Wiele osób przy aranżacji mieszkania może borykać się z problemem, jak urządzić małą sypialnię. Pomieszczenie to jest bardzo ważne, dlatego należy stworzyć w nim odpowiednie warunki do odpoczynku. Jeśli potraktujemy niewielką liczbę metrów kwadratowych jako wyzwanie, a nie kłopot, z przyjemnością urządzimy wymarzone wnętrze, w którym będziemy czuli się komfortowo, wyciszymy się i zregenerujemy siły. Na co zatem zwrócić uwagę, żeby atrakcyjnie i funkcjonalnie urządzić małą sypialnię?
Sypialnia to pokój, który służy nam do odpoczynku i naładowania baterii, a stworzenie funkcjonalnego oraz oryginalnego wnętrza na niewielkim metrażu stanowi nie lada wyzwanie. Dzięki pewnym rozwiązaniom, jak kolor ścian, meble czy łóżko, możemy świetnie urządzić nawet małą sypialnię. Z tego artykułu dowiesz się, o czym powinieneś pamiętać, urządzając mały pokój i na jakie meble powinieneś zwrócić uwagę. Czas zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jak krok po kroku urządzić małą sypialnię.
Przejdź do akapitów:
Żeby stworzyć projekt małej sypialni, trzeba zastanowić się, ile i jakie funkcje spełniać będzie to pomieszczenie: czy będziemy w nim tylko spać, czy może będziemy chcieli tu stworzyć także kącik do czytania lub do nauki, miejsce na garderobę, itd.
Pamiętać też musimy o pewnych kwestiach, które pozwolą nam stworzyć praktyczny i piękny pokój. Obowiązkowe elementy projektu to: sposób wykończenia powierzchni, rodzaj i liczba mebli, ich układ oraz oświetlenie i aranżacja okien. To ostatnie jest bardzo ważne ze względu na ewentualną możliwość zablokowania promieni słonecznych i uniemożliwienie odpowiedniego doświetlenia pokoju. Kluczowa już na etapie projektu małej sypialni jest także zasada minimalizmu, która pomoże nam zachować harmonię miejsca. Kolory, wzory i dekoracja powinny koić nasze nerwy i dawać nam wytchnienie.
Jak zaaranżować małą sypialnię? Zacznijmy od wyboru okładzin – podłogowych i ściennych. Naturalne drewno lub imitujące jego wygląd panele ocieplą pokój. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykładzina dywanowa. Co ze ścianami? By zachować minimalizm, warto byłoby pozostawić je gładkie – najlepiej pomalowane jednym kolorem. Jednolity kolor przełamać można tapetą pokrywającą np. jedną ścianę za łóżkiem.
Jakie kolory wybrać? W małej sypialni źle sprawdzą się odcienie jaskrawe – ani nie powiększą optycznie pomieszczenia, ani nie będą nam służyć do odpoczynku. Warto postawić na uniwersalne i zarazem stonowane kolory. Dobry wybór to biel, beż, brąz, ale i pastele, które nadadzą wnętrzu nieco charakteru. Fani ciemnych kolorów mogą spróbować przełamać klasykę ciemnymi barwami, ale trzeba robić to z rozwagą, żeby nie przytłoczyć pomieszczenia.
Kiedy udało nam się dobrać kolory i materiał do pokrycia ścian i podłogi, możemy przejść do kolejnych elementów. Koniecznym elementem sypialni jest wygodne łóżko. W naszej małej sypialni powinniśmy je usytuować w narożniku bądź przystawić do jednej ze ścian – wzdłuż lub w poprzek pokoju. Wszystko zależy od wymiarów i kształtu pomieszczenia. Powinniśmy mieć łatwy dostęp do łóżka, nie może ono także blokować innych mebli.
Możemy zastanowić się też nad budową antresoli, która sprawi, że zyskamy wiele dodatkowych metrów. Sypialnia wcale nie musi być bardzo wysoka, żeby wydzielić w pokoju drugi poziom. Taki zabieg może pozwolić nam na dodatkową przestrzeń, w której ustawić możemy fotel do czytania, biurko, czy nawet szafę, jeśli sypialnia jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Oczywiście w najprostszej wersji sypialni może znaleźć się jedynie łóżko oraz szafka nocna. Dostępne na rynku są też wielofunkcyjne łóżka, które mają pod spodem pojemniki do przechowywania pościeli lub nawet odzieży. Dodatkowo można wykorzystać parapet czy wnękę na podręczną półkę.
Szafa, półki i komoda nie są obowiązkowymi meblami, ale jeśli mamy na to miejsce (które zyskaliśmy, tworząc na przykład antresolę), to warto uwzględnić je w sypialni, zwłaszcza że w małym mieszkaniu zwykle brakuje nam mebli do przechowywania ubrań. Można wstawić szafę, która sięgać będzie do sufitu lub zamontować szafki wiszące nad łóżkiem.
Co z kolorami i kształtem mebli w małej sypialni? Warto kierować się wspomnianą już wcześniej zasadą minimalizmu i postawić na meble o prostej i lekkiej konstrukcji, ich kolory powinny być jasne. Dobrym pomysłem są gładkie i wykończone na połysk drzwiczki szafek – to wizualnie powiększy pomieszczenie.
Naturalnie, sypialnia dla singla czy pary będzie zdecydowanie różnić się od tej, którą rodzice dzielą z dzieckiem. Dodatkowe łóżeczko w małej sypialni wiąże się z nieco innym podejściem. W zależności od metrażu warto zastanowić się nad mniejszym bądź składanym łóżkiem, lub wcześniej wspomnianą antresolą. W pierwszych miesiącach życia malucha nie potrzebuje on kącika do zabaw czy szafki na ubrania, jednak gdy dziecko będzie rosło, z pewnością okażą się przydatne.
W dziecięcym kąciku musimy zadbać o bezpieczeństwo maluszka i naszą wygodę podczas opieki nad nim. Zwracajmy uwagę na to, żeby meble do kącika dziecięcego miały praktyczne zalety, takie jak: zaokrąglone krawędzie, nieostre uchwyty czy łatwa w czyszczeniu tapicerka. Łóżeczko dziecka nie powinno stać pod oknem ani pod lampą – odgłosy z ulicy mogą budzić dziecko, a światło może razić dziecko w oczy i utrudniać zasypianie.
Niezwykle istotnym elementem w urządzaniu małej sypialni jest jej wykończenie. Dekorację powinniśmy zacząć od wyposażenia pokoju w lustro. Można je zawiesić samodzielnie lub zamówić szafę z lustrzanym frontem. Powiększyć pokój pomoże też trick z fototapetą z efektem 3D.
Absolutnie konieczne jest pozbycie się rzeczy niepotrzebnych – dekoracja powinna być subtelna. Ciekawymi i świetnie sprawdzającymi się elementami są ramki na zdjęcia, niewielkie obrazy czy plakaty. warto także pomyśleć o roślinach. Kwiaty możemy ustawić na parapecie, znaleźć im miejsce na szafce lub stworzyć wiszący kwietnik. Warto postawić na gatunki wytwarzające tlen nocą, nawilżające i oczyszczające powietrze, a unikać tych intensywnie pachnących. Które rośliny się sprawdzą? Pod uwagę można wziąć rośliny, takie jak: skrzydłokwiat, zielistka, bluszcz pospolity czy aloes.
Dodatkowo niewielki dywanik, koce i poduszki w naszym ulubionym kolorze dodadzą przestrzeni klimatu.
Małe sypialnie nie lubią obfitych zasłon i marszczonych firan, które optycznie zmniejszają przestrzeń. Jeśli odpoczywamy w nieco zaciemnionym pokoju, czy po prostu chcemy zasłonić okna, lepsze będą rolety bądź żaluzje, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Światełka ledowe czy popularne „cotton balls” nadadzą naszemu wnętrzu ciepła i przytulności. Lampka na stoliku nocnym przyda się na pewno miłośnikom czytania przed snem.
Mimo że urządzenie swojej wymarzonej sypialni to absolutnie indywidualna sprawa, warto poznać wskazówki, które pomogą nam optycznie powiększyć wnętrze. Trzeba pamiętać o zdefiniowaniu naszych potrzeb i na tej podstawie stworzyć odpowiednie pomieszczenie. Fronty szafek wykończone na połysk, lustro, antresola, węższa rama łóżka – pozwolą nam zyskać kilka dodatkowych i jakże cennych metrów kwadratowych.
Zobacz pozostałe artykuły.