Jadalnia w bloku to pomieszczenie, na które decyduje się niewiele osób. Głównym powodem takiej decyzji jest mały metraż mieszkania, gdzie cenny jest każdy metr kwadratowy – stąd też jadalnia nie jest priorytetem. Jednak nawet w małym mieszkaniu można wygospodarować trochę miejsca, aby zaprojektować kącik jadalniany. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą jadalnię, aby była jak najbardziej funkcjonalna, skorzystaj z porad przedstawionych w tym artykule.
W tym artykule podpowiemy, jak urządzić małą jadalnię w bloku i jak odpowiednio wykorzystać taką przestrzeń.
Przejdź do akapitów:
Najchętniej kupowane mieszkania w bloku to te, których metraż wynosi ok. 40 mkw. oraz te, gdzie metraż przekracza 80 mkw. W przypadku pierwszej opcji ciężko będzie znaleźć miejsce na jadalnię, jednak nie jest to niemożliwe. W przypadku drugiej opcji pole aranżacyjne jest o wiele większe.
Jeśli planujesz jadalnię w swoim mieszkaniu, niezależnie od tego, jaki ma ono metraż, musisz wiedzieć, że istnieją dwa sposoby aranżacji jadalni w mieszkaniu – połączenie salonu z jadalnią lub połączenie kuchni z jadalnią.
W małej jadalni można umieścić stolik i krzesła, natomiast na większej powierzchni zmieści się również kredens na sztućce czy barek. Dodatkowo świetnie będzie wyglądał tutaj kryształowy żyrandol zawieszony nad stołem.
Najważniejsze jest, aby projekt został dobrze przemyślany, w czym pomogą odpowiednie aranżacje – mała jadalnia dzięki temu na pewno zostanie dobrze wkomponowana w całość pomieszczenia.
Kuchnia z jadalnią w bloku znacznie ułatwi codzienne życie, zwłaszcza w przypadku rodziny z dziećmi, ale również osoby mieszkające we dwójkę docenią takie rozwiązanie.
Jeśli mamy do dyspozycji duży metraż mieszkania nie będzie żadnych problemów z wygospodarowaniem miejsca na jadalnię, dlatego też w takiej sytuacji nie warto z niej rezygnować. Dodatkowo w przypadku dużego mieszkania można zdecydować się albo na wydzielenie zamkniętej kuchni, w której znajdzie się również jadalnia, albo postawić na salon z aneksem kuchennym i jadalnią.
Kuchnia z jadalnią w bloku powinna być przede wszystkim spójna. Zwłaszcza jeśli miejsce, w którym będzie spożywało się posiłki ma zostać oddzielone od kuchni np. za pomocą innych płytek, paneli czy koloru ścian – należy pamiętać, że całościowo kolorystyka powinna być w miarę zbliżona do siebie, aby uzyskać estetyczny całokształt pomieszczenia, który nie przytłoczy wnętrza.
Ciekawym pomysłem będzie zaprojektowanie kuchni z wyspą, dzięki której jadalnia znajdzie się w bardziej wyodrębnionej strefie.
Salon z jadalnią w bloku powinien opierać się przede wszystkim na odpowiednim wydzieleniu stref, a z racji tego, że obydwa pomieszczenia będą znajdowały się w jednym miejscu, powinny być w miarę spójne kolorystycznie i stylistycznie. Już za pomocą kilku odpowiednio dobranych elementów można dokonać wystarczającego „oddzielenia” salonu od jadalni. Można to uzyskać przykładowo za pomocą właściwie zaprojektowanych podłóg i ścian.
Warto tutaj zwrócić uwagę na użyte materiały i zbliżoną kolorystykę – najlepiej w jasnych odcieniach, ponieważ wpłynie to na optyczne powiększenie pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się na panele, to niech znajdą się one w całym pomieszczeniu, różniąc się jedynie delikatnie odcieniem. Możesz również na całej powierzchni położyć ten sam rodzaj paneli, ale w miejscu przeznaczonym na jadalnię umieścić dywan. Koło stołu jadalnianego można ustawić kredens na sztućce, natomiast koło kanapy powinien znaleźć się stolik kawowy – co również zaznaczy charakter danego miejsca w pomieszczeniu.
W przypadku małych pomieszczeń dobrze sprawdzi się sofa narożna, natomiast jeśli Twoje mieszkanie ma sporą powierzchnię, możesz wybrać dużą kanapę i ustawić ją w takim miejscu, aby wyraźnie oddzielić strefę salonu od jadalni. Dobrym pomysłem jest także ustawianie regału z książkami, aby jeszcze bardziej zaznaczyć granicę i stworzyć strefę prywatności.
Salon z jadalnią w bloku może również pełnić funkcję sypialni, wtedy tym bardziej będzie konieczne wyraźne zaznaczenie stref i w miarę możliwości zapewnienie jak największej prywatności.
Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i nie pomniejszyć optycznie mieszkania, warto zdecydować się na otwartą przestrzeń i połączenie kuchni, jadalni oraz salonu z delikatnym zaznaczeniem poszczególnych stref. Takie rozwiązanie ma liczne plusy. Przede wszystkim zapewnia ono przestronność mieszkania, pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca, wpływa na lepszą komunikację i umacnianie relacji pomiędzy mieszkańcami. To także korzystne rozwiązanie w przypadku przyjmowania gości – można swobodnie kończyć przygotowywanie potraw, nie tracąc kontaktu z pozostałymi osobami.
Wśród minusów są przede wszystkim rozchodzące się po całym mieszkaniu zapachy i odgłosy wydobywające się z kuchni oraz brak wydzielonego pomieszczenia (nie wliczając w to sypialni, chyba że salon pełni również funkcję sypialnianą), w którym można zaznać prywatności i spokoju. Dlatego opcja połączenia tych wszystkich pomieszczeń sprawdzi się najlepiej w przypadku osób mieszkających samotnie lub par.
Zaaranżowanie jadalni zależy od dostępnego metrażu – im większe mieszkanie, tym większe możliwości aranżacyjne. W małym lokalu nie zmieści się raczej nic poza niedużym stolikiem i krzesłami – co nie znaczy, żeby z takiej jadalni rezygnować, wręcz przeciwnie! Do wyboru są także dwa zestawienia: salon z małą jadalnią lub mała jadalnia w kuchni. Aranżacje, które zostaną dobrze dobrane i przemyślane, pomogą we właściwym rozplanowaniu pomieszczenia zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami.
Przeczytaj także: Jak urządzić mały balkon?