Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie na wynajem – aranżacje

Mieszkanie na wynajem – aranżacje

Jesteś inwestorem i stoisz przed dylematem, jak wyposażyć mieszkanie na wynajem? Aranżacje odpowiednio dobrane, mogą bez problemu przyciągnąć większą liczbę potencjalnych lokatorów. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne pomysły na wystrój mieszkania, tak aby było ono uniwersalne, funkcjonalne i atrakcyjne dla większości osób.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Nie wiesz, jak urządzić mieszkanie pod wynajem, by podnieść jego wartość i przyciągnąć wielu chętnych? W tym artykule zdradzimy nasze pomysły na aranżacje, które odmienią każdą przestrzeń.

Przejdź do akapitów:

  1. Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?
  2. Mieszkanie na wynajem – aranżacje dla każdego
  3. Wyposażenie mieszkania na wynajem – triki, które pomogą Ci wkomponować je w aranżacje

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Aranżacja mieszkania pod wynajem może być nie lada zagwozdką. Trzeba przecież przede wszystkim wziąć pod uwagę nie swoje własne upodobania w kwestii wystroju wnętrza, a dopasować się do wymagań przyszłych najemców. Będąc inwestorem i próbując urządzić mieszkanie pod wynajem, musisz ustalić jakiej grupie docelowej chcesz wynajmować mieszkanie i na jaki okres – krótkoterminowy czy długoterminowy.

Na szczęście istnieje tak wiele stylów aranżacyjnych, że nietrudno wybrać taki, który przypadnie do gustu większości odbiorców, zarówno singlom, parom, jak i rodzinom z dziećmi. Również metry kwadratowe nie mają tutaj większego znaczenia – na każdej powierzchni da się stworzyć uniwersalną przestrzeń, tak by trafiła do jak największego grona odbiorców. Obecnie lokatorzy skupiają się zarówno na funkcjonalności, jak i estetyce mieszkania.

Jaka będzie idealna aranżacja mieszkania pod wynajem? Bardzo bezpieczną opcją będzie tutaj pomalowanie mieszkania na biało. Jest to kolor, który stwarza wiele możliwości aranżacyjnych i pasuje do każdego wystroju. Dodatkowo biel wpływa na optyczne powiększenie wnętrza – jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku małego mieszkania. Co więcej, biała farba jest najtańsza.

Kolejną ważną kwestią będzie ograniczona ilość mebli. Mieszkania przeznaczonego na wynajem nie można traktować jak przechowalni na nieużywany sprzęt. Na lokatorach sprawi to tylko wrażenie przytłoczenia i obcości – podobnie mogą zadziałać kolorowe ściany, które kompletnie nie przypadną do gustu wynajmującym. Ulokowanie w mieszkaniu tylko niezbędnych mebli i pozostawienie wolnej przestrzeni sprawi, że lokatorzy będą mieli możliwość urządzić mieszkanie po swojemu, dzięki czemu bardziej będą mogli poczuć się jak w domu.

Następna rzecz, o której trzeba pamiętać, to funkcjonalność. Prosty układ mieszkania, z którego można korzystać intuicyjnie, bardziej trafi do odbiorcy niż wyszukane i niepraktyczne sprzęty. Ważne tutaj jest także to, aby w miarę możliwości, mieszkanie zapewniało indywidualne możliwości aranżacyjne – zwróć uwagę na to, aby pomiędzy pomieszczeniami znalazły się ściany działowe, nie konstrukcyjne.

Nie można zapominać o bardzo dobrej i sprawdzonej instalacji – instalacje gazowe, elektryka, ogrzewanie, woda czy kanalizacja nie mogą mieć braków i niedopatrzeń. Przez zaniedbanie tych kwestii można już na starcie stracić potencjalnych najemców. A nawet jeśli przyszły lokator przeoczy niesprawną czy wadliwą instalację – będzie się to w przyszłości wiązało ze skargami, remontami, a w najgorszym wypadku może nawet skończyć się pożarem czy zalaniem mieszkania.

Mieszkanie na wynajem – aranżacje dla każdego

W tym, jak urządzić mieszkanie pod wynajem, może okazać się pomocny deweloper. Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego, możesz bowiem liczyć na opcję wykończenia pod klucz. W ofercie dewelopera znajdziesz kilka gotowych wariantów aranżacyjnych, które możesz zaadaptować w zakupionym przez siebie mieszkaniu. Czasem zamiast gotowych całych projektów, możesz liczyć na podpowiedzi specjalistów w doborze odpowiedniego wyposażenia wnętrza – kontakt do nich również możesz uzyskać poprzez dewelopera.

Wśród popularnych i uniwersalnych stylów, które dobrze sprawdzą się w mieszkaniu pod wynajem, znajdzie się na pewno styl nowoczesny, minimalistyczny oraz styl skandynawski. Dominują w nich jasne i stonowane kolory. Prostota pozwoli także na to, aby wnętrze mogło zostać spersonalizowane przez przyszłych lokatorów i nabrało ostatecznego wyglądu według ich upodobań.

O stylu nowoczesnym pisaliśmy więcej tutaj. W skrócie, styl nowoczesny opiera się przede wszystkim na przestronności, dlatego najlepiej sprawdzi się w większych mieszkaniach. Istotna będzie kwestia oświetlenia, które odpowiednio dobrane wpłynie na optyczne powiększenie mieszkania. Ważny jest tutaj także umiar w wyposażeniu pomieszczeń, lepiej zastosować mniej sprzętów, a przy tym postawić na jakość z górnej półki.

Styl minimalistyczny również opiera się na przekonaniu, że nie chodzi o ilość sprzętów znajdujących się w mieszkaniu, ale o ich jakość. Należy rezygnować ze zbyt licznych zdobień i upiększeń i zamiast tego postawić na proste formy. Dużo lepszym pomysłem jest skupienie się na kilku najważniejszych elementach wystroju, stanowiących pewne centrum, jak np. stół jadalniany, kanapa, łóżko czy duża szafa na ubrania, i wybrać te meble, które są wykonane z trwałych i porządnych materiałów, co też będzie można zauważyć na pierwszy rzut oka. Wnętrza wykonane w stylu nowoczesnym powinny cechować się harmonią i porządkiem.

Styl skandynawski cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i od wielu lat nie wychodzi z mody. Króluje tutaj świeżość, prostota, neutralne kolory i naturalne materiały. Styl skandynawski to przede wszystkim ekologiczne rozwiązania. Na ścianach najlepiej sprawdzi się biel, szarość lub odcienie kremowe. Na podłodze powinno znaleźć się drewno czy kamień. W dodatkach do wystroju, jak dywan, koce czy poduszki, powinna znaleźć się bawełna, juta, len, pled, wełna. Wnętrza powinny być jak najbardziej doświetlone, dlatego często rezygnuje się całkowicie z firanek i zasłon. Na parapetach nie stoją też żadne ozdoby. W stylu skandynawskim często sięga się po wyposażenia handmade, czyli zrobione własnoręcznie.

Wszystkie wymienione powyżej style skupiają się na prostocie i minimalizmie. Właśnie dzięki temu są świetnym pomysłem na mieszkanie pod wynajem. Aranżacje te, ze względu na swoją dużą popularność, dadzą szansę na to, że spodobają się Twoim przyszłym lokatorom i nie będą oni nawet chcieli wprowadzać żadnych swoich zmian. Jednak, jeśli będą mieli potrzebę zaaranżowania mieszkania po swojemu – przestrzeń i oszczędność zagwarantowane przez te style dadzą im wielkie pole na indywidualne aranżacje.

Wyposażenie mieszkania na wynajem – triki, które pomogą Ci wkomponować je w aranżacje

Kiedy zabierasz się za wyposażenie mieszkania na wynajem, musisz przede wszystkim przyłożyć szczególną uwagę i dbałość do dwóch pomieszczeń – kuchni i łazienki. Jeśli tutaj staniesz na wysokości zadania i zapewnisz przyszłym lokatorom piękne, funkcjonalne i trwałe wnętrza, możesz być pewny, że zrobisz dobre pierwsze wrażenie.

Kuchnia jest miejscem najbardziej eksploatowanym, dlatego muszą się w niej znaleźć sprzęty najwyższej jakości, które będą dobrze służyły przez lata. Dodatkowo trzeba tutaj szczególnie zwrócić uwagę na ściany i podłogę – musi to być przestrzeń, która poradzi sobie z częstym użytkowaniem oraz ryzykiem zabrudzeń i zachlapań. Dobrze sprawdzą się wszelkie płytki, zarówno na ścianie, jak i na podłodze.

W przypadku kuchni ważna będzie kwestia tego, czy ma być to aneks, czy oddzielna kuchnia. Jeśli planujesz wynajmować mieszkanie singlom, parom lub rodzinom to obydwie opcje mogą się dobrze sprawdzić i nie ma tutaj większego dylematu. Natomiast jeśli wiesz, że Twoimi przyszłymi lokatorami będą pracownicy bądź studenci, tutaj bardzo ważne będzie wydzielenie oddzielnej kuchni, tak by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i sprawić, by każdy wynajmujący miał swój pokój, który zagwarantuje mu prywatność.

Łazienka, oprócz funkcjonalnego wyposażenia, powinna być przede wszystkim dobrze doświetlona. Mały metraż i brak okna, często sprawiają, że lokatorzy są zniechęceni mieszkaniem, dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do problemu. Jasne kolory, minimalizm i odpowiednia ilość oświetlenia, jak najbardziej zbliżonego do naturalnego światła, zagwarantują, że mała łazienka będzie atrakcyjną przestrzenią i przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym lokatorom.

Ważną kwestią będzie wybór pomiędzy wanną i prysznicem. Tutaj możesz kierować się tym, czy masz konkretną grupę docelową, do której będziesz kierował swoje mieszkanie. Jeśli nie masz skonkretyzowanej grupy, najbezpieczniejszą opcją będzie prysznic z brodzikiem (ze względu na możliwość wynajmowania mieszkania osobom, które posiadają małe dzieci lub są na etapie planowania rodziny) lub wanna z opcją prysznica. Jeśli Twoje mieszkanie będzie przeznaczone tylko pod wynajem krótkoterminowy, spokojnie wystarczy sam prysznic. Tutaj nie musisz wybierać modeli posiadających brodzik, a zamiast tego możesz zamontować bardziej nowoczesny prysznic, gdzie odpływ znajduje się w podłodze.

Sypialnia i salon nie powinny sprawiać żadnych większych problemów w urządzeniu. W sypialni musi znaleźć się przede wszystkim wygodne łóżko, szafki nocne i większa szafa na ubrania. Oprócz tego kolorystyka, podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, powinna być stonowana i delikatna. W oknach najlepiej zastosować żaluzje, które są wygodną i minimalistyczną opcją – zasłony są kwestią indywidualną, nie każdemu się one podobają, dlatego lepiej zrezygnować z tego wyposażenia. Jeśli chodzi o salon, nie obejdzie się on bez wygodnej kanapy i telewizora. Nie zaszkodzą też półki na ścianach, które każdy na pewno urządzi według własnych upodobań.

Jeśli zastanawiasz się nad roślinnością w mieszkaniu, musisz wziąć pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze, czy planujesz wynajmować lokal osobom z małymi dziećmi. Jeśli tak, zwróć szczególną uwagę na bezpieczne rozwiązania – rośliny, zwłaszcza te o dużych rozmiarach, nie powinny znaleźć się w zasięgu dzieci, ponieważ mogłyby się na nie przewrócić. Także mniejsze roślinki w zasięgu dziecka nie są dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli jest ono na etapie jedzenia wszystkiego, co zobaczy. Po drugie, jeśli dopuszczasz wynajem osobom posiadającym czworonoga, musisz wziąć pod uwagę tylko te rośliny, które nie są trujące i nie będą zagrażać życiu zwierzęcia.

Urządzając mieszkanie pod wynajem zwróć przede wszystkim uwagę na uniwersalność i pamiętaj, że mieszkanie ma się podobać tym, którym będziesz je wynajmował, a nie Tobie samemu. Dlatego najprostszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po takie aranżacje, które są minimalistyczne i pozwolą lokatorom wprowadzać swoje własne rozwiązania.

Zapraszamy do przeczytania naszych pozostałych artykułów na temat tego, jak dobrze urządzić mieszkanie.

Kolejny artykuł

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim – inspiracje
Jesteś inwestorem i zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić mieszkanie pod wynajem? Bardzo ciekawą i modną opcją będzie urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim. Mieszkanie w stylu skandynawskim wyróżnia się dość prostą formą, dlatego nie powinno sprawić Ci większych problemów.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu