Marzysz o wprowadzeniu egzotyki do swojego mieszkania lub pragniesz otaczać się zieloną oazą na co dzień? Mieszkanie w stylu tropikalnym może sprawić, że poczujesz się jak w roślinnym raju. Podpowiemy, jak wprowadzić tropikalny nastrój do twojego domu.
W tym artykule dowiesz się, czym wyróżnia się mieszkanie w stylu tropikalnym. Podpowiemy także, jak urządzić salon, sypialnię i łazienkę w tym stylu. Odpowiemy również na pytanie, meble – styl tropikalny, jakie wybrać?
Przejdź do akapitów:
Styl tropikalny inspirowany jest egzotyczną naturą, bujną roślinnością i nasyconymi kolorami rajskiej dżungli. Mieszkanie w stylu tropikalnym wyróżnia się soczystymi barwami i odważnymi motywami roślinnymi. Roślinne motywy z powodzeniem wykorzystywane są w fototapetach, obrazach czy tekstyliach. Styl tropikalny charakteryzuje się również materiałami z naturalnych tworzyw takich jak drewno czy rattan oraz lubi wykorzystywać żywe rośliny do dekoracji. Sprawdzi się zarówno dla osób poszukujących maksymalistycznych, jak i minimalistycznych aranżacji wnętrz, ponieważ ostateczny efekt uzależniony jest od własnych preferencji.
Odważny styl tropikalny upodobał sobie w szczególności mocne kolory takie jak intensywna i soczysta zieleń, żółć, fuksja czy ultramaryna, które można skutecznie wykorzystać zarówno na ścianach, jak i w dodatkach. Jeśli masz mieszkanie o niedużym metrażu i obawiasz się poczucia przytłoczenia lub wizualnego pomniejszenia pokoi, możesz również jako bazę wykorzystać neutralne kolory, takie jak beż i biel, a tropikalności nadać akcentami kolorystycznymi, np. malując jedną ze ścian na wybrany kolor lub zastosować jedynie pojedyncze, kolorowe linie. Nie bez znaczenia dla tego stylu jest również emanowanie motywami roślinnymi, w których dominują wzory z liśćmi palm czy łodygami bambusa. Tapeta na ścianie, która przedstawia liście bananowca czy flamingi z pewnością przykuje uwagę i pozwoli poczuć się jak na dalekich wakacjach.
Naturalne materiały sprawiają, że mieszkanie staje się bardziej przytulne, dlatego warto zdecydować się na piękne i trwałe meble z bambusa, drewna czy kory. Ich wygląd jest schludny i prosty, ale jednocześnie zachowuje swą charakterystyczną tropikalność. Na szczególną uwagę zasługują meble z rattanu i trzciny, np. ramy na łóżka, krzesła, fotele, które zwykle wyglądają jak małe arcydzieła. Dodatki, jakie zaakcentują styl tropikalny to cieszące się dużą popularnością wiszące fotele z rattanu czy wikliny. Takie krzesła to nie tylko piękny wygląd, ale również rozkoszna wygoda. Kosze do przechowywania i stojaki na gazety również można wybrać stylowe i funkcjonalne. Dużym zainteresowaniem cieszą się ozdoby z trawy morskiej i liści palmowych oraz plecione kosze. Jako podkładki i mniejsze elementy można wybrać dekoracje z juty i sizalu, ponieważ to powszechny, mocny i trwały materiał.
Do optycznego powiększenia przestrzeni przydadzą się lustra, które można wybrać w oryginalnej, naturalnej ramie, a aby dodać artystycznej nutki – obrazy przedstawiające fragmenty tropikalnego raju. Myśląc o oświetleniu warto wziąć pod uwagę lampy wiszące wykonane z bambusa, rattanu i wikliny o neutralnych, naturalnych kolorach takich jak biele, beże i szarości. Istnieją lampy o zróżnicowanych kształtach, dlatego do każdej przestrzeni z pewnością uda dobrać się odpowiednią ozdobę.
Dekorowanie przestrzeni roślinami nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wymaga minimalnej znajomości nabywanych gatunków, ale nic tak doskonale nie odda warunków dżungli jak rośliny. Szczególnie imponujące będą rośliny o dużych lub dekoracyjnych liściach, np. monstera, strelicja, figowiec, miłorząb, palma czy sansewieria. Zielona sceneria ożywi przestrzeń i oczyści powietrze.
Warto dostosować rośliny do warunków jakie możemy im zaoferować i odpowiedzialnie postawić je bliżej lub dalej światła słonecznego. Aby pogłębić wizualne doznania, można wyeksponować rośliny w zróżnicowanych doniczkach. Ilość dostępnych obecnie dekoracji i osłon jest niezliczona, w ofercie znajdują się doniczki o mniej i bardziej regularnych kształtach, z gliny, plastiku czy betonu, a nawet na drewnianych stojakach. Ustawianie roślin o różnej wielkości w nieregularnych i nieparzystych kompozycjach nada wyjątkową wielowymiarowość. Mieszkanie w stylu tropikalnym można udekorować także dużymi liśćmi bananowca lub liśćmi palmowymi.
Salon to miejsce, które często stanowi wizytówkę mieszkania. Zwykle spędzamy w tym pomieszczeniu chwile z bliskimi, dlatego należy zadbać o odpowiednią przestrzeń i funkcjonalność. Warto aranżować przestrzeń w taki sposób, by nie była ona przytłaczająca, a swym komfortem zachęcała do relaksu. W zależności od tego, czy pragniemy zastosować dużą ilość dodatków, czy wydobywać styl tropikalny poprzez kolory, powinniśmy podjąć decyzję o bazowym kolorze. Ściany można pomalować na relaksujący zielony, a jedną z nich dodatkowo przyozdobić tapetą z roślinnym motywem lub zachować ściany w neutralnej, ziemistej kolorystyce, która będzie stanowiła doskonałe tło dla charakterystycznych dodatków.
Salon w stylu tropikalny może być wyposażony w zestaw wypoczynkowy w kolorach ziemistych brązów. Doskonale sprawdzą się także rozłożyste krzesła z rattanu i zaokrąglone siedziska boho znane również jako pawie. Dopełnieniem umeblowania może być okrągły, pleciony stolik kawowy oraz dywaniki z juty. Nic nie dodaje tak tropikalnego efektu jak roślinność, dlatego w salonie niezbędne są duże rośliny takie jak strelicja, areka i palma bambusowa.
Sypialnia w stylu tropikalnym powinna być dopasowana do własnych preferencji. Jeśli potrafisz wypoczywać jedynie w neutralnych przestrzeniach to warto bazowym kolorem ustanowić beż. Zielony to kolor, który wspomaga relaks, więc w sypialni również sprawdzi się dobrze. Kluczowy element sypialni to łóżko, dlatego idealnym rozwiązaniem są piękne kompozycje ram z rattanu i trzciny dopełnione urokliwą pościelą z motywem florystycznym. Można zdecydować się także na bogatszą opcję, czyli łóżko z bambusowym baldachimem dopełnione zwiewnym materiałem. W sypialni można śmiało zastosować pleciony żyrandol, który tłumi nadmiar światła. Podczas doboru umeblowania, warto wybrać meble w stylu boho, chociaż sprawdzą się także drewniane. Finezji doda dywan z juty oraz duże rośliny doniczkowe.
Łazienka w stylu tropikalnym może być neutralna, nastrojowa, ale również kolorowa. W łazience częstymi kolorami jest nasycona zieleń i złoto, ale nie rzadziej można spotkać odważne motywy na płytkach lub fototapetach. Łazienka w stylu tropikalnym często na myśl przynosi wolnostojącą wannę o nietypowych nóżkach. Do wanny można dopasować tacę kąpielową z bambusa, która pozwoli na relaksacyjne kąpiele przy książce lub kieliszku wina. Elegancji dodadzą dodatki wpasowujące się w przewodnie kolory, dlatego przy zastosowaniu zieleni i złota – kolor szlachetny można zastosować w kranach, wieszakach czy ramie lustra. W łazience funkcjonalnym rozwiązaniem będzie również drewniany stojak na ręczniki, rattanowe kosze na pranie oraz roślinność, która lubuje się w wysokich wilgotnościach.
Jak urządzić mieszkanie rodem z wysp tropikalnych? Kluczem do uzyskania mieszkania w stylu tropikalnym, jak i wprowadzenia nutek tego stylu jest zastosowanie kolorów i motywów, które przywołują na myśl dżunglę. Równie ważne są także meble z naturalnych materiałów takich jak rattan, trzcina czy bambus. Dopełnienie mogą stanowić rośliny, które jak nic innego dodają klimatu tropików. Kiedy bierzemy pod uwagę styl tropikalny – wnętrze możemy zaaranżować na bogato, ale również dodać mu jedynie pewnych elementów, które bez dużych nakładów finansowych pozwolą poczuć się jak na egzotycznych wakacjach.
Sprawdź pozostałe porady aranżacyjne.