleźć się półki, szuflady oraz drążek na wieszaki. Wiele mebli posiada również przemyślane schowki na takie przedmioty jak odkurzacz czy żelazko. W garderobie powinno znaleźć się odpowiednie oświetlenie.

Łazienka

Łazienka stanowi ciekawy, aczkolwiek nie często stosowany pomysł na małą garderobę. Częściej niż w samej łazience, garderoba zostaje zaprojektowana w pomieszczeniu przylegającym do łazienki. Obydwa pomieszczenia mogą być połączone ze sobą za pomocą wejścia pozbawionego drzwi albo też mogą być oddzielone jedynie za pomocą krótkiej ściany. Jeśli projektujesz garderobę stricte w łazience, może znaleźć się tutaj odpowiednio dobrana szafa przeznaczona na różne przedmioty. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie również grzejnik wyposażony w wieszaki. Urządzając garderobę w łazience, warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, aby uniknąć wilgoci, która może zaszkodzić ubraniom.

Pomysł na małą garderobę – aranżacje

Jak zaaranżować małą garderobę, aby pełniła nie tylko funkcje użyteczne, ale stanowiła również ciekawe urozmaicenie wnętrza? Garderoba przede wszystkim powinna być dobrze przemyślana, tak by pomieściła wszystkie potrzebne rzeczy. Oprócz półek, szuflad i wieszaków warto wziąć pod uwagę akcesoria do specjalnego przechowywania butów, spodni czy biżuterii.

Istotne będzie także dokonanie pomiarów, aby wybrać taką szafę, która spokojnie pomieści wszystkie rzeczy, w tym długie płaszcze i sukienki na wieszakach. Istotne tutaj będzie również dopasowanie garderoby do stylu wnętrza. Jeśli lubisz nowoczesność i minimalizm, to bardzo oryginalnym pomysłem na zaaranżowanie garderoby w małym mieszkaniu będzie zdecydowanie się na rozwiązanie w postaci szuflad wysuwanych ze ściany. Po ich wysunięciu mamy dodatkowe miejsce na schowanie rzeczy, natomiast po zasunięciu – szuflady znikają z widoku i otrzymujemy gładką powierzchnię ściany. Innym pomysłem może być zamontowanie poziomej szyny, z której będą odchodziły szyny pionowe przeznaczone na montaż pojemników i półek.

obszerne garderoby wypełnione ubraniami, butami i torebkami

​​Wygodnym i estetycznym sposobem na zaaranżowanie garderoby będzie wybranie pojemnej szafy z przesuwnymi, ozdobnymi drzwiami. Przykładowo drzwi mogą mieć szklaną powierzchnię w ciekawym kolorze albo wzorze – może to być witraż lub motywy florystyczne. Takie rozwiązanie można wpasować w styl boho, orientalny czy vintage.

Jak widać, mała garderoba w bloku wcale nie jest bardzo trudna do zaaranżowania, tak by nie stracić przy tym cennego miejsca. Dodatkowo możliwości jest tak wiele, że na pewno każdy wybierze takie, które będzie dla niego jak najbardziej funkcjonalne i komfortowe.

Zobacz również, jak urządzić małą jadalnię w bloku.

Kolejny artykuł

Jak urządzić gabinet w domu?
W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć komfortowy gabinet w domowym zaciszu. To tematyka, która na przestrzeni ostatnich miesięcy stała się bardzo popularna, a trend ten będzie prawdopodobnie się utrzymywać – home office wszedł nam w nawyk.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu