Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – aranżacje

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – aranżacje

Mieszkanie w stylu minimalistycznym to świetne i bezpieczne rozwiązanie, jeśli jesteś inwestorem i planujesz zakup lokalu pod wynajem. Styl minimalistyczny cechuje się przemyślanymi i harmonijnymi rozwiązaniami. Wyposażenie takiego mieszkania będzie oszczędne, ponieważ najważniejsza jest tutaj przestronność i prostota. Sprawdź, czym dokładnie wyróżnia się ten styl i jak według niego urządzić salon, kuchnię oraz łazienkę.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Chcesz urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym? W tym artykule podpowiemy, czym wyróżnia się ten styl oraz dla kogo będzie odpowiedni. Przedstawimy także nasze propozycje aranżacji poszczególnych pomieszczeń, tak aby mieszkanie zachowało spójność.

Przejdź do akapitów:

  1. Mieszkanie w stylu minimalistycznym – dla kogo?
  2. Styl minimalistyczny w mieszkaniu – co go wyróżnia?
  3. Salon w stylu minimalistycznym
  4. Kuchnia w stylu minimalistycznym
  5. Łazienka w stylu minimalistycznym

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – dla kogo?

Styl minimalistyczny spodoba się osobom, które lubią porządek i proste formy. Mieszkanie urządzone w taki sposób będzie idealne dla perfekcjonistów. Najważniejszy w tym stylu jest bowiem ład, umiar i przemyślane rozwiązania. Mieszkanie w stylu minimalistycznym na pewno będzie odpowiednie dla ludzi młodych, singli czy par. Rodzinom z dziećmi może być trudno utrzymać idealny porządek, dodatkowo styl minimalistyczny jest dość surowy i czasami może w nim brakować tzw. domowego ciepła. Jednak w ostateczności wszystko jest kwestią gustu, a także doboru materiałów i wyposażenia.

Jak urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym  - inspiracje

Styl minimalistyczny w mieszkaniu – co go wyróżnia?

Styl minimalistyczny czerpie z japońskiej filozofii zen, gdzie najważniejsze są spokój i harmonia. Najważniejsza jest tutaj oszczędność w umeblowaniu i wyznawanie zasady „mniej znaczy więcej”. Lepiej, zamiast na ilość, postawić na jakość i w miejsce kilku niepotrzebnych rzeczy wybrać jedną, a porządną. Ważne jest, aby uchronić się od przerostu formy nad treścią i nie doprowadzić do przytłoczenia.

Salon w stylu minimalistycznym

Salon w stylu minimalistycznym powinien być przestronny i jasny. Meble, zamiast ilością, powinny wyróżniać się przede wszystkim funkcjonalnością.

Wybrana gama kolorystyczna powinna być bardzo oszczędna. Styl minimalistyczny nie lubi przesady, dlatego lepiej wybrać jeden lub dwa kolory, najlepiej w stonowanych barwach, niż kilka kolorów. Jeśli podobają Ci się odważne i wyraziste kolory, zastosuj je w dodatkach, tak aby dominował jednak jasny kolor. Wśród wyrazistych dodatków może znaleźć się pomarańczowy fotel, zielone poduszki, niebieskie wazony – oczywiście nie wszystko jednocześnie.

Mieszkania w stylu minimalistycznym - jasne kolory, funkcjonalne meble, otwarta przestrzeń, naturalne materiały

Najważniejszym elementem w minimalistycznym salonie będzie oczywiście sofa. Dlatego też może ona stanowić punkt centralny i może być bardziej wyrazista. Dobrym rozwiązaniem będzie sofa ze schowkami, w której można ukryć pościel lub inne przedmioty, dzięki czemu nie będą znajdowały się one na widoku. Wśród pozostałych mebli najbardziej pożądana będzie komoda z dużą ilością szuflad i szafek.

Salon w stylu minimalistycznym nie lubi przepychu i zbędnych ozdób, dlatego należy unikać figurek, wielu zdjęć czy falbanek i koronek. Zamiast długich ciężkich zasłon lepiej wybrać rolety lub cienkie firanki. Ozdoby w stylu minimalistycznym powinny mieć proste formy, a kolor zbliżony do całościowego wystroju.

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Kuchnia w stylu minimalistycznym wyróżnia się prostotą i zastosowaniem szlachetnych materiałów. Nie ma tu miejsca na bałagan i liczne elementy wystroju. Popularna w tym przypadku będzie tak zwana kuchnia schowana, gdzie większość rzeczy jest ukryta za frontami mebli. Meble przede wszystkim powinny mieć jednolitą zabudowę i cechować się łagodnymi liniami oraz jednolitymi kolorami. Nie ma tutaj miejsca na ozdobne i frezowane fronty. Dodatki w kuchni powinny być ograniczone do minimum, a ich kolorystyka powinna być spójna z resztą pomieszczenia.

Styl minimalistyczny, chociaż jest oszczędny, to uwielbia dobrą jakość. Stawia się tutaj na takie materiały jak ozdobny beton, szkło hartowane czy stal nierdzewną. Szkło sprawi, że wnętrze kuchni nabierze elegancji i szyku. Na podłodze i ścianach powinny znaleźć się płytki o dużych formatach, które sprawią, że pomieszczenie stanie się przestronniejsze. W minimalistycznej kuchni nie powinno stosować się wielu barw naraz. Wybiera się tutaj głównie biel, beż, szarość lub czerń, jednak wszystko musi stanowić spójną całość.

Jak urządzić wnętrze kuchni w stylu minimalistycznym - jasne i naturalne materiały, użyteczne meble

Styl minimalistyczny świetnie sprawdzi się zarówno w małej, jak i dużej kuchni. Oszczędność w umeblowaniu i wykorzystywanie prostych form geometrycznych sprawia wrażenie optycznego powiększenia, które jest pożądane w obydwu rodzajach kuchni. Na powiększenie pomieszczenia wpłynie również dobrze dobrane oświetlenie.

"Także oświetlenie, które w nowoczesnym wystroju traktuje się jako sposób modelowania przestrzeni, nadawania jej wymiaru dekoracyjnego. W tym celu wykorzystywane są zazwyczaj halogeny, reflektorki, światło LED-owe, które mogą wydobyć zamierzony chłód pomieszczeń, bądź przeciwnie, ocieplić nieco kreowaną przestrzeń. Surowość wnętrza ocieplić mogą również dodatki i elementy wyposażenia, stosowane jednak z umiarem i wyczuciem." - radzi Jacek Mirek, Excellent S.A.

W minimalistycznej kuchni powinno się unikać wzorzystych dodatków i bogato zdobionych tkanin. Jeśli chcesz ożywić wnętrze, możesz to zrobić nawet za pomocą małych detali, takich jak lśniące fronty czy uchwyty albo ciekawe akcesoria do przechowywania.

Łazienka w stylu minimalistycznym

Łazienka w stylu minimalistycznym powinna być przede wszystkim funkcjonalna i zawierać tylko takie meble i sprzęty, które są niezbędne. Aby uzyskać pożądaną prostotę, najlepiej wybierać uproszczone formy geometryczne.

Styl minimalistyczny świetnie sprawdzi się w małej łazience – a taka przeważnie znajduje się w bloku – ponieważ charakterystyczna dla niego oszczędność w wyposażeniu wpłynie na optyczne powiększenie pomieszczenia. Aby dodatkowo sprawić wrażenie większej przestrzeni, dobrze będzie wybrać podwieszaną muszlę klozetową oraz podwieszaną umywalkę.

Funkcjonalne wnętrze w stylu minimalistycznym - wybór mebli do łazienki

Aby uzyskać pożądany efekt ładu i porządku należy zrezygnować ze stawiania na widoku akcesoriów i kosmetyków. Najlepiej, aby były ukryte (np. za lustrem), tak samo sprawa wygląda z gniazdkami (w blatach lub szufladach).

Kolory, które zostaną użyte w łazience, powinny być stonowane, często tutaj stawia się na monochromatyczny wystrój. Dlatego też dodatki powinny cechować się taką samą kolorystyką jak wystrój całej łazienki. Chodzi głównie o to, aby było spójnie i przejrzyście. Wśród barw dominuje biel, beż i jasny szary. Z materiałów wykończeniowych najczęściej stosuje się duże i gładkie płytki.

"Podejmując decyzję o aranżacji wnętrza w tym stylu, musimy pamiętać, że jego odmian jest kilka. Może mieć on ciepły wyraz – wówczas korzysta się z połączeń cieplejszych materiałów i kolorów, a może być też w opcji high-tech, w której prym wiedzie szkło, beton, stal, wszechobecna biel oraz specyficzne, techniczne oświetlenie. Jaka opcję wybrać, by najpełniej odpowiadała naszym potrzebom i upodobaniom? W tym przypadku warto zaufać specjalistom – doświadczonym architektom współpracującym z firmą Excellent." - mówi Jacek Mirek, Excellent S.A.

Urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym będzie dobrym wyborem w przypadku lokali inwestycyjnych. Styl minimalistyczny wyróżnia się prostotą, harmonią i ładem, więc na pewno spodoba się osobom, które lubią porządek i stawiają przede wszystkim na jakość, a nie na ilość. Dodatkowo oszczędność stylu minimalistycznego wpłynie na duże możliwości aranżacyjne, które będą mogły być wykorzystane przez lokatorów.

Sprawdź, jak jeszcze możesz urządzić mieszkanie pod wynajem.

Kolejny artykuł

Odwrócona hipoteka – co to jest? Sprawdź, jak działa odwrócony kredyt hipoteczny
Odwrócony kredyt hipoteczny to usługa finansowa, odwrotna względem tradycyjnego kredytu hipotecznego, realizowana przez bank lub inną instytucję finansową. Odwrócona hipoteka – co to jest i na czym dokładnie polega? Jakie są jej wady i zalety? Odpowiedź w artykule!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu