W myśl zasady „ciasny, ale własny”, mały balkon to nie koniec świata – wręcz przeciwnie. Nawet niewielka powierzchnia daje duże możliwości aranżacyjne, trzeba tylko dobrze przemyśleć projekt, aby był on maksymalnie funkcjonalny. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić mały balkon, aby jak najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń i stworzyć na niej niecodzienny klimat.
Zastanawiasz się, jak urządzić niewielki balkon w bloku? Mała przestrzeń nie musi być dużym ograniczeniem. W tym artykule zdradzimy nasze pomysły na aranżacje balkonu.
Przejdź do akapitów:
Najważniejszą zasadą jest, aby dobrze przemyśleć projekt balkonu w bloku i funkcjonalnie zaplanować przeznaczenie danej powierzchni użytkowej oraz wybrać optymalną liczbę wyposażenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie nadanie balkonowi jednej konkretnej funkcji, np. odpoczynkowej. Dzięki temu łatwiej będzie zaaranżować przestrzeń balkonu, tak aby była jak najbardziej użyteczna.
W internecie można znaleźć wiele cennych wskazówek, które będą pomocne podczas urządzania balkonu i sprawią, że stanie się on komfortowym, przytulnym miejscem. Inspiracje pomogą Ci także dobrać odpowiednie sprzęty i nie przesadzić z ich ilością.
Planowanie i projektowanie z myślą o funkcjonalności to bardzo istotna kwestia, jeśli chodzi o niewielki balkon – każdy metr kwadratowy ma tutaj duże znaczenie. Stosowanie przemyślanych i pomysłowych trików pozwoli w praktyczny sposób maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i stworzyć przytulną aranżację.
Jeden styl aranżacyjny i postawienie na minimalistyczne rozwiązania na pewno dobrze sprawdzi się przy wystroju małego balkonu. Często w tym przypadku mniej znaczy więcej, gdzie pomimo ogólnej oszczędności w urządzeniu można uzyskać naprawdę efektowne rezultaty. Dodatkowo odpowiednio dobrana kolorystyka mebli, sprzętów czy podłogi pozwoli optycznie powiększyć balkon. Z kolorami można zawsze zaszaleć w dodatkach.
Ciekawym pomysłem będzie urządzenie balkonu w stylu boho. Styl ten nawiązuje do mody hipisowskiej i barwnego życia cyganerii artystycznej. Przy urządzaniu ważne jest to, by sięgać po elementy ekologiczne lub z recyklingu. Pożądana jest tutaj bliskość z naturą (kwiaty, naturalne materiały), spektrum kolorów (etniczne wzory, patchwork) oraz liczne oświetlenie (lampiony, żarówki, świece). Oprócz stylu boho dostępnych jest kilka innych ciekawych propozycji aranżacyjnych na balkon w bloku, takich jak np. styl shabby chic czy tropikalny.
Mały balkon w bloku powinien pełnić jedną podstawową funkcję. Przy urządzaniu balkonu najważniejsze jest odpowiednie wyodrębnienie jak największej ilości miejsca na niewielkiej powierzchni. Dodatkowo aranżacje balkonu, zwłaszcza jeśli ma on mały metraż, powinny uwzględniać brak przesadnego zabudowania, które wpłynęłoby jedynie na niepotrzebne zagracenie cennej powierzchni. Jeśli chcemy osłonić się przed sąsiadami, warto zdecydować się np. na bambusową matę osłaniającą.
Funkcjonalną aranżację na małym balkonie ułatwią meble wielofunkcyjne lub meble składane. Tutaj ciekawym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zawieszany blat, który można zawiesić na balustradzie – zamiast klasycznego stolika zajmującego sporo miejsca.
Ważną kwestią jest także odpowiednio dobrana podłoga. Najlepszym materiałem, który sprawdzi się na balkonie będą płytki gresowe – wśród dostępnych wariantów są także takie, które imitują kostkę brukową lub drewno. Najważniejsze jest to, by płytki były mrozoodporne, antypoślizgowe i odporne na ścieranie.
Zastanawiasz się, jak urządzić mały balkon? Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które pomogą w funkcjonalnej i estetycznej aranżacji niedużej przestrzeni na balkonie.
Oczywiście na małym balkonie nie pozwolimy sobie na wielki stół z krzesłami czy wypoczynkowy narożnik z rattanu. Możemy jednak nadrobić dodatkami i roślinnością – i na tym właśnie się skupimy. Rośliny są niezwykle ważnym elementem każdego balkonu. Począwszy od kwitnących kwiatów, poprzez zioła (łączymy tu przyjemne z pożytecznym, takie zioła jak np. tymianek ładnie wyglądają i możemy je wykorzystać w kuchni), po miniaturki iglaków. Możemy wykorzystywać wszystko, a pojęcie „za dużo” w tym wypadku absolutnie nie obowiązuje. Pamiętajmy także o kolorowych doniczkach, które również stworzą wspaniały klimat, i o tym, co najważniejsze w przypadku roślin ogrodowych – o podlewaniu ich. Zapominalscy mogą skorzystać z dobrej jakości sztucznych roślin, które coraz lepiej imitują te prawdziwe i w zasadzie na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia. Nie będą co prawda ładnie pachnieć, ale będą za to trwalsze. Dodatkowo na podłodze balkonu może znaleźć się sztuczna trawa zamiast płytek.
Do balkonowego relaksu niezbędna jest również wygoda. Musimy zadbać o poduszki, kocyki, narzuty, niewielkie dywaniki. Kolorystyka dowolna, możemy równie dobrze skupić się na jednym lub dwóch odcieniach i konsekwentnie się ich trzymać lub całkowicie zatracić się w kolorach. Balkon to miejsce, gdzie faktycznie możemy w tej kwestii zaszaleć i naprawdę trudno, żeby coś poszło nie tak. To, na co należy zwrócić uwagę, to odporność na deszcz lub łatwość szybkiego schowania przed deszczem. Pogoda w naszym kraju lubi czasami gwałtownie się zmieniać.
Trzecim niezbędnym elementem klimatycznego, małego balkonu jest oświetlenie. Koniec ze światełkami na balkonie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Prawdziwą furorę obecnie robią podwieszane przy suficie cotton balls, czyli po prostu girlandy w kształcie kuli lub też sznury z ozdobnymi żarówkami. Oprócz tego, że pięknie wyglądają, dają bardzo ciepłe i klimatyczne światło. Wystarczy uzupełnić to kilkoma ozdobnymi lampionami i zapachowymi świecami, żeby stworzyć balkon idealny. Prawda, że proste?
Mały balkon w nowym mieszkaniu nie zawsze musi być problemem – odpowiednie aranżacje balkonu sprawią, że uzyskasz przytulny, klimatyczny wystrój. Może nie zmieści się tutaj szałowy zestaw wypoczynkowy ze stołem i krzesłami, ale jakieś mniejsze krzesła i mały stoliczek już tak. Żeby dodać im wyjątkowego charakteru, warto zainwestować w poduszki, kocyki, narzuty czy dywan. Dobrym pomysłem będą również stylowe roślinki i ozdobne światełka.
Przeczytaj także: Jak urządzić małą sypialnię?