Mieszkanie w stylu boho – inspiracje

Mieszkanie w stylu boho – inspiracje

Jesteś inwestorem i stoisz przed dylematem: jak urządzić mieszkanie, aby spodobało się najemcom? Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ ludzie są różni i, co za tym idzie, mają różne upodobania. Ważne jest to, żebyś zdecydował się na styl dający wiele możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu będziesz mógł dostosować go pod większą liczbę osób. Stylem, który daje duże pole manewru, jest na pewno styl boho. Cieszy się on dużym zainteresowaniem i od roku 2019 jest uznawany za jeden z popularniejszych sposobów na aranżację wnętrz.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Marzy Ci się mieszkanie w stylu boho? W tym artykule podpowiemy, co go wyróżnia, dla kogo to rozwiązanie będzie najlepsze oraz jak urządzić w stylu boho poszczególne pomieszczenia.

Przejdź do akapitów:

  1. Styl boho w mieszkaniu – co go wyróżnia?
  2. Mieszkanie w stylu boho – dla kogo?
  3. Salon w stylu boho
  4. Kuchnia w stylu boho
  5. Łazienka w stylu boho

Styl boho w mieszkaniu – co go wyróżnia?

Słowo „boho” związane jest z XIX-wiecznym francuskim wyrażeniem „la bohème”, które oznacza cyganerię artystyczną – środowisko, wyróżniające się awangardowym podejściem do życia i sztuki, a także odchodzeniem od konwenansów i ogólnych norm społecznych. Dominuje luz, wolność, zabawa, otwartość i kreatywność umysłu.

Taki też jest styl boho – dawniej nazywany po prostu stylem etno. Najważniejszymi cechami, jakie posiada mieszkanie w stylu boho, są nawiązania do kultury afrykańskiej i etnicznej. Dominują naturalne kolory, barwy ziemi – zieleń, brąz, beż, żółć, biel i czerń. Materiały, które są stosowane w aranżacjach boho, są naturalne, często wykonane ręcznie. Odpowiednie będzie tutaj drewno, miedź, wełna, wiklina, bambus, len, glina oraz przeróżne tkaniny. Ważne w stylu boho jest niekonwencjonalne podejście. Można łączyć kolorystykę, różne dodatki, a także wprowadzać do wystroju elementy z innego stylu aranżacyjnego.

Mieszkanie w stylu boho – inspiracje - 1

Mieszkanie w stylu boho – dla kogo?

W mieszkaniu, w stylu boho dobrze odnajdą się ci, którzy cenią sobie oryginalność, wolność i naturalność. Wybierając ten rodzaj aranżacyjny, można popuścić wodze fantazji. Łączy się tutaj m.in. elementy hipisowskie oraz retro, a dominuje wygoda i przytulność wnętrza. Dodatkowo styl boho często łączy się z innymi stylami aranżacyjnymi. Popularny i bardzo modny jest styl scandi boho, czyli połączenie stylu skandynawskiego i stylu boho.

Początkowo może wydawać się to nierealne, bo jak to: można połączyć styl prosty, minimalistyczny, w jasnych barwach ze stylem, w którym dominuje sporo ekstrawaganckich elementów oraz bardziej wyraziste kolory? A jednak jest to możliwe, proste i – co najważniejsze – świetnie wygląda! Dlatego, jeśli jesteś inwestorem i chcesz trafić do jak największej grupy odbiorców, styl scandi boho, będzie dobrym rozwiązaniem, które spodoba się niemal każdemu. Jednak styl boho w czystej postaci także znajdzie wielu zwolenników – tym bardziej że mieszkanie w stylu boho odbierane jest jako modne i urządzone według najnowszych trendów.

Salon w stylu boho

Salon w stylu boho ma być przytulny i wygodny. Na ścianach najczęściej znajdują się odcienie brązu i zieleni, niektórzy decydują się też na kolor bordowy lub żółty. Jeśli Twój salon będzie czerpał ze stylu scandi boho możesz pomalować ściany na kolor biały bądź jasnobeżowy. Wtedy największe znaczenie będą miały ozdoby i dodatki w żywych kolorach lub w etnicznych wzorach.

Mieszkanie w stylu boho – inspiracje - 2

Ze względu na to, że styl boho związany jest ze wszystkim tym, co naturalne – materiałem, który najczęściej znajduje się na podłodze, jest drewno. Do tego na podłodze mile widziany jest puszysty dywan – możesz wybrać taki w jednolitym kolorze lub zdecydować się na różnego rodzaju wzorki i kolory. Na dywanie mogą leżeć też poduszki.

Wśród mebli na pewno będzie kanapa, a na niej powinny znaleźć się poduszki, koce lub pledy. Niezależnie, na co się zdecydujesz, możesz sięgać po ozdoby nawiązujące do różnych kultur. Mogą to być zarówno ornamenty afrykańskie, arabskie, jak i te sięgające do polskiej ludowej tradycji. Stolik kawowy może być drewniany, wiklinowy lub rattanowy. Ciekawym elementem wystroju będzie wiszący fotel lub huśtawka, lub po prostu fotel bujany.

Duże pole aranżacyjne dają dodatki. Salon w stylu boho to idealny sposób, żeby wyrazić siebie. Królują tutaj rośliny w ceramicznych, glinianych lub kamiennych donicach. Na stole możesz ustawić także wszelakie misy.

Na ścianach powinny wisieć obrazy lub plakaty – im bardziej ekstrawaganckie, tym lepiej. Mogą to być plemienne malunki, naturalne krajobrazy pełne roślinności lub awangardowe motywy. Na meblach można poustawiać też liczne figurki, świece, wazony.

W salonie w stylu boho może także znaleźć się lustro, a najlepiej kilka luster – okrągłych, prostokątnych, owalnych. Lustra mogą posiadać prostą lub bardziej okazałą ramę – zależnie od upodobań.

Mieszkanie w stylu boho – inspiracje - 3

Dużą rolę odgrywa oświetlenie. Z racji tego, że styl boho wyróżnia się przytulnością, powinieneś zdecydować się na lampy dające ciepłe światło. Wśród nich mogą znaleźć się okazałe żyrandole, jak również mniejsze lampki z ciekawymi abażurami.

Kuchnia w stylu boho

Styl boho często określa się jako styl 3R, czyli Reduce, Reuse, Recycle – unikaj, używaj ponownie, utylizuj. Warto o tym pamiętać także przy urządzaniu kuchni i zwracać uwagę na ekologiczne rozwiązania.

Kuchnia w stylu boho powinna mieć swobodny wystrój. Wśród materiałów dobrze sprawdza się patchwork. Zarówno na obiciach krzeseł bądź ławy narożnej, obrusach, jak również na ściereczkach kuchennych. Ale patchwork to także płytki na podłodze czy ścianach.

Meble mogą nosić ślady użytkowania i pochodzić z recyklingu. Dobrym pomysłem jest także pomalowanie starych mebli – np. 4 krzesła każde w innym kolorze. Głównym materiałem jest oczywiście drewno, najlepiej w ciepłych kolorach.

Mieszkanie w stylu boho – inspiracje - 4

Kuchnia w stylu boho to przede wszystkim dodatki. Powinny w niej znaleźć się gliniane naczynia i miedziane garnki zawieszone pod sufitem lub okapem. Wśród mebli mogą znaleźć się przeszklone szafki ukazujące kolorowe kubki i talerze. Ciekawym pomysłem są także wiklinowe koszyczki.

Warto nie zapominać o roślinach. W kuchni idealnie sprawdzą się zioła w kamiennych lub glinianych donicach, które będą przyozdobione orientalnymi wzorami.

Łazienka w stylu boho

Łazienka w stylu boho może mieć łagodniejsze wydanie i łączyć w sobie styl skandynawski. Wtedy wśród kolorów dominują jasne barwy, a wystrój ożywiają różne dodatki. Podłoga może być drewniana, ściany białe. Wśród elementów ożywiających wystrój doskonale sprawdzą się wiklinowe koszyki na kosmetyki lub pranie, świece lub figurki ustawione na półkach, lustro w awangardowej ramie, etniczna lampa albo dywan w orientalne wzorki.

Ale łazienka w stylu boho może mieć też odważniejsze wydanie – patchworkowe lub kolorowe płytki, a na ścianach tapety np. z popularnymi w stylu boho motywami roślinnymi. Oczywiście nie można przesadzać i warto znaleźć optymalne rozwiązanie. Jeśli płytki na podłodze będą wyraziste, ściany powinny mieć raczej jednolity kolor, żeby nie sprawiać wrażenia przytłoczenia.

Mieszkanie w stylu boho – inspiracje - 5

Łazienka w stylu boho to także oryginalne komody, obrazy, plakaty i rośliny. Jeśli łazienka ma duży metraż, można sobie pozwolić na wiele ciekawych rozwiązań. Fajnym pomysłem jest postawienie na białe płytki, a na ścianach położyć etniczne płytki w złoto-niebieskich kolorach. Wannę można ulokować na środku pomieszczenia, a w jej otoczeniu ustawić duże rośliny w donicach.

Odpowiednie urządzenie mieszkania pod wynajem często jest nie lada zagwozdką. W końcu ile ludzi tyle upodobań – a będąc inwestorem, chcesz przecież trafić do jak największej grupy odbiorców. Opisany w tym artykule styl boho może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Wyróżnia się on bowiem dużym zainteresowaniem, a dzięki temu, że promuje on swobodę, wolność, ekstrawagancje i wygodę daje duże możliwości aranżacyjne. Wystrój pomieszczeń nie powinien sprawić Ci kłopotu, a wręcz przeciwnie – powinien być świetną zabawą! Sprawdź, jak jeszcze możesz urządzić mieszkanie pod wynajem.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu klasycystycznym – inspiracje
Mieszkanie w stylu klasycystycznym – inspiracje
Urządzając mieszkanie pod wynajem, bardzo ważne jest wybranie takiego stylu aranżacyjnego, który trafi w gusta każdego najemcy. Ciekawym i efektywnym rozwiązaniem jest opisywany w tym artykule styl klasycystyczny. Wyróżnia się on bowiem ponadczasowością, która sprawia, że mieszkanie urządzone w ten sposób będzie atrakcyjne przez wiele lat. Dodatkowo styl klasyczny czerpie z różnych epok i stylów, dzięki czemu daje większe możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co dokładnie wyróżnia ten styl i jak zgodnie z nim urządzić poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu